Προς το περιεχόμενο

Vista ξου!!!


Stroumfakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια απλή διαπίστωση...με τα XP έκανα formαt κάθε 1-2 μήνες. Τα Vista τα φοράω 8 μήνες και δεν έχω κάνει ποτέ μέχρι σήμερα. Παίζουν άψογα από την μέρα που τα εγκατέστησα. Τα θεωρώ καλύτερα από κάθε άποψη...και αισθητική και πρακτική. Το ότι χρειάζεται μια εξοικείωση της βδομάδας είναι γεγονός αλλά αν τα συνηθίσείς δεν γυρίζεις εύκολα πίσω.

 

Απο ταχύτητα εκκίνησης πάνω κάτω τα πράγματα είναι ίδια αν απερνεργοποιήσεις κατα την εκκίνηση την sidebar των Vista. Παίζουν σε 1-2 δευτερόλεπτα διαφορά...

 

Το μοναδικό για μένα αρνητικό (για άλλους θετικό) είναι τα άπειρα restore points που δημιουργούν τα Vista και που πρέπει να σβήνεις ανα τακτά χρονικά διαστήματα για εξοικονόμιση χώρου (μιλάμε για αρκετά Gb στον δίσκο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Μια απλή διαπίστωση...με τα XP έκανα formαt κάθε 1-2 μήνες. Τα Vista τα φοράω 8 μήνες και δεν έχω κάνει ποτέ μέχρι σήμερα. Παίζουν άψογα από την μέρα που τα εγκατέστησα. Τα θεωρώ καλύτερα από κάθε άποψη...και αισθητική και πρακτική. Το ότι χρειάζεται μια εξοικείωση της βδομάδας είναι γεγονός αλλά αν τα συνηθίσείς δεν γυρίζεις εύκολα πίσω.

 

Απο ταχύτητα εκκίνησης πάνω κάτω τα πράγματα είναι ίδια αν απερνεργοποιήσεις κατα την εκκίνηση την sidebar των Vista. Παίζουν σε 1-2 δευτερόλεπτα διαφορά...

 

Το μοναδικό για μένα αρνητικό (για άλλους θετικό) είναι τα άπειρα restore points που δημιουργούν τα Vista και που πρέπει να σβήνεις ανα τακτά χρονικά διαστήματα για εξοικονόμιση χώρου (μιλάμε για αρκετά Gb στον δίσκο).

 

Γιατι έκανες format τοσο συχνα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποιο theme βεβαια, ρουφαει aerατα επεξεργαστη, μνημη, και μπαταρια, αλλα αν ειναι για κατι τοσο ομορφο (σχεδον beryl, βρε αδερφε, μονο που ανοιγει και παιχνιδια) χαλαλι του!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι φίλε το dualboot είναι το κάλυτερο που θα μπορόυσες να κάνεις και έπειδη ακούσα πολλές ανάκριβειες έδω πέρα ας ξεκάθαρισουμε κάποια πράγματα.

Τα SVISTA δεν έιναι στάθερο λειτουργικό αφού έχουν πάρα πόλλα πρόβληματα όπως η ανασυγκρότηση κάνει πολύ περισσότερο χρόνο από τα XP,δεν παίζει σχέδον κάνενα παίχνιδι πάλιο ή τα παίζει με προβλήματα και τρώει πάρα πολλή μνήμη και σκλήρο.Εμένα μου δίνει την αίσθηση ενός προχειρόφτιαγμενου και ανολοκλήρωτου λείτουργικού και φύσικα δεν θα έδινα τόσα λεφτά για να πάρω κάτι τέτοιο.Άρα το Dualboot είναι η καλύτερη λύση και για να παίζεις παίχνιδια και για να έχεις ένα μόντερνο λειτουργικό σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την integrated x3100 intel κάρτα γραφικών σε ένα λάπτοπ π.χ. σαν κι αυτό : Amilo Si 2636L (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1026011)

 

τα vista πάνε καλά ? θέλω γνώμες γιατί ψήνομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι φίλε το dualboot είναι το κάλυτερο που θα μπορόυσες να κάνεις και έπειδη ακούσα πολλές ανάκριβειες έδω πέρα ας ξεκάθαρισουμε κάποια πράγματα.

Τα SVISTA δεν έιναι στάθερο λειτουργικό αφού έχουν πάρα πόλλα πρόβληματα όπως η ανασυγκρότηση κάνει πολύ περισσότερο χρόνο από τα XP,δεν παίζει σχέδον κάνενα παίχνιδι πάλιο ή τα παίζει με προβλήματα και τρώει πάρα πολλή μνήμη και σκλήρο.Εμένα μου δίνει την αίσθηση ενός προχειρόφτιαγμενου και ανολοκλήρωτου λείτουργικού και φύσικα δεν θα έδινα τόσα λεφτά για να πάρω κάτι τέτοιο.Άρα το Dualboot είναι η καλύτερη λύση και για να παίζεις παίχνιδια και για να έχεις ένα μόντερνο λειτουργικό σύστημα.

 

Το τι εννοεί ο καθένας με τη λέξη "ανακρίβειες" είναι πολύ σχετικό. Θα καταθέσω τις απόψεις μου για τα desktop pc, γιατί για τα laptop πάω πάσο. Τα laptop δεν είναι για Vista.

 

Από την πολυετή εμπειρία που έχω με τα XP (σε όλες τους τις μορφές) μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι τα Vista είναι πολύ πιο σταθερά από τα XP. Τα δουλεύω μέρα νύχτα από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας τους και μου έχουν πετάξει 1 (μία) μπλε οθόνη (λόγω drivers). Υπάρχουν αρκετές εφαρμογές που μου έχουν κρασάρει για τον ένα ή τον άλλο λόγο, αλλά ποτέ καμία δεν κρέμασε όλο το λειτουργικό όπως γίνεται κατά κόρον στα XP.

 

Έχοντας λύσει πλέον τα όποια hardware προβλήματα έβγαλε το PC μου τα τελευταία 2 χρόνια (ελαττωματικό usb hub, μνήμες, κάρτα ήχου, κεφαλές σκληρών κλπ, όλα υπεύθυνα για άφθονα κρασαρίσματα και παγώματα του PC) πλέον μπορώ να πω ότι με χρήση 24/7 τα Vista έχουν uptime τουλάχιστον 15-20 μέρες. Τα δε reboot συνήθως τα κάνω για προληπτικούς λόγους και όχι για να αντιμετωπίσω καταστάσεις που δεν λύνονται αλλιώς. Εύκολα μπορώ να φτάσω τις 30-40 μέρες uptime, αλλά δεν είναι και αυτοσκοπός.

 

Τα Vista θέλουν 1 GB μνήμης, ιδανικά δε 2. Και δουλεύουν μια χαρά, ούτε πολύ μνήμη τρώνε, ούτε τίποτα. Για τα σημερινά δεδομένα το 1 GB είναι τουλάχιστον απαραίτητο ενώ δύσκολα να πάρει πλέον κάποιος καινούριο PC και να μην βάλει 2GB. Σε σχετικά idle κατάσταση καταναλώνουν περισσότερη μνήμη σε σχέση με τα XP, όμως αυτό δεν είναι πρόβλημα το λειτουργικού αλλά μια ιδιαιτερότητα που έχει να χρησιμοποιεί ποσοστό της ελεύθερης μνήμης για caching, superfetching κλπ. Όλα αυτά τα services μπορούν να απενεργοποιηθούν κατά βούληση. Προσωπικά το αποφεύγω, γιατί όσες δοκιμές είχα κάνει με το superfetching κλειστό είχαν αποτέλεσμα χειρότερες επιδόσεις στο memory management, με αποτέλεσμα μετά από 1 βδομάδα να εξαντλούνται οι πόροι του συστήματος ακόμα κι αν δεν έτρεχα τίποτα.

 

Το μόνο πράγμα που έχω κλείσει είναι το indexing, γιατί η διαρκής λειτουργία του σκληρού δίσκου καταντάει εκνευριστική. Σκληρό δεν "τρώει" πολύ ή μάλλον για να το πω αλλιώς αν κάποιος έχει ένα σχετικά σύγχρονο pc (με άφθονα GB χώρο) δεν θα αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Τώρα αν κάποιος έχει ένα laptop με 160GB σκληρό και θέλει να το γεμίσει ταινίες, mp3 και restore points, τι να πω...

 

Όσες φορές έχω κάνει ανασυγκρότηση (κυρίως με το O&O Defrag 10) δεν έχω παρατηρήσει σημαντική διαφορά σε σχέση με τα XP.

 

Για συμβατότητες με "παλιά" παιχνίδια, μάλλον εξαρτάται από το πόσο παλιά εννοεί κάποιος. Εδώ δεν παίζει ακόμα το Brothers in Arms: Earned in Blood. Το πρόβλημα με τα Vista δεν είναι τόσο η μη-συμβατότητα (προσωπικά, με εξαίρεση το παραπάνω παιχνίδι δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα άλλο πρόβλημα, ακόμα και με παλιά παιχνίδια του στιλ Capitalism2 και Patrician3). Το πρόβλημα είναι κυρίως το χαμηλότερο frame rate σε σχέση με τα XP, για το ίδιο παιχνίδι, με το ίδιο hardware.

 

Τελικά για όσους δεν θέλουν ή δεν μπορούν (πχ. λόγω παλιού PC) να κάνουν τη μετάβαση στα Vista, νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε ότι η λύση είναι το Dual Boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι φίλε το dualboot είναι το κάλυτερο που θα μπορόυσες να κάνεις και έπειδη ακούσα πολλές ανάκριβειες έδω πέρα ας ξεκάθαρισουμε κάποια πράγματα.

Τα SVISTA δεν έιναι στάθερο λειτουργικό αφού έχουν πάρα πόλλα πρόβληματα όπως η ανασυγκρότηση κάνει πολύ περισσότερο χρόνο από τα XP,δεν παίζει σχέδον κάνενα παίχνιδι πάλιο ή τα παίζει με προβλήματα και τρώει πάρα πολλή μνήμη και σκλήρο..

 

Για εξήγησε και εμάς τι ακριβώς διάβασες που είναι ανακριβές? Αν το κριτήριο σου για ένα λειτουργικό είναι η συμβατότητα με τα παλιά παιχνίδια τότε μπορείς να κρατήσεις τα XP και να παίζεις FIFA 2003. :-) Από εκεί και πέρα το συγκεκριμένο κατα εσένα ελλάτωμα αντιστρέφεται καθώς πολλά απο τα καινούργια παιχνίδια (εσκεμμένα ή οχι) δεν θα παίζουν σε XP. Όπως είπα και νωρίτερα δουλεύω τα VISTA 8 μηνες καθημερινά και δεν μου έχουν κρασάρει ποτέ....από αυτή την άποψη είναι πολύ πιο σταθερά από τα XP. Η μνήμη που απαιτείται για να δουλέψει ικανοποιητικά το AERO είναι 1gb (15 ευρώ το GB έχει σήμερα...έλεος...βάλτε και 4gb στο φινάλε!!!!) και όσο για τα 4-5GB του σκληρού που απαιτούνται νομίζω ότι είναι σταγόνα στον ωκεανό μπροστά στις χωρητικότητες των δίσκων που κυκλοφορούν σήμερα τόσο για laptοπ όσο και για desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Vista θέλουν 1 GB μνήμης, ιδανικά δε 2. Και δουλεύουν μια χαρά, ούτε πολύ μνήμη τρώνε, ούτε τίποτα. Για τα σημερινά δεδομένα το 1 GB είναι τουλάχιστον απαραίτητο ενώ δύσκολα να πάρει πλέον κάποιος καινούριο PC και να μην βάλει 2GB.

 

Το ερώτημα που μου προκύπτει είναι, αξίζουν τα Vista την απαιτούμενη αναβάθμιση και όλη τη σχετική φασαρία για κάποιον που έχει XP ή έχει συνηθίσει τα XP?

 

Η μνήμη που απαιτείται για να δουλέψει ικανοποιητικά το AERO είναι 1gb (15 ευρώ το GB έχει σήμερα...έλεος...βάλτε και 4gb στο φινάλε!!!!) και όσο για τα 4-5GB του σκληρού που απαιτούνται νομίζω ότι είναι σταγόνα στον ωκεανό μπροστά στις χωρητικότητες των δίσκων που κυκλοφορούν σήμερα τόσο για laptοπ όσο και για desktop.

 

Επίσης, αναρωτιέμαι αν έχουμε ένα "arms-race" φαινόμενο εδώ: φτασαμε στις χαμηλές τιμές και να θεωρουμε 4-5GB σκληρού σταγόνα στον ωκεανό λόγω των αυξημενων απαιτήσεων των windows ή αυξηθηκαν οι απαιτησεις των windows λόγω της προόδου στο hardware?

 

(κλειστε με μεσα πριν συνεχισω τις αμπελοφιλοσοφιες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εξήγησε και εμάς τι ακριβώς διάβασες που είναι ανακριβές? Αν το κριτήριο σου για ένα λειτουργικό είναι η συμβατότητα με τα παλιά παιχνίδια τότε μπορείς να κρατήσεις τα XP και να παίζεις FIFA 2003. :-) Από εκεί και πέρα το συγκεκριμένο κατα εσένα ελλάτωμα αντιστρέφεται καθώς πολλά απο τα καινούργια παιχνίδια (εσκεμμένα ή οχι) δεν θα παίζουν σε XP. Όπως είπα και νωρίτερα δουλεύω τα VISTA 8 μηνες καθημερινά και δεν μου έχουν κρασάρει ποτέ....από αυτή την άποψη είναι πολύ πιο σταθερά από τα XP. Η μνήμη που απαιτείται για να δουλέψει ικανοποιητικά το AERO είναι 1gb (15 ευρώ το GB έχει σήμερα...έλεος...βάλτε και 4gb στο φινάλε!!!!) και όσο για τα 4-5GB του σκληρού που απαιτούνται νομίζω ότι είναι σταγόνα στον ωκεανό μπροστά στις χωρητικότητες των δίσκων που κυκλοφορούν σήμερα τόσο για laptοπ όσο και για desktop.

Την πρώτη εβδομάδα μου κρασάρανε (χωρίς να μπορέσω τα διορθώσω σωστά) τα vista σε νέο σταθερό σύστημα, μάλλον λόγω μη εγκατάστασης συμβατού λογισμικού, μετά από 15 ημέρες ετοιμάζομαι για format. Σίγουρα δεν είναι ΧΡ που παρότι είχα εγκαταστήσει κι επεγκαταστήσει 100άδες εφαρμογές δουλεύανε έστω και με προβλήματα. Γενικά δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με το λειτουργικό. Από ταχύτητα δεν είδα να υπάρχει πρόβλημα σε σύστημα με AMD2 4800 64bit X2, και μνήμη 1gb. (πάντως από μνήμη θέλει σίγουρα 2gb)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κανένας σας δε δοκιμάζει και κάποια διανομή LINUX????

Δε σπάνε, δε χαλάνε, αναγνωρίζουν τα πάντα, και δε χρειάζεται να ψάχνεις για διάφορες πατέντες για ενεργοποιήσεις....)

Τα κάνουν όλα πιο γρήγορα, χωρίς τις τρελλές απαιτήσεις των διαφόρων λειτουργικών της

Μικρομαλακής σε hardware κλπ..κλπ..:shifty:

Για σκεφτείτε το λίγο..

και για όποιον θέλει να ξεκινήσει ρίξτε μια ματιά εδώ

http://www.linux.gr/

http://www.debian.gr/

http://hellug.gr/index.php/OSullogos/Tautothta?from=Main.HELLUG

 

Καλό σας απόγευμα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σπάνε και χαλάνε και μου πήρε μια βδομάδα για να δουλέψει σωστά το wireless στο Netgear WG111v3 που είχα στο laptop. Και κατάφερα να το γυρίσω σε WPA μόνο με το Ubuntu 7.10, γιατί με το 7.04 δεν γινόταν με τίποτα.

 

Οι δε πατέντες που χρειάζονται τα Windows για να "σπάσουν" είναι αστείες για όσους έχουν ασχοληθεί λίγο με το αντικείμενο (οπωσδήποτε χρειάζονται πολύ περισσότερες γνώσεις Η/Υ για έναν επίδοξο Λινουξά).

 

Επιπλέον για τις δουλειές που θέλω εγώ το PC (αλλά και ο περισσότερος κόσμος φαντάζομαι) τα πάντα μπορούν να γίνουν πιο εύκολα στα Windows παρά στο Linux (πολλές φορές και πιο γρήγορα).

 

Θα μου πείτε στα Win θα πρέπει να πληρώσω για να κάνω τη δουλειά μου... εδώ ας κάνω την πάπια :)

 

Τελοσπάντων, νομίζω ότι το θέμα του thread έχει επικεντρωθεί περισσότερο στην κόντρα Vista vs. XP (πώς τα κατάφερε πάλι έτσι η Microsoft!!). To Linux είναι άλλο ανέκδοτο, το οποιο το συζητάμε και αλλού.

 

Eννοείται ότι μόνο πολέμιος του Linux δεν είμαι, αφού τη μισή μου μέρα την περνάω με unix-οειδή λειτουργικά (Ubuntu και QNX) και διαβάζω καθημερινά για αυτά. Όχι μόνο για λόγους δουλειάς αλλά και από καθαρό ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω δουλέψει σε πολλες εκδόσεις των XP και τώρα σε Vista (και μάλιστα AMD χ64, desktop), θα σου πώ ότι το να κατέβεις σε XP θα είναι λάθος. Είναι σταθερότατα, και θέλουν μόνο να τα συνηθίσεις. Όπως κάθετιο καινούργιο. Αν παίξεις και με τις ρυθμίσεις, γίνονται πολυ γρήγορα. Με 2 GB RAM και σωστά ρυθμισμένα, τρέχουν πιο γρήγορα από τα XP. (Στο ίδιο ακριβώς μηχάνημα).

Έτσι... +1

 

Υπαρχει και η λυση του dual boot που εχω κανει εγω!

Εχω και vista και xp στο laptop μου.

Τα vista εχουν περισσοτερους drivers παντως.

;) Και εγώ μία από τα ίδια.

 

Έχω έναν Acer Aspire 1654 και πραγματικά τα Vista σπέρνουν!

Απλά όπως είπε και ο φίλος, χρειάζονται κάποιες ρυθμίσεις. Ακόμα και aero να έχεις με κατάλληλες ρυθμίσεις δεν έχει προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο πολυ σκεψη κατεληξα στο συμπερασμα να μην βγαλω τα vista τουλαχιστον μπορει να μου πει καποιος πως μπορω να κανω τα vista να τρεχουν πιο γρηγορα δλδ να μην κανουν 700 ωρες να ανοιξουν και αλλα πολλα....Γιατι απο οτι εμαθα κανεις κατι ρυμθησεις στον πινακα ελεγχου και ειναι πολυ καλυτερα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο πολυ σκεψη κατεληξα στο συμπερασμα να μην βγαλω τα vista τουλαχιστον μπορει να μου πει καποιος πως μπορω να κανω τα vista να τρεχουν πιο γρηγορα δλδ να μην κανουν 700 ωρες να ανοιξουν και αλλα πολλα....Γιατι απο οτι εμαθα κανεις κατι ρυμθησεις στον πινακα ελεγχου και ειναι πολυ καλυτερα!!

 

Καλό διάβασμα :-D

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=206444

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...