Προς το περιεχόμενο

Doom [2015 μάλλον]


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νext gen visuals εννουμε γραφικα που θα μπορει να αποδωσει ενα pc με high end καρτα του 2015 η του 2016 (αναλογως του ποτε θα βγει το παιχνιδι). Επειδη ομως πολλοι απο εμας εδω μεσα παμε για αλλαγη καρτας τον Νοεμβριο με maxwell θελω να πιστετυω πως αν οχι ultra θα μπορεσουμε να το τρεξουμε εστω high. Ειπανε σε τι pc ετρεχε το teaser? Ετσι για να παρουμε μια ιδεα του τι απαιτησεις θα εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 229
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νext gen visuals εννουμε γραφικα που θα μπορει να αποδωσει ενα pc με high end καρτα του 2015 η του 2016 (αναλογως του ποτε θα βγει το παιχνιδι). Επειδη ομως πολλοι απο εμας εδω μεσα παμε για αλλαγη καρτας τον Νοεμβριο με maxwell θελω να πιστετυω πως αν οχι ultra θα μπορεσουμε να το τρεξουμε εστω high. Ειπανε σε τι pc ετρεχε το teaser? Ετσι για να παρουμε μια ιδεα του τι απαιτησεις θα εχει.

θα είναι όντως τόσο βαρι ?

δηλαδή τι κάρτα θα θέλει να παίξει με φουλ γραφικα ?

 

καλά όσο αναφορά για το μέγεθός θα ξεπερνάει τα 20gb +

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βαριέμαι αφάνταστα τις κουραστικές συζητήσεις για framerates και αναλύσεις, αλλά αν βοηθάει κανέναν, εδώ είπαν ότι στοχεύουν (βασικά committed (= δεσμεύονται) είπαν αλλά ας κρατήσουμε μικρό καλάθι) σε 60fps 1080p σε PC, PS4, και Xbox One. Που σημαίνει όχι τραγικές απαιτήσεις σε hardware για το PC (τουλάχιστον όχι για high end κάρτες και CPU του 2015, 2016). Αυτά με τα σημερινά δεδομένα.

 

Η συζήτηση για high και ultra settings είναι και λίγο άκυρη. Ακόμα δεν γνωρίζουμε τι θα περιέχουν αυτά τα performance settings, πόσο customizable θα είναι ή αν θα αξίζουν τον κόπο (το performance hit βασικά) κάποιες ρυθμίσεις - γιατί αγχώνεστε;

 

Το παιχνίδι είναι ακόμα υπό ανάπτυξη και ακόμα δεν έχουν ανακοινωθεί minimum και recommended specs.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Carmack το 2008 είχε μιλήσει για την idTech 6 και είχε πει ότι θα είναι μίξη raster/ray-tracing αλλά είχε πει τότε ότι δεν υπάρχει το κατάλληλο hardware ακόμα.Τώρα όμως, υπάρχει, για να δούμε τι θα δούμε.Αν το teaser trailer ήταν όντως real-time, θα μας πέσουν τα σαγόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι να ειναι ετσι οταν θα εχει 10 χαρακτηρες στην οθονη που θα βλεπεις κ το background κτλ,ετσι με τοσο ζουμ λογικο να φαινεται να εχει υπερ γραφικα αφου δεν διαβαζει στην ουσια τιποτα αλλο,και στο half life 2 o gman ειχε υπερ γραφικα εκει που εδειχνε μονο την μουρη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα υπερ γραφικα δεν ειχε, για αλλα πραγματα εγινε και ειναι παιχνιδι της δεκαετιας το HL2 οχι για τα (παρολαυτα αρκετα καλα) γραφικα του. Το καλυτερο μερος απο γραφικα στο HL2 ηταν το Lost Coast εκεινο το HDR playable demo που ειχε βγει μετα.

Το HL2 βγηκε μια χρονια που 2 παιχνιδια σημαδεψαν για παντα την αγορα, και εθεσαν πολυ ψηλα τον πηχυ των γραφικων κανοντας πραγματικες καινοτομιες και δεν ειναι αλλα απο το Far Cry και το Doom 3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαριέμαι αφάνταστα τις κουραστικές συζητήσεις για framerates και αναλύσεις, αλλά αν βοηθάει κανέναν, εδώ είπαν ότι στοχεύουν (βασικά committed (= δεσμεύονται) είπαν αλλά ας κρατήσουμε μικρό καλάθι) σε 60fps 1080p σε PC, PS4, και Xbox One. Που σημαίνει όχι τραγικές απαιτήσεις σε hardware για το PC (τουλάχιστον όχι για high end κάρτες και CPU του 2015, 2016). Αυτά με τα σημερινά δεδομένα.

 

Η συζήτηση για high και ultra settings είναι και λίγο άκυρη. Ακόμα δεν γνωρίζουμε τι θα περιέχουν αυτά τα performance settings, πόσο customizable θα είναι ή αν θα αξίζουν τον κόπο (το performance hit βασικά) κάποιες ρυθμίσεις - γιατί αγχώνεστε;

 

Το παιχνίδι είναι ακόμα υπό ανάπτυξη και ακόμα δεν έχουν ανακοινωθεί minimum και recommended specs.

Αφού είμαστε σε pc έχει σημασία και το frame rate / απαιτητικότητα παιχνιδιού.

Μπορεί ο ένας μεταξύ μας να έχει amd hd 4850 και ο άλλος gtx 780 ti... δεν είν' το ίδιο,ούτε θα έπρεπε να παραμελούμε κάποια μερίδα gamers.

 

Το καλύτερο φυσικά θα ήταν το παιχνίδι να έχει το μεγαλύτερο scalability μεταξύ συστημάτων. Να μπορεί δηλαδή να γονατίσει το σύγχρονο High End,αλλά και να τρέχει σε PC 5 χρόνων του mainstream class.

Αλλά πόσοι devs κάνουν τέτοιες δουλειές ? Σπάνιο.

Γι' αυτό καλό είναι να συζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είμαστε σε pc έχει σημασία και το frame rate / απαιτητικότητα παιχνιδιού.

Μπορεί ο ένας μεταξύ μας να έχει amd hd 4850 και ο άλλος gtx 780 ti... δεν είν' το ίδιο,ούτε θα έπρεπε να παραμελούμε κάποια μερίδα gamers.

 

Το καλύτερο φυσικά θα ήταν το παιχνίδι να έχει το μεγαλύτερο scalability μεταξύ συστημάτων. Να μπορεί δηλαδή να γονατίσει το σύγχρονο High End,αλλά και να τρέχει σε PC 5 χρόνων του mainstream class.

Αλλά πόσοι devs κάνουν τέτοιες δουλειές ? Σπάνιο.

Γι' αυτό καλό είναι να συζητάμε.

 

μάλλον ο prae αναφέρεται στα ατέλειωτα posts με το πόσα frames έχεις, πώς τα έχεις, γιατί τα έχεις κτλ, που καταλαμβάνουν ολόκληρες σελίδες ενός thread, με αποτέλεσματα κάποια πιο "ουσιαστικά" posts που μιλάνε για σενάριο, gameplay κτλ απλά να χάνονται

 

δεν λέμε να μην μιλάμε για αυτά τα πράγματα, άλλα δεν είναι Benchmark subforum, PC gaming είναι...

 

φιλικά πάντα 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλί θέλω να νιώσω ΑΥΤΟ.

 

 

Όλα τα άλλα δε με νοιάζουν. Θέλω ένα Doom με ΑΥΤΗ την καραμπίνα. Να κάνει κλικλικ και κρα-κρα-κρακ και να σφίγγω τα δόντια γιατί Γ#$%@$%.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ πάλί θέλω να νιώσω ΑΥΤΟ.

 

 

Όλα τα άλλα δε με νοιάζουν. Θέλω ένα Doom με ΑΥΤΗ την καραμπίνα. Να κάνει κλικλικ και κρα-κρα-κρακ και να σφίγγω τα δόντια γιατί Γ#$%@$%.

 

Semi-Off-Topic:

 

Δεν βάζεις το Brutal Doom mod; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλί θέλω να νιώσω ΑΥΤΟ.

 

 

Όλα τα άλλα δε με νοιάζουν. Θέλω ένα Doom με ΑΥΤΗ την καραμπίνα. Να κάνει κλικλικ και κρα-κρα-κρακ και να σφίγγω τα δόντια γιατί Γ#$%@$%.

.......και όμως....εδώ θα ακουσεις τον .....next gen ηχο της καραμπίνας....στο τελος....

https://www.youtube.com/watch?v=09loPgpb60A

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...