Προς το περιεχόμενο

to mac or not to mac?


jtsc21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τότε ποιος ο λόγος κάποιος να πάρει mac τα οποία όπως λες είναι πιο ακριβά, προσφέρουν μικρότερη εγγυήση από pc, δεν υπάρχει τόση μεγάλη γκάμα προγραμμάτων, δν υπάρχουν τόσα πολλά παιχνίδια, δεν υπάρχουν τόσα πολλά hardware ανταλακτικά, δεν υπάρχει ελληνική apple, εκτός από τα εκλυστικά γραφικά που διαθέτει δεν βρίσκω κάποιον άλλο λόγο για τον οποίο κάποιος θα πρέπει να πάρει mac. Όσο για το θέμα ποιότητας τα mac λειτουργούν με τις ίδιες κατασκευάστριες εταιρίες Hardware που λειτουργούν και τα pc (intel επεξεργαστής, nvidia chipset στην κάρτα γραφικών, ίδιες μάρκες σκληρών δίσκων και πάει λέγοντας). Όσο για την ασφάλεια όντος υπάρχουν περισσότερες απειλές στα windows αλλά αυτό είναι διότι χρησιμοποιείται από περισσότερους χρήστες, με λίγη προσοχή ακόμα και ένας νέος χρήστης δεν θα έχει πρόβλημα.

 

Και σε ραωτάω, γιατί κάποιος να πληρώσει 800 ευρώ παραπάνω για να πάρει δύο σχεδόν ίδια πράγματα. Αντί να το βλέπετε από την σκοπιά οτι αφού μπορώ να κάνω καλά την δουλειά μου σε pc γιατί να χαλάσω παραπάνω λεφτά για ένα σύστημα που κάνει ακριβώς το ίδιο. Εγώ προσωπικά ο μόνος λόγος για τον οποίο θα χρησιμοποιούσα mac θα ήταν αν σχολούμουν με δημιουργία πολυμέσων ή επεξεργασίας βίντεο και ήχου.

 

Για το λειτουργικό. Και αυτό αν δεν το δεις εσύ ο ίδιος κανένας δεν μπορεί να στο περιγράψει και να σε πείσει.

 

Όσο για την ποιότητα κατασκευής και το ότι χρησιμοποιούν υλικά από τους ίδιους κατασκευαστές θα σου πω ότι η Audi χρησιμοποιεί υλικά (και τεχνογνωσία) από την ίδια εταιρία που χρησιμοποιούν η Skoda και η Seat...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Για το λειτουργικό. Και αυτό αν δεν το δεις εσύ ο ίδιος κανένας δεν μπορεί να στο περιγράψει και να σε πείσει.

 

Όσο για την ποιότητα κατασκευής και το ότι χρησιμοποιούν υλικά από τους ίδιους κατασκευαστές θα σου πω ότι η Audi χρησιμοποιεί υλικά (και τεχνογνωσία) από την ίδια εταιρία που χρησιμοποιούν η Skoda και η Seat...

 

Πάντα μιλάο εκ`πείρας και έχω χειριστεί πολλές φορές mac (έχω ένα φίλο macfan ;)), το μόνο το οποίο είναι εντυπωσιακό είναι τα γραφικά που χρησιμοποιεί (τα οποία προσωπικά δεν μου αρέσουν καθώς χρησιμοποιούν πολύ μνήμη). Εκτός τον άλλον δεν έχω δει κάτι τόσα χρόνια το οποίο να με εντυπωσιάζει. Αυτό με την Audi δεν το κατάλαβα (η Audi δεν φημίζεται πλεόν για την αξιοπιστία της αλλά τα ιαπωνικά αυτοκίνητα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα μιλάο εκ`πείρας και έχω χειριστεί πολλές φορές mac (έχω ένα φίλο macfan ;)), το μόνο το οποίο είναι εντυπωσιακό είναι τα γραφικά που χρησιμοποιεί (τα οποία προσωπικά δεν μου αρέσουν καθώς χρησιμοποιούν πολύ μνήμη).

Τα εχεις μπερδεψει λιγο φιλε ή δεν εχεις αρκετη εμπειρια με mac...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είναι γνωστό γραφικά τα οποία χρησιμοποιούνται συνεχώς καταλαμβάνουν θέση στην μνήμη RAM, το μενού για γρήγορη πρόσβαση σε προγράμματα σε mac χρησιμοποιεί 3D γραφικά, κατι το οποίο γίνεται και όταν κάνεις ελαχιστοποιήση ένα παράθυρο ή επαναφορά, αυτά νομίζεις οτι δεν επιβαρύνουν την μνήμη? δεν νομίζω να χρησιμοποιούν άλλες τεχνικές... και δεν νομίζω οτι τα mac αποτελούν διαφορετική κατηγορία υπολογιστών όλοι ανήκουν στην κατηγορία των αρχιτεκτονικών von Neumann....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1- 2 παρατηρησεις:

 

βλεπω οτι πολλοι με mac λενε, "μεινε με τα windows και τις μπλε οθονες τους".

Aν αυτοι ειχαν συνεχεια τετοιες εμπειριες (το πιθανοτερο λογω σκαρτου hardware ή απο δικια τους παρεμβαση, πχ βαλε και αυτο το free pack με emoticons, βαλε και το ταδε crack και να γεμιζεις με ιους κλπ κλπ),

τοτε τα mac αξιζαν για αυτους και με το παραπανω!

Μολις σημερα πηγα και επιδιορθωνα τα windows σε ενα pc για 2 ωρες λογω κακιστης χρησης απο τον χρηστη.(παταγε μεχρι και εκει που λενε στις διαφημησεις "Εισαι ο 1.000.000 επισκεπτης, πατα εδω να δεις τι κερδιζεις" και κατεβαζε προγραμματα τυπου dialpass )

Για αυτους που δεν εχουν ιδιαιτερη επαφη με υπολογιστες ,αξιζει οσο τιποτε αλλο ενας mac.

(αλλωστε στην Αμερικη τα mac πουλανε παρα πολυ σε αυτην την κατηγορια)

 

Ομως επειδη αυτοι ειχαν εμπειριες με μπλε οθονες κλπ(που δια μαγειας σταματανε οταν βαζουν μεσω bootcamp τα windows στο mac τους! ;) ) , δεν σημαινει οτι εχουμε ολοι μας.

Καποιοι που αγοραζουν ποιοτικο hardware και ποιοτικους φορητους, ενω ξερουν και 1-2 πραγματα για την ασφαλεια των υπολογιστων(firewall του router αρκει, antivirus οχι απαραιτητο ενεργο ,παρα μονο να ελεγχει αυτα που κατεβαζεις και τα usb sticks που σου δινουν και να μην πατας σε καθε διαφημιση που σου προτρεπει να κατεβασεις το ταδε προγραμμα κλπ, ουτε να βαζεις cracked προγραμματα που συχνα τα serial generators ειναι full στους ιους ) δε βλεπουν μπλε οθονη..

Προσωπικα εχω να δω μπλε οθονη απο τα win98.... Ιο απο το 95..

 

Ετσι λοιπον windows και μπλε οθονες δεν ειναι ενα και το αυτο οπως θελουν να περασουν μερικοι μακαδες...

Αν ηταν ετσι, τοσες εταιριες δε θα δουλευαν windows, δε θα υπηρχαν τοσοι ευχαριστημενοι(με την εννοια οτι δεν εχουν προβληματα) macαδες που μεσω bootcamp κανουν δουλειες που δεν μπορουν απο το mac os x ή παιζουν χωρις προβλημα απο τα windows παιχνιδια κλπ(αν και υπαρχουν και μερικες περιπτωσεις κυριως με τα πρωτης γενιας mbp που κανουν restart λογω υπερθερμανσης,δεν φταινε ομως τα windows αλλα τα ιδια τα φορητα) , τοσες επαγγελματικες εφαρμογες δε θα εβγαιναν σε windows κλπ κλπ. (καταλαβαινεται το point μου)

 

Πολλοι επισης προτιμανε τα pc , οχι μονο επειδη ειναι φθηνοτερα, αλλα και επειδη το λειτουργικο ειναι "πληρεστερο", με την εννοια οτι εχει τεραστια υποστηριξη απο software. Μονο στα windows θα βρεις πληθος games (σε mac os x ουτε το 10% δεν κυκλοφορει), εξειδικευμενο software για μερικα πραγματα θα βρεις μονο στα windows και αυτο ειναι αποτελεσμα του πολυ μεγαλυτερου ποσοστου διείσδυσης.

Ή αλλοι προτιμανε τα pc γιατι τα στηνουν στα μετρα τους και βαζουν οτι χρειαζονται(πχ καποιος σε εναν σταθερο μπορει να μην θελει wifi ή μπορει να θέλει raid κλπ) ή γιατι εχουν καλυτερες επιδοσεις...

 

 

 

 

Τελος, ειναι γεγονος οτι πολλα προιοντα mac ειναι αρκετα ακριβοτερα απο τον ανταγωνισμο.

Για παραδειγμα οι φορητοι:

το macbook παιζει στα ιδια λεφτα με αλλα πιο ποιοτικα λαπτοπ,που ειναι καλυτερα εξοπλισμενα-πιο γρηγορα, με μεγαλυτερη εγγυηση..

 

 

Το mbp ,ιδιαιτερα το ακριβο 15" των 2330 ευρω και το mbp 17" των 2640 ευρω , ειναι ακριβοτερα απο 500-1000+ ευρω σε σχεση με εξισου ποιοτικα λαπτοπ(οχι κανα acer κλπ αλλα για μιλαμε για πολυ ποιοτικα λαπτοπ ,πχ dell, hp compaq ακριβη σειρα) , που εχουν με μεγαλυτερη εγγυηση και ειναι καλυτερα εξοπλισμενα !!

Βεβαια τα mbp ειναι τα ελαφρυτερα στην κατηγορια τους...(ακριβως το αντιθετο ισχυει με τα απλα macbook που ειναι τα πιο βαρια στην κατηγορια τους)

 

Είναι γεγονός ότι ουδέποτε είχα μπλε οθόνες. (Και είμαι οπαδός του σπορ εδώ και πάααααρα πολλά χρόνια).

 

Όμως.... Πιστεύω ότι δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι όποτε απαιτείται σοβαρή επαγγελματική χρήση (γραφιστική ή επεξεργασία εικόνας), βλέπουμε ότι γίνεται χρήση mac. Είναι αξιόπιστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είναι γνωστό γραφικά τα οποία χρησιμοποιούνται συνεχώς καταλαμβάνουν θέση στην μνήμη RAM, το μενού για γρήγορη πρόσβαση σε προγράμματα σε mac χρησιμοποιεί 3D γραφικά, κατι το οποίο γίνεται και όταν κάνεις ελαχιστοποιήση ένα παράθυρο ή επαναφορά, αυτά νομίζεις οτι δεν επιβαρύνουν την μνήμη? δεν νομίζω να χρησιμοποιούν άλλες τεχνικές... και δεν νομίζω οτι τα mac αποτελούν διαφορετική κατηγορία υπολογιστών όλοι ανήκουν στην κατηγορία των αρχιτεκτονικών von Neumann....

Επαναλαμβανω:

Τα εχεις μπερδεψει λιγο φιλε ή δεν εχεις αρκετη εμπειρια με mac...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβανω:

Τα εχεις μπερδεψει λιγο φιλε ή δεν εχεις αρκετη εμπειρια με mac...

 

Ωραία τοτε εξήγησε μου που έχς λάθος και γιατί δεν ισχύει αυτό που λέω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως.... Πιστεύω ότι δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι όποτε απαιτείται σοβαρή επαγγελματική χρήση (γραφιστική ή επεξεργασία εικόνας), βλέπουμε ότι γίνεται χρήση mac. Είναι αξιόπιστα...

Χωρις να θελω να πω οτι δεν ειναι πιο αξιοπιστο το λειτουργικο:

 

Γινοταν κυριως για αλλους λογους, τα powerpc ηταν αισθητα πιο γρηγορα απο οτι οι pentium 1,2,3 κλπ σε αυτες τις δουλειες.

 

Επισης για απειρους χρηστες (οπως επαγγελματιες φωτογραφοι) ηταν πιο ευχρηστα και πιο φιλικα...

 

 

 

 

Το επιχειρημα μπορει να "αντιστραφει" αλλωστε:

σοβαρη επαγγελματικη χρηση δεν ειναι μονο η γραφιστική ή επεξεργασία εικόνας(που μια χαρα κανεις και με windows). Ειναι και χιλια αλλα 2 πραγματα οπου μπορουν να επικρατουν τα windows (αλλα και παλι μια χαρα δουλεια κανεις και με mac os x )

 

 

Όσο για την ποιότητα κατασκευής και το ότι χρησιμοποιούν υλικά από τους ίδιους κατασκευαστές θα σου πω ότι η Audi χρησιμοποιεί υλικά (και τεχνογνωσία) από την ίδια εταιρία που χρησιμοποιούν η Skoda και η Seat...

Συμφωνω και επαυξανω!!

Για αυτο δεν πρεπει να τα συγκρινουμε πχ με acer φορητα, που μπορει να εχουν ιδια εξαρτηματα-hardware, αλλα πολυ υποδεεστερη ποιοτητα(οθονη,σασι,πληκτρολογιο,θορυβος)

 

Τα apple φορητα πρεπει να τα συγκρινουμε με παρομοιας ποιοτητας φορητους,πχ dell σειρας xps ή precision, sony ακριβης σειρας, hp compaq σειρας p ή w κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@haHa : Καλά τα λες για τα Windows αλλά λες μόνο τη μισή αλήθεια. Εσύ αν ήσουν εταιρεία λογισμικού, για ποιά πλατφόρμα θα ανέπτυσσες λογισμικό; Για μια που κατέχει το 80% της αγοράς ή για κάποια άλλη; Και είναι γνωστό γιατί τα Windows έχουν αυτό το ποσοστό, να μην κάνουμε μαθήματα ιστορίας τώρα. Πάμε παρακάτω.

 

Έστω ότι Windows και MacOS είχαν αυτή τη στιγμή από 50% ποσοστό αγοράς το καθένα χωρίς να μπορεί αυτό να αλλάξει και με όλες τις άλλες συνισταμένες σταθερές. Δηλαδή η Apple με "κλειδωμένο" το λειτουργικό μόνο για τα δικά της προϊόντα, χωρίς ιούς και από την άλλη τα Windows να μπαίνουν σε οποιοδήποτε hardware(με το τίμημα των BSOD σε πολλές περιπτώσεις) και με ιούς. Για ποιό λειτουργικό πιστεύεις ότι θα έγραφαν περισσότερες εφαρμογές οι εταιρείες λογισμικού και γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@haHa : Καλά τα λες για τα Windows αλλά λες μόνο τη μισή αλήθεια. Εσύ αν ήσουν εταιρεία λογισμικού, για ποιά πλατφόρμα θα ανέπτυσσες λογισμικό; Για μια που κατέχει το 80% της αγοράς ή για κάποια άλλη;

 

Ρε εννοειται οτι αναπτυσσουν λογισμικο για τα windows γιατι αυτα κατεχουν το 90% της αγορας!

 

Αλλωστε το ανεφερα και εγω στο ποστ μου:

 

 

 

Πολλοι επισης προτιμανε τα pc , οχι μονο επειδη ειναι φθηνοτερα, αλλα και επειδη το λειτουργικο ειναι "πληρεστερο", με την εννοια οτι εχει τεραστια υποστηριξη απο software. Μονο στα windows θα βρεις πληθος games (σε mac os x ουτε το 10% δεν κυκλοφορει), εξειδικευμενο software για μερικα πραγματα θα βρεις μονο στα windows και αυτο ειναι αποτελεσμα του πολυ μεγαλυτερου ποσοστου διείσδυσης.

 

 

 

Αυτο ομως ειναι ενα απο τα πλεονεκτηματα (οχι αμεσο, αλλα εμμεσο) των windows, υπαρχει δηλαδη πολυ μεγαλυτερη πληθωρα software, εξειδικευμενων εφαρμογων, παιχνιδιων κλπ λογω πολυ μεγαλυτερου ποσοστου διείσδυσης.

 

Αυτο βεβαια εχει και τα αρνητικα του:

οπως ακριβως τα windows ειναι η πλατφορμα που αναπτυσσουν οι περισσοτερες εταιριες το software τους ,γιατι θα εχουν περισσοτερους πελατες,

ακριβως για τον ιδιο λογο τα windows ειναι και ο στοχος των περισσοτερων διαδικτυακων επιθεσεων(παρολο πχ που τα vista αποδειχθηκαν εξαιρετικα ασφαλη), λογω οτι υπαρχουν περισσοτεροι "πελατες"-θυματα.

 

 

 

 

 

Τωρα για την ερωτηση σου:

 

Έστω ότι Windows και MacOS είχαν αυτή τη στιγμή από 50% ποσοστό αγοράς το καθένα χωρίς να μπορεί αυτό να αλλάξει και με όλες τις άλλες συνισταμένες σταθερές. Δηλαδή η Apple με "κλειδωμένο" το λειτουργικό μόνο για τα δικά της προϊόντα, χωρίς ιούς και από την άλλη τα Windows να μπαίνουν σε οποιοδήποτε hardware(με το τίμημα των BSOD σε πολλές περιπτώσεις) και με ιούς. Για ποιό λειτουργικό πιστεύεις ότι θα έγραφαν περισσότερες εφαρμογές οι εταιρείες λογισμικού και γιατί;

 

 

Αν ηταν ετσι, θα ανεπτυσσαν περισσότερες εφαρμογές για οποια πλατφορμα ειχαν περισσοτερο κερδος, λιγοτερη πειρατεια και χρηστες συνηθισμενους-διατεθιμενους να πληρωνουν περισσοτερο, δηλαδη για το mac os .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Τελος(λιγο offtopic), η ολο αυξανομενη βαση χρηστων mac os μονο καλο κανει σε εμας τους χρηστες mac os.

Γιατι ολο και περισσοτερες εταιριες αναπτυσσουν software για mac os λογω οτι βλεπουν οτι εχουν ολο και περισσοτερους πελατες.. Μεχρι και παιχνιδια αρχιζουν και βγαινουν δειλα-δειλα..

 

Το λεω αυτο ,γιατι καμμια φορα ακουω το επιχειρημα απο διαφορους μακαδες "καλυτεροι λιγοι και καλοι" ..

 

Ισως βεβαια οταν αυξηθει αρκετα το ποσοστο να μειωθει η ασφαλεια κλπ, αλλα αυτο ειναι ενα απο τα τιμηματα που πληρωνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ολοκληρώθηκε η τοποθέτησή σου! :-)

 

Πάντως το επιχείρημα ότι δεν υπάρχουν επιθέσεις στο MacOS λόγω της μικρής του διείσδυσης δεν το παίρνω και πολύ στα σοβαρά. Και δεν το παίρνω στα σοβαρά για τον εξής λόγο: Στους server, το πιο διαδεδομένο λειτουργικό είναι το Linux. Οι δικτυακές επιθέσεις και οι τρύπες ασφαλείας εκεί θα έπρεπε να είναι πολλές σε αριθμό κάτι που θα περνούσε και στους home users. Κάτι τέτοιο όμως δεν γίνεται γιατί απλά οι "τρύπες είναι λίγες"(σαν ατάκα από τσόντα ακούστηκε αυτό)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας κανουμε λιγο πλακα [ ο mac ειναι σαν τη ferreri οποιος εχει παιρνει] φυσικα ειναι

πιο γρηγορη.

μετα ενα μηλο την ημερα το pc το κανει περα και μαζι και τα windows.

και επειδη τα εχω ολλα διπλα mac & pc και δεν παιζω παιχνιδια ....λοιπον

κανετε λαθος στον mac δουλευη καλυτερα το premier & το photoshop και το nero 8

με το nero ειδικα οταν παω να κανω dvd στο pc και απο αρχειο avi κανει ρεντεριν

κλεω πικρα μιλαω για αρχεια 10εως20 γιγακαι συνηθως με πεταει εξω απο το προγραμμα και παντα λιγο πριν τελειωσει μιλαω για κωδικοποιηση avi σε mpg2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε ποιος ο λόγος κάποιος να πάρει mac τα οποία όπως λες είναι πιο ακριβά, προσφέρουν μικρότερη εγγυήση από pc, δεν υπάρχει τόση μεγάλη γκάμα προγραμμάτων, δν υπάρχουν τόσα πολλά παιχνίδια, δεν υπάρχουν τόσα πολλά hardware ανταλακτικά, δεν υπάρχει ελληνική apple, εκτός από τα εκλυστικά γραφικά που διαθέτει δεν βρίσκω κάποιον άλλο λόγο για τον οποίο κάποιος θα πρέπει να πάρει mac. Όσο για το θέμα ποιότητας τα mac λειτουργούν με τις ίδιες κατασκευάστριες εταιρίες Hardware που λειτουργούν και τα pc (intel επεξεργαστής, nvidia chipset στην κάρτα γραφικών, ίδιες μάρκες σκληρών δίσκων και πάει λέγοντας). Όσο για την ασφάλεια όντος υπάρχουν περισσότερες απειλές στα windows αλλά αυτό είναι διότι χρησιμοποιείται από περισσότερους χρήστες, με λίγη προσοχή ακόμα και ένας νέος χρήστης δεν θα έχει πρόβλημα.

 

Και σε ραωτάω, γιατί κάποιος να πληρώσει 800 ευρώ παραπάνω για να πάρει δύο σχεδόν ίδια πράγματα. Αντί να το βλέπετε από την σκοπιά οτι αφού μπορώ να κάνω καλά την δουλειά μου σε pc γιατί να χαλάσω παραπάνω λεφτά για ένα σύστημα που κάνει ακριβώς το ίδιο. Εγώ προσωπικά ο μόνος λόγος για τον οποίο θα χρησιμοποιούσα mac θα ήταν αν σχολούμουν με δημιουργία πολυμέσων ή επεξεργασίας βίντεο και ήχου.

τί να κάνω την εγγύηση αφού είναι πιο σταθερά ξέρω απο τώρα ότι θα αντέξει περισσότερο καιρό από το windows είτε με εγγύηση είτε όχι.... και με χωρίς αναβάθμιση.... και σου λέω ότι έχω ότι πρόγραμμα θέλω απλά δεν έχω 20 από το καθενά. εξάλου στα 20 αυτά προγράμμτα που υπάρχουν για την ίδια δουλεια το ξέρεις και εσύ ο ίδιος ότι μόνο το ένα χρησιμοποιάς επειδή τα άλλα δεν τα πληρούν όλα.... και πάλι όσο αφορα παιχνήδια.... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΠΑΙΧΝΗΔΙΑ.... και έρχομαι και σε ρωτώ ξανά αν ήταν θέμα χρημάτων γιατι δεν παίρνεις linux???? και πληρώνεις 800 ευρώ παραπάνω αλλα τουλάχιστον για μένα δεν είναι το ίδιο.... Είμαι μαθητής και στο σχολείο έχω πληροφορική και δουλεύω το πρωί σε παράθυρα και το απόγευμα σε μακ.... και ξέρω καλά τα προβλήματα του σχολείου με τους υπολογιστές των 4 χρόνων και ξέρω και τα προβλήματα που υπάρχουν σε ένα μακ των 4 χρόνων.... διότι την πρώτη μέρα στο σχολείο απο τα 20 που είχε η αίθουσα τα 19 άνοιξαν χωρίς πρόβλημα.... γιατί αραγε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μάλλον έχει μπερδέψει την έννοια του υλικού και του λογισμικού, όταν μίλησα για εγγυήση αναφερόμουν σε ότι έχει να κάνει με υλικό, τα λειτουργικά συστήματα απ`όσο ξέρω δεν έχουν εγγυήση.

Επίσης δεν μπορείς να συγκρίνεις υπολογιστές κοινής χρήσης με τον δικό σου υπολογιστή.

 

Ποιός σου είπε οτι δεν έχω Linux, στο ίδιο pc έχω και windows και Suse Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μάλλον έχει μπερδέψει την έννοια του υλικού και του λογισμικού, όταν μίλησα για εγγυήση αναφερόμουν σε ότι έχει να κάνει με υλικό, τα λειτουργικά συστήματα απ`όσο ξέρω δεν έχουν εγγυήση.

Επίσης δεν μπορείς να συγκρίνεις υπολογιστές κοινής χρήσης με τον δικό σου υπολογιστή.

 

Ποιός σου είπε οτι δεν έχω Linux, στο ίδιο pc έχω και windows και Suse Linux.

 

στο σχολείο υπάρχει το deep freeze και δεν αποθηκεύουμαι τιποτα .. μονο στα usb μας.... και ξέρω ότι μιλούσες για το υλικό αλλα.... για πιο λόγο να σκεφτώ την εγγύηση αφου θα αντέξει περισσότερο??? στα παράθυρα έχει εγγύηση επειδή έχουν συχνά προβλήματα....και γιατί δεν έχεις μόνο linux???? και όσο αφορά τα γραφικά και τα 3D φαντάζομαι ότι δεν σου αρέσουν και πολύ τα vista....:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...