Προς το περιεχόμενο

προβλημα με μελανια πολυμηχανηματος


alt10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,

εχω το πολυμηχανημα hp 6310 office jet all in one

ακουστε τι επαθα πριν 20 λεπτα πηγα να κανω τελικη εκτυπωση στην εργασια που πρεπει να παραδωσω την Δευτερα. Παω λοιπον απο τον desk top μου στην δελιδα της τραπεζας πειραιως και στελνω μια εκτυπωση στον hp ξαφνικα μου βγαζει στην οθονη ''hp product assistance'' σε ενα πλαισιο που μου ελεγε να βαλω δισκετα μονο αυτο ...

 

ξανφνικα να σου και το μηχανημα αναβει προηδοποιητικο λαμπακι και στην οθονη εγγραφε...΄΄Σφαλμα Δοχειου : αφαιρεστε και επανατοποθετηστε το αριστερο δοχειο''

τι να εννωει ο ποιητης ?

 

φυσικα εβγαλα και εβαλα ταδοχεια μελανης αφου τα καθαρησα τι με πανι τι με γομα στην καλοδιοταινια τιποτα τα ... αυτα εκει ...

 

τι να κανω ???

 

Δευτερα Πρωι πρεπει να τα εχω εκτυπωσει?

τι επαιξε και εγινε αυτο ?

μηπως εφταιξε το σιτε της Πειραιως?

 

ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκόμασες να ξαναπεράσεις τους drivers?

Μερικοί εκτυπωτές έχουν έναν συνδιασμό κουμπιών που καθαρίζουν τα μελάνια βγαζουν και δοκιμαστική εκτύπωση.

Μελάνι έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αν ένα μελάνι είναι συμβατό (compatible) μερίκοι εκτυπώτες αυτής της εταιρείας δεν το βλέπουν και δεν εκτυπώνουν ,πήρες γνήσιο μελάνι;Αν όχι μην παίρνετε συμβάτα μελάνια για αυτόν τον εκτυπώτη γιατί δεν δουλέυουν σωστά αφού δεν βλέπουν το τσιπάκι αυτού του μελανιού και νόμιζει ο εκτυπώτης ότι είναι άδειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια οχι πριν λιγες μερες τα γεμισα και δουκευαν κανονικα μετα τι εγινε?

οχι δεν ειναι συμβατα ειναι γεμισμενα τα αυθεντικα !!!

τι να κανω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε ενα ρεσετ το μηχανημα.πατημενο το 6 και # και βαζεις το βυσμα του μετασχηματιστη.για φουλ ρεσετ το ιδιο με πατημενα το 9 και #

πονεμενη ιστορια αυτο το μηχανημα.οταν εχω χρονο 8α σου εξηγησω το γιατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγορασε ενα καινουργιο δοχειο.Αυτο που εχεις μαλλον "βραχυκυκλωσε" και δεν το αναγνωριζει πια ο εκτυπωτης.Συμβαινει πολυ συχνα αλλωστε.Ρωτα εκει που το γεμισες αν εχουν αλλο μεταχειρισμενο να σου δωσουν αλλιως παρε νεο.( δεν ξερω ποσες φορες το γεμισες και ποσο κανει ενα καινουργιο αλλα σιγουρα κερδισμενος εισαι.)Απλα αγορασε ενα δοχειο μεγαλης χωριτικοτητας, συμφερει καλυτερα στα γεμισματα του αργοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα τηλ στο καταστημα που τα γεμισα και μου ειπαν οτι 1/100 καιγεται οχι επειδη γεμιστικε αλλα επειδη περασε λιγοτερο ρευμα και τωρα θυμηθηκα οτι πριν 3 μερες το συνδεσα με το κεντρικο ups για καλυτερα αλλα μαλον κατι επαιξε και καηκε...

 

ακουστε και το τρελο οταν τον εχω υπολογιστη και τον ανοιξω και παω απο το μενου του δοκιμαστικη σελιδα εκτυπωνει κανονικα και με ολα τα χρωμματα

 

τι να πω σημερα δεν μπορω να παω στο καταστημα για γεμισμα γιατι δεν ειμαι αθηνα τι να κανω δευτερα πρωι πρεπει να τα εχω εκτυπωσει...

 

πειτε ιδεες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη λύση του να εκτυπώσεις σε ένα φωτοτυπάδικο τη σκέφτηκες; Πήγαινε να κάνεις τη δουλειά σου να είσαι έτοιμος για τη Δευτέρα και βλέπεις από βδομάδα πώς θα λύσεις το πρόβλημα με τον εκτυπωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα επειδή έχω κατάστημα με αναλώσιμα σου λέω πως το κάλυτερο που έχεις να κάνεις είναι να αγοράζεις τα αυθεντικά επείδη τα μαιμού δεν τα αναγνωρίζει σωστά και ακόμα και αν τα αναγνωρίσει μετά από λίγο δεν τα βλέπει ή τα βλέπει ως άδεια ,αυτό είναι ένα τρικ της HP για να μην αγοράζει κάνεις συμβάτα μελάνια και για του λόγου το αλήθες μπορώ να σου πω αυτό όσα μελάνια συμβάτα έχω πούλησει από αυτή τη σειρά (π.χ. 343) τα μίσα μου τα επέστρεψαν ως χαλάσμενα και από τότε δεν ξάναφερα συμβάτο αυτής της εταιρείας , α και επί της ευκαιρείας αν θες φτηνό γνήσιο μελάνι για τον εκτυπώτη σου επικοινώνησε με π.μ.να σου πω τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

κοιταξτε τι επαθα ξανα αφου μετα απο 3 μερες απο τοτε

πρωτοεγραψα ολα δουλεψαν κανονικα αλλα μετα απο μια βδομαδα που εγκατεστησ το προγραμμα της hp σε αλλο πσ και το συνδεσα με το πολυμηχανημα ξανααρχισαμε τα ιδια τι παιζει ?

τι να κανω επιτελους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • 2 χρόνια αργότερα...

Γράφω εδώ μιας και υπάρχει το θέμα...

Έχω τον ίδιο πολυμηχάνημα hp 6310 office jet all in one.

Είχα ξαναδεί αυτό το μήνυμα σφάλματος για το αριστερό μελάνι (έγχρωμο) αλλά όσες φορές το πέδευα, έφτιαχνε μόνο του.

Πριν λίγο καιρό είχα αγοράσει γνήσια μελάνια έγχρωμο + μαύρο (343 + 337).

Αφού έκανα καμια 10αριά έγχρωμες εκτυπώσεις ξαφνικά είδα πάλι το μήνυμα σφάλματος.

"Σφάλμα δοχείου: αφαιρέστε και επανατοποθετήστε το δοχείο αριστερά" Το έγχρωμο δηλαδή...

Το οποίο ήταν ολοκαίνουργιο και σίγουρα αρκετά γεμάτο, αφού είχα κάνει μόνο καμια 10αριά εκτυπώσεις.

Τώρα, ο εκτυπωτής είναι εκτός εγγύησης...

Είχα ένα παλιότερο μελάνι, επίσης γνήσιο αγορασμένο, το οποίο ήταν άδειο και βουλωμένο από ξεραμένο μελάνι.

Το ξεβούλωσα με ασετόν και αφού μετά από 2 μέρες δούλευε κανονικά με σχετικά ικανοποιητικό αποτέλεσμα το συμπλήρωσα

με λίγο μελάνι από κάτι δοχειάκια που είχα πάρει για να γεμίζω τα μελανάκια.

Αφού το γέμισα και το τοποθέτησα στον εκτυπωτή το δέχεται κανονικά, κάνει ένα καθαρισμό (ακούγεται και ο χαρακτηριστικός ήχος)

και στη συνέχεια πετάει το μήνυμα σφάλματος!!!

Αυτό το παλιό και άδειο μελάνι το είχα εδώ και καιρό στον εκτυπωτή για να μπορώ να τον δουλεύω έστω και με το μαύρο μελάνι, γιατί

αν έλειπε έστω ένα δοχείο δεν μπορούσα να εκτυπώσω, οπότε το είχα μέσα.

Έκανα αρκετές καταλάθος έγχρωμες εκτυπώσεις βέβαια και ποτέ δεν ξαναέβγαλε εκείνο το μήνυμα...

Και σήμερα που καθάρισα το μελανάκι και το ξαναγέμισα, σήμερα βρήκε να βγάλει σφάλμα!

Και φυσικά τώρα δεν έχω κανένα δεκτό έγχρωμο μελανάκι συνεπώς ο εκτυπωτής δεν εκτυπώνει...!

και φοβάμαι να πάρω άλλο μελανάκι μήπως γίνει ότι έγινε με το τελευταίο καινούργιο που είχα πάρει που δεν πρόλαβε ούτε ένα ml να χάσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...