Προς το περιεχόμενο

Το Photoshop τώρα και σε Linux


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγοράζεις το δικαίωμα χρήσης του και όχι το ίδιο το πρόγραμμα. Η εταιρεία είναι υποχρεωμένη να σε ενημερώση σχετικά με το που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.

Αν εσύ το πάρεις και το βάλεις οπουδήποτε αλλού ΔΕΝ είναι παράνομο. Αν επέμβεις στο κώδικά του ξεκινούν τα προβλήματα όπως και αν επέμβεις στην licence με τα διάφορα πονηρά (!) προγραμματάκια. Την χρήση του δεν μου την περιορίζει κανείς αφού η EULA λέει που χρησιμοποιείται αλλά δεν απαγορεύει τα άλλα (εκτός αν λέει ρητά win and MACOS και απαγορεύω την χρήση σε LINUX).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξαναγράφω : Δεν κάνει καμία επέμβαση στον κώδικα του photoshop. Η adobe λέει ότι για να τρέξει "requires Win ή MAC OS". Εγώ μπορώ να το τρέξω και από Linux διανομή με virtualization, αν θέλω. Δε νομίζω ότι είμαι παράνομος.

 

Αν είναι με virualization πάω πάσο (δηλαδή και σε linux και με virtualization τι να το κάνουμε τέσπα), αλλά δεν το ξεκαθαρίζει στο θέμα. Εγώ ας πούμε πρώτη φορά ακούω το Project wine, δηλαδή θα πρέπει να αναγκαστώ να ψάξω να δω τι ακριβώς είναι για να ποστάρω σε ένα θέμα; Νομίζω με παρέσυρε όπως το αναφέρει.

 

η Google χρηματοδοτεί προγραμματιστές της Codeweavers για να κάνουν το Photoshop CS και CS2 να τρέχει ακόμα καλύτερα κάτω από το Wine

 

Θα έπρεπε να λέει να ρυθμίσουν το wine να δέχεται καλύτερα τα προγράμματα CS & CS2. Έτσι όπως το αναφέρει φαίνεται ότι θα τροποποιηθούν τα προγράμματα για να δουλεύουν στο wine και όχι το wine για να τα δέχεται σε full-functionallity. Συνεπώς βγαίνουν τελείως διαφορετικά συμπεράσματα, οπότε δεν θεωρώ εμένα που δεν το κατάλαβα φταίχτη αλλά αυτού που έγραψε πρώτος το άρθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα να υπενθυμισω το οτι δεν τα γραφω εγω τα θεματα αλλα τα αναδημοσιευω βαζοντας την πηγη της ειδησης. παντως η συγκεκριμενη ειδηση δεν εχει σαν σκοπο να σου πει τι ειναι το wine αλλα το οτι με αυτο θα γινει εφικτη η χρηση του photoshop σε λινουξ. δεν ειναι δυνατον σε καθε ειδηση που δημοσιευουμε να εξηγουμε επιμερους θεματα που σχετιζονται με αυτη καθως τοτε καθε ποστ θα επρεπε να ειναι ολοκληρη εγκυκλοπαιδεια. παρολα αυτα ομως δινεται και ενα λινκ στο τελος για περισσοτερες πληροφοριες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι απλως ειπωθηκε το φταιξιμο στον τοπικ starter...

 

sorry about that, φυσικά εννοούσα αυτόν που έγραψε το άρθρο και όχι αυτόν που το δημοσίευσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπ, ναι. Το είδα. michael92, αν κάνεις και μία edit.gif στο μήνυμα, θα είναι ακόμη καλύτερα...

 

Κ έκανα... Δεν χρειαζόταν να βάλεις και την εικόνα του κουμπιού:-D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...