Προς το περιεχόμενο

"Σπάζοντας" κλειδωμένα ασύρματα δίκτυα


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά όμως η πιο εύκολη λύση είναι να κοιτάζουμε το λαμπάκι του wifi, σε ώρες που δεν χρησιμοποιούμε το δίκτυο. Πχ. το βράδυ που -ενδεχομένως- έχουμε κλείσει όλα τα PC μας. Αν το λαμπάκι αναβοσβήνει έντονα, τότε μάλλον κάτι δεν πάει καλά...

Βασικα ουτε στα λογκ μου βγαζει κατι και τα κοιταω συχνα.

Πιο πολυ θορυβηθηκα γιατι μολις κλεινω το λαπτοπ τα λαμπακια αναβοσβηνουν ακομα,οχι βεβαια με την ιδια συχνοτητα.

Δεν εχω παρατηρησει για ποσο χρονικο διαστημα αναβοσβηνουν γιατι οταν αφηνω ανοιχτο ρουτερ,κλειστο λαπτοπ και γυρναω σπιτι μετα απο ωρα ποτε δεν αναβοσβηναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά ξέρει κάποιος από ασύρματες USB WiFi κάρτες και πια να επιλέξω ?

 

Είμαι ανάμεσα σε :

 

1) WiFiSKY 2000mW USB Wireless Wifi Adaptor 10dBi Antenna

2) ALFA AWUS036H 1W USB Wireless+7dBi Directional Antenna

3) COMFAST Hot Wheels 6000G

4) Kinamax N Dual Antenna MIMO 300Mbps USB Wifi Adapter

5) GEETEK GT-18N HERCULES 300MBP 9DBI ANTENNA

 

Μπορεί να δώσει τα φώτα του κάποιος που να ξέρει ή έχει δοκημάσει φλασάκια σαν και αυτά ? Ακόμα κάποιο καλό απο αυτά που έχουν περάσει απο τα χέρια σας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξέρει κάποιος από ασύρματες USB WiFi κάρτες και πια να επιλέξω ?

 

Είμαι ανάμεσα σε :

 

1) WiFiSKY 2000mW USB Wireless Wifi Adaptor 10dBi Antenna

2) ALFA AWUS036H 1W USB Wireless+7dBi Directional Antenna

3) COMFAST Hot Wheels 6000G

4) Kinamax N Dual Antenna MIMO 300Mbps USB Wifi Adapter

5) GEETEK GT-18N HERCULES 300MBP 9DBI ANTENNA

 

Μπορεί να δώσει τα φώτα του κάποιος που να ξέρει ή έχει δοκημάσει φλασάκια σαν και αυτά ? Ακόμα κάποιο καλό απο αυτά που έχουν περάσει απο τα χέρια σας ?

 

Ρίξε εδώ μια ματιά που γίνεται σχετική συζήτηση για αυτες τι κάρτες αλλα και την άποψη μου για την ALFA :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει default κωδικός για τα router της Conn-x..?? πρέπει να βρώ ένα τρόπο να βρώ τον κωδικό καθώς είναι το μοναδικό που πιάνω απο το σπίτι εδώ... :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει default κωδικός για τα router της Conn-x..?? πρέπει να βρώ ένα τρόπο να βρώ τον κωδικό καθώς είναι το μοναδικό που πιάνω απο το σπίτι εδώ... :mad:

Tα παλια router της connx που ειχαν wep κλειδωμα ειχαν σαν default κωδικο τον 1234567890123 . Τωρα τα καινουργια router που εχουν ssid CONN-X_xxxx ειναι κλειδωμενα με wpa και δεν εχει βρεθει ο εργοστασιακος κωδικος τους.Το πιο πιθανο μαλιστα ειναι οτι ο κωδικος αυτος ειναι τυχαιος και μαλλον δεν σχετιζεται με καποιον προφανη αλγοριθμο, οποτε δεν μπορεις να κανεις πολλα περα απο την κλασσικη διαδικασια με το handshake,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το έχουν στα σκαριά εδώ και κάμποσο καιρό και ψάχνουν για λύσεις (όχι μόνο η IBM αλλά και άλλες εταιρίες) - βασικά από τότε που τα public hotspots άρχισαν να γίνονται τόσο δημοφιλή (<- ok αυτή η λέξη είναι σίγουρα λάθος γραμμένη :P).

 

Για να δούμε τι θα δούμε από την IBM (αν και δεν...)!

 

Thnx for sharing Gi0! :D

 

Edit:

 

Την απάντηση του Stephen R. van den Berg ακριβώς από κάτω την διάβασες Gi0!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν "πρόλαβα" να διαβάσω όλο το τόπικ κ δεν ξέρω άν έχει απαντηθεί αλλά μιλώντας με έναν φίλο, μου είπε ότι έχει πάρει κεραία G sky απο Αμέρικα κ σπάει σχεδόν όλα τα ασύρματα με πρόγραμμα που έχει η κεραία μέσα...θέλει αρκετές ώρες και πολλά giga για το ξεκλειδώσει απ ότι μ είπε

 

Απ ότι έχω διαβάσει κ εδώ άν δεν χρησιμοποιήσεις linux και backtrack κ αρκετές ώρες είναι πολύ δύσκολο να σπάσεις wpa,1,2 δίκτυα κ άν...

 

Επειδή ψάχνομαι τώρα τελευταία για το συγκεκριμένο σπόρ για εγκυκλοπαιδικους λόγους πάντα B) μπορεί να μου πεί κάποιος τι καινούριο παίζει να αγοράσω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε είναι απο αμέρικα το κεραία γι αυτό σπάει τα πάντα. Τη χρησιμοποιούσε και ο Τσάκ.. :P Δε χρειάζεται να ξοδευτείς πάντως.. Βρές το χρήστη asperince (κάπως ετσι) και ρώτα τον το μυστικό. Σπάει τα πάντα ο τύπος.. είναι πολύ πρώτος. Και μην ακούς τις βλακείες που λένε κάτι τύποι σα τον gio κ τον lexmark.. ζηλεύουν γι αυτό τα λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@Lex

Sorry για την αργοπορημενη απαντηση, ημουν μακρυα απο τον πολιτισμοrolleyes.gif

Γεπ,την διαβασα την απαντηση του κυριου. Μια χαρα λογικα ειναι αυτα που λεει αλλα κανει μια μικρη παραδοχη που δεν νομιζω πως θα πρεπει να περασει "ετσι".Την υπαρξη radius server.

Κατα τ αλλα δεν εχω δει ακομα τις παρουσιασεις της φετινης blackhat, οποτε δεν εχω ιδεα τι εγινε τελικα με την εφαρμογη της IBM

Ιδωμεν (update me εννοειτ' ,αν εχεις νεοτερα)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα. Εχω την καρτα της alfa την γνωστη κ μαζι με τα wmplayer και το βαψκτραψκ σπαω οτι WEP δικτυο υπαρχει γυρω. Μηπως ομως ξερει κανεισ τι κανω για τα WPA? Κατεβασα τα rainbow tables (33gb). Πως ομως τα περναω στο root?..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ρε παιδια υπαρχουν ακομα WEP δικτυα για να σπασεις? Επισης, οταν εισαι στο δρομο σε καφετερεις κτλ, με το iPhone Μπορεις να σπας τπτ?

Υπαρχουν wep δικτυα. Με το iphone οχι δεν μπορεις, καθως δεν υπαρχουν drivers που να υποστηριζουν injection.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια υπαρχουν ακομα WEP δικτυα για να σπασεις? Επισης, οταν εισαι στο δρομο σε καφετερεις κτλ, με το iPhone Μπορεις να σπας τπτ?

Mε ενα απλο netbook κανεις τη δουλεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Εχω την καρτα της alfa την γνωστη κ μαζι με τα wmplayer και το βαψκτραψκ σπαω οτι WEP δικτυο υπαρχει γυρω. Μηπως ομως ξερει κανεισ τι κανω για τα WPA? Κατεβασα τα rainbow tables (33gb). Πως ομως τα περναω στο root?..

33GB;;;;;;;;;;;; :shock: :shock: :shock:

Χαρά στο κουράγιο σου.Εγώ δεν το έκανα με τίποτα αυτό! Εύγε!!!!

Πόσο χρόνο σου πήρε να τα κατεβάσεις;

Ο χρόνος που σου πήρε να τα κατεβάσεις, πολλαπλασίασέ τον επί 1000 για να δεις πόσο χρόνο θα πάρει στο πρόγραμμα για να τεστάρει τους κωδικούς έναν-έναν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...