Προς το περιεχόμενο

How I met your mother


Japan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο himym που ειναι σιγανο δεν το προσεχω, αλλα στο bbt μου φαινεται πολυ δυνατο σε ενταση.

Στο himym ντρέπονται να το βάλουν δυνατότερα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος μου πε το τραγικό για το bbt. Ότι από τη στιγμή που μπήκαν οι κοπέλες στη μέση, έχασε. Και λέω επειδή πρέπει να ναι όλοι μπακούρηδες σώνει και ντε; Φτάνει που μαστε εμείς!

 

 

 

 

Μαλλον ανεβηκε απο τοτε που μπηκαν οι κοπελες. Η μεγαλη του επιτυχια πιστευω οτι ειναι το πολυ προσεκτικο casting. Και οι 7 χαρακτηρες ειναι προσεκτικα επιλεγμενοι ωστε να φτιαχνουν μια φοβερη χημεια. 

 

Ειναι τοσο προσεκτικα επιλεγμενοι οι χαρακτηρες, που και σε ενα καναπε να τους βαλεις να μιλανε για οποιοδηποτε θεμα, ενα γελιο θα το βγαλουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον ανεβηκε απο τοτε που μπηκαν οι κοπελες. Η μεγαλη του επιτυχια πιστευω οτι ειναι το πολυ προσεκτικο casting. Και οι 7 χαρακτηρες ειναι προσεκτικα επιλεγμενοι ωστε να φτιαχνουν μια φοβερη χημεια. 

 

Ειναι τοσο προσεκτικα επιλεγμενοι οι χαρακτηρες, που και σε ενα καναπε να τους βαλεις να μιλανε για οποιοδηποτε θεμα, ενα γελιο θα το βγαλουν.

Mayim <3 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο himym που ειναι σιγανο δεν το προσεχω, αλλα στο bbt μου φαινεται πολυ δυνατο σε ενταση.

Αυτό.

Με το γέλιο-κονσέρβα στο ΤBBT με έχουν πρήξει.Είναι πολλές φάσεις που κατεβάζω τον ήχο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς υποκειμενικό, αλλά η σκέψη και μόνο τής σύγκρισης μεταξύ Friends και How I met your mother, είναι τουλάχιστον ...ιεροσυλία. Ατάκες τόσο αστείες, σε τέτοια συχνότητα και τόσο απρόβλεπτοι διάλογοι όσο στο Friends, είχαν να εμφανιστούν από την εποχή τού Married with children και δεν έχουν περάσει ούτε από τα όνειρα των σεναριογράφων τού How I met your mother.

 

Για να μη μιλήσω για το γεγονός ότι, οι χαρακτήρες στο Friends ήταν στην κυριολεξία ένας κι ένας. Το How I met your mother, από την αρχή που είχαμε να κάνουμε με καλές σεζόν, μέχρι και τώρα που έχει πιάσει πάτο, βασίζεται κατά 90% στο μοναδικό χαρακτήρα που λέγεται Barney Stinson. Χωρίς αυτόν δεν πήγαινε πουθενά, αλλά είναι τόσο καλός ο τύπος, ώστε ανεβάζει όλη τη σειρά σε άλλο επίπεδο. Ειδικά ο «πρωταγωνιστής» Ted και ο μουροχαβλοδικηγόρος ο Marshal...τι ξενέρωτες φυσιογνωμίες μα το Δία! Από την εξάδα τού Friends, δε μπορώ να ξεχωρίσω κάποιον. Ακόμα και η «αγγούρω» η Jennifer Αταλαντοπούλου Aniston, ως Rachel ήταν αξιοπρεπέστατη. Για τους άλλους πέντε δε συζητώ. Απίστευτοι.

 

Κι εγώ γέλασα σε αρκετά επεισόδια τού How I met your mother, αλλά όχι και σύγκριση με το Friends! Ούτε κατά διάνοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς υποκειμενικό [...]

 

Οτι δηλαδή Lily και Marshal δεν τα σπάγανε στους 4 πρωτους κυκλους. Ασχετα που φλωρεψαν μετα.

 

Ισως εχεις χρονια να δεις Friends και απλα το εχεις θεοποιήσει. Τυχαινει και βλεπω τα φιλαράκια ξανα, και ενω ναι μεν δεν βαριεσαι σχεδον σε κανενα επεισοδιο γιατι οι χαρακτήρες ειναι γαμάτοι, υπάρχουν πολλα επισόδεια που δεν εχουν και τόσο πλακα, το πολυ πολυ να χαμογελάσεις δηλαδη.

 

Ή και οχι, θεμα γουστου ειναι εξαλλου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε να δεις, το friends είναι ανώτερο γιατί ήταν σταθερά καλό. Επίσης ήταν καθαρό sitcom.

 

To Himym για να τους βγει 9 seasons, κι ενώ είχε αυτό το βασικό σενάριο με τα μελετημένα flashbacks, έβαλε εμβόλιμα πολλά situations, throwback επεισόδια (είχαν κι οι friends αλλά το πολύ 5 στους 10 κύκλους), ακόμα και ανεξήγητα φαινόμενα εντελώς μη ρεαλιστικά. Είναι μια nerdy μορφή των Friends θα λέγαμε. Μια πολύ καμμένη εκδοχή. Οι χαρακτήρες των 5 του Himym, μου άρεσαν απείρως από την 6άδα των Friends γιατί ήταν πιο κούκου. 5 Φοίβες σε μία σειρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αυτή η τελειομάνεια που είχαν στις αναφορές και στα flashback τουλάχιστον μέχρι την 6η σεζον(μετά μου φανηκε το ψιλοπαράτησαν) τα έσπαγε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ως μικρή κι αθώα ακόμα δεν έχω καταλάβει αν ήταν προσχεδιασμένα flashbacks ή τόσο καλορυθμισμένη παραγωγή που στήναν σκηνές από την αρχή μετά από 5 χρόνια ξέρω 'γω. Όποτε έβλεπα τέτοιο flashback, έτρωγα σκάλωμα και ψαχούλευα τα forums.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι δηλαδή Lily και Marshal δεν τα σπάγανε στους 4 πρωτους κυκλους. Ασχετα που φλωρεψαν μετα.

 

Ισως εχεις χρονια να δεις Friends και απλα το εχεις θεοποιήσει. Τυχαινει και βλεπω τα φιλαράκια ξανα, και ενω ναι μεν δεν βαριεσαι σχεδον σε κανενα επεισοδιο γιατι οι χαρακτήρες ειναι γαμάτοι, υπάρχουν πολλα επισόδεια που δεν εχουν και τόσο πλακα, το πολυ πολυ να χαμογελάσεις δηλαδη.

 

Ή και οχι, θεμα γουστου ειναι εξαλλου. 

 

Είπαμε, είναι υποκειμενικό το ζήτημα. Για 'μένα συμπαθητικοί ήταν οι δύο που αναφέρεις - ειδικά στους πρώτους κύκλους - αλλά σε βαθμό να «τα σπάνε», όχι. Μόνο ο Barney γ...ούσε κι έδερνε, σχεδόν πάντα και παντού. Τόσο, ώστε να καθίσταται αδιάφορο το θέμα τού τίτλου (να κι αν τη γνώρισε έτσι τη μάνα τους ο βλάκας, να κι αν αλλιώς). Επιμένω για το ότι, χωρίς αυτόν, η σειρά δε θα είχε καν λόγο ύπαρξης.

 

Όσο για το Friends, κάθε άλλο παρά «χρόνια» έχω να το δω. Είναι η μοναδική κωμική σειρά, της οποίας ακόμα και τα σκόρπια επεισόδια  σε επανάληψη στην τηλεόραση, καθόμουν και τα έβλεπα ξανά. Ολοκληρωμένο δε, δεδομένου ότι έχω όλους τους κύκλους σε dvd, το έχω δει τουλάχιστον καμιά ...δεκαριά φορές, με τελευταία απ' αυτές πριν από περίπου τρεις μήνες. Ακόμα κι αν πλέον θυμάμαι απ' έξω τους διαλόγους, συνεχίζω να γελάω τρανταχτά. Εκτός από το Friends, οι κωμικές σειρές που μού προκάλεσαν κάτι ανάλογο, ήταν μόνο δύο, η κάθε μια με το δικό της ιδιαίτερο ύφος: το Married with children που προανέφερα και το Black Adder.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γούστα ειναι αυτά. Και τα Friends γαμάτα τα θεωρω, μην με παρεξηγίσεις. 10 σεζον σχεδον σταθερή ποιότητα ειναι πολύ σπάνιο.

 

 

Εγώ ως μικρή κι αθώα ακόμα δεν έχω καταλάβει αν ήταν προσχεδιασμένα flashbacks ή τόσο καλορυθμισμένη παραγωγή που στήναν σκηνές από την αρχή μετά από 5 χρόνια ξέρω 'γω. Όποτε έβλεπα τέτοιο flashback, έτρωγα σκάλωμα και ψαχούλευα τα forums.

 

Λιγο και απο τα δύο υποθετω. Αλλα οπως και να εχει το εκαναν γαματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε, είναι υποκειμενικό το ζήτημα. Για 'μένα συμπαθητικοί ήταν οι δύο που αναφέρεις - ειδικά στους πρώτους κύκλους - αλλά σε βαθμό να «τα σπάνε», όχι. Μόνο ο Barney γ...ούσε κι έδερνε, σχεδόν πάντα και παντού. Τόσο, ώστε να καθίσταται αδιάφορο το θέμα τού τίτλου (να κι αν τη γνώρισε έτσι τη μάνα τους ο βλάκας, να κι αν αλλιώς). Επιμένω για το ότι, χωρίς αυτόν, η σειρά δε θα είχε καν λόγο ύπαρξης.

 

Όσο για το Friends, κάθε άλλο παρά «χρόνια» έχω να το δω. Είναι η μοναδική κωμική σειρά, της οποίας ακόμα και τα σκόρπια επεισόδια  σε επανάληψη στην τηλεόραση, καθόμουν και τα έβλεπα ξανά. Ολοκληρωμένο δε, δεδομένου ότι έχω όλους τους κύκλους σε dvd, το έχω δει τουλάχιστον καμιά ...δεκαριά φορές, με τελευταία απ' αυτές πριν από περίπου τρεις μήνες. Ακόμα κι αν πλέον θυμάμαι απ' έξω τους διαλόγους, συνεχίζω να γελάω τρανταχτά. Εκτός από το Friends, οι κωμικές σειρές που μού προκάλεσαν κάτι ανάλογο, ήταν μόνο δύο, η κάθε μια με το δικό της ιδιαίτερο ύφος: το Married with children που προανέφερα και το Black Adder.

Συμφωνούμε στα περισσότερα (κυρίως στο Blackadder). Π.χ. σήμερα κι εγώ friends έβλεπα, δεύτερο κύκλο!

Η σύγκριση είναι μοιραία γιατί είναι παρεΐστικες σειρές, boys and girls etc etc etc. Οι περισσότεροι που έβλεπαν friends, βλέπουν και himym.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...