Προς το περιεχόμενο

to mac or not to mac?


jtsc21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έκατσα πριν να κοιτάξω ακριβώς τις τιμές αλλά απότι λέει ο haha όχι μόνο παίρνεις και την εγγυηση αλλά είναι και αισθητά φθηνότερο.. 200 ευρώ δεν είναι λίγα λεφτά!

 

 

Ρε, ξανακοιτα τι εγραψα!

 

Ειναι 200 ευρω φθηνοτερο χωρις επεκταση εγγυησης και 150 ευρω ακριβοτερο με την επεκταση εγγυησης..

 

Χιλιες φορες δηλαδη απο Γερμανια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δεν έκατσα πριν να κοιτάξω ακριβώς τις τιμές αλλά απότι λέει ο haha όχι μόνο παίρνεις και την εγγυηση αλλά είναι και αισθητά φθηνότερο.. 200 ευρώ δεν είναι λίγα λεφτά!

 

Τώρα με το ΦΠΑ δεν νομίζω. Έτσι κι αλλιώς δεν σου κόβει κανείς το ΦΠΑ, το πληρώνεις κανονικά και άμα το βάλεις στην εταιρεία το παίρνεις πίσω στο τέλος του χρόνου.

 

Η λογική λέει ότι δεν γίνεται να πληρώνεις ΦΠΑ στη Γερμανία και να στον δίνει πίσω η Ελλάδα όπως καταλαβαίνεις. Αν βέβαια μπορέσεις και το περάσεις με κάποιο τρόπο στα έξοδα της εταιρείες και γίνει αποδεκτό προφανώς στο τέλος του χρόνου θα πάρεις πίσω τον ΦΠΑ.

 

 

Απ' όσο ξέρω γίνεται κανονικά. Κόβεται τιμολόγιο και περνιέται στην εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσο ξέρω γίνεται κανονικά. Κόβεται τιμολόγιο και περνιέται στην εταιρεία.

 

Σίγουρα αυτές οι αγορές καταμετρώνται σαν έξοδο εταιρίας. Με το ΦΠΑ όμως κάτι γίνεται επίσης. π.χ. νοικιάζω ένα webserver στη Γερμανια και επειδή τους έχω δώσει εταιρικό ΑΦΜ (EL037xxxxxx ) με χρεώνουν χωρίς το ΦΠΑ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειμαι και εγω στη φαση αλλαγης ηθελα να μαθω εαν το http://www.cyberport.de εχει αλλαγμενο το πληκτορλογιο και το λεοπαρτ σε Γερμανικα!

 

επεισης τα μαυρα mackbook στον καιρο μπορουν να ξεθωριασουν?

επισης σε λιγες ημερε κυκλοφορουν τα νεα μακ . η τιμη θα ειναι πολυ αυξημενη συμγωνα με τις σημερινες τιμες? ας μιλησουν οι παλαιοι μακαδες που ξερουν:-)

εγω σαν εμπειρο; 10 χρονια με πσ και σαν τεχνικος και σπουδαστης πληροφορικης η μεταβαση θα ειναι σιγουρη μολις ειμαι οικονομικα καλα! μονο που εβαλα το χακιντος στο φορτητο της αδελφης μου και το δουλεψα λιγο ηταν το κατι αλλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το cyberport μπορείς να το παραγγείλεις με αγγλικό layout. Το Leopard είναι ένα, δεν υπάρχει γερμανικό, αγγλικό, ισπανικό. Απλά αλλάζεις την γλώσσα από τις ρυθμίσεις του.

 

Το μαύρο υπάρχει περίπτωση να ξεθωριάσει στο touchpad νομίζω από την πολύ χρήση.

 

Οι τιμές μένουν σταθερές και απλά αναβαθμίζεται το hardware. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πέσουν κιόλας, όπως έγινε στην τελευταία αναβάθμιση των iMac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το cyberport μπορείς να το παραγγείλεις με αγγλικό layout. Το Leopard είναι ένα, δεν υπάρχει γερμανικό, αγγλικό, ισπανικό. Απλά αλλάζεις την γλώσσα από τις ρυθμίσεις του.

 

Το μαύρο υπάρχει περίπτωση να ξεθωριάσει στο touchpad νομίζω από την πολύ χρήση.

 

Οι τιμές μένουν σταθερές και απλά αναβαθμίζεται το hardware. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πέσουν κιόλας, όπως έγινε στην τελευταία αναβάθμιση των iMac.

οι μαλακες οι γερμανοι δεν βαζουν αγγλικα στη σελιδα τους και δεν μπορω να εχω πληρη εικονα! αλλα τεχνικα προβληματα που μπορει να παρουσιασουν τα μακβοοκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δει μαυρο να ξεθωριαζει, αλλα εχω δει πολλα να χαλανε οι μπαταριες λογω του σενσορα που εχουν μεσα και επισης εχω δει να σπαει το πλαστικο λιγο κατω απο τον καρπο... Στο τελευταιο προβλημα θεωρω οτι παιζει τεραστιο ρολο και πως συμπεριφερεσαι στο λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δει μαυρο να ξεθωριαζει, αλλα εχω δει πολλα να χαλανε οι μπαταριες λογω του σενσορα που εχουν μεσα και επισης εχω δει να σπαει το πλαστικο λιγο κατω απο τον καρπο... Στο τελευταιο προβλημα θεωρω οτι παιζει τεραστιο ρολο και πως συμπεριφερεσαι στο λαπτοπ.

δηλαδη μου λες να μην παρω? ειναι πολυ σημαντικο αυτο με την μπαταρια αλλα με το πλαστικα οπως ειπες παιζει ρολο πως συμπεριφερεσε στο φορητο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δει μαυρο να ξεθωριαζει, αλλα εχω δει πολλα να χαλανε οι μπαταριες λογω του σενσορα που εχουν μεσα και επισης εχω δει να σπαει το πλαστικο λιγο κατω απο τον καρπο... Στο τελευταιο προβλημα θεωρω οτι παιζει τεραστιο ρολο και πως συμπεριφερεσαι στο λαπτοπ.

 

Επιβεβαιωνω.Μαλιστα σε καποια οι μπαταριες διογκωθηκαν.Βεβαια η παρτιδα ηταν προβληματικη.Αυτο το πλαστικο στον καρπο σπαει εξαιτιας βιαιου κλεισιματος.

 

Το δικο μου το πηρα απο Αγγλια,και το leopard σεταριστηκε για Ελλαδα.

Επισης εβαλα και την επεκταση εγγυησης που ειναι διεθνης και αφησα την Rainbow με τον ενα χρονο στον κοσμο της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υτο το πλαστικο στον καρπο σπαει εξαιτιας βιαιου κλεισιματος.
Με πολυ γραψιμο και ακουμπωντας αποτομα τα χερια σε εμενα ημουν σιγουρος οτι θα εσπαγε...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο και να ακουστει ασχημο τα *Μαcbook μου φαινονται πολυ ευθραστα...Το πλαστικο τους δε μου γεμισε το ματι και ηταν ενας απο τους λογους που δεν τα προτιμησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...