Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,εχω ενα ps3 phat 80gb(αλλαγμενο σε 500αρι) OFW 4.80,το serial του τελειωνει σε CECHKxx

Αναρωτιεμαι αν γινεται να του κανω jailbreak και αν αυτο μπορω να το κανω μονος μου δηλαδη μεσω software μονο η μονο μεσω hardware που για να μην το brickarw θα το στειλω σε καποιον που ξερει.

 

Ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα,εχω ενα ps3 phat 80gb(αλλαγμενο σε 500αρι) OFW 4.80,το serial του τελειωνει σε CECHKxx

Αναρωτιεμαι αν γινεται να του κανω jailbreak και αν αυτο μπορω να το κανω μονος μου δηλαδη μεσω software μονο η μονο μεσω hardware που για να μην το brickarw θα το στειλω σε καποιον που ξερει.

 

Ευχαριστω!!!

γινετε jailbreak.

χρειαζεται ανοιγμα κονσολας,χρηση e3 flasher για downgrade σε 3.55,

και περασμα custom firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά πες μας ποιο μοντέλο έχεις ακριβώς για να σου πούμε αν γίνεται jailbreak. Το μοντέλο αναγράφεται σε αυτοκόλλητο στο κάτω μέρος της κονσόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

είχα τσιπάρει το ps3 μου επιτυχώς αλλά το δάνεισα για ένα διάστημα και έγινε update στο τελευταίο firmware :eek:

ξαναέκανα την διαδικασία με το e3 flasher και πήρα 3 dumps τα οποία είναι οκ

πάτσαρα  το ένα dump και πήγα να περάσω το αρχείο με το e3 flasher,όμως κάπου στο τρίτο λαμπάκι το ps3 έκλεισε από θερμοκρασία

τώρα το ανοίγω και κλείνει μόνο του σχετικά αμέσως

σώνεται?

αν γίνεται με γεφύρωμα του tristate με sba,θα περάσω κατευθείαν το πατσαρισμένο αρχείο ή πρώτα το καθαρό dump?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα τσιπάρει το ps3 μου επιτυχώς αλλά το δάνεισα για ένα διάστημα και έγινε update στο τελευταίο firmware :eek:

ξαναέκανα την διαδικασία με το e3 flasher και πήρα 3 dumps τα οποία είναι οκ

πάτσαρα  το ένα dump και πήγα να περάσω το αρχείο με το e3 flasher,όμως κάπου στο τρίτο λαμπάκι το ps3 έκλεισε από θερμοκρασία

τώρα το ανοίγω και κλείνει μόνο του σχετικά αμέσως

σώνεται?

αν γίνεται με γεφύρωμα του tristate με sba,θα περάσω κατευθείαν το πατσαρισμένο αρχείο ή πρώτα το καθαρό dump?

θα πρεπει να ακολουθησεις οδηγο για ξεμπρικαρισμα με "βαση" την καθαρη dump.

μπες στα γνωστα site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού περάσω το καθαρό dump,μετά συνεχίζω με αυτό που είχα πατσάρει ή θέλει πάλι από την αρχή νεά dumps κτλ?

σε ευχαριστώ για τη βοήθεια

αφου το ξεμπρικαρεις,θα παρεις νεες dumps και θα κανεις αυτα που γνωριζεις.

(η καλυτερη μεθοδος ειναι με usb dongle)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετω την παρεα μετα απο πολυ καιρο.

Μου εδωσε ενας ενα ps3 phat(cechh04) στο οποιο ειχε περασει cfw αλλα μετα το γυρισε σε official.

Ετσι εγω το πηρα για να το χακαρω ξανα.Διαβασα τα νεα dump και ετσι μου λεει

 

https://postimg.org/image/gms8z3mtd/

 

Ναι μεν μου λεει οτι ειναι ok αλλα οταν το βαλω στο ps3flashtool για να το πατσαρω μου βγαζει

 

https://postimg.org/image/6mjwrm5pd/

 

απ οτι ειδα στο ROS0 Hash λεει 4.55 CEX και στο ROS1 Hash λεει 4.40 CEX Patched (Rogero).

 

Αρα ητα στην 4.40 cfw και εκανε update 4.55 στην official??Τι πρεπει να κανω τωρα??Μπορει να γινει ξανα cfw??Δεν μου εχει ξανασυμβει τετοια περιπτωση δηλαδη να εχει χακαριστει να γυρισει παλι σε κανονικη και μετα να ξανα χακαριστει.

Επεξ/σία από thanos123456
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασε την τελευταια εκδοση dump checker(build 488)

και δοκιμασε παλι.

 

dumps θα παρεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ 3 και θα τις συγκρινεις με HxD Editor 

να ειναι ιδιες και χωρις λαθη!!!

 

μετα θα τρεξεις το dumpchecker.οσο αφορα τα HASH ειναι error του tool.

μπορει στην τελευταια εκδοση να στα βγαλει ολα οκ.

 

αν με τον editor οι dumps ειναι οκ ιδιες κ χωρις λαθη δεν εχεις προβλημα.

κατεβασε και flowrebuilder και τσεκαρε τες

στο τελος πατσαρεις την 3η παντα,την τελευταια που εχεις τραβηξει.

μετα ακολουθεις την διαδικασια με τον φλασερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω mikele13 για την απαντηση,ειχα παρει 4 dump και τα συγκρινα με το HxD και ηταν ολα ιδια.Με την τελευταια εκδοση του dump checker το τσεκαρα και ενταξει μου το εβγαλε οτι ειναι οκ απλα οταν πηγα να πατσαρω το dump αυτο μου εβγαλε οτι ειναι bad(βλεπε δευτερη φωτο στο #10344).

Παιζει ρολο που λεει "pre-patched --> yes" ??Δεν μπορω να συνεχισω αν δεν το πατσαρω οποτε τι κανω??

Επισεις η μονη διαφορα που βρηκα στον οπτικο ελεγχο του dump μεσω του HxD ειναι στην διευθυνση

 

000Α0000 --> 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 02 40

 

που θα επρεπε να εχει 02 60 οπως στην 00080000 που οντως εχει  00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 02 60

 

Α και κατι τελευταιο στο winskeet εκει που διαλεγεις τον τυπο της nor εγω εβαλα και Nor Spansion S29GL128N90TFIR2

αλλα και Nor Spansion S29GL128P90TFIR2 και τραβηξε τα ιδια dump,κανονικα δεν θα επρεπε σε μια απο τις δυο να μου

βγαζει στην αναγνωση του dump error αφου μια απο τις δυο θα ειναι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...