Προς το περιεχόμενο

Joomla Installation Tutorial


silverthan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν κάνω λάθος έχεις πακέτο hosting από εμάς (CretaForce), οπότε θα σου απαντήσω συγκεκριμένα:

 

Από το CretaPanel απλά δίνεις για όνομα της database για παράδειγμα db και στη συνέχεια ένα κωδικό. Μόλις το κάνεις αυτό θα σου εμφανιστούν στην οθόνη σου τα εξής:

 

username: isspro_db

password: ο_κωδικός_σου

database: isspro_db

server: localhost

 

Αυτά θα σου χρειαστούν κατά την εγκατάσταση του Joomla.

 

Εάν δεν βγάλεις άκρη μπορείς να συνδεθείς στην ιστοσελίδα μας και από εκεί στα αριστερά εμφανίζει ένα μενού με όνομα "Εγκαταστάσεις" απ' όπου μπορείς να ζητήσεις να σου κάνουμε εμείς δωρεάν την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αλο σε ολους.Μιας και καινουριος στο ολο θεμα θα ηθελα μετα τις ευχαριστιες για τον οδηγο να μου απαντησετε εδω γιατι δεν το εχω πιασει..!

Στο 4ο βημα(database) ενω εχω φτιαξει τη βαση και εχωντας πληκτρολογησει σωστα το ονομα βγαζει..."Unable to connect to the database:Could not connect to MySQL".Εχω κανει κατι λαθος?

 

antonl: μαρεσει που απανταω απο πανω αντι κατω:P.Τελικα το βρηκα.

 

Καμια λυση για την db?Πρεπει να ειναι κενη ε?Αν ναι γιατι δεν τη βρισκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δε μου βγάζει την Ελληνική μετάφραση. Τα έχω κάνει όπως λένε οι οδηγίες στο site του joomla. Για να είμαι ακριβής τη βγάζει, την επιλέγω από το Language Manager ως default αλλά πάντα εμφανίζονται τα αγγλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που εμφανίζονται τα αγγλικά?

 

Για να αλλάξει π.χ το main menu ή το home, θα πρέπει να τα αλλάξεις μόνος σου. Στα άρθρα τι λέει από κάτω? Συντάχθηκε απο τον/την Administrator ή Written by Administrator ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος έχεις πακέτο hosting από εμάς (CretaForce), οπότε θα σου απαντήσω συγκεκριμένα:

 

Από το CretaPanel απλά δίνεις για όνομα της database για παράδειγμα db και στη συνέχεια ένα κωδικό. Μόλις το κάνεις αυτό θα σου εμφανιστούν στην οθόνη σου τα εξής:

 

username: isspro_db

password: ο_κωδικός_σου

database: isspro_db

server: localhost

 

Αυτά θα σου χρειαστούν κατά την εγκατάσταση του Joomla.

 

Εάν δεν βγάλεις άκρη μπορείς να συνδεθείς στην ιστοσελίδα μας και από εκεί στα αριστερά εμφανίζει ένα μενού με όνομα "Εγκαταστάσεις" απ' όπου μπορείς να ζητήσεις να σου κάνουμε εμείς δωρεάν την εγκατάσταση.

ναι απο εσας εχω :mrgreen:

την βαση στο Joomla θα την γραψω isspro_db?

επισης στο φακελο www στο server θα πρεπει να ανεβασω και καποιο αρχειο [αυτο που θα κανω export [σαν .sql] απο phpmyadmin]?

 

 

Χαζή ερώτηση αλλά η MySQL τρέχει (από το xampp);

μεσω του xampp μπαινεις στη διευθυνση phpmyadmin και την φτιαχνεις. μετα οταν την περνας σαν sql στο site δεν χρειαζεται το xampp. απλως το χρησιμοποιεις οταν θελεις να κανεις τη βαση σου [αυτη που δε μπορω εγω]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζή ερώτηση αλλά η MySQL τρέχει (από το xampp);

μεσω του xampp μπαινεις στη διευθυνση phpmyadmin και την φτιαχνεις. μετα οταν την περνας σαν sql στο site δεν χρειαζεται το xampp. απλως το χρησιμοποιεις οταν θελεις να κανεις τη βαση σου [αυτη που δε μπορω εγω]

Δεν κατάλαβα τι εννοείς :/

Αυτό πάντως που αναφέρω στο quote είναι μια πιθανή απάντηση στο γιατί εμφανίζεται το "Unable to connect to the database:Could not connect to MySQL". Αν δεν τρέχει η MySQL δε θυμάμαι τι error message βγάζει για να μαι σίγουρος για το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@manosone: Δοκίμασες να κάνεις όλη τη διαδικασία από την αρχή; Εφόσον τα γράφεις όλα σωστά (user/pass/db name/host), το μόνο που μπορώ να σκεφτώ να δοκιμάσεις είναι να δημιουργήσεις έναν νέο χρήστη από το phpmyadmin, να τους δώσεις full access για localhost και να βάλεις τα δικά του στοιχεία στο 4ο βήμα μπας κι έχει φάει κανένα κόλλημα ο root.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που εμφανίζονται τα αγγλικά?

 

Για να αλλάξει π.χ το main menu ή το home, θα πρέπει να τα αλλάξεις μόνος σου. Στα άρθρα τι λέει από κάτω? Συντάχθηκε απο τον/την Administrator ή Written by Administrator ?

 

Στη σελίδα του administrator εννοώ. Αν και επιλέγω ως default γλώσσα τα ελληνικά τα πάντα τα βγάζει στα αγγλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα εχει μπερδεψει μαλλον τα ελληνικα του site που φτιαχνει με αυτα του control panel. ειναι 2 ελλ. πακετακια. το ενα για το μενου σου [αυτο που θες] και το αλλο για να "παιζει" και στα ελληνικα το site που φτιαχνεις και βλεπουν οσοι μπαινουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω εγκαταστήσει και τα δύο, τα έχω κάνει όπως ακριβώς λέει εκεί, ορίζω σαν default τα ελληνικά στο language manager από το control panel αλλά πάντα βγάζει τα αγγλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα σου έλεγα να ξανακάνεις την εγκατάσταση απο την αρχή,εννοώ να σβήσεις τα αρχεία απο τον server και να τα ξαναανεβάσεις και ξανά εγκατάσταση.πιο πολύ παιδεύεσαι τώρα.τώρα αν σου έχει το ίδιο πρόβλημα και μετά την εγκατάσταση....τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...