Προς το περιεχόμενο

Επέκταση ζωής εώς το 2010 για τα Windows Xp


perryleros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή συχνά συζητάμε γι' αυτό το θέμα, αλλά όλο σε άλλα topic, έκανα ένα να τα πούμε εκεί καλύτερα και να μην είμαστε όλο Off topic :)

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2092524#post2092524

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τρια πουλακια καθονταν και πλεκανε πουλοβερ....

 

Οταν στην αρχη λες οτι σου πηρε λιγοτερο χρονο η μεταβαση απο xp σε kubuntu απ'ο,τι xp σε vista και μετα παραδεχεσαι οτι το linux λιγο περισσοτερο χρονο ενασχοληση...τοτε μιλαμε για παραπλανηση...capito???:X:X:X

...που το είπα αυτό ακριβώς???? LOL

Πάντως ακόμα θυμάμαι όταν ήμουν 11 χρόνών και αγοράσαμε τον πρώτο pc υπολογιστή μου!! Ήταν πολύ σίδερο και στιβαρό θυμάμαι, με δισκέτες 5,25 dos 4.0. Μιλάμε λες και σήμερα να βλέπεις διαστημόπλοιο. Έγραφες μια εντολή (που τη μάθαινες μόνος σου) στο dos και νόμιζες ότι έκανες θαύμα!! Και τα παιχνιδάκια πολύ ωραία!!! ΑΧ...εποχές....Και θυμάμαι τότε έλεγα βέβαια να ερχόταν εποχή όπου οι χαρακτήρες θα είναι πολύπλοκοι, ο υπολογιστής θα σκέφτεται, θα υπήρχαν γραφικά τηλεόρασης και θα υπήρχε και πλοκή!!! Όνειρα που πραγματοποιήθηκαν με το παραπάνω!! Που να φαντατώ στα πιο τρελά μου όνειρα ότι η βιομηχανία gaming θα ξεπερνούσε σε λεφτά τον κινηματογράφο και την τηλεόραση και άλλες μορφές διασκέδασης μέχρι σημείου παγκόσμιου εθισμού?? Τότε έλεγες ότι έχεις υπολογιστή και σε κοιτάγανε λες και ήσουν από τον Άρη και μέχρι πριν 7-8 χρόνια η ενασχόληση με το pc ήταν "χαμένος χρόνος" για πολλούς!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Lemuria εγω το ειπα αυτο με τη μεταβαση. Οσον αφορα το διαβασμα , για το Kubuntu εχεις δικιο. Εγκατεστησα οτι εβαζε, συν 3-4 αλλα προγραμματακια και εκανα το 90% απο τις δουλειες που κανω συνηθως. Με λιγο περισσοτερο ψαξιμο και διαβασμα, ελυσα και καποιες αποριες που ειχα. Ασυμβατοτητες δεν ειχα, και η ΑΤΙ δουλεψε σχεδον αμεσως.

Διαβασμα ομως δεν εριξα ουτε στα XP οταν τα αντικαταστησα τα 2000, ουτε στα ΜΕ ουτε στα 98 ουτε καν στα 3.0. Και αυτο επειδη ο τροπος λειτουργιας πολλες φορες, ηταν παρεμφερης. Και βοηθουσε τον εμπειρο, ή εξοικειωμενο, χρηστη, να δουλεψει. Τωρα, καποια ειναι ιδια, καποια αλλα ομως εχουν αλλαξει εντελως. Εννοειται οτι ασχοληθηκα και εψαξα, δεν ειπα πουθενα οτι περιμενα να μου ερθει η επιφοιτηση.

Η ενσταση μου ειναι στο οτι θα μπορουσαν να ειχαν ενσωματωσει τεχνολογιες σοβαρες και οχι απλα φρου φρου οπως το AERO. Θα μπορουσαν να ειχαν αφησει το file structure του δισκου οπως εχουμε συνηθισει και μεις, και οχι να θες καμποσο να το επαναφερεις. Το θεμα των drivers επισης ειναι σοβαρο. Τα XP ειχαν μια καποια συμβατοτητα με τους drivers των 2000. Τωρα βλεπω οτι αναγκαζομαι να μεταβω σε ενα λειτουργικο σχεδον με το ζορι.

Δεν λεω οτι τα Βιστα ειναι για πεταμα, αλλα η μη αποδοχη τους απο πολυ κοσμο που χρησιμοποιει μονο Windows, οπως και εγω πριν απο λιγο καιρο, κατι λεει. Και επειδη ειναι η δουλεια μου τετοια, τα χρησιμοποιω, γιατι πρεπει να τα ξερω.

Κατουσιαν λοιπον, δε βλεπω που διαφωνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Lemuria εγω το ειπα αυτο με τη μεταβαση. Οσον αφορα το διαβασμα , για το Kubuntu εχεις δικιο. Εγκατεστησα οτι εβαζε, συν 3-4 αλλα προγραμματακια και εκανα το 90% απο τις δουλειες που κανω συνηθως. Με λιγο περισσοτερο ψαξιμο και διαβασμα, ελυσα και καποιες αποριες που ειχα. Ασυμβατοτητες δεν ειχα, και η ΑΤΙ δουλεψε σχεδον αμεσως.

Διαβασμα ομως δεν εριξα ουτε στα XP οταν τα αντικαταστησα τα 2000, ουτε στα ΜΕ ουτε στα 98 ουτε καν στα 3.0. Και αυτο επειδη ο τροπος λειτουργιας πολλες φορες, ηταν παρεμφερης. Και βοηθουσε τον εμπειρο, ή εξοικειωμενο, χρηστη, να δουλεψει. Τωρα, καποια ειναι ιδια, καποια αλλα ομως εχουν αλλαξει εντελως. Εννοειται οτι ασχοληθηκα και εψαξα, δεν ειπα πουθενα οτι περιμενα να μου ερθει η επιφοιτηση.

Η ενσταση μου ειναι στο οτι θα μπορουσαν να ειχαν ενσωματωσει τεχνολογιες σοβαρες και οχι απλα φρου φρου οπως το AERO. Θα μπορουσαν να ειχαν αφησει το file structure του δισκου οπως εχουμε συνηθισει και μεις, και οχι να θες καμποσο να το επαναφερεις. Το θεμα των drivers επισης ειναι σοβαρο. Τα XP ειχαν μια καποια συμβατοτητα με τους drivers των 2000. Τωρα βλεπω οτι αναγκαζομαι να μεταβω σε ενα λειτουργικο σχεδον με το ζορι.

Δεν λεω οτι τα Βιστα ειναι για πεταμα, αλλα η μη αποδοχη τους απο πολυ κοσμο που χρησιμοποιει μονο Windows, οπως και εγω πριν απο λιγο καιρο, κατι λεει. Και επειδη ειναι η δουλεια μου τετοια, τα χρησιμοποιω, γιατι πρεπει να τα ξερω.

Κατουσιαν λοιπον, δε βλεπω που διαφωνουμε.

Η προσωπική μου γνώμη, κρίνοντας από τις εξελίξεις τόσο στο παρελθόν όσο και στον ανταγωνισμό, είναι πως 5-7 χρόνια έρευνας δε δικαιολογούν το αποτέλεσμα.Το βήμα από 2000 σε XP που έγινε σε 1 χρόνο ήταν μεγαλύτερο. Εδώ μιλάμε για λειτουργικό εφαρμογή!! Είναι λες και κάποιος να ξύπνησε μια μέρα και να άρχισε να πουλά matlab για καλύτεrο προγραμματισμό με επιχειρήματα: Είναι πιο βαρύ, ίσως πιο αργό, αλλά είναι απλό εύκολο και εύπλαστο συγκριτικά με κώδικα c....

 

To κακό με το vista όμως είναι πως ο ανταγωνισμό είναι πολύ μπροστά. H apple έχει ένα καλύτερο λειτουργικό και πιο user friendly, και το linux απλά δίνει ρέστα και με τις σύγχρονες διανομές, ακόμα και η γιαγιά μου μπορεί να κάνει αυτό που κάνουν το 70% των χρηστών, δηλαδή online serf, downloading,ενημέρωση,mp3 και κανένα κάψιμο ταινίας. Το windows xp δεν είχε ούτε το 1 δέκατο του ανταγωνισμού που τώρα έχει το vista.

 

Επιπλέον, ακόμα χειρότερο είναι το γεγονός ότι για να ασχοληθείς με το vista πρέπει να αφιερώσεις χρόνο και τότε σκέφτεσαι πως αν είναι να σπουδάσω, τότε ας σπαταλήσω το χρόνο μου σε κάτι πιο χρήσιμο, όπως Linux,mac. Δε λέω ότι είναι το ίδιο, αλλά αν είναι να αφιερώσω 5 ώρες από τη ζωή μου για να μαθω που είναι οι network connections του vista, ας σπαταλήσω 15 και να μάθω κάτι χρησιμότερο. Και ειλικρινά στον κόσμο του σήμερα, που για να την παλέψουν κάποιοι ανακάλυψαν τις πατέντες , το ανοιχτό λογισμικό είναι πια ιδεολογία, όπως άλλωστε και το ελεύθερο internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν πολλων ειδων χρηστες με 1000 διαφορετικα γουστα οποτε περι ορεξεως..

 

Προσωπικα θεωρω τα βιστα οτι πιο ανουσιο εχει βγαλει η microsoft ως λειτουργικο.

Τα standard καθε χρονιας διαφερουν φυσικα... Αλλα για την εποχη τους σχεδον ολα τα λειτουργικα ειχαν κατι να προσφερουν (εκτος ισως απο τα me).

Ε τα vista αντικειμενικα περα απο μια αναβαθμιση ασφαλειας (που ειναι κλασεις κατωτερη αλλων nonmicrosoft λειτουργικων) οχι μονο δεν προσφερουν αλλα μας πανε πισω σε επιδοσεις.

 

Το θεμα δεν ειναι το "Ποσο χαλια ειναι τα Vista", γιατι δεν ειναι χαλια για εναν μεσο χρηστη σαν stand-alone product. Απλα δεν υπαρχει κανενας λογος να βαλει κανεις vista οταν εχει XP.

 

Τα εφε που διαφημιζουν ειναι σαν ενα κακοποιημενο Mac και ακομα κ τα XP μπορουν να εχουν ιδιο οπτικο αποτελεσμα με καποιο window manager...

και γιατι να θελει ενας gamer να βαλει vista οταν ειναι αποδεδειγμενο οτι χανεις μεγάλο ποσοστο frames σε ολα μα ολα τα παιχνιδια +ψωφισε και ο μυθος του vista only DX10;

Ακουω συνεχως γυρω μου να λενε "μα στο δικο μου το πισι τρεχουν μια χαρα"... ε χαιρω πολυ. Ναι αλλα τρεχουν 20% πιο αργα απο οτι τα XP στο αντιστοιχο μηχανημα. Θα σε χαλουσε να εχεις 5 δευτερολεπτα βελτιωση στις εργασιες σου στο photoshop ή 15 frames στο χ παιχνιδι; Εχετε δοκιμασει WinXP sp3 και Vista sp1; ειναι απλα σε αλλο επιπεδο επιδοσεων.

 

Εχω 3 εκδοσεις vista αυθεντικες και 2 XP...και ανα καιρους εκανα εναλλαγες στα μηχανηματα που χρησιμοποιω. Κατεληξα ομως (αποκλειστικα βαση αποδοσης) να χρησιμοποιω winxp για Photoshop cs3, Multisim και για κανα παιχνιδι που παιζω ανα καιρους και για ολες τις αλλες εργασιες Linux.

Ασε που περασε κ η εποχη που το linux ηταν power user only os. Τωρα βαζεις πχ ubuntu και δεν χρειαζεται να κανεις ουτε τις μισες ρυθμισεις των windows. Drivers υπαρχουν τοσο συγκεκριμενοι, οσο και generic που δεν αφηνουν τιποτα εκτος λειτουργιας. Με ενα click εχεις ανοικτο το synaptics και με αλλο ενα click εχεις codecs players CDR software και οτι αλλο -περα απο παιχνιδια- θελεις.

 

Οπως ειπε κ ο φιλος παραπανω:

To κακό με το vista όμως είναι πως ο ανταγωνισμό είναι πολύ μπροστά. H apple έχει ένα καλύτερο λειτουργικό και πιο user friendly, και το linux απλά δίνει ρέστα και με τις σύγχρονες διανομές, ακόμα και η γιαγιά μου μπορεί να κάνει αυτό που κάνουν το 70% των χρηστών, δηλαδή online serf, downloading,ενημέρωση,mp3 και κανένα κάψιμο ταινίας.

 

οσο για ενα σχολιο που εγινε παραπανω σχετικα με το χρονο ενασχολησης...

Αν πχ ο πατερας ενος απο μας θελει παρει ενα λειτουργικο να το βαλει στο νεο του pc που μολις πηρε και να γραψει ενα κειμενο, να σερφαρει στο ιντερνετ και να γραψει ενα CD, υπαρχει καμια πιθανοτητα να το καταφερει πρωτα (αν το καταφερει) στα windows πριν πχ το Ubuntu η το Fedora ή το LinuxMint κτλ;

Εγω λεω οσοι δεν το εχετε δοκιμασει... βαλτε εστω μια φορα linux απο τις παραπανω διανομες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσωπική μου γνώμη, κρίνοντας από τις εξελίξεις τόσο στο παρελθόν όσο και στον ανταγωνισμό, είναι πως 5-7 χρόνια έρευνας δε δικαιολογούν το αποτέλεσμα.Το βήμα από 2000 σε XP που έγινε σε 1 χρόνο ήταν μεγαλύτερο.

Άλλο NT5.0 και NT5.1

Άλλο NT6.0

 

.... H apple έχει ένα καλύτερο λειτουργικό και πιο user friendly...

Η apple δεν βγάζει σε PC, όταν αποφασίσει εδώ είμαστε.

 

Επιπλέον, ακόμα χειρότερο είναι το γεγονός ότι για να ασχοληθείς με το vista πρέπει να αφιερώσεις χρόνο....

 

Μην το λες...

 

....Δε λέω ότι είναι το ίδιο, αλλά αν είναι να αφιερώσω 5 ώρες από τη ζωή μου για να μαθω που είναι οι network connections του vista....

 

Νομίζω είναι 2 κλικ...

Και πιο οργανωμένα με σωστή υποστήριξη πολλαπλών προφίλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο NT5.0 και NT5.1

1)Άλλο NT6.0

 

 

2)Η apple δεν βγάζει σε PC, όταν αποφασίσει εδώ είμαστε.

 

 

 

3)Μην το λες...

 

 

 

4)Νομίζω είναι 2 κλικ...

Και πιο οργανωμένα με σωστή υποστήριξη πολλαπλών προφίλ.

1)Άλλο χάλι εννοείς!!!

2)Άκυρο σχόλιο, δε μιλάμε για pc, μιλάμε για λειτουργικό

3)Θεωρώ ότι ο μέσος χρήστης θέλει αρκετό χρόνο. Εσύ και εγώ ίσως όχι.

4)Κόλλησες στο παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Άλλο χάλι εννοείς!!!

2)Άκυρο σχόλιο, δε μιλάμε για pc, μιλάμε για λειτουργικό

3)Θεωρώ ότι ο μέσος χρήστης θέλει αρκετό χρόνο. Εσύ και εγώ ίσως όχι.

4)Κόλλησες στο παράδειγμα.

 

1. Αν θεωρείς χάλι τον πυρήνα των Server 2008 μάλλον πρέπεις να διαβάσεις κάτι παραπάνω. Αλλιώς Vista = Aero όπως για την μάζα.

2. Η Apple ασχολείται με προφίλ 5 Mac. Λογικό είναι να το γράφει καλά (;) Όταν θα χρειαστεί να βγει σε PC θα πρέπει να υποστηρίξει όλο το Hardware που κυκλοφορεί. Εκεί να δεις μπάχαλο. Και φυσικά δεν είναι χαζή να το κάνει. Το τελευταίο Pwn2Own Festival πάντως δεν ήταν για χαρές και πανηγύρια,(παρόλο που τους τιμά το αστραπιαίο patch)

3. Πίστεψέ με Windows είναι και πάλι στην φιλοσοφία.

4. Δεν είναι το παράδειγμα, αλλά το γεγονός πως η προκατάληψη τα δείχνει όλα μαύρα...

Ναι μπορεί να μην είναι εκεί αλλά είναι παραδίπλα. Πιο οργανωμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...