Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ' τη στιγμή που και πρόβλημα έχει (διαπιστωμένο με τη δοκιμή σε άλλα μηχανήματα), ΚΑΙ φορμάτ έκανε, σαν τί να κάνει με το GDB ;

Το μόνο που έχει "νόημα", είναι να τον γυρίσει (έστω και απουσία κουτιού) Εlectroworld αφού έχει εγγύηση - όπως του 'πε κι ο poulinos, για να μη χάνει τα λεφτά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το electro wolrd μαλον θα τον στειλει καπου αλλου οποτε βλεπω να αργει.καλο θα ηταν να ειχες ρωτησει αντιπροσωπεια να τον πηγαινες εσυ για ποιο γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα τελικά κατάφερα και πήρα τον σκληρό πίσω και θα τον δούνε τέλος πάντων, αλλά ενώ η Seagate δίνει 5 χρόνια εγγυήση το e-shop δίνει μόνο 3 χρόνια εγγυήση, γιατί αυτό?

Συγγνώμη αλλά η Seagate είναι η ηλίθια και το κάθε e-shop είναι το έξυπνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρά σε όλους.

Εκανα quick format σε ενα εξωτερικό δίσκο LACIE 120GB γιατί δεν τον έβλεπε το pc.

Ο δίσκος αυτός είχε περίπου 90GB αρχεία (NTFS) της δουλειάς μου (τα 20GB περίπου χωρίς backup).

Εν συνεχεία εκανα CHKDSK /F /R πριν απο δύο μέρες, το οποιο δεν εχει τελειώσει ακόμη.

Μετά απο αυτά ειναι δυνατόν να επανακτήσω τα αρxεια που είχε ο δίσκος με καποιο πρόγραμμα data recovery ή ολα τελείωσαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον με πηραν τηλεφωνο μετα απο καμια 10 μερες και μου ειπαν οτι το service τους ειπε οτι ο δισκος δεν φτιαχνεται και να μου δωσουν αλλον.Τον δισκο τον πηρα 60 ευρω λογο εκπτωσης-προσφορας ενω κανονικα εκανε 93.

 

Τον ιδιο δισκο δεν τον εχουν να μου δωσουν και μου ειπε οτι κοστολογειται στα 80 ευρω.Μολις το ακουσα τον εκραξα και του ειπα οτι κανονικα εκανε 93 και εγω τον πηρα 60.

 

Στην αρχη μου ειπε να παω να παρω εναν αλλο δισκο με 80 ευρω αλλα μολις τον εκραξα μου ειπε κατι για 60 ευρω(σαν να τσαντιστηκε που ηθελα περισσοτερα λεφτα για δισκο).

 

Επισης δεν θυμαμαι καλα αλλα νομιζω οτι μου ειπε οτι μπορω να παρω τα λεφτα του δισκου πισω(80 ευρω).

 

Ξερει κανεις τιποτα?Τι μπορει να γινει?Δεν θα επρεπε απλα να μου δωσουν εναν αντιστοιχης χωριτικοτητας δισκο?Γινεται επιστροφη χρηματων?

 

Τελος μου ειπε οτι αμα θελω συμπληρωνω λεφτα και παιρνω κατι καλυτερο.Αλλα οι τιμες στο ελεκτροworld ειναι τσιμπιμενες σε σχεση με πλαισιο και ε-σοπ.(11 ευρω διαφορα σε WD KAI TOSHIBA 1 TERRA).Εχει παει κανεις ελεκτροworld να μου πει αν ισχυει το οτι αμα βρεις αλλου κατι φθηνοτερα σου δινουν την διαφορα ?γιατι νομιζω οτι το γραφει στον τοιχο μολις μπαινεις στο μαγαζι.

 

Αυτα τα ολιγα και συγγνωμη αν σας ζαλισα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά σε όλους.

Εκανα quick format σε ενα εξωτερικό δίσκο LACIE 120GB γιατί δεν τον έβλεπε το pc.

Ο δίσκος αυτός είχε περίπου 90GB αρχεία (NTFS) της δουλειάς μου (τα 20GB περίπου χωρίς backup).

Εν συνεχεία εκανα CHKDSK /F /R πριν απο δύο μέρες, το οποιο δεν εχει τελειώσει ακόμη.

Μετά απο αυτά ειναι δυνατόν να επανακτήσω τα αρxεια που είχε ο δίσκος με καποιο πρόγραμμα data recovery ή ολα τελείωσαν?

 

..χωρίς να χανόμαστε σε εικοτολογίες, δοκίμασε με κάποιο.

 

Προτείνω Active File Recovery,

 

o poulinos από πάνω θα συμφωνήσει αλλά θα προτείνει και File Scavenger

 

θα τον συνδράμουν και κάποιοι

 

και οι υπόλοιποι θα σου πούνε κατά βάση για Get Data Back

 

 

Διάλεξε....

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 02:48 ----------

 

Λοιπον με πηραν τηλεφωνο μετα απο καμια 10 μερες και μου ειπαν οτι το service τους ειπε οτι ο δισκος δεν φτιαχνεται και να μου δωσουν αλλον.Τον δισκο τον πηρα 60 ευρω λογο εκπτωσης-προσφορας ενω κανονικα εκανε 93.

 

Τον ιδιο δισκο δεν τον εχουν να μου δωσουν και μου ειπε οτι κοστολογειται στα 80 ευρω.Μολις το ακουσα τον εκραξα και του ειπα οτι κανονικα εκανε 93 και εγω τον πηρα 60.

 

Στην αρχη μου ειπε να παω να παρω εναν αλλο δισκο με 80 ευρω αλλα μολις τον εκραξα μου ειπε κατι για 60 ευρω(σαν να τσαντιστηκε που ηθελα περισσοτερα λεφτα για δισκο).

 

Επισης δεν θυμαμαι καλα αλλα νομιζω οτι μου ειπε οτι μπορω να παρω τα λεφτα του δισκου πισω(80 ευρω).

 

Ξερει κανεις τιποτα?Τι μπορει να γινει?Δεν θα επρεπε απλα να μου δωσουν εναν αντιστοιχης χωριτικοτητας δισκο?Γινεται επιστροφη χρηματων?

 

Τελος μου ειπε οτι αμα θελω συμπληρωνω λεφτα και παιρνω κατι καλυτερο.Αλλα οι τιμες στο ελεκτροworld ειναι τσιμπιμενες σε σχεση με πλαισιο και ε-σοπ.(11 ευρω διαφορα σε WD KAI TOSHIBA 1 TERRA).Εχει παει κανεις ελεκτροworld να μου πει αν ισχυει το οτι αμα βρεις αλλου κατι φθηνοτερα σου δινουν την διαφορα ?γιατι νομιζω οτι το γραφει στον τοιχο μολις μπαινεις στο μαγαζι.

 

Αυτα τα ολιγα και συγγνωμη αν σας ζαλισα

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=234958

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξέρω

 

γι' άλλο λόγο το πόσταρα :

 

έχει τα σχετικά που ρωτάς, μέσα στο thread

 

ψαχ' το για να επιβεβαιώσεις αυτό που νομίζω πως θυμάμαι : είναι στο δικό τους χέρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..χωρίς να χανόμαστε σε εικοτολογίες, δοκίμασε με κάποιο.

 

Προτείνω Active File Recovery,

 

o poulinos από πάνω θα συμφωνήσει αλλά θα προτείνει και File Scavenger

 

θα τον συνδράμουν και κάποιοι

 

και οι υπόλοιποι θα σου πούνε κατά βάση για Get Data Back

 

 

Διάλεξε....

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 02:48 ----------

 

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=234958

 

Ευχαριστω για την απάντηση.

Περιμένω ακόμη να τελειώσει το CHKDSK /F /R και μετά θα δοκιμάσω με τα προγράμματα που αναφέρεις.

Αλλά, ρε παιδί μου, πάνε τρεις μέρες που κάνει CHKDSK και προβλέπω άλλες δύο τουλάχιστον. Είναι φυσικό αυτό σε δίσκο 120 GB? Τόσα πολλά σφάλματα να είχε?

Ξέχασα να πω οτι τον δίσκο δεν τον έβλεπε το pc, μετά την χρήση του Disk Scrubber, που θα καθάριζε τον κενό χώρο του δίσκου.

Οταν εχω αποτελέσματα θα σας τα πω.

Αν κάποιος ξέρει κάτι σχετικό με το Disk Scrubber (αν είναι επικίνδυνο) ας μας ενημερώσει.

Περικλής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αλλά, ρε παιδί μου, πάνε τρεις μέρες που κάνει CHKDSK και προβλέπω άλλες δύο τουλάχιστον. Είναι φυσικό αυτό σε δίσκο 120 GB? Τόσα πολλά σφάλματα να είχε?

...ούτε κατά διάννοια.

Και 1200 GB να ήταν. Εδώ που τα λέμε, και 1200000, 3 μέρες ούτε με σφαίρες.

Ακόμα και τόσα σφάλματα να έχει, σημαίνει ότι ο δίσκος πάει για ψόφο με ιλιγγιώδη ρυθμό, οπότε θα έπρεπε ήδη να έχει σταματήσει το chkdsk, και να σου πετάξει μήνυμα περί unrecoverable error, ή να το κάνει οσονούπω (τώρα το πήρα χαμπάρι ότι το είχες για 2 μέρες να σκανάρει).

Προκύπτουν όμως ερωτήματα (τώρα που σε ξαναδιάβασα καλύτερα) :

Αφού δεν αναγνωριζόταν αρχικά, πώς του έκανες φορμάτ;

(τον έβγαλες απ' το κουτί και τον έκανες εσωτερικό - άρα ήταν θέμα controller του κουτιού; )

Το quick φορμάτ ολοκληρώθηκε κανονικά; "Στιγμιαία" δηλαδή;

Το έκανες μέσω CD εγκατάστασης των Windows και Recovery Console - ή μέσω Windows;

 

(οι απαντήσεις στα παραπάνω υποθέτω πως είναι

"τον δίσκο τον έβλεπα στο My Coputer, αλλά δεν μπορούσα να μπω να δω τα αρχεία - πέταγε μήνυμα δεν είναι διαμορφωμένος- θέλετε να διαμορφωθεί;"

"όχι, δεν τον έβγαλα ποτέ από το κουτί του"

"ναι δεν πήρε πολύ το φορμάτ...ούτε 1 λεπτό"

"το έκανα μέσα απ' τα Windows",

αλλά για πες...)

 

...προκαταβολικά να πω σταμάτα το "ξελίγωμα" της προσπάθειας να κάνει chkdsk (είτε κλείνοντας τον Windows Explorer από το Task Manager, είτε με restart του μηχανήματος), και μετά τρέξε κάποιο απ' τα προγάμματα που είπα (αν έχεις πρόβλημα να τα βρεις, ενημέρωσε).

Αν μπορέσουν να κάνουν ανάκτηση (η οποία θα γίνει σε άλλο δίσκο εννοείται), καλώς. Αν κολλάνε ΚΑΙ αυτά...σόρι, αλλά μένουν οι εξής επιλογές : βγάζεις τον δίσκο απ' το κουτί (ΠΙΘΑΝΩΣ ακυρώνοντας την ΠΙΘΑΝΗ του εγγύηση), τον συνδέεις εσωτερικό, και δοκιμάζεις πάλι με recovery πρόγραμμα. Αν πάλι no go, ξεκινάς από το CD των Windows, επιλέγεις Recovery Console όταν σου δώσει επιλογή, και πληκτρολογείς την εντολή chkdsk <drive letter>: /r (πχ chkdsk d: /r). Aν και τότε το πάει για 3ήμερο, οι τελευταίες 2 επιλογές είναι α) filling with zeroes (με το σχετικό utility της εταιρίας του δίσκου), μπας και κρατηθεί ο δίσκος σαν αποθηκευτικό μέσο, αλλά ξεχνάς δια παντός τα 20GB που ήθελες ν' ανακτηθούν β) πέταμα στον κάδο γ) άνοιγμα με Τ8 κατσαβίδι και κορνιζάρισμα

 

 

...Τέλος, αν τα 20GB είναι ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΑ αρχεία της ΔΟΥΛΕΙΑΣ, και είτε "η δουλειά" μπορεί να πληρώσει μερικά κατοστάρικα € (2,4,10, αναλόγως), είτε εσύ, σταματάς όπως είσαι το chkdsk που κάνεις τώρα, και παίρνεις τηλ. σε εξειδικευμένη εταιρία ανάκτησης δεδομένων (τσέκαρε μερικές σελίδες πίσω στο thread, και θα δεις να αναφέρονται 4-5, ή βάλε στο "αναζήτηση στο θέμα" λέξεις όπως "εταιρίες" και ψάξε).

 

 

 

PS : σε γενικές γραμμές, το Disk Scrubber που είπες (που δεν το ξέρω, αλλά δεν έχει και σημασία), δεν κάνουν/δεν "ΜΠΟΡΟΥΝ" να κάνουν ζημιές. Όχι σε φυσικό επίπεδο τουλάχιστον. Άρα δεν τίθεται θέμα επικινδυνότητας.

(σε γενικές επίσης γραμμές, μια βλακεία είναι, και δεν κάνουν τίποτα άξιο λόγου)

 

...Εκτός κι αν αυτό που συμβαίνει είναι να έχει γίνει τελείως κώλος το file system - και ΙΣΩΣ κάπου να πήγε κάτι στραβά με τούτο το πρόγραμμα (όχι ότι ντε και καλά είναι "επικίνδυνο"). Ίσως βέβαια είναι το file system, χωρίς να φταίει το πρόγραμμα - ίσως προϋπήρχε ζόρι και με το που πήγε να βάλει τάξη επήλθε η πλήρης αταξία. Το θέμα είναι ότι στην περίπτωση που ΕΙΝΑΙ θέμα του fs, και ΟΥΤΕ τα recovery progs μπορούν να προχωρήσουν, το filling with zeroes είναι μονόδρομος, και σίγουρα ΕΤΣΙ τα 20GB πάνε αδιάβαστα.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ούτε κατά διάννοια.

Και 1200 GB να ήταν. Εδώ που τα λέμε, και 1200000, 3 μέρες ούτε με σφαίρες.

Ακόμα και τόσα σφάλματα να έχει, σημαίνει ότι ο δίσκος πάει για ψόφο με ιλιγγιώδη ρυθμό, οπότε θα έπρεπε ήδη να έχει σταματήσει το chkdsk, και να σου πετάξει μήνυμα περί unrecoverable error, ή να το κάνει οσονούπω (τώρα το πήρα χαμπάρι ότι το είχες για 2 μέρες να σκανάρει).

Το chkdsk προχωραει αργα αλλα σταθερα.

Τωρα εχει φτασει στο σταδιο 5 απο 5 δηλαδη κανει επαλήθευση του ελεύθερου χώρου και εχει επαληθεύσει 41817638 απο 61025229 ελεύθερα διαμερίσματα.

Προκύπτουν όμως ερωτήματα (τώρα που σε ξαναδιάβασα καλύτερα) :

Αφού δεν αναγνωριζόταν αρχικά, πώς του έκανες φορμάτ;

(τον έβγαλες απ' το κουτί και τον έκανες εσωτερικό - άρα ήταν θέμα controller του κουτιού; )

Απο ο υπολογιστης-διαχείρηση δίσκων

Το quick φορμάτ ολοκληρώθηκε κανονικά; "Στιγμιαία" δηλαδή; ναι

Το έκανες μέσω CD εγκατάστασης των Windows και Recovery Console - ή μέσω Windows;

 

(οι απαντήσεις στα παραπάνω υποθέτω πως είναι

"τον δίσκο τον έβλεπα στο My Coputer, αλλά δεν μπορούσα να μπω να δω τα αρχεία - ελεγε οτι ο δίσκος δεν είναι ετοιμος. Δεν τον εδειχνε με το όνομα LACIE που τον ειχα ονομάσει, αλλά τοπικός δίσκος I:πέταγε μήνυμα δεν είναι διαμορφωμένος- θέλετε να διαμορφωθεί;"

"όχι, δεν τον έβγαλα ποτέ από το κουτί του"

"ναι δεν πήρε πολύ το φορμάτ...ούτε 1 λεπτό"

"το έκανα μέσα απ' τα Windows",

αλλά για πες...)

 

...προκαταβολικά να πω σταμάτα το "ξελίγωμα" της προσπάθειας να κάνει chkdsk (είτε κλείνοντας τον Windows Explorer από το Task Manager, είτε με restart του μηχανήματος), και μετά τρέξε κάποιο απ' τα προγάμματα που είπα (αν έχεις πρόβλημα να τα βρεις, ενημέρωσε). Φοβαμαι αν το σταματήσω, μηπως γίνει μεγαλύτερη ζημιά και χασω τα αρχεια αν δεν εχουν χαθει ήδη Το θέμα ειναι αν το chkdsk με τις παραμέτρους r και f ανακατεύουν τα αρχεία και μετα δεν μπορουν να εντοπιστούν απο τα προγραμματα data recovery. το chkdsk το ετρεξα γιατι το recover my files και αλλα 2 σχετικα προγραμματα μόλις εφταναν στο 20% κολλουσαν και ελεγαν οτι εχει προβλημα ο δίσκος. Σκέφτηκα οτι θα ήταν καλύτερα να τον φτιάξω πρωτα με chkdsk και μετα να κάνω ανακτηση. Δεν ηξερα oti το Testdisk μπορουσε να λύσει το πρόβλημα χωρις φορματ. Μετα το φορματ τον έβλεπε μια χαρα, αλλα αδειο.

Αν μπορέσουν να κάνουν ανάκτηση (η οποία θα γίνει σε άλλο δίσκο εννοείται), καλώς. Αν κολλάνε ΚΑΙ αυτά...σόρι, αλλά μένουν οι εξής επιλογές : βγάζεις τον δίσκο απ' το κουτί (ΠΙΘΑΝΩΣ ακυρώνοντας την ΠΙΘΑΝΗ του εγγύηση), τον συνδέεις εσωτερικό, και δοκιμάζεις πάλι με recovery πρόγραμμα. Αν πάλι no go, ξεκινάς από το CD των Windows, επιλέγεις Recovery Console όταν σου δώσει επιλογή, και πληκτρολογείς την εντολή chkdsk <drive letter>: /r (πχ chkdsk d: /r). Aν και τότε το πάει για 3ήμερο, οι τελευταίες 2 επιλογές είναι α) filling with zeroes (με το σχετικό utility της εταιρίας του δίσκου), μπας και κρατηθεί ο δίσκος σαν αποθηκευτικό μέσο, αλλά ξεχνάς δια παντός τα 20GB που ήθελες ν' ανακτηθούν β) πέταμα στον κάδο γ) άνοιγμα με Τ8 κατσαβίδι και κορνιζάρισμα

 

 

...Τέλος, αν τα 20GB είναι ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΑ αρχεία της ΔΟΥΛΕΙΑΣ, και είτε "η δουλειά" μπορεί να πληρώσει μερικά κατοστάρικα € (2,4,10, αναλόγως), είτε εσύ, σταματάς όπως είσαι το chkdsk που κάνεις τώρα, και παίρνεις τηλ. σε εξειδικευμένη εταιρία ανάκτησης δεδομένων (τσέκαρε μερικές σελίδες πίσω στο thread, και θα δεις να αναφέρονται 4-5, ή βάλε στο "αναζήτηση στο θέμα" λέξεις όπως "εταιρίες" και ψάξε).

 

 

 

PS : σε γενικές γραμμές, το Disk Scrubber που είπες (που δεν το ξέρω, αλλά δεν έχει και σημασία), δεν κάνουν/δεν "ΜΠΟΡΟΥΝ" να κάνουν ζημιές. Όχι σε φυσικό επίπεδο τουλάχιστον. Άρα δεν τίθεται θέμα επικινδυνότητας.

(σε γενικές επίσης γραμμές, μια βλακεία είναι, και δεν κάνουν τίποτα άξιο λόγου)

 

...Εκτός κι αν αυτό που συμβαίνει είναι να έχει γίνει τελείως κώλος το file system - και ΙΣΩΣ κάπου να πήγε κάτι στραβά με τούτο το πρόγραμμα (όχι ότι ντε και καλά είναι "επικίνδυνο"). Ίσως βέβαια είναι το file system, χωρίς να φταίει το πρόγραμμα - ίσως προϋπήρχε ζόρι και με το που πήγε να βάλει τάξη επήλθε η πλήρης αταξία. Το θέμα είναι ότι στην περίπτωση που ΕΙΝΑΙ θέμα του fs, και ΟΥΤΕ τα recovery progs μπορούν να προχωρήσουν, το filling with zeroes είναι μονόδρομος, και σίγουρα ΕΤΣΙ τα 20GB πάνε αδιάβαστα.

Σε ευχαριστω για το ενδιαφέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το chkdsk προχωραει αργα αλλα σταθερα.

Τωρα εχει φτασει στο σταδιο 5 απο 5 δηλαδη κανει επαλήθευση του ελεύθερου χώρου και εχει επαληθεύσει 41817638 απο 61025229 ελεύθερα διαμερίσματα.

Φοβαμαι αν το σταματήσω, μηπως γίνει μεγαλύτερη ζημιά και χασω τα αρχεια αν δεν εχουν χαθει ήδη Το θέμα ειναι αν το chkdsk με τις παραμέτρους r και f ανακατεύουν τα αρχεία και μετα δεν μπορουν να εντοπιστούν απο τα προγραμματα data recovery. το chkdsk το ετρεξα γιατι το recover my files και αλλα 2 σχετικα προγραμματα μόλις εφταναν στο 20% κολλουσαν και ελεγαν οτι εχει προβλημα ο δίσκος. Σκέφτηκα οτι θα ήταν καλύτερα να τον φτιάξω πρωτα με chkdsk και μετα να κάνω ανακτηση. Δεν ηξερα oti το Testdisk μπορουσε να λύσει το πρόβλημα χωρις φορματ. Μετα το φορματ τον έβλεπε μια χαρα, αλλα αδειο.

Σε ευχαριστω για το ενδιαφέρον

 

...το σταμάτημα της διεργασίας chkdsk δεν έχει να κάνει με "περαιτέρω ζημία".

(Για την ακρίβεια...ίσως το αντίθετο)

(...χωρίς το παραπάνω να σημαίνει ότι έχεις να φοβάσαι μήπως "τα recovery να μη βρίσκουν αρχεία", όπως το έθεσες.

Για την ακρίβεια, όταν ένας δίσκος δεν είναι πλέον accessible, η πιό σώφρονα σειρά διαδικασιών για ν' ακολουθήσει κανείς, είναι η εξής :

 

Προσπάθεια ανάκτησης δεδομένων με σχετικό πρόγραμμα

 

chkdsk /r (τα /f και /p εμπεριέχονται) (καλύτερα από Recovery Console)

 

Δεύτερη προσπάθεια ανάκτησης - και ει δυνατόν από floppy/CD/ κτλ

 

Δοκιμή ΑΛΛΟΥ recovery προγράμματος

 

Εγκατάλειψη, μπύρες, και αν η τσέπη αντέχει (και τα δεδομένα το αξίζουν), εξειδικευμένη εταιρία ανάκτησης δεδομένων (http://www.tic-tac.gr , http://www.anaktisis.gr κλπ).

 

Αν τα δεδομένα μεταφράζονται σε πχ μήνες δουλειάς, ή πολλά €, η έσχατη λύση έσο πρώτη).

 

 

Καταλαβαίνω όμως "το φόβο", οπότε κάνε όπως νομίζεις.

 

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ που μιλάμε "για αναντικατάστατα αρχεία της δουλειάς" όμως, θα σου τονίσω ότι ειναι καλύτερα να σταματήσεις να κάνεις Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ με τον δίσκο,,,και ν' απευθυνθεις σε σχετική εταιρία.

 

 

...Τεσπα, απ' ό,τι φαίνεται από τα τελευταία σου γραφόμενα, ο δίσκος μάλλον απλά ψοφάει με δραματικό τρόπο και ρυθμό, όπως είπα και πριν. Εξ' ου και το "ατελείωτο σκανάρισμα" του chkdsk.

( Υποπτεύομαι θρυμματισμό "βελόνας" του μηχανισμού κεφαλών, και όσο δουλεύει, τα platters που περιέχουν και τα δεδομένα, γίνονται νιμού απ' τις συνεπακόλουθες γρατσουνιές.

Καθόλου απίθανο αν ανοιχτεί, να είναι πιο μαύρα κι απ' τον Ομπάμα απ' το θρυμματισμένο υλικό. Το όπερ και σημαίνει, όσο δουλεύει τόσο χάνονται τα δεδομένα.

Η μόνη περίπτωση να σωθεί κάτι, είναι από μπλαμπλα εταιρία που λέγαμε)

Αν η ζωή θα συνεχίσει και χωρίς τα δεδομένα αυτά, δοκίμασε να περιμένεις την ολοκλήρωση του chkdsk, και μετά ξανα-μανά δοκιμή με 2-3 recovery apps.

Ίσως είσαι πιο τυχερός, από την περίπτωση της παραπάνω παρενθέσεως.

 

 

Το γεγονός ότι χρησιμοποίησες διάφορα προγράμματα ήδη, και σου είπαν "έχουμε πρόβλημα", δεν είναι καθόλου ενθαρρυντικό όμως.

 

Αν κολλάνε τα recovery, γενικώς κλάψε με μάνα, κλάψε με.

Το μόνο που έχω καταφέρει μετά από τέτοια περίπτωση, είναι (στην καλύτερη) "να σώσω" απλώς τον δίσκο , με filling with zeroes - αλλά δεδομένα, με O,TI και να δοκίμασα (chkdisk, διάφορα recovery, SpinRite), δεν μπόρεσα ν' ανακτήσω, γιατί κολλούσανε.

 

Το ΤestDisk που λες, κι εκείνο θα κολλούσε - ή δε θα έβρισκε partition table ν' ανακτήσει (και πριν το φορμάτ) ή απλά θα παρέμενε ο δίσκος inaccessible - ειδικά αν όπως είπα καταστρέφεται η επιφάνεια των platters του, και το "μια χαρά" που είπες, μάλλον επιφανειακό είναι (εξ' ου και το "αιώνιο" σκανάρισμα που κάνει τώρα).

 

Γενικά τελευταία κουβέντα που έχω να προτείνω, είναι το Active File Recovery που είπα αρχικά.

 

Να 'σαι καλά και καλή τύχη.....αν και συνεχίζουμε να είμαστ' εδώ.

 

 

* α, και αν είναι να συνεχίσεις τις απόπειρες, βάλε τον δίσκο εσωτερικά καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...