Προς το περιεχόμενο

'Εχετε αγοράσει τηλεόραση υψηλής ευκρίνειας ?


Hal9000

'Εχετε αγοράσει τηλεόραση υψηλής ευκρίνειας ?  

2 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. 'Εχετε αγοράσει τηλεόραση υψηλής ευκρίνειας ?

    • Ω ναι!
      727
    • Ω όχι!
      664
    • Σύντομα
      253
    • 'Αχρηστη είναι τώρα
      421


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος ο λόγος να αγοράσει κανείς HD οθόνη από την στιγμή που δεν έχουμε HD κανάλια. Ο μόνος σοβαρός λόγος είναι αν παίζει κανείς videogames με κανένα xbox η ps.Αντε και να δει καμιά ταινία DVD. Πιστεύω είναι ακόμα νωρίς και δεν αξίζει γιατί οι τιμές είναι πανάκριβες.

 

 

συμφωνω και εγω, εκτος αν τα εχεις τα φραγκα και σου περισευουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εντάξει, οι τιμές δεν είναι απαγορευτικές, ειδικά αν δεν πάτε για τις πολλές ίντσες (από 42 και πάνω). Αφήστε δε που σε μικρότερες διαγωνίους (πχ. 32άρες) δεν έχει τόσο νόημα το 1080p και κάνετε τη δουλειά σας και με τα 720. Άρα μιλάμε για 700-800 ευρώ το πολύ. Μια τέτοια τηλεόραση θα τα "βγάλει" τα λεφτά της μέσα σε ελάχιστα χρόνια και αργότερα μπορείτε να πάρετε και μια... 50άρα χωρίς τύψεις.

 

Τα HD κανάλια βέβαια δεν θα τα έχουμε για πολύ καιρό ακόμα και τα πρώτα ντόπια που θα εμφανιστούν θα είναι σίγουρα από δορυφόρο. Ούτως ειπείν κάτσε βάζε έξτρα πιάτα και LNB για τον Hellas Sat.

 

HD υλικό όμως υπάρχει ήδη, οι πιο ψαγμένοι έχουν κατεβάσει άφθονα αρχεία mkv x264 σε πολύ καλή ποιότητα. Συνδέετε ένα μέτριο PC στην TV σας και έχετε HD home cinema, δεν χρειάζεται να μπλέξετε ούτε με τα πανάκριβα Blu Ray, ούτε με τίποτα άλλο. Και φυσικά οι "ψαγμένοι" που ανέφερα, απέχουν πολύ από τους πραγματικά ψαγμένους που κατεβάζουν ξένα HD κανάλια με πιάτα, Dreambox, σπαστήρια και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Απλή δουλειά είναι: aDSL -> rapidshare -> PC (με μεγάλο εξωτερικό σκληρό) στην TV και τέλος.

 

Προσωπικά περιμένω να μαζέψω ικανό αριθμό mkv ταινιών και να πέσουν λίγο ακόμα οι τιμές και θα ορμήξω κι εγώ. Αν μέσα στο καλοκαίρι δώσω 1200 ευρώ να πάρω μια 46άρα FullHD δεν θα με χαλάσει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να αγοράσω μία για gaming αλλά και για .mkv αρχεία, όμως μου έχουν πει πως τα αναλογικά κανάλια, δεν δείχνουν ΚΑΘΟΛΟΥ καλά σε μια Full HD TV.

 

Αληθεύει?

 

Το ίδιο ισχύει και αν τα βλέπω μέσω NOVA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η NOVA είναι μάλλον χειρότερη από τα επίγεια αναλογικά κανάλια (εφόσον βέβαια έχεις καμπάνα λήψη στα UHF).

 

Από φυσιολογική απόσταση (άνω των 3 μέτρων για 32" και ακόμα πιο μακρυά για τις μεγαλύτερες διαγωνίους) δεν νομίζω να έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα. Δεν είναι δα και κανα άθλιο divx. Απλώς δεν φαίνεται καλά, έχει πολύ πιξέλιασμα κλπ. Τα ίδια φυσικά ισχύουν και με τις "σκέτες" HD τηλεοράσεις, μόνο που στις 1080p το φαινόμενο είναι λίγο πιο έντονο λόγω των περισσοτέρων γραμμών.

 

Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα Full HD χωρίς να το σκεφτώ. Στο κάτω κάτω της γραφής δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

 

.mkv FTW!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα ίδια φυσικά ισχύουν και με τις "σκέτες" HD τηλεοράσεις, μόνο που στις 1080p το φαινόμενο είναι λίγο πιο έντονο λόγω των περισσοτέρων γραμμών.

 

 

 

ΛΙΓΟ πιο έντονο, ή αρκετά?? ΕΜένα με συμβούλεψαν να πάρω προς το παρόν μια πολύ φτηνή HD Ready.

 

Μέσω NOVA είναι χειρότερα?? Γιατί εγώ πίστευα το αντίθετο έως τώρα?? Και οι περισσότεροι αυτό νομίζουν... Μύθος??

 

Βασικά, στην περιοχή μου το αναλογικό σήμα είναι χάλια, και μάλλον είμαι υποχρεωμένος να καταφύγω σε NOVA.

 

NOVA σε Full HD TV, θα έχει pixeλιασμα δηλαδή?? Σε HD Ready θα είναι καλύτερα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο μεγαλυτερη αναλυση εχει η τιβι τοσο χειροτερα θα φαινεται κακης ποιοτητας και αναλυσης σημα

 

ειναι σα να βλεπεις βιντεακι απο κινητο σε τιβι full screen

 

η αναλυση της νοβα ειναι μαυρο χαλι οποτε....

 

εγω εχω παρει HD ready και παιζει σχεδον τελεια και στα καναλια

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.156484

και τη δινει τζαμπα τωρα αφου εγω την πληρωσα 1800ε τα Χριστουγεννα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...