Προς το περιεχόμενο

"Σπάζοντας" κλειδωμένα ασύρματα δίκτυα


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το πρόβλημα είναι όταν ΔΕΝ σου βγάζει απόλυτος τίποτα. Το ότι σου βγάζει κωδικό και δεν δουλεύει μπορεί να σημαίνει και ότι ο άλλος έχει αλλάξει τον default κωδικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Εχω την καρτα της alfa την γνωστη κ μαζι με τα wmplayer και το βαψκτραψκ σπαω οτι WEP δικτυο υπαρχει γυρω. Μηπως ομως ξερει κανεισ τι κανω για τα WPA? Κατεβασα τα rainbow tables (33gb). Πως ομως τα περναω στο root?..

 

Κανεις ρε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλείδωμα αυτο δεν έχει και πολύ μέλλον γιατί στα Greeklish που βάζουν εδώ στην ελλάδα για key τι dictionary να κανεις ? δεν είναι αδύνατο αλλα έχει πολύ λίγες πιθανότητες.

 

Το μονο που μπορείς να κανεις είναι ένα dictionary με κινητά/σταθερά τηλεφωνα η να κανεις Evil Twin attack.

 

Βεβαια μπορείς να κανεις και ένα pc με Nvidia cuda quad sli για να περνάει keys super γρήγορα

 

Αλλιώς θα να περιμένεις και θα περιμένεις μέχρι να βγάλεις γενιά και να ασπρίσουνε. Με λίγα λόγια δεν υπάρχει κάτι πρακτικό να κανεις εκτος από το dictionary με νούμερα και το Evil Twin

 

Eπίσης το rainbow tables δεν είναι πρακτικό γιατί έχει υπολογιστή με default SSIDs άμα ο άλλος έχει αλλάξει το SSID η έχει τα ελληνικά thomson cyta και λοιπά με τα νούμερα διπλα το rainbow tables δεν τα ξέρει άρα άκυρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θα ηθελα να ρωτησω εαν γινεται τα τελευταια ψηφια του ssid να συμπιπτουν με τα τελευταια του mac address χωρις να τα εχει αλλαξει ο ιδιος ο χρηστης?Συνηθως ο ΟΤΕ ποια wireless modems δινει φετος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά έχω την rtl8191se ενσωματωμένη στο λάπτοπ , καθώς και το stickaki tp link w422g. Κανένα από τα 2 δεν υποστηρίζεται από το aircrack... Δοκίμασα και το backtrack 3 με το vmware workinG station και δεν μου αναγνώριζε κανένα απο τα παραπάνω. Ύπαρχει περίπτωση να σπάσω Wep με κάποιο διαφορετικό τρόπο ; Κάνω κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@

Gongor

 

Θες κάρτα με Atheros chipset και το κανονικό βαψκτραψκ όχι το VM γιατί μπορεί να δημιουργήσει extra προβλήματα. Αφού το laptop σου δεν έχει κάλη κάρτα θες να παρεις την Alfa usb.

 

Έπειτα πρέπει να να ξέρεις linux να διαβάσεις τα tutorial στο site του βαψκτραψκ και να αρχίσεις τα test με το δικό σου Access Point.

 

Δεν εξής διάβαση την compatibility list του backtrack προφανώς για το τι χρειάζεται να εχεις, ούτε και τα tutorial αρκετά γιαυτο εχεις προβλήματα.

 

@

wadebill

 

μπορείς να καταλάβεις τι modem είναι από το mac

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα να κάνω διαφορα wordlist με βάση τα τηλεφωνα ανά πάροχο. Οποιος μπορεί και ξέρει ας μου πει απο τι αρχίζουν οι διάφοροι παροχή

 

ας πούμε για Cyta είναι :

 

2155

 

οι υπόλοιποι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μεταφέρθηκα μόνιμα πλέον στην Αθήνα περιεργάστηκα τα ασύρματα δίκτυα της γειτονιάς μου :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Αν κατάλαβα καλά η Thomson έχει βγάλει καινούρια router με κωδικό που δεν βρίσκεται από το γνωστό αλγόριθμο. Μάλιστα τα τελευταία 6 ψηφία του essid ταιριάζουν με τα τελευταία 6 ψηφία της mac. (Αυτό που λέγαμε και λίγο παραπάνω)

Αυτό που μου προκαλεί εντύπωση είναι ότι είχαν κλείδωμα wep. Όπως καταλαβαίνετε τώρα έχω τα wep keys. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Αν κάποιος θέλει μπορώ να τα μοιραστώ μαζί σας μη τυχόν βρεθεί σχέση mac adress και wep key. (αν και δεν νομίζω γιατί την πάτησε παλιά η thomson, πιστεύω ότι είναι τυχαία τα keys).

 

Α και σε ένα παλιό router hol ο κωδικός ήταν αριθμός κινητού, κάτι που μου είχα τύχει και παλαιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μεταφέρθηκα μόνιμα πλέον στην Αθήνα περιεργάστηκα τα ασύρματα δίκτυα της γειτονιάς μου :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Αν κατάλαβα καλά η Thomson έχει βγάλει καινούρια router με κωδικό που δεν βρίσκεται από το γνωστό αλγόριθμο. Μάλιστα τα τελευταία 6 ψηφία του essid ταιριάζουν με τα τελευταία 6 ψηφία της mac. (Αυτό που λέγαμε και λίγο παραπάνω)

Αυτό που μου προκαλεί εντύπωση είναι ότι είχαν κλείδωμα wep. Όπως καταλαβαίνετε τώρα έχω τα wep keys. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Αν κάποιος θέλει μπορώ να τα μοιραστώ μαζί σας μη τυχόν βρεθεί σχέση mac adress και wep key. (αν και δεν νομίζω γιατί την πάτησε παλιά η thomson, πιστεύω ότι είναι τυχαία τα keys).

 

Α και σε ένα παλιό router hol ο κωδικός ήταν αριθμός κινητού, κάτι που μου είχα τύχει και παλαιότερα.

 

Φυσικα, ο,τι βρισκουμε καλο ειναι :D . Αν μπορεις ποσταρε τα στοιχεια απο τα router μαζι με τα κλειδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού τα keys είναι w.e.p που είναι το πρόβλημα ? με το βαψκτραψκ σπάνε άμεσος.

 

Aμα μπορεί και ξέρει κανεις please ας μου πει από τι νούμερα αρχίζουν τα τηλ από κάθε πάροχο σταθερα και κινητα γιατί θέλω να κάνω wordlists

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού τα keys είναι w.e.p που είναι το πρόβλημα ? με το βαψκτραψκ σπάνε άμεσος.

σαφώς 3 λεπτά μου πήρε για το καθένα B)

Aμα μπορεί και ξέρει κανεις please ας μου πει από τι νούμερα αρχίζουν τα τηλ από κάθε πάροχο σταθερα και κινητα γιατί θέλω να κάνω wordlists

Θα το ψάξω αυτό που λες. Αλλά μπορείς να κάνεις μία wordlist με πρώτο ψηφίο το 2 και όλους τους δυνατούς συνδυασμούς. Ξέρω θα ναι λίγο μεγάλη. αλλά άμα έχεις το handshake και έναν δυνατό υπολογιστή θα το σπάσεις. :)

 

edit: το τσέκαρα, γύρω στα 10gb βγαίνει :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...