Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με βλέπω αύριο να αναβαθμιζομαι!!

 

νέα ενημέρωση απο τον rogero:

 

For the Guys who are still Bricking their FAT PS3 machines, I really can't understand why are you still installing ver 1.09 while it has been said many times to wait for the next release.

 

 

 

Update:

 

the new CFW4.30 is looking good so far, it have been tested on both Slim (all models) and Fats (including the ones bricking with ver1.09) without any problem,

also multiMAN is ready now and fully compatible with CFW4.30 and will be released with the CFW.

 

maybe few more hours to check and pack everything, then we can have a public Beta test for the guys with Flashers first, then to everybody

 

Cheers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα μαγκες. Μπορει καποιος να μου πει (η να παραθεσει λινκ) εναν οδηγο βημα βημα γιατι δε σκαμπαζω απο ps3 για να κανω αυτο που θελουμε ολοι?

Εχω φατ εκδοση 3.56.

Ευχαριστω:)

 

Σοοορρυ για την ερωτηση τωρα ειδα οτι χρειαζεται hardware αν εισαι πανω απο 3.55... Καταραμενη αναβαθμιση που εκανα για να παιξω μια βλακεια απο το video club:/

 

Υπαρχει καποιος που κανει downgrade για την περιπτωση μου? και αν ναι ποσο στοιχιζει κατι τετοιο? νομισματοκοπειο ειμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω κατεβασει το need for speed most wanted το παιχνιδι ειναι για 4.21 η κονσολα μου ειναι 4.21 οταν παω να το τρεξω μου βγαζει error ξερει κανεις να μου πει τι γινετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού βρήκαν το LV0 key γιατί δεν μπορούμε να περάσουμε CFW κατευθείαν πάνω στο 4.25;

 

http://www.ps3iso.com/ps3-general-chat/176016-why-we-cant-update-4-a.html

διαβασε και αμα καταλαβεις, καταλαβες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκανα το update σε 4.30 v1.00 rogero. μέχρι τώρα μια χαρούλα! αναβάθμισα από cfw3.55 kmeaw κατευθειαν! εκδοση CECHK03 (FAT 80gb) έκανα update to fifa και δουλεύει μια χαρά! τώρα περνάω το pes13 για να το δοκιμασω και αυτό και μετά ξεκινάω τις δοκιμές στα παλιά παιχνιδια μου...

 

edit. Ρε παιδιά σταματήστε να ρωτάτε για το πως θα περάσετε σπασμενο firmware όσοι δεν είστε σε 3.55.

 

αν υπήρχε τρόπος, θα είχε γινει βούκινο σε όλα τα ps3 sites. προς το παρών δεν έχουν βρει κάποιο exploit για να κάνουν το ps3 με 4.20-4.30 ofw να μπορεί να περάσει πειραγμένο firmware. o μονος τρόπος είναι με downgrade ΑΝ το υποστηρίζει το ps3 σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι καταλαβα JB με ασφαλεια και χωρις κανενα προβλημα κανει καποιος που το ps3 του ειναι εως και 3.56 ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ (software)...

Απο εκει και περα σε οποιο software και αν βρισκετε μπορει να το κανει JB, αν οχι τοτε οπως και εγω πολυ απλα δεν μπορει να κανει τιποτα...(εχω απελπιστει)

Εγω δεν ξερω την εργοστασιακη του εκδοση (CECH-2104b), δεν μπορω να την βρω πουθενα και αυτη την στιγμη βρισκομαι στην 4.30 (κανω και τα update παναθεμα με)..

 

Αν καποιος απο εσας γνωριζει κατι παραπανω ας μου πει και τον ευχαριστω εκ των προτερων.

 

 

 

Μολις βρηκα κατι και ισως να μπορω και εγω να κανω ασφαλες downgrade, για τσεκαρετε !!

Ειμαι σε data code 0b δλδ..

 

Data code: 0b

Quarter/Year: April, May, June/2010

Downgradeable to 3.55: YES

Firmware at that time: 4.30 (αυτην εχω τωρα)

 

Πηγη: http://www.ps3devwik...wiki/SKU_Models

Ελπιζω να σας βοηθησα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι καταλαβα JB με ασφαλεια και χωρις κανενα προβλημα κανει καποιος που το ps3 του ειναι εως και 3.56 ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ (software)...

Απο εκει και περα σε οποιο software και αν βρισκετε μπορει να το κανει JB, αν οχι τοτε οπως και εγω πολυ απλα δεν μπορει να κανει τιποτα...(εχω απελπιστει)

Εγω δεν ξερω την εργοστασιακη του εκδοση (CECH-2104b), δεν μπορω να την βρω πουθενα και αυτη την στιγμη βρισκομαι στην 4.30 (κανω και τα update παναθεμα με)..

 

Αν καποιος απο εσας γνωριζει κατι παραπανω ας μου πει και τον ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Μολις βρηκα κατι !!

Ειμαι σε data code 0b δλδ..

 

Data code: 0b

Quarter/Year: April, May, June/2010

Downgradeable to 3.55: YES

Firmware at that time: 4.30 (αυτην εχω τωρα)

 

Ελπιζω να σας βοηθησα !!

βρες να αγορασεις κάποιον downgrader ή κάποιον να σου κάνει την δουλειά. μια πρόχειρη ματιά που έριξα, το progscreet 1.2 που αν κατάλαβα καλά δεν θελει κολλήσεις, κάνει κάπου 40€ με μεταφορικά. τώρα δεν ξέρω πόσο χρεώνουν το downgrade διαφορα μαγαζάκια εδώ ελλάδα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρες να αγορασεις κάποιον downgrader ή κάποιον να σου κάνει την δουλειά. μια πρόχειρη ματιά που έριξα, το progscreet 1.2 που αν κατάλαβα καλά δεν θελει κολλήσεις, κάνει κάπου 40€ με μεταφορικά. τώρα δεν ξέρω πόσο χρεώνουν το downgrade διαφορα μαγαζάκια εδώ ελλάδα.

Δλδ μιλαμε για ενα usb flash με το οποιο θα μπορεσω να εγκαταστησω την 3.55 εκδοση και επειτα να προχωρησω σε JB?

Αν ειναι ετσι κατι εχω βρει στα 15e για το downgrade και αλλα 15e για ακομα ενα usb flash με ετοιμο το JB.

Επικοινωνησα μαζι του αλλα δεν το ρισκαρε γιατι δεν ξερω την εργοστασιακη του εκδοση.

 

Τωρα μπορω να το ρισκαρω αφου ειδαμε το data code?

Σε ευχαριστω !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ μιλαμε για ενα usb flash με το οποιο θα μπορεσω να εγκαταστησω την 3.55 εκδοση και επειτα να προχωρησω σε JB?

Αν ειναι ετσι κατι εχω βρει στα 15e για το downgrade και αλλα 15e για ακομα ενα usb flash με ετοιμο το JB.

Επικοινωνησα μαζι του αλλα δεν το ρισκαρε γιατι δεν ξερω την εργοστασιακη του εκδοση.

 

Τωρα μπορω να το ρισκαρω αφου ειδαμε το data code?

Σε ευχαριστω !!

 

δεν ειναι usb dongle. ειναι πλακετιτσα που θα πρέπει να ανοιξεις το ps3 και να την βάλεις μέσα. δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέριες μιας και δεν μου έχει χρειαστεί. ψαξε στο youtube για installation guide να δεις την διαδικασια της εγκατασταση του.

 

bf58a6b7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Θοδωρη

Σου λεω υπευθυνα οτι το ΠΣ3 σου γινεται downgrade

Δεν παιζει ρολο τοσο ο κωδικος CECH οσο το date code που σημαινει οτι κατασκευαστηκε το τεταρτο τριμηνο του 2010

το 0 αναφερεται στο 2010 το D στο τριμηνο. ετσι αν ηταν 9Α θα ειχε κατασκευαστει το α τριμηνο του 2009

Στο θεμα μας λοιπον. τελος του 2010 δεν υπηρχε ΠΣ3 με firmware > 3.55. Το 3.56 βγηκε τελος ιανουαριου αρχες φεβρουαριου του 2011. Επομενως ολες η κονσολες με date code εως και 0D γινονται downgrade

Επομενως γινεται σιγουρα downgrade το μηχανημα σου. τωρα δεν ξερω σε τι. Αν δηλαδη παει 3.50 η 3.55. Υπαρχουν 0D που ειχαν 3.50 επανω και 0D με 3.55.

Επισης ορισμενα ΠΣ3 με date code 1A γινονται downgrade σε 3.55. Ειναι πολυ λιγα αυτα.

Οποιοσδηποτε εχει ΠΣ3 με date code 1B, 1C, 1D, 2A, 2B,2C, 2D δεν γινεται downgrade

Με απλο usb dongle δεν κανεις downgrade

Downgrade γινεται με ProGskeet η E3 flasher μονο

Αν θες να κανεις downgrade Slim κονσολα δεν υπαρχει λογος να πας σε ProGskeet. για να το σετταρεις πανω στη μητρικη πρεπει να κανεις κολλησεις. Το Ε3 flasher ειναι καλυτερο απ την αποψη οτι κουμπωνει κλιπαριστα πανω στη flash μνημη,

Αν το κανεις απο μονος σου θα χρειαστεις πολυ διαβασμα και βιντεακια απο youtube. Αν το κανεις μονος με ProGskeet θα χρειαστεις ακομη πιο πολυ διαβασμα και προσοχη με τις κολλησεις πανω στη μητρικη

 

προσωπικα θα σου προτεινα να το δωσεις να στο κανουν downgrade και οπωσδηποτε να ζητησεις να σου κανουν dehasing εαν μεινεις στην 3.55. Αν βεβαια σου περασουν μεγαλυτερο firmware απο 3.55 το dehasing θεωρειται αυτονοητο.

 

εγω ειχα kmeaw cfw κ μετα το εκανα rebug 3.55.2,μπορω να περασω κατευθειαν του rogero το 4,30?εχω fat 80gb CECHK04

Mη βαζετε 4.30 ροτζερο σε φατ ακομη. περιμενετε 1-2 μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CECHH04 - 16MB NOR

CECH-2101A

CECHL - 80GB

CECH-E NTSC 80 gig BC

CECH-2503B

CECHK04

CECH 2504B

2504A 160GB

CECH-2512B 250GB

CECHK04

CECH-2001A

CECH2003

CECHM03 80gb

CECH-H01 40GB

η παραπάνω λίστα (αν και δεν είναι ενημερωμένη, γτ πχ το δικό μου μοντέλο CECHK03 δεν το εχει βάλει και ας έχουν ποστάρει 3 ατομα που έχουν κανει το update) είναι confirmed as working και δεν εχουν αναφερθεί μπρικαρίσματα μέχρι τώρα. γενικά επειδή είχα διαβάσει σχεδόν όλες τις σελιδες του αρθρου απο την σελιδα του rogero πριν κάνω αναβάθμιση, να πω ότι σχεδόν όλα τα μπρικαρίσματα έγιναν γτ δεν ακολούθησαν κατα γράμμα τις οδηγιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα βρηκα αυτη την λιστα γιαυτο λεω

 

Δούλεψε στα παρακάτω μοντέλα

CECHH04 - x2 - 16MB NOR

CECH-2101A

CECHL - 80GB

CECH-E NTSC 80 gig BC

CECH-2503B

CECHK04

CECH 2504B

2504A 160GB

CECH-2512B 250GB

CECHK04

cECH-2001A

CECH2003

CECHM03 80gb

CECH-H01 40GB

 

Τούβλιασε

CECH-A01 60GB FAT και γενικά τα NAND 256MB ίσως έχουν θέμα

 

αν τελικα ειναι μια χαρα το cfw το περναω κατευθειαν απο rebug?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...