Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και βγηκε το νεο cfw και θα βγει κι αλλο απ οτι φαινεται θα ηθελα να τονισω κατι

Στις 30 Σεπτεμβριου ο modguru δημοσιευσε εναν οδηγο μετατροπης CEX to DEX (post 5704)

http://www.insomnia....00#entry4987463

Στο βημα 1 περιγραφει πως θα παρουμε backup της NOR μεσω του Multiman πατωντας SELECT + START μαζι για να μπουμε σε file manager mode

Τοτε ειχα γραψει απο κατω

Πιστευω οτι οποιοσδηποτε ειναι σε cfw πρεπει να κραταει ενα backup της NOR.BIN σε περιπτωση που κατι συμβει για οποιοδηποτε λογο.

 

Μετα τα bricks που πεσανε ο μονος τροπος για να επανελθει η κονσολα αυτη τη στιγμη ειναι με hardware flasher ΜΟΝΟ σε οσους εχουν κρατησει backup της NOR. Αλλιως (με τα μεχρι τωρα δεδομενα) η κονσολα δεν επαναφερεται και κατανταει μουσειακη στο ραφι χωρις τα NORBIN αρχεια

 

Επαναλαμβανω λοιπον ακομη και για μελλοντικα cfw's που θα βγουνε οσοι δε το εχετε κανει κρατηστε backup της NOR για να μπορειτε να σωσετε τη κονσολα σε περιπτωση που κατι παει στραβα.

 

Εγω απλα θα παραθεσω εναν ευκολο τροπο για τσεκαρισμα των NORBIN αρχειων αφου τα παρουμε μεσω ΜΜ (την διαδικασια θα την βρειτε στο ποστ 5704 του Modguru)

 

Αφου εχουμε παρει τα 4 NORBIN αρχεια του βηματος 1

Κατεβαζoυμε: hex workshop (ειναι trial αλλα δεν εχει σημασια)

http://www.bpsoft.com/downloads/

μετα το install σε pc το ανοιγουμε και παταμε ctrl + K

Επιλεγουμε τα 2 πρωτα απο τα 4 NORBIN αρχεια και τα ανοιγουμε. Θα βγαλει 2 νεα παραθυρα --> κανουμε scroll down και ελεγχουμε οτι ΟΛΑ και στα 2 αρχεια ειναι πρασινα. Αν ειναι ολα πρασινα παταμε παλι ctrl+K και ανοιγουμε το 2ο και 3ο NORBIN. αν παλι ειναι πρασινα ανοιγουμε το 3ο και 4ο NORBIN. Αν ειναι ολα πρασινα ειμαστε ΟΚ

Αν εστω και ενα απο αυτα ειναι κιτρινο σημαινει λαθος, οποτε πρεπει να επαναλαβουμε τη διαδικασια μεσα απο τον ΜΜ για να παρουμε εκ νεου 4 NORBIN και να τα τσεκαρουμε εως οτου βεβαιωθουμε οτι ολα ειναι σωστα - πρασινα.

Μετα κραταμε καπου ενα καλο backup. Ασχετα με το ονομα ειναι ολα τα ιδια και αν χρειαστει ποτε να χρησιμοποιησουμε καποιο απο αυτα οποιο και να παρουμε ειναι το ιδιο. Δεν σβηνουμε τα αλλα 3 αλλα τα κραταμε ολα

Επεξ/σία από mtzs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ειναι όλα τα ίδια, μήπως θα γινόταν η δουλειά και με hash check;

 

edit:

Το γράφω για την αποφυγή χρήσης λογισμικού δοκιμαστικής χρήσης.

Προσωπικά, δεν έχω windows και δεν ξέρω αν θα έτρεχε το πρόγραμμα μέσω wine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι ετοιμο το eboot του RE6 για CFW 3.55.To Journey βγαζει λιγο το λαδι.Τεσπα.

 

Εδω ειναι η λιστα για να δειτε ποιο OFW ειχε ως βαση η κονσολα σας.Σε γενικες γραμμες οσοι εχετε αυτα με base 3.40 και 3.50 μην βαζετε το CFW του Rogero.Οι υπολοιποι μπορειτε να το βαλετε (υπαρχει η πιθανοτητα brick παλι αλλα φυσικα ειναι αυτη που ισχυει για καθε upgrade/update) αλλα και παλι συνιστω να περιμενετε.Eιναι σχεδον ετοιμο το fix.H λιστα λοιπον:

 

http://www.ps3devwiki.com/wiki/SKU_Models

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ειναι όλα τα ίδια, μήπως θα γινόταν η δουλειά και με hash check;

 

edit:

Το γράφω για την αποφυγή χρήσης λογισμικού δοκιμαστικής χρήσης.

Προσωπικά, δεν έχω windows και δεν ξέρω αν θα έτρεχε το πρόγραμμα μέσω wine.

 

Φυσικα και δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου αυτο

Ειναι προγραμμα που συνιστουν testers απο sites της PS3 σκηνης στο εξωτερικο για check των hexes

Ισως θα μπορουσες να ψαξεις για hex checker για mac

 

Αλλα μιας και το ανεφερες τα τεσταρα με το MD5check και εχουν ολα την ιδια τιμη

αν θελει να συγκρινει καποιος το δικο του hash παραθετω το δικο μου απο τα NORBIN

2FA0AE74B0738151AC25F612010BF9BD

λεω μηπως και τα βγαζει ολα ιδια απ ολες τις κονσολες (σχεδον αδυνατο, αλλα ποτε δεν ξερεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιο εύκολος τρόπος πάντως για γρήγορο και αυτόματο τσεκάρισμα είναι με την file compare εντολή από command prompt :

 

fc NOR1.bin NOR2.bin

fc NOR2.bin NOR3.bin

κλπ...

 

Εάν υπάρχουν διαφορές στα dumps σε ενημερώνει το σύστημα, δεν χρειάζεται να κάθεσαι να τις ψάχνεις με το μάτι. Δουλεύω και Hex Workshop αλλά ας πούμε με τα backups της NAND σε RGH του XBOX360 το FC διευκολύνει πολύ.

 

Τώρα για τις εξελίξεις στο PS3, έχω μια CECHK04 FAT σε 4.x και μάλλον θα περιμένω λίγο μήπως βγεί μετατροπή σε CFW χωρίς E3 Flasher/Progskeet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχετε να μου δώσετε κάποιο λινκ για οδηγίες πως να κάνω την κονσόλα μου να παίζει παιχνίδια από το σκληρό; δεν την έχω πειράξει ποτέ οπότε θέλω κάτι που να ξεκίναει της οδηγίες από το 0..

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και που βρίσκονται αυτά τα αρχεία NOR.bin?

γίνεται της τρελής αυτη τη περιοδο και λεω να κρατησω κανενα back uo ¨)

Αν εκανες το κοπο να διαβασεις στην ιδια σελιδα 7 ποστ πιο πανω θα εβρισκες την απαντηση

Δε θελω να το παιξω εξυπνος αλλα μη λεμε τα ιδια και τα ιδια. Χαλαει το φορουμ ετσι

 

Παιδιά έχετε να μου δώσετε κάποιο λινκ για οδηγίες πως να κάνω την κονσόλα μου να παίζει παιχνίδια από το σκληρό; δεν την έχω πειράξει ποτέ οπότε θέλω κάτι που να ξεκίναει της οδηγίες από το 0..

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

 

Τι κονσολα εχεις ακριβως; μοντελο CECH (το γραφει στο πισω μερος), ποτε την αγορασες, και αν θυμασαι τι firmware εργοστασιακο φορουσε. Ρωταω για να σου πω καταρχας αν γινεται αυτο που θες. Οι καινουριες του 2012 δεν μπορουν να το κανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κυκλοφορήσει κανα πατσάκι για το pro 13 μέχρι να βγει κανα safe cfw;;;;

 

edit. patch για το resident evil 6 επειδη είδα ότι τα ψαχνατε πριν μερικές σελίδες.

 

http://ps3scenefiles.com/file.php?id=1171

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι με την αποκάλυψη του κλειδιού LV0, η Sony δεν θα μπορεί πλέον να μπαλώνει τα μελλοντικά firmware (όπως έκανε κάποτε με το 3.55). Και ότι όλα τα καινούρια custom firmwares θα μπορούν να διατίθενται άμεσα και η πειρατεία θα πάρει πολύ μεγαλύτερες και μάλλον ανεξέλεγκτες διαστάσεις (ειδικά αν οι πειρατικές κόπιες έχουν τη δυνατότητα να παίζουν και online). Στη συνέχεια ο συντάκτης αναρωτιέται πώς είναι δυνατόν να έγινε μια τόσο σοβαρή διαρροή και περιμένει απαντήσεις από τη Sony.

 

Το λάθος του site είναι ότι αντί να ρωτήσει τη Sony τι έχει να σχολιάσει για το επερχόμενο νέο cfw και τι σκοπεύει να κάνει με το πρόβλημα του LV0 key, θα έπρεπε να ρωτήσει απευθείας τους αρχιhacker πότε έχουν σκοπό να βγάλουν stable cfw :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...