Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, agelos89 είπε

Καλησπέρα στο forum

Ο σκληρος δισκος που έχω εχει υποστεί ζημεία με αποτελεσμα να μην εχω προσβαση στο δίσκο διοτι φαίνεται να ειναι RAW. Ηθελα να μου πειτε εαν εχετε εμπειρία ή εαν έχετε ακουσει σχόλια για τις παρακάτω εταιρίες 

 

https://www.datalabs.gr/

https://tictac.gr/

https://datasave.gr/

Αφού δουλεύει ο δίσκος γιατί δεν δοκιμάζεις επαναφορά;

Testdisk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, άδικος είπε

Αφού δουλεύει ο δίσκος γιατί δεν δοκιμάζεις επαναφορά;

Testdisk

Καλημέρα ! Επειδη εχω εμπειριες απο τετοιες καταστασεις με ανακτησεις αλλα επειδη εχω αρχεια πολλα και με τρελες αρχειοθετησεις και και . Οποτε δεν με περνει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα. Εχουμε καμια πρόταση για ασφαλες πρόγραμμα ανάκτησης σβησμενων αρχείων? Έχουν γίνει κάποιες εγγραφές στο δίσκο από τη στιγμή που σβήστηκαν τα αρχεία αλλα ευελπιστώ να έγιναν σε αλλο σημείο και να ανακτηθούν. Το θεμα μου ειναι μην κατεβασω κανενα ιο σε τετοια προγραμματα ανακτησης και μετα το πληρωνω τριπλα!!!

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agnostos99 είπε

Καλησπέρα. Εχουμε καμια πρόταση για ασφαλες πρόγραμμα ανάκτησης σβησμενων αρχείων? Έχουν γίνει κάποιες εγγραφές στο δίσκο από τη στιγμή που σβήστηκαν τα αρχεία αλλα ευελπιστώ να έγιναν σε αλλο σημείο και να ανακτηθούν. Το θεμα μου ειναι μην κατεβασω κανενα ιο σε τετοια προγραμματα ανακτησης και μετα το πληρωνω τριπλα!!!

Ευχαριστώ

Γεια χαρά

https://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα.

Εχω ενα λαπτοπ workstation το οποιο το ειχα αγορασει το 2013 και δουλευε μεχρι και προχθες χωρις κανενα προβλημα. Γενικα το εχω ζορισει αρκετες φορες κατα διαστηματα με cad, simulation και rendering ομως εδω και μισο χρονο το χρησιμοποιω μονο για internet και office.

Ξαφνικα προχθες παω να το ανοιξω και βλεπω μαυρη οθονη. Δοκιμαζω εξωτερικη οθονη αλλα δεν εδειχνε τιποτα. Reset bios κλπ κλπ πάλι τιποτα. Λεω νταξει τα εβγαλε τα ψωμια του - τα εφτυσε η motherboard, τουλαχιστον να βαλω τους σκληρους σε μια εξωτερικη θηκη να παρω τα αρχεια. Οι σκληροι ομως για κακη μου τυχη τα επαιξαν. Ηταν κατι intel ssd μοντελα πριν το 2014-2015.

Δοκιμασα 5-6 software για ανακτηση αλλα τιποτα. Επισης 2-3 για partition recovery παλι τιποτα. Επισης εβαλα  2-3 προγραμματακια για αναλυση και μου βγαζουν ολο το δισκο damaged (κοκκινα τετραγωνακια). Ο καθε δισκος ειχε πανω λειτουργικο συστημα και εκανα boot απο τον καθε δισκο σε ενα menu που μου εβγαζε μετα τα bios.

Επειδη μου φαινεται πολυ παραξενο ολο το σκηνικο οπως συνεβει μηπως εχει καποιος αναλογη εμπειρια; Υπαρχει καμια ελπιδα να ειναι προβλημα software ή αποκλείεται;

Δοκιμασα testedit, getdataback, easus, recuva κλπ χωρις αποτελεσμα.

Επισης minitool partition, diskpart κλπ αλλα τιποτα.

*Ο κάθε δισκος φαίνεται στο disk manager σαν unallocated space αλλα δεν μπορω να κανω τιποτα επειδη μου βγαζει error (cyclic redundancy).

Επεξ/σία από jon1984
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα μια καρτα sd 256gb μου βγαζει πως θελει διαμορφωση. Δοκιμασα για να σωσω τα αρχεια διαφορα προγραμματα. Το Recuva, UndeleteMyFiles, GlarySoft File Recovery, και το Wise Data Recovery το οποίο ειναι και το μονο που βρηκε τα αρχεια αλλα εχει περιορισμο στα 2gb. Γνωριζει καποιος καποιο δωρεαν προγραμμα για να δοκιμασω; Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2022 στις 10:17 ΠΜ, JOHN ONLY είπε

Καλημερα μια καρτα sd 256gb μου βγαζει πως θελει διαμορφωση. Δοκιμασα για να σωσω τα αρχεια διαφορα προγραμματα. Το Recuva, UndeleteMyFiles, GlarySoft File Recovery, και το Wise Data Recovery το οποίο ειναι και το μονο που βρηκε τα αρχεια αλλα εχει περιορισμο στα 2gb. Γνωριζει καποιος καποιο δωρεαν προγραμμα για να δοκιμασω; Ευχαριστω.

Testdisk για επαναφορά των partitions.

Photorec για data recovery.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 2/12/2022 στις 2:04 ΜΜ, george_1 είπε

Δοκίμασε το Stellar Data Recovery ...

Kάνει καλή δουλειά ...

Ο φίλος που ζήτησε βοήθεια έγραψε ότι αναζητά free πρόγραμμα, διότι αυτό που τον βοήθησε έχει περιορισμό ανάκτησης 2GB.

Η free έκδοση του Stellar έχει 1GB.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά Καλησπέρα χάσαμε τα δεδομένα.. εξωτερικός σκληρός δίσκος ξαφνικά σταμάτησε να αναγνωρίζεται κ ενώ πάλευα για να δω τα δεδομένα ξαφνικά συνδέθηκε και φαινότανε διαμορφωμένος.. υπάρχει κάποια λύση που προτείνεται η πρέπει να πάμε σε ανάκτηση δεδομένων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, CoOliO είπε

Παιδιά Καλησπέρα χάσαμε τα δεδομένα.. εξωτερικός σκληρός δίσκος ξαφνικά σταμάτησε να αναγνωρίζεται κ ενώ πάλευα για να δω τα δεδομένα ξαφνικά συνδέθηκε και φαινότανε διαμορφωμένος.. υπάρχει κάποια λύση που προτείνεται η πρέπει να πάμε σε ανάκτηση δεδομένων?

Δοκίμασε να δεις το δίσκο με μία διανομή Live Linux από usb. Συνήθως τα βλέπεις όλα κανονικά κ μπορείς να τα τραβήξεις. Αν όχι, δοκίμασε να κάνεις partition recovery με Easeus Partition Recovery αν είσαι αρχάριος διαφορετικά με TestDisk αν είσαι πιο προχωρημένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Δοκίμασε να δεις το δίσκο με μία διανομή Live Linux από usb. Συνήθως τα βλέπεις όλα κανονικά κ μπορείς να τα τραβήξεις. Αν όχι, δοκίμασε να κάνεις partition recovery με Easeus Partition Recovery αν είσαι αρχάριος διαφορετικά με TestDisk αν είσαι πιο προχωρημένος.

Σε ευχαριστώ..θα δοκιμάσω κ θα σ πω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...