Προς το περιεχόμενο

Ψυχολογικά Τεστ : Ανακάλυψε τον εαυτό σου !!!


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα 2 απτα 3 τεστ μου συστηνουν να επισκεφθω γιατρο. Μαλιστα ενα μου εβγαλε 3-4 ορους σε βαρια μορφη :P Ωστοσο δε νομιζω οτι αντικατροπτιζει την πραγματικοτητα. Ισως να την προσεγγιζει απο (πολυ) μακρια.

 

Οσο για το τεστ σεξουαλικοτητας, ολο το τεστ ειναι σαν να εχει την ιδια ερωτηση. Οτι απαντηση δωσεις στην πρωτη ερωτηση, λογικα θα δωσεις και σε ολες τις υπολοιπες.

 

Μπορεί και να είναι έτσι. Ούτως ή άλλως, κανένα ερωτηματολόγιο από μόνο του δεν "βγάζει" διαγνώσεις. Μήπως όμως πρέπει να ενημερωθείς σχετικά με τις "θετικές" απαντήσεις σου και ίσως να προβληματιστείς πάνω σε αυτές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
κοίτα να δεις...

για μένα lol είναι :P

για τους υπολοιπους που πρέπει να με ανεχτούν δεν είναι...

οποτε μέχρι να δώσουν άδεια να με κλειδώσουν :P

 

Καλό το χιούμορ, αλλά για μένα, η ενημέρωση του κοινού (γενικά) για το ΤΙ αποτελεί "συμπτωμα" (ή ένδειξη) κάποιας "πάθησης" είναι σημαντική. Στόχος δεν είναι εξάλλου, ούτε να κλειστεί η μισή Ελλάδα "μέσα" (πρακτική από την οποία η σύγχρονη ψυχιατρική προσπαθεί να απέχει όλο και περισσότερο), ούτε να κολλήσουμε "ταμπέλες" - αλλά να αναγνωριστεί κάποιο πρόβλημα κι έτσι ίσως να βοηθηθεί ένα άτομο.

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fair enough...

 

Νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να εμποδίζω περισσότερο το στατιστικό ζύγισμα του ανθρώπινου ψυχισμού κατά τον τρόπο που τόσο καλά γνωρίζουν να κάνουν οι πλασιέ [οποιουδήποτε τύπου...].

 

Οφείλω όμως να ομολογήσω ότι εκτός στατιστικών, από πιτσιρικάς, περίμενα κάτι ουσιαστικότερο από τους ψυχιάτρους και γι αυτό η -ομολογουμένως εκτός θέματος- παρόρμηση μου να ρωτήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί και να είναι έτσι. Ούτως ή άλλως, κανένα ερωτηματολόγιο από μόνο του δεν "βγάζει" διαγνώσεις. Μήπως όμως πρέπει να ενημερωθείς σχετικά με τις "θετικές" απαντήσεις σου και ίσως να προβληματιστείς πάνω σε αυτές?

 

Προς το παρον δεν θεωρω οτι εχω βαρια συμπτωματα παρανοειδους, σχιζοτυπης, αποφευκτικης και ναρκισιστικης διαταραχης προσωπικοτητας οπως μου ειπε το τεστ. Ουτε και μετρια συμπτωματα μεταιχμιακης διαταραχης προσωπικοτητας. Ουτε και σημαδια μετριας καταθλιψης. Προς θεου δεν υποτιμω την δουλεια σου. Το οτι μπορει να περναω μια δυσκολη φαση στη ζωη μου και να απαντω θετικα σε καποια απτα ερωτηματα, δε σημαινει οτι σαν προσωπικοτητα δεν ειμαι φυσιολογικη και εχω ενα καρο διαταραχες. Εξαλλου ειναι κ η ηλικια που εχει τις δυσκολιες της σε καποια ψυχολογικα θεματα. Ασε δε που θεωρω πως ανταποκρινομαι εξαιρετικα σε κοινωνικο επιπεδο και οχι μονο. Και εν πασει περιπτωση αν εγω ειμαι ολα αυτα τοτε η μιση παρεα μου ειναι ακομα χειροτεροι, πανε για εγκλεισμο κυριολεκτικα :P

 

Αποψη μου οτι η συμπεριφορα και ο χαρακτηρας του καθε ανθρωπου δε μπαινει σε καλουπια και πρωτυπα, απο τα οποια αν παρεκλινεις παυεις να εισαι φυσιολογικος. Ο καθενας εχει τα προβληματα του και παλευει να τα αντιμετωπισει με τον τροπο που θεωρει αποτελεσματικοτερο. Και σιγουρα δε τον βοηθα η ταμπελα του "προβληματικου" στη προσπαθεια του αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβαίνω τι εννοείς και το σέβομαι :)

αλλα εφόσον σε μένα / στο κλειστό μου κύκλο που επιλέγω / και στην δουλειά μου δεν έχω πρόβλημα δεν θεωρώ ότι πρέπει να αλλάξω κάτι για το κοινό καλο ανθρώπων που ούτε που με ενδιαφέρουν ;)

 

PS: η Μεγαλομανία και ο ναρκισσισμός συγχέονται στην ψυχολογία? γιατί θεωρώ ότι δεν είμαι νάρκισσος αλλα μεγαλομανής(με βάση τον ορισμό του καθενός και ξέροντας τα χαρακτηριστικά μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάσου μεγαλομανία που πρέπει να έχει κάποιος που είναι βέβαιος ότι συγκεκριμένες συμπεριφορές είναι "πρόβλημα" χωρίς να έχει αναρωτηθεί ποτέ γιατί.

 

Βρείτε πως λέγεται στη γλώσσα των πλασιέ και κερδίστε συνδρομή στο αντίστοιχο χάπι. Οι πρώτοι 2 μήνες δωρεάν για τον άνθρωπο που θα βρει τη φράση που περιγράφει -στο χώρο της ορολογίας- τη μεγαλομανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο απ'όλα εγώ, ευτυχώς που το τελευταίο για τη σεξουαλική ταυτότητα βγήκε σίγουρο, αν έβγαινε και αυτό λίγο από εδώ λίγο από εκεί και τα ξαναέκανα θα τα τερμάτιζα όλα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σσσσσσς!

 

Μη μου τον ξενερώσεις, δεν με παίρνει ύπνος σήμερα και έλεγα να μην πάρω το χάπι...

 

EDIT: καλά, πάω να ασχοληθώ με τίποτα πιο ενδιαφέρον.

 

Αλλά πριν φύγω, δε νομίζω πως είναι υπερβολικό να θεωρώ προσβλητικό να μου λέει κάποιος άλλος ότι έχω πρόβλημα [οποιασδήποτε μορφής] χωρίς να ξέρει ο ίδιος καλά καλά τι πράγμα είναι αυτό για το οποίο μιλάει [αλλά κόβω το αριστερό μου @ ότι ξέρει ποιο φάρμακο είναι κατάλληλο για ... το πρόβλημά μου], γιατί είναι πρόβλημα αυτό που ονομάζει πρόβλημα. Όπως δε νομίζω ότι είναι υπερβολικό να θεωρώ εντελώς γελοία τη χρήση στατιστικής [ειδικά αυτής της μορφής. Αχέμ. "ναι, ποιο απορρυπαντικό χρησιμοποιείτε; Τι; Με τη ροζ ετικέτα; Μήπως έχετε και τάσεις προς το ίδιο φύλο; Νομίζω ότι πρέπει να πάρετε δύο καπάκια χλωρίνη για να γίνεται καλά! Όχι! Μισό λεπτό. Μπέρδεψα το εγχειρίδιο." ] παρέα με τις ατάκες που τη συνοδεύουν στο παρόν τόπικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρον δεν θεωρω οτι εχω βαρια συμπτωματα παρανοειδους, σχιζοτυπης, αποφευκτικης και ναρκισιστικης διαταραχης προσωπικοτητας οπως μου ειπε το τεστ. Ουτε και μετρια συμπτωματα μεταιχμιακης διαταραχης προσωπικοτητας. Ουτε και σημαδια μετριας καταθλιψης. Προς θεου δεν υποτιμω την δουλεια σου. Το οτι μπορει να περναω μια δυσκολη φαση στη ζωη μου και να απαντω θετικα σε καποια απτα ερωτηματα, δε σημαινει οτι σαν προσωπικοτητα δεν ειμαι φυσιολογικη και εχω ενα καρο διαταραχες. Εξαλλου ειναι κ η ηλικια που εχει τις δυσκολιες της σε καποια ψυχολογικα θεματα. Ασε δε που θεωρω πως ανταποκρινομαι εξαιρετικα σε κοινωνικο επιπεδο και οχι μονο. Και εν πασει περιπτωση αν εγω ειμαι ολα αυτα τοτε η μιση παρεα μου ειναι ακομα χειροτεροι, πανε για εγκλεισμο κυριολεκτικα :P

 

Αποψη μου οτι η συμπεριφορα και ο χαρακτηρας του καθε ανθρωπου δε μπαινει σε καλουπια και πρωτυπα, απο τα οποια αν παρεκλινεις παυεις να εισαι φυσιολογικος. Ο καθενας εχει τα προβληματα του και παλευει να τα αντιμετωπισει με τον τροπο που θεωρει αποτελεσματικοτερο. Και σιγουρα δε τον βοηθα η ταμπελα του "προβληματικου" στη προσπαθεια του αυτη.

 

1) Δεν είπα ΟΤΙ "ΕΧΕΙΣ". Απλά βάσει των απαντήσεών σου, προφανώς συμπίπτεις με κάποια από τα στοιχεία που κάνουν μια διάγνωση να τείνει προς μια πάθηση (π.χ ΤΑΔΕ διαταραχή). Το να προσδιορίστει η διαταραχή (αν αυτή όντως υπάρχει) είναι δουλειά ειδικών και κανενός ερωτηματολογίου. Απλά, θα ήταν χρήσιμο, τα ψυχικά ενοχλήματα να λαμβάνονται εξίσου υπ' όψιν όσο τα σωματικά. Αν π.χ. σε ενοχλεί το κεφάλι σου, παρεμβαίνεις για να... "σού περάσει"... Γιατί λοιπόν να μην προσπαθήσεις να αντιμετωπίσεις ένα προβλημα σου ψυχολογικής φύσης αν σού περνά από το χερί... Αυτή είναι η θέση μου.

 

2) Προφανώς και δεν υπάρχει ο "ΤΕΛΕΙΟΣ" ανθρωπος, εκ του οποίου όσοι παρεκκλίνουν είναι "μη-φυσιολογικοί". Ωστόσο, σε γενικές γραμμές, οι συμπεριφορές/προσωπικότητες/χαρακτηριστικά των ανθρώπων μπορούν σε γενικές γραμμες να ομαδοποιηθούν έτσι ώστε να διευκολύνεται η μελέτη. Φυσικά και δεν πιστεύω στην ισοπέδωση των πάντων - κάποιες φορές όμως, η στατιστική είναι χρήσιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με παίρνει ύπνος σήμερα και έλεγα να μην πάρω το χάπι...

 

00944.jpg

 

2 ποτήρια

max47582.jpg

 

και έτοιμος για ύπνο για να είμαι ξεκούραστος και να παλέψω με τον αυριανό exchange server που κάνει κολπάκια :P

 

τι να κανεις τα χάπια όταν υπάρχουν πολύ καλύτερα πράματα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυχολογικές διαταραχές:

8.33%

Δεν υπάρχουν ενδείξεις διαταραχής προσωπικότητας...

Θα ζήσω;

 

Σεξουαλική προτίμηση:

Το σκόρ σας είναι 0

Μόνο ετεροφυλόφιλος..

 

Αγχος:

Το σκορ σας ςίναι 0.

Δεν έχετε συμπτώματα αγχώδους διαταραχής

 

Κατάθλιψη:

Σκορ 20%

Έχετε συμπτώματα ήπιας κατάθλιψης

Δεν πάσχετε απο κάποια μορφή μανίας...

 

Οταν θα πάω στον τρελογιατρόόόόόόό θα τον τρελάνω και αυτόόόόόόόό λαλαλαλαλαλαλαλαλαλαλαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σσσσσσς!

 

Μη μου τον ξενερώσεις, δεν με παίρνει ύπνος σήμερα και έλεγα να μην πάρω το χάπι...

 

EDIT: καλά, πάω να ασχοληθώ με τίποτα πιο ενδιαφέρον.

 

Αλλά πριν φύγω, δε νομίζω πως είναι υπερβολικό να θεωρώ προσβλητικό να μου λέει κάποιος άλλος ότι έχω πρόβλημα [οποιασδήποτε μορφής] χωρίς να ξέρει ο ίδιος καλά καλά τι πράγμα είναι αυτό για το οποίο μιλάει [αλλά κόβω το αριστερό μου @ ότι ξέρει ποιο φάρμακο είναι κατάλληλο για ... το πρόβλημά μου], γιατί είναι πρόβλημα αυτό που ονομάζει πρόβλημα. Όπως δε νομίζω ότι είναι υπερβολικό να θεωρώ εντελώς γελοία τη χρήση στατιστικής [ειδικά αυτής της μορφής. Αχέμ. "ναι, ποιο απορρυπαντικό χρησιμοποιείτε; Τι; Με τη ροζ ετικέτα; Μήπως έχετε και τάσεις προς το ίδιο φύλο; Νομίζω ότι πρέπει να πάρετε δύο καπάκια χλωρίνη για να γίνεται καλά! Όχι! Μισό λεπτό. Μπέρδεψα το εγχειρίδιο." ] παρέα με τις ατάκες που τη συνοδεύουν στο παρόν τόπικ.

 

1) Το ότι πολλοί "ξεπετάνε" τους πασχοντες με 1-2 χάπια, δε σημαίνει ότι είναι και ο κανόνας! Αυτό είναι κατακριτέο σε κάθε ιατρική ειδικότητα.

 

2)Δεν σού είπε ΚΑΝΕΙΣ ότι ΕΧΕΙΣ προβλημα - μόνο το ότι έχεις ενδειξεις.

 

3)Γιατί είναι προσβλητικό το "να έχεις πρόβλημα"? Είναι προσβλητικό να σε... "πονάει η κοιλιά σου" (για παράδειγμα) ? Οδυνηρό ΝΑΙ, προσβλητικό όμως ΟΧΙ. Τότε γιατί ο πόνος και οι ενοχλήσεις της ψυχής είναι προσβλητικές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

00944.jpg

 

τι να κανεις τα χάπια όταν υπάρχουν πολύ καλύτερα πράματα :P

 

Συμφωνώ. Απόλυτα.

 

Τώρα, άμα σάς πως ότι σύμφωνα με έρευνες το κάπνισμα πίπας έχει αντικαταθλιπτική δράση και συνεισφέρει στην ευεξία, τι θα πείτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...