Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, atheatos said:

Συνδέεις έναν εξωτερικό σκληρό μόνο για αυτήν την δουλειά και το ρυθμίζεις να κάνει ωραίο backup των αρχείων που δουλεύεις.

πρεπει πρωτα να εχει ρυθμισει να τα σωζει αυτοματα στα 10 λεπτα γιατι αλλιως τι backup να παρει 

 

 

43 minutes ago, thessalos_ said:

Οπότε για αρχή ίσως γίνεται να διαχωριστεί και να βγεί εκτός ο hdd ώστε να λειτουργεί εξ ολοκλήρου με τον ssd;

αν εχεις την δυνατοτητα αφαιρεσε τον απο το bios αν οχι ανοιγμα και αφαιρεση αλλα αν τα windows εχουν περαστει και με τους 2 σκληρους μπορει να εχεις θεματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Aris_ είπε

ρεπει πρωτα να εχει ρυθμισει να τα σωζει αυτοματα στα 10 λεπτα γιατι αλλιως τι backup να παρει 

Ναι αυτό θα ήταν ιδανικό , αλλά και το ωριαίο backup που κάνει δεν είναι άσχημο. Σε πολύωρες εργασίες, όπως αναφέρθηκε, είναι κάτι.

Επειδη δεν κάνει δεκάλεπτο backup δεν πρεπει να χρησιμοποιείται καθόλου το filehistory?

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, atheatos είπε

Ένα καλός τρόπος για να μην χάνεις αρχεία αλλά και όταν τα χάσεις να μπορείς να τα επαναφερεις είναι το filehistory του windows.

Δεν το ξέρω αλλά θα το ψάξω πως γίνεται μόλις ξεμπερδεψω με το θέμα.

9 λεπτά πριν, Aris_ είπε

αν εχεις την δυνατοτητα αφαιρεσε τον απο το bios αν οχι ανοιγμα και αφαιρεση αλλα αν τα windows εχουν περαστει και με τους 2 σκληρους μπορει να εχεις θεματα 

Το λάπτοπ ανοίγει και λειτουργεί προς το παρόν, αλλά δεν έχω ιδέα πως μπορώ να τον αφαιρέσω από το bios. Όσο για τα windows φαίνεται από κάπου αν έχουν περαστεί και στους 2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, thessalos_ είπε

Δεν το ξέρω αλλά θα το ψάξω πως γίνεται μόλις ξεμπερδεψω με το θέμα.

Στο μενού ρυθμίσεις, αντίγραφα ασφαλείας του windows. 
 

Σε μένα τουλάχιστον με έχει σώσει πολλές φορές και μάλιστα σε αρχεία μεγάλου μεγέθους.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, atheatos said:

Επειδη δεν κάνει δεκάλεπτο backup δεν πρεπει να χρησιμοποιείται καθόλου το filehistory?

επειδη ειδα οτι το file history δηλωνεις αρχεια και folders η τμηματα δισκου αν δεν τα σωζει σε συγκεκριμενο μερος τοτε θα πρεπει να παιρνει backup τα temp που πρεπει να ξερει που ειναι και μετα recovery τεσπα ειναι μπλεξιμο ετσι 

σωστες πρακτικες προτου σηκωθουμε save οτι εχουμε μπροστα μας η την συντομευση καθε 15 - 30 λεπτα
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aris_ είπε

επειδη ειδα οτι το file history δηλωνεις αρχεια και folders η τμηματα δισκου αν δεν τα σωζει σε συγκεκριμενο μερος τοτε θα πρεπει να παιρνει backup τα temp που πρεπει να ξερει που ειναι και μετα recovery τεσπα ειναι μπλεξιμο ετσι 

σωστες πρακτικες προτου σηκωθουμε save οτι εχουμε μπροστα μας η την συντομευση καθε 15 - 30 λεπτα
 

Δεν είναι τόσο μπλέξιμο.  Χρησιμοποιεί ένα εξωτερικό σκληρό που έχεις επιλέξει και σώζει τα αρχεία εκεί με τις αλλαγές τους ανά ώρα. Μπορεί να χρησιμοποιήσεις και δικτυακό σκληρό αρκεί νομίζω να είναι ntfs και αυτός.

Δεν  είναι σαν το time machine backup του Mac os που μπορείς να κάνει snapshot το σύστημα και τις εφαρμογές του ανά ώρα αλλά είναι μια καλή προσπάθεια της Microsoft να το αντιγράψει.

Ξαναλέω,  μου έχει σώσει αρχεία αρκετές φορές.  Απλά επέλεγα το αντίγραφο που είχε φτιάξει και το έκανε επαναφορά. Αυτό που λες με το save ισχύει. 

2 ώρες πριν, thessalos_ είπε

Με το bios ξέρετε πως απενεργοποιουμε το δίσκο;

Σε λάπτοπ είναι λίγο δύσκολο με τις ρυθμίσεις του bios. Καλύτερα να τον βγάλεις και να βάλεις ssd στην θέση του. Γενικά σε οτιδήποτε φορητό απέφευγε τους μηχανικούς σκληρούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

"Η Toyota εξηγεί ότι οι κύριοι σέρβερ και τα μηχανήματα δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας λειτουργούν στο ίδιο σύστημα. Εξαιτίας αυτού, και τα δύο συστήματα αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα, καθιστώντας αδύνατη την επαναφορά κάποιου αντιγράφου ασφαλείας (backup), οδηγώντας αναπόφευκτα στην διακοπή των εργασιών των εργοστασίων της."

 

Αφήνω το παραπάνω, εδώ ,γιατί είμαι από κινητό και δεν μπορώ τώρα να ανοιξω καινουριο θέμα. Μερικοι με έχουν κατηγορήσει ότι λέω βλακιες για backup σε ξεχωριστό σύστημα. Αλλά και εγώ έχω κατηγορήσει, πολλούς IT ως άσχετους. Ηδου η είδηση γιατί ,οι τακτικές που ακολουθούν ακόμα και οι "επαγγελματίες IT" είναι λάθος. Στην εταιρεία που βρίσκομαι έχουμε χάσει τον server και το backup αυτού μιας και βρισκόταν στο ίδιο rack με κοινή τροφοδοσία. Ένα blackout με αστοχία του ups, ήταν ικανό 40000 ευρώ servers να πάνε στα σκουπίδια μαζί με τα αρχεία εννοείται. Έχω έρθει σε μάχη με πολλούς εδώ πέρα γιατί υποστηρίζουν τακτικές σαν και τις παραπάνω, μιας και τις κάνουν πολλές εταιρείες και IT. Δηλαδή raid 1και βάλε στο ίδιο σύστημα και στον ίδιο σημείο και ο backup σκληρός χωρίς versioning κτλ.

Αν η είδηση δεν σας επεισε ακομα , τοτε λυπαμαι....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

σημερα παρατηρησα οτι εντελως ξαφνικα εχουν διαγραφει φωτογραφιες των τελευταιων 3-4 μηνων απτην καρτα micro sd που εχω στο κινητο μου υπαρχει τροπος να τις ανακτησω;Δεν εχω καθολου cloud ή κανει back up καπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MWesten είπε

σημερα παρατηρησα οτι εντελως ξαφνικα εχουν διαγραφει φωτογραφιες των τελευταιων 3-4 μηνων απτην καρτα micro sd που εχω στο κινητο μου υπαρχει τροπος να τις ανακτησω;Δεν εχω καθολου cloud ή κανει back up καπου.

https://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα, έχω ένα παλιό φλασάκι που ήταν πεταμένο σε κάποιο συρτάρι. Ξαφνικά θυμήθηκα ότι θέλω τα αρχεία που έχει μέσα και προφανώς, δεν αναγνωρίζεται ;). 

Τί μπορώ να κάνω μπας και επανέλθει; 

Έχω πρόσβαση σε pc και mac και μπορώ να δοκιμάσω και linux..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα και από εμένα,

Δεν ξέρω αν διαβάζει κανείς αυτό το νήμα αλλά θα ρωτήσω όπως και να έχει και αν δεν λάβω απάντηση θα ξεκινήσω δικό μου.

3ΤΒ WD RED NAS δεν αναγνωρίζεται ύστερα από πτώση 20 εκατοστών μέσα σε NAS enclosure... Όχι μόνο δεν αναγνωρίζεται από το ίδιο NAS enclosure (QNAP) αλλά ούτε καν από BIOS υπολογιστή. Δοκίμασα να τον συνδέσω τόσο σαν εσωτερικό όσο και σαν εξωτερικό μέσω usb 3.0 αλλά τίποτα... Ο δισκός σπινάρει και δεν κάνει περίεργους θορύβους αλλά ως εκεί.

Θα γίνει καλά γιατρέ μου; 😢

Είμαι πλέον πεπεισμένος πως από τη στιγμή που δεν τον αναγνωρίζει ούτε το BIOS, δεν υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω από το σπίτι με λογισμικό και θα πρέπει να απευθυνθώ σε ειδικούς. Σε ποιους όμως να εμπιστευτώ αυτή την ευαίσθητη και σημαντική δουλειά; Υπάρχουν εταιρίες να τις εμπιστευτώ με κλειστά τα μάτια οι και άλλες που πρέπει να τις αποφύγω;

Οποιαδήποτε συμβουλή προς τη σωστή κατεύθυνση ευπρόσδεκτη καθότι είναι η 1η μου φορά που μου συμβαίνει κάτι τέτοιο και δεν έχω εμπειρία εύρεσης σωστού επαγγελματία στον τομέα αυτό. Με ποια κριτήρια να διαλέξω, πέραν του οικονομικού;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 18/11/2023 στις 1:54 ΠΜ, ggelhsva είπε

Με ποια κριτήρια να διαλέξω, πέραν του οικονομικού;;;;

(Αν δεν έχεις ακόμη κινηθεί), γενικά δύσκολα θα βρεις πληροφορίες για το συγκεκριμένο.

Συνεπώς, πάρε τους σβάρνα (αν είσαι Αττική), είτε από κοντά είτε τηλεφωνικά, να "μυρίσεις" τί καπνό φουμάρουν, ΕΣΤΩ....(προσέγγιση, συμπεριφορά, υπάλληλοι, περιβάλλον κτλκτλ). Κι ό,τι σου κάνει κλικ. Γενικά ρώτα πώς θα το αντιμετωπίσουν, τί "εξασφαλίσεις" έχουν (είτε για "ιδιωτικότητα", είτε για την δουλειά την ίδια κτλ). Ρώτα ό,τι μπορείς να σκεφτείς (τεχνικές, κόστος, αν παρέχουν δωρεάν διάγνωση κλπ). Προφανώς όλα αυτά τα σκέφτεσαι κι ο ίδιος, αλλά επειδή να βρεις πληροφορίες "εμπειριών", δύσκολο, είναι ο μόνος δρόμος.

Datalabs θυμάμαι προ 10ετίας ότι "πρότεινα" (ως αίσθηση με ό,τι είχα "πιάσει") ως την πιο πιθανώς καλή περίπτωση: καλό σάιτ, καλές τιμές, δωρεάν διάγνωση, αλλά σήμερα ποιος ξέρει...

Tic Tac η πιο παλιά, αλλά με ανέκαθεν βαρβάτες τιμές....

Oktabit επίσης ακουγόταν,

και Northwind Σαλονίκη.

Γκούγκλαρε, αν και δεν νομίζω να βγήκαν άλλες και να το πήγαν άλλο επίπεδο. Να έχει "clean room", και να μη μιλάμε για "μαγαζάκι 10 τετραγωνικά" (πχ να μην είναι ΜΕΣΑΖΩΝ για να στείλει εξωτερικό....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@washcloud ευχαριστώ για την απάντηση.

Αττική βρίσκομαι και παρότι έχει περάσει 1+ μήνας από την πτώση δεν έχω προβεί σε κάποια κίνηση ακόμα γιατί έχουν μεσολαβήσει 2 κηδείες & μνημόσυνα και τώρα γιορτές. Οπότε ότι κάνω, θα το κάνω μετά των Φώτων.

Από αυτά που μου λες καταλαβαίνω ότι... Google is my friend. Θα κάνω μια shortlist από ότι μου κάνει κλικ online με βάση και τις αξιολογήσεις και μετά θα τους πάρω όλους τλφ με τις απορίες μου να δω τι θα μου πουν και με όποια εταιρία υπάρξει καλύτερη χημεία με αυτή θα προχωρήσω!

Σα ραντεβού στα τυφλά ένα πράμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...