Προς το περιεχόμενο

MacBook και MacBook Pro με επεξεργαστή Penryn [αρχές 2008])


Steven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστά.

 

Το πρόβλημα με την απαράδεκτη Rainbow είναι ότι αναγνωρίζει μόνο τον 1 χρόνο της διεθνής εγγύησης (αυτό μας έλλειπε) αλλά όχι το Apple Care Pack (3ετής επέκταση εγγύησης). Απλά για να το έχεις υπόψην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 176
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αξίζει κανείς να προχωρήσει στην αγορά του νέου MacBook ως laptop alternative?

 

Φυσικά εννοώ για να τρέχει windows ως main OS.

 

Ρωτάω γιατί χρειάζομαι ένα μικρό lap ( < 14" ) και θεωρώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή λόγω σχέσης τιμής-απόδοσης ( γιατί τα φθηνά 12άρια πχ. acer 900? παραείναι μικρά και τα αντίστοιχα sony παραείναι ακριβά... ) και λόγω design - ποιότητας.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς να σεττάρει XP ή Vista? Εμπειρίες? Διάβασα διάφορα σε ξένα forums για ασυμβατότητες κυρίως λόγω drivers και ομολογώ ότι είμαι επιφυλακτικός...

 

Γενικά θα ήθελα να ακούσω μερικούς καλούς λόγους για να ΜΗΝ προχωρήσει κανείς σε ένα τέτοιο εγχείρημα (όχι στυλ "γιατί όχι OS X?" γιατί απλά χρειάζομαι τα Win λόγω δουλειάς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τρέχουν τα Windows στο MacBook. Όσο για drivers, δίνει η ίδια η Apple στο DVD του Leopard.

 

Με δυό λόγια, το μόνο που σου χρειάζεται είναι ένα CD με windows. Όλα τα άλλα τα παρέχει η Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τρέχουν τα Windows στο MacBook. Όσο για drivers, δίνει η ίδια η Apple στο DVD του Leopard.

 

Με δυό λόγια, το μόνο που σου χρειάζεται είναι ένα CD με windows. Όλα τα άλλα τα παρέχει η Apple.

 

Το έχεις δοκιμάσει ο ίδιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, με τη βοήθεια του προγράμματος BootCamp (περιλαμβάνεται στο Mac OS X 10.5 Leopard) έφτιαξα ένα νέο partition στο δίσκο(*) (χωρίς να χαθούν δεδομένα από το υπάρχον), στο οποίο εγκατέστησα τα Windows XP Pro.

 

Μετά την εγκατάσταση των Windows, έβαλα το DVD του Leopard και εγκατέστησε τους απαραίτητους drivers (κάρτα γραφικών, ήχου, δικτύου, wifi, bluetooth κλπ...).

 

Πλέον, αν πατήσω το κουμπί Option ενώ μπουτάρει ο υπολογιστής, βγάζει ένα μενού για να διαλέξω ποιο από τα δύο λειτουργικά θέλω να ξεκινήσει. Αλλιώς ξεκινάει αυτόματα το Mac OS X (αυτό μπορείς να το αλλάξεις και να ξεκινάει αυτόματα τα windows).

 

Να και η σχετική σελίδα στο site της Apple: http://www.apple.com/macosx/features/bootcamp.html

 

 

(*) Το partition των Windows το έκανα μόνο 20GB γιατί έχω ελάχιστα προγράμματα που χρησιμοποιώ, κι αυτά πολύ σπάνια. Εσύ μπορείς να το κάνεις μεγαλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, επειδή τα προγράμματα Windows που χρησιμοποιώ δεν είναι πολύ βαριά σε απαιτήσεις γραφικών, για να κάνω τη ζωή μου ευκολότερη έβαλα και το πρόγραμμα VMware Fussion.

 

Αυτό, βλέπει το Boot Camp Partition που έχω και το χρησιμοποιεί ως virtual machine. Έτσι μπορώ να τρέχω τα Windows προγράμματα μέσα από το Mac OS X. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση.

 

Έχω διαβάσει τα σχετικά με την εγκατάσταση, απλά έτυχε να διαβάσω και πολλά σχόλια για ασυμβατότητα του hardware με τα win σε ορισμένες περιπτώσεις (πχ. USB , διαχείριση ενέργειας, κλπ.)

 

Γιαυτό ρωτάω για εντυπώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχω μάθει για τους καινούριους mac εδώ και καιρό!Εννοείται πως η ελλάδα όσον αφορά τα καινούρια προιόντα μένει πίσω!Αλλά πόσο ακόμα?Έχω πάει στο media markt την προηγούμενη εβδομάδα είδα τα παλιά!Ψάχνω στα site σε όλα σχεδόν τα καταστήματα και βλέπω μόνο τα παλιά!Μόνο στο e-shop μπόρεσα να βρώ κάτι που να μοιάζει με τα καινούρια!Τους έστειλα mail για να μου πουν serial number κτλ αλλά με έγραψαν ασφαλώς!Θα σας δώσω το link μήπως μπορέσετε εσείς να καταλάβετε τι είναι!Αν γνωρίζετε κάτι παραπάνω!

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.904043

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.904046

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.904031

Αυτά βρήκα και για ένα από αυτά ενδιαφέρομαι!Ξέρετε γενικότερα αν ήρθαν,σε ποιά καταστήματα και τι παίζει γενικότερα?Δεν ξέρω αν το είπατε και προηγουμένος!Δεν μπορώ να διαβάζω 10 σελιδες!Αν το είπατε sorry!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας ρε παιδιά ήμουν για χρόνια χρήστης windows απο το πρώτο μου pc 386 και έτσι. Λοιπόν το θέμα είναι οτι τελικα ίσως και να κατάλαβα το πόσο διαφορετική φιλοσοφία εκφράζουν τα mac και γενικά το κάθετι μη windows. Τέσπα προχώρησα στην αγορά ενός macbook 2.2ghz 1024ram 160gb mac os x eng black edition. Πραγματικά 1η φορά χρησιμοποιώ mac και μπορώ να πω οτι είμαι πολύ ενθουσιασμένος... Το θέμα είναι μπορεί να μου πει κάποιος "expert" χρήστης mac για αναγκαία προγράμματα στα mac os x και σε τι αναβαθμίσεις μπορώ να προχωρήσω ετσι ώστε το macbookάκι να μην αρχίσει να τα φτύνει μετά απο κανα 3μηνο....

έχω εντυπωσιαστεί με το πόσο αθόρυβο είναι το σύστημα επίσης δεν του καίγεται κυριολεκτικά καρφάκι ούτε ζεσταίνεται ούτε τίποτα και απίσης μου έκανε φοβερή εντύπωση απο τη στιγμή που πατάω το power θέλει 20sec και με βγάζει στο desktop είναι σφαιράτα είναι η αλήθεια...

Παιδιά ευχαριστώ πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...