Προς το περιεχόμενο

to mac or not to mac?


jtsc21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Πάντως εγώ στο macbook με σχετικά καλύτερο επεξεργαστή (C2D 2 Ghz) και Leopard βλέπω κανονικότατα 1080p χωρίς επιπλέον ram (με το 1 giga δηλαδή)

 

 

 

Eξαρταται παντα απο το ποσο απαιτητικο ειναι και τι bitrate εχει το 1080p video.

Τα περισσοτερα 1080p video μπορουν να τα παιζουν και τα macbook pro 2.0Ghz.

 

Τελος, για την θεαση hd video, η συχνοτητα του επεξεργαστη ειναι πιο σημαντικη απο το μεγεθος της Ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άλλη μια ερώτηση τώρα που ... γυρίζει! Σε περίπτωση που αγοράσω ένα mac με ελληνικό OSX, μπορώ εγώ να του βάλω το Αγγλικό από πάνω; ή είναι άλλο license?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι νομίζω έτοιμος για την "αλλαγή". Το laptop προορίζεται για επαγγελματική χρήση και development. Αυτό που μου φαίνεται επιεικώς απαράδεκτο είναι το ότι to Macbook PRO είναι Professional εργαλείο και έρχεται με 1 χρόνο εγγύηση; που ξανακούστηκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει παραπάνω εγγύηση, επί πληρωμής, αν είναι αγορασμένο από την μαμά Apple..... Το πακέτο λέγεται Apple Care. Εδώ όμως στο Ελλάντα η Rainbow κάνει ότι την συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς φυσικά να το παραγγείλεις και απο το εξωτερικό πχ Γερμανία http://www.cyberport.de

 

Έχει αρκετά μεταφορικά, 50 εύρω νομίζω για την τριτοκοσμική Ελλάδα ενω όλη η υπόλοιπη ευρώπη είναι κάπου στα 20, αλλά η τιμή είναι λίγο καλύτερη οπότε έρχεται στα ίσια..μπορεί και πιο φτηνά. Τσέκαρε το. Επίσης θα μπορείς να πάρεις και Apple Care.

 

Τέλος περίμενε μισό - ένα μήνα γιατί θα βγουν τα καινούρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια προχειρη ματια που εριξα στο cyberport.de ,μπορεις να αγορασεις το macbook pro 15" (1.669 ευρω) + τα μεταφορικα (57 ευρω) + 3ετη επεκταση εγγυησης (370,9 - 50 ευρω προσφορα που εχουν) για συνολο 2052 ευρω..

 

Στην Ελλαδα κοστιζει το ιδιο χωρις την επεκταση εγγυησης 1902 ευρω.

Στην Γερμανια χωρις επεκταση εγγυησης με τα μεταφορικα μεσα κοστιζει 1720 ευρω.

 

Ειναι κριμα να το παρει καποιος απο Ελλαδα, οχι τοσο για την τιμη, αλλα για την απουσια επεκτασης εγγυησης..

 

Τελος, ειναι τουλαχιστον περιεργο να αγοραζεις σοβαρο-επαγγελματικο λαπτοπ των 1700+ ευρω και να σου δινουν μονο 1 χρονο εγγυηση στανταρ.(για αυτο ευθυνεται η apple και οχι η rainbow)

Χωρια οτι η επεκταση εγγυησης ειναι πανακριβη..

 

 

Εδω και αλλο ενα μαγαζι απο Γερμανια που στελνει Ελλαδα:

http://www.notebook.de/apple-c-10/?section=shop&cat=10/&lang=en

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έκατσα πριν να κοιτάξω ακριβώς τις τιμές αλλά απότι λέει ο haha όχι μόνο παίρνεις και την εγγυηση αλλά είναι και αισθητά φθηνότερο.. 200 ευρώ δεν είναι λίγα λεφτά!

 

Τώρα με το ΦΠΑ δεν νομίζω. Έτσι κι αλλιώς δεν σου κόβει κανείς το ΦΠΑ, το πληρώνεις κανονικά και άμα το βάλεις στην εταιρεία το παίρνεις πίσω στο τέλος του χρόνου.

 

Η λογική λέει ότι δεν γίνεται να πληρώνεις ΦΠΑ στη Γερμανία και να στον δίνει πίσω η Ελλάδα όπως καταλαβαίνεις. Αν βέβαια μπορέσεις και το περάσεις με κάποιο τρόπο στα έξοδα της εταιρείες και γίνει αποδεκτό προφανώς στο τέλος του χρόνου θα πάρεις πίσω τον ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...