Προς το περιεχόμενο

Mπράβοι στο Πανεπιστήμιο Πειραιά


tomasss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Στο ίντερνετ ότι εμφανίζεται, εξαφανίζεται το ίδιο εύκολα.

 

Το κακό είναι πως στην πραγματικότητα μερικά πράγματα δεν εξαφανίζονται με τίποτα.

Είναι τόσο μύθος όσο η ομιλία του Ζολώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Βίβα Κίσινγκερ! (17.04.08)

 

 

Την Τρίτη 8 Απριλίου ο Χένρυ Κίσινγκερ γνώρισε μία στιγμή δόξας. Ο Λάκης Λαζόπουλος διάβασε στην εκπομπή του το γνωστό ανθελληνικό του κείμενο.

 

 

 

Εμείς οι Έλληνες λατρεύουμε αυτό το κείμενο. Είναι η πιο έγκυρη επιβεβαίωση της αξίας μας και του ρόλου που παίζουμε στον σημερινό κόσμο. Γι αυτό και, παρόλο που είναι πλαστό, το ξαναθυμίζουμε κάθε λίγο.

 

 

 

Σκεφθείτε, ένας από τους σημαντικότερους και ευφυέστερους πολιτικούς της εποχής μας, ο σύγχρονος Μέτερνιχ, να μας θεωρεί τόσο σπουδαίους, που να γράφει: «Ο ελληνικός λαός είναι ανυπότακτος και απειθάρχητος και μονάχα όταν χτυπήσουμε τις πολιτιστικές του ρίζες, τη γλώσσα, την ιστορία, τη θρησκεία, τα έθιμά του, θα γίνει υπάκουος και δε θα μας ενοχλεί».

 

 

 

Ο παντοδύναμος Υπουργός Εξωτερικών της Υπερδύναμης θεωρούσε έντεκα εκατομμύρια Έλληνες εμπόδιο και ενόχληση – και βυσσοδομεί εναντίον τους! Ψηλώνουμε δέκα πόντους, άπαντες.

 

 

 

Πως τολμώ να ισχυρίζομαι πως είναι πλαστό;

 

 

 

Όχι βέβαια επειδή το διέψευσε ο ίδιος (σιγά μην τον πιστέψουμε!). Αλλά πρώτον, επειδή κανένας πολιτικός, ακόμα και ηλίθιος (και ο Κίσιγκερ μόνον ηλίθιος δεν είναι) δεν κάνει ανοιχτά τέτοιες δηλώσεις. Δεύτερον, επειδή ποτέ δεν βρέθηκε αυτό το κείμενο. Τρίτον, επειδή ψάχνοντας αρχεία και Internet, βρήκα ότι όσοι έγραψαν γι αυτό, αντιφάσκουν μεταξύ τους. Σύμφωνα με τον κ. Θ. Σταυρόπουλο (Ελευθεροτυπία 26-1-96) ελέχθη τον Νοέμβριο του 1973. Ο π. Γεώργιος Μεταλληνός το τοποθετεί στο 1974. Κατά το περιοδικό Νέμεσις της Λιάνας Κανέλλη (με πηγή την Turkish Daily News της 17/2/1997) ειπώθηκε τον Σεπτέμβριο του 1994.

 

 

 

Σύμφωνα με άλλες πηγές δεν το είπε ο Κίσιγκερ αλλά ο Υπουργός Εξωτερικών της Αγγλίας λόρδος Πάλμερστον στο βρετανικό κοινοβούλιο το 1850, με αφορμή τα επεισόδια που έγιναν στην Αθήνα σε βάρος του βρετανού υπηκόου Πατσίφικου.

 

 

 

Τελικά δεν έχει σημασία αν και ποιος και πότε είπε αυτή τη φράση. Εμάς μας χρειάζεται, μας ανεβάζει και μας συσπειρώνει. Άρα θα την προβάλουμε στον αιώνα τον άπαντα!

 

 

 

 

LiFO

http://www.ndimou.gr/articledisplay.asp?cat_parent=45&time_id=525&cat_id=45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εντάξει με έπεισες ότι σύμβουλος εθνικής ασφάλειας του Νίξον, υποστηρικτής της δικτατορίας της Χιλής και της τουρκικής επέμβασης στην κύπρο, που βραβεύτηκε με... το Νόμπελ ειρήνης, δεν είπε ποτέ τέτοιο πράγμα.

Ρίχνω μαύρο στον π. Μεταλλινό γιατί είναι κακός άνθρωπος.

 

 

Υ.Γ

Απόδειξη της ίδιας της πλαστογράφησης είναι φυσικά ο ιερός λόγος του Ν.Δήμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φασίστας ειναι όποιος υποστηρίζει αλλη γνώμη από τη δικιά μου.

 

(ορισμός της λέξης φασίστας στα ελληνικά Πανεπιστήμια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτούς που ποστάρουν για φασισμούς/τραμπουκισμούς/αναρχεία και δεν ξέρω τι άλλο μέσα στα πανεπιστήμια, είναι κανένας φοιτητής ή απλά πιστεύει οτι του σερβίρει ο κάθε "αντικειμενικός" δημοσιογράφος του mega/antena/alpha?

 

...Έτσι πληροφοριακά ρωτάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτούς που ποστάρουν για φασισμούς/τραμπουκισμούς/αναρχεία και δεν ξέρω τι άλλο μέσα στα πανεπιστήμια, είναι κανένας φοιτητής ή απλά πιστεύει οτι του σερβίρει ο κάθε "αντικειμενικός" δημοσιογράφος του mega/antena/alpha?

 

...Έτσι πληροφοριακά ρωτάω...

 

Μια που είπες για τους δημοσιογράφους, αν ο μέσος Έλληνας έχει καταλάβει γιατί πλακώνονται στα πανεπιστήμια, να μου τρυπήσεις τη μύτη. Άραγε από εμάς εδώ, ποιος μπορεί να εξηγήσει προς τι τόσος πανικός στις σχολές τις τελευταίες μέρες; Κουίζ είναι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα αλλά στο Πα.Πει. όσοι γνωρίζουν γενικά έχουν μείνει πίσω σε εποχές δεξιού παρακράτους και πρασινοφρουρών, με πολλά πικάντικα στοιχεία ικανά να φτιαχτεί σενάριο ταινίας, όλα αυτά με την ανοχή και την συμμετοχή προσώπων από πιο ψηλά. Τι να πρωτοπείς και πως να σε πιστέψει ο αδαής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κλειδώστε το ρημάδι. Η κουβέντα θα γίνει πολιτική. Καλύτερη η πρόληψη από το μοίρασμα εισιτηρίων αϋπνιακού τουρισμού για μπάνια στις δαντελένιες παραλίες της πατρίδας μας.

 

Νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,

τα πραγματα ειναι απλα και νομιζω τα εχουμε συζητησει 1000αδες φορες. Δεν υπαρχει κανενας μα κανενας χρήσιμος λογος να υπαρχουν πολιτικες παραταξεις στις σχολες. Οι παραταξεις υπαρχουν καθαρα υπο την ανοχη και τη χρηματοδοτηση όλων των πολιτικων κομμάτων με σκοπο να χειραγωγουν τους φοιτητες ώστε αυριο να γινουν ψηφοφόροι τους. Φυσικα η χειραγωγηση αυτη προβλεπει μεταξυ άλλων χάρες, περασμα μαθηματων με κονε, κονόμα απο τα παρτυ και τις εκδρομες κτλ. Έτσι, αντι το πανεπιστημιο να καλλιεργέι το νέο ανθρωπο ώστε όταν βγει στην αγορα εργασιας να εχει παιδεία, μορφωση και να είναι τίμιος και αξιοκράτης τον μετατρεπει σε λαμογιο, γλύφτη και μάλιστα σε πολλες περιπτώσεις του δίνουν πτυχίο χωρίς να εχουν παρει μυρωδιά.

Δεν είναι τυχαιο οτι ειμαστε οι πρωτοι στην Ευρωπη σε ρουσφετια (αραγε γιατι υπαρχουν 10 δημοσιοι υπαλληλοι για καθε θεση?)....ολα ξεκινανε απο την παιδεια και δυστυχως η παιδεια μας αυτη ειναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει με έπεισες ότι σύμβουλος εθνικής ασφάλειας του Νίξον, υποστηρικτής της δικτατορίας της Χιλής και της τουρκικής επέμβασης στην κύπρο, που βραβεύτηκε με... το Νόμπελ ειρήνης, δεν είπε ποτέ τέτοιο πράγμα.

Ρίχνω μαύρο στον π. Μεταλλινό γιατί είναι κακός άνθρωπος.

 

 

Υ.Γ

Απόδειξη της ίδιας της πλαστογράφησης είναι φυσικά ο ιερός λόγος του Ν.Δήμου.

 

και την χούντα στην ελλάδα δεν την καταδίκασε ακριβώς, μην ξεχνιόμαστε (για κυβερνηση νιξον λέω)

 

Επειδή δυστυχώς ή ευτυχώς είμαι μπλεγμένος στην πολιτική στα πανεπιστήμια (δεν είμαι σε παράταξη ή οργάνωση αλλά άντε να συνονοηθούμε και γι αυτό) πραγματικά οι δυο "μεγάλες" παρατάξεις δεν θεωρώ ότι έχουν έστω σχέση με πολιτική. Είναι απλά PR και διαχείρηση μπουζουκιών και εκδρομών.

 

Ακόμα και αυτό που κάνω εγώ διαρκώς το επανεξετάζω και το αμφισβητώ, αλλά είναι λάθος να καταλήξουμε λόγω παπαριών και καταστάσεων εκτός ελέγχου πως: η πολιτική δεν έχει θέση στα πανεπιστήμια (η πολιτική, όχι τα κόμματα). Το πανεπιστήμιο είναι το μόνο πράγμα που μπορείς να πεις ότι ακόμα διακινούνται ελεύθερα ιδέες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ.

στη σχολή μου διώχνουν αριστερούς και μαλλιάδες από τα μαθήματα, ο πρόεδρος της σχολής εμφανίζεται με γκλίτσα στους πρωτοετείς λέγοντας τους "είστε πρόβατα" και κομματόσκυλα συγκεκριμένης παράταξης περνάνε τα μαθήματα δίχως να εμφανίζονται (έστω τυπικά ρε γαμώτο) στην εξεταστική.

ναι, ακριβώς αυτό είναι ελεύθερη διακίνηση ιδεών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πανεπιστήμιο είναι το μόνο πράγμα που μπορείς να πεις ότι ακόμα διακινούνται ελεύθερα ιδέες

 

Αστειεύεσαι, έτσι; Διακίνηση συγκεκριμένων μόνο ιδεών γίνεται. Θα σου πω 3 τίτλους διαλέξεων κι εσύ πες μου αν υπάρχει περίπτωση να γίνουν ποτέ σε ελληνικό πανεπιστήμιο χωρίς γιαούρτια και καδρόνια.

1. Νεοφιλελεύθερη ιδεολογία και εφαρμογή της στην ανώτατη παιδεία

2. Εντατικοποίηση των σπουδών: η μόνη λύση για τη βελτίωση των ελληνικών πανεπιστημίων

3. Χρηματοδότηση μαθημάτων επιλογής από πολυεθνικές εταιρείες

 

Μη λέμε ό,τι θέλουμε. Ο σύλλογος φοιτητών ιατρικής Αθηνών (ούτε καν μία παράταξη, το ΔΣ!!!) έχει βγάλει ανακοίνωση με την οποία κηρύσσει ανεπιθύμητο στη σχολή έναν σύλλογο αποφοίτων ιατρικής, επειδή είχε διαφορετική άποψη στα θέματα ειδικότητας! Μιλάμε για απολυταρχισμό του χειρίστου είδους. Αν δεν έχεις παράταξη να σου κάνει πλάτες, ούτε στις γενικές συνελεύσεις δεν μπορείς να μιλήσεις χωρίς να φας μάπες ή έστω να απειληθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...