Προς το περιεχόμενο

Πυρηνικός Αντιδραστήρας στην Ελλάδα


De@th L0rd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος είδε χθές το κουτι της πανδώρας θα έχει και μία παραπάνω ενημέρωση για το θέμα.Εσείς γενικά τι νομίζετε?Έχουμε την σοβαρότητα και την πολιτική ασφαλείας ώστε να λειτουργήσει ένα πυρηνικό εργοστάσιο στην Ελλάδα?εγώ πιστεύω πως ΟΧΙ.Δεν είναι ικανοί να χειρίζονται πιο απλά θέματα θα χειριστούν πυρηνικό αντιδραστήρα και απόβλητα?:eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Γιατί όχι. Η πυρηνική ενέργεια είναι ασφαλής οταν εξυπηρετεί σκοπούς ενέργειας και μόνο αυτούς. Δεν μπορούμε να κρίνουμε απο πρίν αν μπορεί η Ελλάδα να διαχειριστεί κάτι τέτοιο. Οι Ιρανοί είναι πιο ικανοί δηλαδή σαν λαός ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φιλε πιο ικανοι ειναι απο μας οι ιρανοι γιατι καποιοι απο μας θα προσπαθησουν να κερδισουν λεφτα απο αυτο και μας βλεπω να ανατιναζομαστε ολη η χωρα γιατι καποιοι δεν βαλανε μετρα προστασιας λογο ελειψης χρηματων τα οποιοα θα εχουν παει σε αυτα τα ατομα.ΟΧΙ δεν ειμαστε ετοιμοι για τετοια πραματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους δεν γνωρίζουν, πάντως, υπάρχει πυρηνικός αντιδραστήρας στην Ελλάδα και μάλιστα στην Αθήνα στον Δημόκριτο. Εδώ και πολλές δεκαετίες.Οπότε δεν νομίζω πως δεν πρέπει να υπάρχουν διλήμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

?εγώ πιστεύω πως ΟΧΙ.Δεν είναι ικανοί να χειρίζονται πιο απλά θέματα θα χειριστούν πυρηνικό αντιδραστήρα και απόβλητα?:eek:

 

 

Γιατί το λες αυτό ? δεν βλέπεις πόσο υποδειγματικά χειριζόμαστε την λυματολάσπη της Ψυττάλειας? :-p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους δεν γνωρίζουν, πάντως, υπάρχει πυρηνικός αντιδραστήρας στην Ελλάδα και μάλιστα στην Αθήνα στον Δημόκριτο. Εδώ και πολλές δεκαετίες.Οπότε δεν νομίζω πως δεν πρέπει να υπάρχουν διλήμματα.

 

Επειδή τυγχάνει να τον έχω δει από κοντά τον εν λόγω αντιδραστήρα, ας σημειωθεί εδώ οτι είναι για πειραματικούς σκοπούς.

 

Και σε καμία των περιπτώσεων δεν έχει ούτε τα φυσικά μεγέθη ούτε τα ενεργειακά μεγέθη που θα έχει ένας αντιδραστήρας που θα χρησιμοποιείται για παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους δεν γνωρίζουν, πάντως, υπάρχει πυρηνικός αντιδραστήρας στην Ελλάδα και μάλιστα στην Αθήνα στον Δημόκριτο. Εδώ και πολλές δεκαετίες.Οπότε δεν νομίζω πως δεν πρέπει να υπάρχουν διλήμματα.

 

Και εγώ δεν το ξερα οταν ειχα επισκεφθει εναν φιλο στην αγια παρασκευή και μου ειπε για τον αντιδραστηρα.δεν το πιστευα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ πιστεύω ότι δεν είμαστε έτοιμοι σαν χώρα. Και σίγουρα οι πυρηνικοί αντιδραστήρες ΔΕΝ είναι πράσινη ενέργεια, όπως σιγά σιγά παρουσιάζουν. Μπορεί να μην παράγει διοξείδιο του άνθρακα αλλά τα απόβλητα που τα πας? Το ότι αποβάλλει μεγάλες ποσότητες θερμότητας για να ψυχθεί που το πας? Αν γίνει κ κανένα ατύχημα εκεί να δεις... μάλλον εμείς θα γίνουμε πράσινοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέφτείτε πως αυτός που θα είναι υπεύθυνος για τη σταθερότητα του αντιδραστήρα θα έχει μπει με μέσο και θα είναι κάτι σαν τον hommer απο τους simpsons (και αυτός αντιδραστήρα προσέχει doohhh ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέφτείτε πως αυτός που θα είναι υπεύθυνος για τη σταθερότητα του αντιδραστήρα θα έχει μπει με μέσο και θα είναι κάτι σαν τον hommer απο τους simpsons (και αυτός αντιδραστήρα προσέχει doohhh ).

 

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι δεν χρειάζεσαι να έχεις τρομερές γνώσεις για να κάνεις αυτή τη δουλεία. Τα πάντα είναι αυτοματοποιημένα και οι διαδικασίες ασφαλείας καλά μελετημένες. Οπότε ο άνθρωπος αυτός μάλλον θα είναι εκεί για να ταΐζει τον σκύλο που θα φυλάει τον αντιδραστήρα.

 

Το κακό είναι ότι ο αντιδραστήρας θα θέλει συντήρηση και αν την συντήρηση την αναλάβει με μίζα κάποιος εργολάβος σαν αυτούς που φτιάχνουν τους δρόμους μας βλέπω να φωσφορίζουμε. Ε όπως να έχει θα φάει κάποια λεφτά από τα υλικά, θα βάλει κανέναν άσχετο εργάτη κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ, αυτό έψαχνα όλη μέρα. Μία δικαιολογία για να μην κόψω το τσιγάρο.

 

Θα προλάβουν άλλοι να μου την φέρουν!

(πάω να κάνω ένα τσιγάρο τώρα να το σκεφτώ καλύτερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα την βυθίσει σε μία μέρα!

Πάντως αν γίνει ποτέ αν και είμαι και εγώ σε αυτούς που φωνάζουν για το μπου..λο που έχει γίνει αυτή η χώρα με τις μίζες και με όλα τα άλλα δε νομίζω να τεθεί θέμα ασφάλειας. Ακολουθούνται πολύ αυστηρές διαδικασίες, υπάρχουν επιστήμονες που επιβλέπουν δεν αφήνεται κάτι στην τύχη. Και σκεφτείτε και κάτι άλλο. Μπορεί να φιάχνουν δρόμους σκοτώστρες, κτίρια που πέφτουν, καράβια που βυθίζονται αλλά τον κώλο τους τον βγάζουν πάντα απ'έξω. Σε μια πυρηνική καταστροφή πως θα γίνει αυτό? Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα.

Όσο για το αν είναι πράσινη ενέργεια δεν είναι. Αν είναι πιο πράσινη από το χάλι της Πτολεμαίδας που σίγουρα περνάει και στην τροφική αλυσίδα και έχει γαμ..ει όλη την ατμόσφαιρα σε ακτινα εκ. χλμ κατά τη γνώμη μου είναι.

Εδώ υπάρχει μια σαφής πολιτική απόφαση. Μπορείς να αξιοποιήσεις την ηλιακή και την αιολική ενέργεια. Δεν μπορείς να καλύψεις τη βάση της ζήτησης με αυτές αλλά σίγουρα κάνεις διαφορά και αν πας σε πυρηνική ενέργεια δε χρειάζεται κανένα τέρας που να προκαλλεί σεισμούς αλλά ένας σχετικά μικρός σταθμός.

Αν είναι κάποιος ενάντια της πυρηνικής ενέργειας το καταλαβαίνουμε αρκεί να καταλάβουν όλοι ότι η εξάρτησή μας από το κάρβουνο πρέπει να σταματήσει 100%, ότι πολλά νερά δεν θα έχουμε πλέον για να αφήνουμε τους υδροηλεκτρικούς να παράγουν σε μέγιστη ισχύ οπότε κάτι πρέπει να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη ξεχνάμε όμως και ότι η Ελλάδα είναι σεισμογενής περιοχή

επίσης αν αποφασίσουμε να γίνει κάτι τέτοιο φαντάζεστε τι θα γίνει από τους δήμους και τις κοινότητες…ότι με τις χωματερές

και το μεγάλο θέμα είναι, που? θα γίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...