Προς το περιεχόμενο

Joomla Installation Tutorial


silverthan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

hello, λοιπον παιδια ειμαι στην εξης σελιδα: http://localhost/joomla/

που ακριβως ειναι το admin για να μπω? επισης για το admin βαζουμε σαν username admin?

thanks

http://localhost/joomla/administrator

 

Ναι, admin είναι ο default administrator του joomla. Αν θες αργότερα μπορείς να δημιουργήσεις κάποιον με διαφορετικό username.

 

edit: Αχμ, μάλλον το βρήκες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλημερα παιδια.

πηρα ενα "ετοιμο" site που κανει το Joomla και προσπαθησα να το ανεβασω στο net και μου λεει:

Database Error: Unable to connect to the database:Could not connect to MySQL

 

τι μπορει να φταιει και μεσα απο το Joomla μπορω να το φτιαξω?

 

 

επισης εχω δει σε μερικα tutorials οτι ξεζιπαρουν τα αρχεια joomla στο htdocs [σε ενα φακελο] και μετα ανεβαζουν αυτο το φακελο με FTP client στο server, εγκαθιστουν απο εκει [αφου εχει ανεβει πρωτα δλδ] το joomla και παιζουν απο εκει τις ρυθμισεις. εχουμε καμια ιδεα?

 

αλλιως κανω οτι ειναι να κανω, το ετοιμαζω το joomla site οπως θελω που ειναι στο /htdocs/fakelos, το ανεβαζω στο σερβερ /fakelos.gr/www και μετα τι παταω για να μπω στο site που υποτιθεται θα τρεχει για να το αλλαξω/ανανεωσω online?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια βαση με ονομα database_db εχω κανει. αυτη πως την ανεβαζουμε? δεν την δηλωνουμε στο joomla κανονικα και αυτο τη βλεπει?

 

επισης στο joomla --> Global Configuration --> server --> FTP Settings πειραζω κατι?

 

ειναι:

FTP Host 127.0.0.1

FTP Port 21

FTP Username [κενο]

FTP Password [κενο]

FTP Root [κενο]

 

 

να αναφερω οτι στη βαση εχω βαλει και username και password...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια βαση με ονομα database_db εχω κανει. αυτη πως την ανεβαζουμε? δεν την δηλωνουμε στο joomla κανονικα και αυτο τη βλεπει?

 

επισης στο joomla --> Global Configuration --> server --> FTP Settings πειραζω κατι?

 

ειναι:

FTP Host 127.0.0.1

FTP Port 21

FTP Username [κενο]

FTP Password [κενο]

FTP Root [κενο]

 

 

να αναφερω οτι στη βαση εχω βαλει και username και password...

 

Λοιπόν, ας τα πάρουμε με τη σειρά :

 

1. Έχεις φτιάξει τοπικά το site σου. Τα αρχεία του βρίσκονται μέσα σε κάποιον φάκελο (έστω fakelos) μέσα στο xampp/httdocs.

2. Έχεις στην SQL τη βάση του site σου. Θα πρέπει να κάνεις export όλη τη βάση σου σε ένα ζιπάκι. (Επιλέγεις τη βάση, πηγαίνεις εκεί που λέει "Εξαγωγή", επιλέγεις όλους τους πίνακες της βάσης, επιλέγεις από κάτω-κάτω ένα είδος συμπίεσης και πατάς εξαγωγή).

3. ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ (ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ!!!!) ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΟ ΠΛΗΡΕΣ SITE ΣΟΥ.

4. Έχεις ένα domain αγορασμένο από το cretafroce και ένα panel (cretapanel νομίζω λέγεται) μέσω του οποίου διαχειρίζεσαι το site σου.

5. Θα πρέπει τώρα να κάνεις τα εξής : Πρώτον να ανεβάσεις με κάποιον FTP client, προτείνω τον CuteFTP και όχι τον FileZilla, όλα τα αρχεία του φακέλου "fakelos" μέσα στον φάκελο public_html (νομίζω το έχεις κάνει αυτό το βήμα).

Αν όλα πάνε καλά, θα δεις όλα τα αρχεία και τους φακέλους που είχες στην τοπική εγκατάσταση, να εμφανίζονται και μέσα στον φάκελο του server.

6. Δεύτερον, θα πρέπει να μπεις στο phpMyAdmin του domain σου και να κάνεις import (εισαγωγή) τα δεδομένα της βάσης. Αυτό που θα κάνεις import είναι το ζιπάκι με τη βάση που είχες εξάγει. Αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα με το ζιπάκι, δοκίμασε να το κάνεις extract και να κάνεις import το sql αρχείο. Η βάση στην οποία θα κάνεις import θα πρέπει να έχει το ίδιο όνομα με τη βάση που είχες τοπικά.

Αν όλα πάνε καλά, θα σου εμφανιστεί ένα μήνυμα του τύπου "Εκτελέστηκαν επιτυχώς 1234 ερωτήματα"

7. Τρίτον, θα πρέπει να κάνεις κάποιες μικρές αλλαγές χειροκίνητα στο αρχείο configuration.php που βρίσκεται μέσα στον γονικό φάκελο. Θα πρέπει να αλλάξεις τις εξής τιμές :

 

Για joomla 1.0.x :

$mosConfig_absolute_path = '/home/kpekilkis/public_html';

$mosConfig_cachepath = '/home/kpekilkis/public_html/cache';

$mosConfig_live_site = 'http://www.kpekilkis.gr';

 

(οι παραπάνω τιμές είναι για cpanel. Πιθανώς να είναι λίγο διαφορετικές σε σένα. Βοήθεια θα βρεις στο http://www.joomla.gr. Με απλά λόγια θα πρέπει να ορίσεις σωστα τα μονοπάτια στον server (σε μένα ο φάκελο λέγεται "kpekilkis") καθώς επίσης και τη διεύθυνση του πραγματικού site).

 

 

Τσέκαρε και τις τιμές για τις παρακάτω μεταβλητές :

$mosConfig_db

$mosConfig_password

$mosConfig_user

Αν είναι αυτές που πρέπει με βάση τα όσα έχεις κάνει στο phpMyAdmin.

 

Για να δεις ότι όλα πήγαν καλά, δοκίμασε να μπεις στο site σου. Αν π.χ. το site σου έχει διεύθυνση http://www.sotirakis.net'>http://www.sotirakis.net (spaaaaam), δοκίμασε να μπεις στα http://www.sotirakis.net και http://www.sotirakis.net/administrator.

 

Αυτός ήταν ο πιο σύντομος οδηγός για μεταφορά local σε live joomla site. Ουφ ! :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλο σε ολους.Μιας και καινουριος στο ολο θεμα θα ηθελα μετα τις ευχαριστιες για τον οδηγο να μου απαντησετε εδω γιατι δεν το εχω πιασει..!

Στο 4ο βημα(database) ενω εχω φτιαξει τη βαση και εχωντας πληκτρολογησει σωστα το ονομα βγαζει..."Unable to connect to the database:Could not connect to MySQL".Εχω κανει κατι λαθος?

 

antonl: μαρεσει που απανταω απο πανω αντι κατω:P.Τελικα το βρηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@manosone: Αν ακολούθησες τα βήματα που ανέφερε ο silverthan (και κατέβασες ό,τι χρειάζεται από τα link που παραθέτει) μου φαίνεται περίεργο να σου ζητάει κάποιο pass.

Μπορείς να δοκιμάσεις το root για username και το κενό για pass (αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αυτά είναι τα default).

Αν δεν πιάσει, δες στο configuration file του phpmyadmin για τις εγγραφές $cfg['Servers'][$i]['user'], $cfg['Servers'][$i]['passwd']. Το configuration file βρίσκεται στον κατάλογο του phpmyadmin και είναι το config.inc.php.

 

Επειδή έχω να παίξω για καιρό μ' αυτά ας με επιβεβαιώσει κάποιος...

 

edit: Δε χρειάζεται πλέον :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αν γινεται να φτιαξουμε και ενα tutorial για το πως φτιαχνουμε τη βαση για να τελειωσουμε την δουλεια ;) [μια κενη ή εστω οσο πιο απλη γινεται για να μπορεσω να τελειωσω την [online]εγκατασταση του joomla]

[και που την βαζουμε/ανεβαζουμε +τι γραφουμε στο cp στο add databases αν το ονομα της βασης που εχουμε κανει ειναι πχ isspro_db]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, ειναι προγραμα διαχειρισης περιεχομενου, δλδ δεν γραφεις κωδικα αν δεν θες κατι εξειδικευμενο, οτι κειμενα φωτο κτλ ιες να βαλεις τα οριζεις απο το admin control panel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλα μια άμπαλη ερωτηση :-(.. τα αρχικα βήματα για πιο λόγο τα κάνουμε και δν κάνουμε κατ'ευθείαν το installation του joomla ? Με αυτά δηλαδή τα αρχικά βήματα τι ακριβώς κάνουμε ?? Δν καταλαβα τπτ ..:whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλα μια άμπαλη ερωτηση :-(.. τα αρχικα βήματα για πιο λόγο τα κάνουμε και δν κάνουμε κατ'ευθείαν το installation του joomla ? Με αυτά δηλαδή τα αρχικά βήματα τι ακριβώς κάνουμε ?? Δν καταλαβα τπτ ..:whistle:

Λέγοντας "αρχικά βήματα" εννοείς την εγκατάσταση του xampp φαντάζομαι.

Με joomla δημιουργείς ένα δυναμικό site (χρειάζεσαι έναν server -apache-), γραμμένο σε php (χρειάζεσαι PHP) που κάνει χρήση μιας βάσης δεδομένων (χρειάζεσαι την mysql).

Γι' αυτού τους τρεις λόγους (που αναφέρει ο silverthan στην δεύτερη παράγραφο) πρέπει να εγκαταστήσεις ένα πακέτο όπως το xampp. Θα μπορούσες να τα εγκαταστήσεις και ανεξάρτητα αλλά αυτός είναι ο εύκολος τρόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγοντας "αρχικά βήματα" εννοείς την εγκατάσταση του xampp φαντάζομαι.

Με joomla δημιουργείς ένα δυναμικό site (χρειάζεσαι έναν server -apache-), γραμμένο σε php (χρειάζεσαι PHP) που κάνει χρήση μιας βάσης δεδομένων (χρειάζεσαι την mysql).

Γι' αυτού τους τρεις λόγους (που αναφέρει ο silverthan στην δεύτερη παράγραφο) πρέπει να εγκαταστήσεις ένα πακέτο όπως το xampp. Θα μπορούσες να τα εγκαταστήσεις και ανεξάρτητα αλλά αυτός είναι ο εύκολος τρόπος.

 

ααα.. οκ!! Αυτό εννοούσα..Καλά κατάλαβες :-)! Thanx !! Τελευταία ερώτηση.. ο server για ποιο λόγο χρειάζεται ? χμμ..δν ξέρω βασικές έννοιες . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, ειναι προγραμα διαχειρισης περιεχομενου, δλδ δεν γραφεις κωδικα αν δεν θες κατι εξειδικευμενο, οτι κειμενα φωτο κτλ ιες να βαλεις τα οριζεις απο το admin control panel

 

μπορεις να γραψεις κωδικα αν θες κατι παραπανω για τη σελιδα σου ,μονο το περιεχομενο ειναι σε plain text και το media content οπως ειναι το χωνεις,μπορεις να φτιαξεις modules σε php και το εγκαθιστας αν δε σε καλυπτουν τα ηδη υπαρχοντα.(τουλαχιστον στο drupal παιζει αυτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αν γινεται να φτιαξουμε και ενα tutorial για το πως φτιαχνουμε τη βαση για να τελειωσουμε την δουλεια [μια κενη ή εστω οσο πιο απλη γινεται για να μπορεσω να τελειωσω την [online]εγκατασταση του joomla]

[και που την βαζουμε/ανεβαζουμε +τι γραφουμε στο cp στο add databases αν το ονομα της βασης που εχουμε κανει ειναι πχ isspro_db]

 

οποιος μπορει να απαντησει θα το εκτιμουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...