Προς το περιεχόμενο

to mac or not to mac?


jtsc21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας macαδες

 

 

ασxoλουμε με υπολογιστες δεν εχω ασχοληθει ομως ποτε με apple.

εχω τις εξης ερωτησεις(σκεφτομαι να παρω κανα macbook pro )

 

1.αξιζει να δοσω 1500+ για ενα μακ?

 

2.επειδη εχω ακουσει οτι το mac os ειναι unix based os, αληθευει?

 

3.επειδη ασχολουμαι με programming C/C++ και στο μελλον εχω σκοπο Java, θα αντιμετωπισω κανα προβλημα?

 

4.γενικα σε σχεση με windows/ubuntu/open solaris, τι καινουριο θα δω?

 

thanks in advance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

1. Ναι

 

2. Ναι

 

3. Όχι

 

4. Πολλά και διάφορα. Από που να αρχίσουμε και που να τελειώσουμε. Το βασικότερο είναι το user friendly και η σταθερότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μπορείς να κάνεις ένα search στο forum και θα βρεις να έχει γίνει πολλές φορές η ιδια ερώτηση και να έχουν δωθεί λεπτομερέστατες απαντήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε θα χρειαστεί να συνηθήσεις και στο γεγονός οτι δε τα αποκαλούμε PC, ακόμα και αν ο όρος σημαίνει Personal Computer, έχει γίνει συνώνυμο των Windows based computers, οπότε... a mac is called a Mac!

Καλές αγορές, happy switching!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Το θέμα mac το ψάχνω και εγώ εδώ και καιρό.

Κοιτούσα την περίπτωση του macbook για Δεκέμβρη.

Από όσο έχω κοιτάξει αν δεν κάνω λάθος έχουν καιρό να ανανεώσουν τη σειρά αυτή. Επίκειται ανανέωση?

Δεν με απασχολούν επιδώσεις για παιχνίδια.. αφού για αυτό υπάρχει το σταθερό pc.

 

Θέλω αν μπορεί να μου πει κάποιος που να έχει τρέξει windows μέσα από mac αν δουλεύουν κανονικά.

Ξέρω ότι πρόβλημα με C/C++ Java κλπ δεν θα έχω πρόβλμα...

Αλλά θέλω visual studio.

 

Επίσης... δικτυώνεται με pc? Δλδ θα μπορούν να βλέπουν δικούς μου κοινόχρηστους φακέλους και να βλέπω εγώ τους άλλους?

Έχει κάτι αντίστοιχο του samba του linux?

 

Τέλος... οι εντολές που τρέχουν σε κονσόλα στο λίνουξ, τρέχουν και στην κονσόλα του mac όντας unixοειδές?

 

Αυτά για αρχή... :D

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Το θέμα mac το ψάχνω και εγώ εδώ και καιρό.

Κοιτούσα την περίπτωση του macbook για Δεκέμβρη.

Από όσο έχω κοιτάξει αν δεν κάνω λάθος έχουν καιρό να ανανεώσουν τη σειρά αυτή. Επίκειται ανανέωση?

Δεν με απασχολούν επιδώσεις για παιχνίδια.. αφού για αυτό υπάρχει το σταθερό pc.

 

 

Η τελευταια ανανεωση εγινε τον Φεβρουαριο και πλεον ολα τα Macbook εχουν ποιο γρηγορους Penryn επεξεργαστες μεγαλυτερους σκληρους και λιγο καλυτερες τιμές..

 

Θέλω αν μπορεί να μου πει κάποιος που να έχει τρέξει windows μέσα από mac αν δουλεύουν κανονικά.

Ξέρω ότι πρόβλημα με C/C++ Java κλπ δεν θα έχω πρόβλμα...

Αλλά θέλω visual studio.

 

Δουλευουν κανονικοτατα ..

 

Επίσης... δικτυώνεται με pc? Δλδ θα μπορούν να βλέπουν δικούς μου κοινόχρηστους φακέλους και να βλέπω εγώ τους άλλους?

 

Δικτυωνεται κανονικα και με το νομο :-)

 

Τέλος... οι εντολές που τρέχουν σε κονσόλα στο λίνουξ, τρέχουν και στην κονσόλα του mac όντας unixοειδές?

 

Αν και δεν ειμαι ειδικος ,τουλαχιστον οι περισσοτερες τρεχουν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...