Προς το περιεχόμενο

MacBook και MacBook Pro με επεξεργαστή Penryn [αρχές 2008])


Steven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κακοφτιαγμένο και άσχημο και χοντρό και δύσχρυστο... fsbmaniac βάζωντας vaio δίπλα σε macbook μόνο ποιοτικότερο δεν είναι, ούτε ομορφότερο ούτε ούτε... αν μας πιάσανε μ@λ@κες που αγοράσαμε macbook/pro ἀσε να το κρίνουμε εμείς που τα χαιρόμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 176
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Υπάρχει λόγος να πουλήσω το macbook pro 2.33 ghz 17" 2Gb Ram x1600 256 ram με 1 χρονο ακομη εγγυηση και να παρω το νεο macbook pro αν δεν με ενδιαφερει το gaming ? Yπαρχουν καποιες τοσο σημαντικες διαφορες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω το 2,33 έχω σε 15,4''. Μου αρέσει πολύ το καινουριο λόγω οθόνης, touchpad, κάρτα γραφικών αλλά με τα 1000+euro που θα μου κοστίσει η αναβάθμιση...θα έπαιρνα ενα macbook ή imac..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα επιδοσεων ,ειδικα αν δε σας ενδιαφερουν τα παιχνιδια, ειναι μικρη.

 

Αρα απο αυτην την αποψη δεν αξιζει η αναβαθμιση.Ισως μονο αν θελετε το touchpad και την led οθονη.

 

Η αναβαθμιση αξιζει αν εχετε προβληματα με το mbp:

πχ εχετε αυξημενες θερμοκρασιες (συχνο φαινομενο στα mbp,ειδικα εκεινης της γενιας)

 

 

Αν θελετε καλυτερες επιδοσεις στο υπαρχον mbp που να ειναι αισθητες και με γυμνο ματι,απλα βαλτε εναν σκληρο στις 7200 στροφες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα επιδοσεων ,ειδικα αν δε σας ενδιαφερουν τα παιχνιδια, ειναι μικρη.

 

Αρα απο αυτην την αποψη δεν αξιζει η αναβαθμιση.Ισως μονο αν θελετε το touchpad και την led οθονη.

 

Η αναβαθμιση αξιζει αν εχετε προβληματα με το mbp:

πχ εχετε αυξημενες θερμοκρασιες (συχνο φαινομενο στα mbp,ειδικα εκεινης της γενιας)

 

 

Αν θελετε καλυτερες επιδοσεις στο υπαρχον mbp που να ειναι αισθητες και με γυμνο ματι,απλα βαλτε εναν σκληρο στις 7200 στροφες.

 

 

 

Mαλλον μετα απο ολα οσα ειπες ,τωρα που το καλοσκεφτομαι δεν αξιζει τουλαχιστον για εμενα η ναβαθμιση , γιατι παιχνιδια δεν παιζω στο φορητο , ευτυχως δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ με θερμοκρασιες ή οτιδηποτε αλλο και το touchpad

καλο , αλλα δεν πιστευω οτι ειναι ενας σοβαρος λογος για να κανει καποιος μια τετοια κινηση ...

 

Σε γενικες γραμμες τωρα , καλα τα νεα macbook Pro , αλλα ενα HDMI θα ηταν καλοδεχουμενο και μαλλον το βλεπω να ειναι μια απο τις πλεον σιγουρες προτεραιοτητες για την επομενη αναβαθμιση , που μαλλον δεν θα αργησει και τοσο πολυ ...

 

 

haHA αυτη τη στιγμη ποιος ειναι ο μεγαλυτερος σκληρος 2.5" στις 7200rpm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πραγματική ημερομηνία παράδοσης συνήθως περίπου 1 μήνα

 

 

Ενω εξω εχουν ηδη αρχισει να παραλαμβανουν απο εχθες ...:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλλον μετα απο ολα οσα ειπες ,τωρα που το καλοσκεφτομαι δεν αξιζει τουλαχιστον για εμενα η ναβαθμιση , γιατι παιχνιδια δεν παιζω στο φορητο , ευτυχως δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ με θερμοκρασιες ή οτιδηποτε αλλο και το touchpad

καλο , αλλα δεν πιστευω οτι ειναι ενας σοβαρος λογος για να κανει καποιος μια τετοια κινηση ...

Πραγματικα δεν υπαρχει λογος να αναβαθμιστεις.

 

Σε γενικες γραμμες τωρα , καλα τα νεα macbook Pro , αλλα ενα HDMI θα ηταν καλοδεχουμενο και μαλλον το βλεπω να ειναι μια απο τις πλεον σιγουρες προτεραιοτητες για την επομενη αναβαθμιση , που μαλλον δεν θα αργησει και τοσο πολυ ...

Σιγουρα ενα hdmi θα ηταν σημαντικο και φυσικα esata.

Οπως επισης η επιλογη για blueray drive(που δεν ειναι ακριβα και εχουν ακομα και λαπτοπ των 1300 ευρω) .

 

 

haHA αυτη τη στιγμη ποιος ειναι ο μεγαλυτερος σκληρος 2.5" στις 7200rpm?

 

Σε 7200 στροφες ειναι μεχρι 200GB.

Συντομα στα 250GB.

 

Σε 5400 στροφες ειναι μεχρι 320gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα δεν υπαρχει λογος να αναβαθμιστεις.

 

 

Σιγουρα ενα hdmi θα ηταν σημαντικο και φυσικα esata.

Οπως επισης η επιλογη για blueray drive(που δεν ειναι ακριβα και εχουν ακομα και λαπτοπ των 1300 ευρω) .

 

 

 

Οταν γινουν ολα αυτα(που καποιοι τα περιμενουν πολυ νωρις ) , τοτε ΙΣΩΣ αρχισω να το σκεφτομαι ποιο σοβαρα ....

Στην στα νεα μοντελα ,η apple μαλλον εκανε facelift για πραγματικη αναβαθμιση ..

 

 

Και φυσικα να γκρινιαξω λιγο κ για τις τιμες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση .. Ξέρει κανείς αν το trackpad με τα νέα gestures ( pinching, rotating ) αποτελεί θέμα software ?? Θα ήταν εφικτό δηλαδή μέσω ενός software update να μπορούν και οι κάτοχοι παλαιότερων MBP να έχουν τα νέα gestures στο laptop τους ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο διαδίκτυο κυκλοφορούν διάφορες υποθέσεις και φήμες. Πολλοί ισχυρίζονται ότι είναι θέμα software αλλά αυτή τη στιγμή κανένα hack δεν έχει κυκλοφορήσει. Η apple επίσημα μάλλον δεν πρόκειται να το κάνει (όπως φαίνεται) αλλά αν είναι θέμα software, το hack είναι θέμα χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο ξέρω είναι θέμα hardware. Το link όπου το διάβασα αυτό http://www.macrumors.com/2008/02/15/advanced-multitouch-trackpad-unique-to-macbook-air/

 

Επίσης το συναρπαστικό με το νέο trackpad δεν είναι τόσο οι νέες κινήσεις που αναγνωρίζει (που εμένα θα μου είναι χρήσιμες) αλλά οι προοπτικές του -> http://www.macrumors.com/2008/02/19/apple-depicts-advanced-multitouch-gesturing-control-panel-in-mac-os-x/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση .. Ξέρει κανείς αν το trackpad με τα νέα gestures ( pinching, rotating ) αποτελεί θέμα software ?? Θα ήταν εφικτό δηλαδή μέσω ενός software update να μπορούν και οι κάτοχοι παλαιότερων MBP να έχουν τα νέα gestures στο laptop τους ??

Ειναι θεμα hardware παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...