Προς το περιεχόμενο

Ψυχολογικά Τεστ : Ανακάλυψε τον εαυτό σου !!!


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε, εμένα με έβγαλε και γαμούν τα (θυληκά) παιδιά (κατά παράφραση της γνωστής φράσης), ψυχικά είμαι φυσιολογικός και σεξουαλικά 100%, μην τους ακούς είναι κακοήθεις. :P

Αλλά όσο το σκέφτομαι, τόσο αναρωτιέμαι τι είναι αυτά που δεν έχω και στην τελική τι είναι καλύτερο...

 

Τώρα πέρα από την πλάκα, θα κάνω και 2 σχολιάκια που ήθελα απο εχθές το βράδυ.

Εχεις προεπιλεγμένες απαντήσεις, αυτό είναι λάθος διότι και κάποιος που βαρίεται το συμπληρώνει και μάλιστα βγαίνει σαν κι εμένα, ουσιαστικά προκαταλαμβάνεις τον "συπληρωτή".

Από την άλλη, υπάρχουν ερωτήσεις που μονολεκτικά δεν απαντόνται όπως είπε και ο έξωαποδώ (με 2 τόνους) ή βάζεις μία ερώτηση με "και" ή "ή", πχ:

 

Υποπτεύομαι ότι οι άλλοι μ'εκμεταλλεύονται, μ' εξαπατούν ή θέλουν να με βλάψουν.

 

Δική σου απάντηση ΝΑΙ ή ΟΧΙ

 

Δική μου απάντηση: Γνωρίζω πως στη δουλειά με εκμεταλλεύονται, δε με εξαπατούν αφού τηρούν τη συμφωνία μας και σίγουρα δε θέλουν να με βλάψουν...

 

Και ρωτάω να βάλω ναι ή οχι ως απάντηση;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Υποπτεύομαι ότι οι άλλοι μ'εκμεταλλεύονται, μ' εξαπατούν ή θέλουν να με βλάψουν.

 

Δική σου απάντηση ΝΑΙ ή ΟΧΙ

 

Δική μου απάντηση: Γνωρίζω πως στη δουλειά με εκμεταλλεύονται, δε με εξαπατούν αφού τηρούν τη συμφωνία μας και σίγουρα δε θέλουν να με βλάψουν...

 

Και ρωτάω να βάλω ναι ή οχι ως απάντηση;;;

 

Και εγώ είχα σταματήσει λίγο εδώ.. αλλα υπάρχει το Ή στη μέση που κάνει απλά τα πράγματα...Αν πιστεύεις κάτι απο τα 3 βάζεις ΝΑΙ (έτσι το εξέλαβα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, εμένα με έβγαλε και γαμούν τα (θυληκά) παιδιά (κατά παράφραση της γνωστής φράσης), ψυχικά είμαι φυσιολογικός και σεξουαλικά 100%, μην τους ακούς είναι κακοήθεις. :P

Αλλά όσο το σκέφτομαι, τόσο αναρωτιέμαι τι είναι αυτά που δεν έχω και στην τελική τι είναι καλύτερο...

 

Τώρα πέρα από την πλάκα, θα κάνω και 2 σχολιάκια που ήθελα απο εχθές το βράδυ.

Εχεις προεπιλεγμένες απαντήσεις, αυτό είναι λάθος διότι και κάποιος που βαρίεται το συμπληρώνει και μάλιστα βγαίνει σαν κι εμένα, ουσιαστικά προκαταλαμβάνεις τον "συπληρωτή".

Από την άλλη, υπάρχουν ερωτήσεις που μονολεκτικά δεν απαντόνται όπως είπε και ο έξωαποδώ (με 2 τόνους) ή βάζεις μία ερώτηση με "και" ή "ή", πχ:

 

Υποπτεύομαι ότι οι άλλοι μ'εκμεταλλεύονται, μ' εξαπατούν ή θέλουν να με βλάψουν.

 

Δική σου απάντηση ΝΑΙ ή ΟΧΙ

 

Δική μου απάντηση: Γνωρίζω πως στη δουλειά με εκμεταλλεύονται, δε με εξαπατούν αφού τηρούν τη συμφωνία μας και σίγουρα δε θέλουν να με βλάψουν...

 

Και ρωτάω να βάλω ναι ή οχι ως απάντηση;;;

 

 

Αγαπητέ,

1) οι προσυμπληρωμένες απαντήσεις με προβλημάτισαν κι εμένα. Κατόπιν λοιπόν και της δικής σου συστασης, θα τα αλλάξω όλα (θα τα κάνω ανευ επιλογής). Μπορείς να επιστρέψεις μετά, να δεις του λόγου μου το αληθές...

2) Προφανώς, και κάποιες ερωτήσεις ΔΕΝ μπορούν να απαντηθούν μονολεκτικά. Αυτή ωστόσο είναι μια παγίδα κάθε "Πολλαπλής επιλογής" ερωτηματολογίου. Μην ξεχνάς όμως, ότι σε περίπτωση "ανοικτών" απαντήσεων, η αξιολόγηση, η ανάλυση και η ομαδοποίηση των στοιχείων θα ήταν δύσκολη έως ανέφικτη.

 

Ευχαριστώ ΠΟΛΥ για τις επισημάνσεις!!!:-):-):-)

 

Υ.Γ. Να ξέρετε πως η μεγάλη συμμετοχή σας με βοηθάει, όχι μόνο να εξάγω ορθά συμπεράσματα συγκεντρώνοντας επαρκή ογκο στοιχείων, αλλά και να βελτιώσω την ήδη υπάρχουσα δουλειά μου επί του ερωτηματολογίου (που παρεπιμπτόντως μόνον αμελητέα δεν είναι...:fear:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είχα σταματήσει λίγο εδώ.. αλλα υπάρχει το Ή στη μέση που κάνει απλά τα πράγματα...Αν πιστεύεις κάτι απο τα 3 βάζεις ΝΑΙ (έτσι το εξέλαβα)

 

Όρθως το... εξέλαβες!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις προεπιλεγμένες απαντήσεις, αυτό είναι λάθος διότι και κάποιος που βαρίεται το συμπληρώνει και μάλιστα βγαίνει σαν κι εμένα, ουσιαστικά προκαταλαμβάνεις τον "συπληρωτή".

 

Διορθώθηκε. Thank u my friend!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρέ τα έκανα όλα , πως με βλέπεις ;

 

 

Το Συνολικό σας σκορ είναι 58.33% (62.50/50.00)

---------------------------

Σύμφωνα με τo DSM-IV-TR

αυτό ίσως υποδηλώνει πως :

 

- έχετε συμπτώματα βαριάς κατάθλιψης

- έχετε ήπια συμπτώματα μανιακού επεισοδίου

 

- Είναι πιθανό να πάσχετε από Βαριά Κατάθλιψη ή Διπολική Διαταραχή (τύπου ΙΙ)

 

** Θα ήταν καλό να επισκεφθείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας **

 

 

Το Συνολικό σας σκορ είναι 20%

---------------------------

Σύμφωνα με τo DSM-IV-TR

αυτό ίσως υποδηλώνει πως :

 

- έχετε συμπτώματα ήπιας αγχώδους διαταραχής

 

 

Το Συνολικό σας σκορ είναι 47.22%

---------------------------

Σύμφωνα με τo DSM-IV-TR

οι απαντήσεις σας ίσως υποδηλώνουν πως :

 

- υπάρχουν ήπια συμπτώματα σχιζοειδούς διαταραχής προσωπικότητας

- υπάρχουν μέτρια συμπτώματα σχιζότυπης διαταραχής προσωπικότητας

- υπάρχουν ήπια συμπτώματα μεταιχμιακής διαταραχής προσωπικότητας

- υπάρχουν ήπια συμπτώματα δραματικής διαταραχής προσωπικότητας

- υπάρχουν μέτρια συμπτώματα ναρκισσιστικής διαταραχής προσωπικότητας

- υπάρχουν μέτρια συμπτώματα αποφευκτικής διαταραχής προσωπικότητας

 

Το Συνολικό σας σκορ είναι 0.14

---------------------------

Σύμφωνα με την κλίμακα του Kinsey

αυτό ίσως υποδηλώνει πως είστε :

 

- αποκλειστικά ετεροφυλόφιλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρέ τα έκανα όλα , πως με βλέπεις ;

 

 

Το Συνολικό σας σκορ είναι 58.33% (62.50/50.00)

---------------------------

Σύμφωνα με τo DSM-IV-TR

αυτό ίσως υποδηλώνει πως :

 

- έχετε συμπτώματα βαριάς κατάθλιψης

- έχετε ήπια συμπτώματα μανιακού επεισοδίου

 

- Είναι πιθανό να πάσχετε από Βαριά Κατάθλιψη ή Διπολική Διαταραχή (τύπου ΙΙ)

 

** Θα ήταν καλό να επισκεφθείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας **

 

 

Το Συνολικό σας σκορ είναι 20%

---------------------------

Σύμφωνα με τo DSM-IV-TR

αυτό ίσως υποδηλώνει πως :

 

- έχετε συμπτώματα ήπιας αγχώδους διαταραχής

 

 

Το Συνολικό σας σκορ είναι 47.22%

---------------------------

Σύμφωνα με τo DSM-IV-TR

οι απαντήσεις σας ίσως υποδηλώνουν πως :

 

- υπάρχουν ήπια συμπτώματα σχιζοειδούς διαταραχής προσωπικότητας

- υπάρχουν μέτρια συμπτώματα σχιζότυπης διαταραχής προσωπικότητας

- υπάρχουν ήπια συμπτώματα μεταιχμιακής διαταραχής προσωπικότητας

- υπάρχουν ήπια συμπτώματα δραματικής διαταραχής προσωπικότητας

- υπάρχουν μέτρια συμπτώματα ναρκισσιστικής διαταραχής προσωπικότητας

- υπάρχουν μέτρια συμπτώματα αποφευκτικής διαταραχής προσωπικότητας

 

Το Συνολικό σας σκορ είναι 0.14

---------------------------

Σύμφωνα με την κλίμακα του Kinsey

αυτό ίσως υποδηλώνει πως είστε :

 

- αποκλειστικά ετεροφυλόφιλος

 

1) Στην σεξουαλικότητα δεν υφίσταται θέμα "υγείας"

2) Το ότι εμφανίζει στοιχεία από 6(!) διαταραχές προσωπικότητας δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι και ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ πως τις έχεις και τις 6, απλά το ότι φέρεις ανάλογες ενδείξεις προς τις συγκεκριμμένες - αν εσένα ωστόσο κάποια από τις απαντήσεις που έδωσες σε προβληματίζει στην καθημερινή σου ζωή, κοίταξε το.

3) Το μόνο ΑΡΚΕΤΑ ψηλο, είναι το σκορ σου στα καταθλιπτικα. Πίστεψε με, γνωρίζοντας τα κριτήρια, 62.50 είναι από τα ψηλότερα που έχω δει... Αλλά κι εδώ ισχύει το ίδιο : "αν εσένα κάποια από τις απαντήσεις που έδωσες σε προβληματίζει στην καθημερινή σου ζωή, κοίταξε το. "

 

Φιλικά, Dr.K@meleon:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Στην σεξουαλικότητα δεν υφίσταται θέμα "υγείας"

2) Το ότι εμφανίζει στοιχεία από 6(!) διαταραχές προσωπικότητας δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι και ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ πως τις έχεις και τις 6, απλά το ότι φέρεις ανάλογες ενδείξεις προς τις συγκεκριμμένες - αν εσένα ωστόσο κάποια από τις απαντήσεις που έδωσες σε προβληματίζει στην καθημερινή σου ζωή, κοίταξε το.

3) Το μόνο ΑΡΚΕΤΑ ψηλο, είναι το σκορ σου στα καταθλιπτικα. Πίστεψε με, γνωρίζοντας τα κριτήρια, 62.50 είναι από τα ψηλότερα που έχω δει... Αλλά κι εδώ ισχύει το ίδιο : "αν εσένα κάποια από τις απαντήσεις που έδωσες σε προβληματίζει στην καθημερινή σου ζωή, κοίταξε το. "

 

Φιλικά, Dr.K@meleon:-)

 

:eek: σ ευχαριστω γιατρε αν και μου ειναι δυσκολο να αναλυσω τις απαντησεις

και να παω σε καποιον ειδικο δεν εχει νοημα

θα μου δωσει deroxat οπως δινουν όλοι σε όλους

ποιος θα κατσει να κανει ολοκληρη ψυχαναλυση, κανεις

εκτος ενας ψυχολογος αλλα δεν καλυπτεται απο την κρατικη ασφαλεια (για την γαλλια που ξερω μονο οι ψυχιατροι καλυπτονται απο την ασφαλεια , οι ψυχολογοι όχι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:eek: σ ευχαριστω γιατρε αν και μου ειναι δυσκολο να αναλυσω τις απαντησεις

και να παω σε καποιον ειδικο δεν εχει νοημα

θα μου δωσει deroxat οπως δινουν όλοι σε όλους

ποιος θα κατσει να κανει ολοκληρη ψυχαναλυση, κανεις

εκτος ενας ψυχολογος αλλα δεν καλυπτεται απο την κρατικη ασφαλεια (για την γαλλια που ξερω μονο οι ψυχιατροι καλυπτονται απο την ασφαλεια , οι ψυχολογοι όχι)

 

Αυτά που αναφέρεις είναι ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ θεμα. Πλέον, πολλοί ψυχίατροι εξαντλούν το ρόλο τους δίνοντας μια σειρά απο χαπια χωρίς να πουν ούτε καλημερά. Το θέμα δε των ασφαλειών κλπ,δείχνει πόσο ... "σοβαρά" λαμβανέται από την πολιτεία το ζήτημα της ψυχικής υγείας (όχι πως της σωματικής αντιμετωπίζεται δηλαδή και πολύ καλύτερα)

Πάντως, πιστεύω πως ΑΜΑ ΨΑΞΕΙΣ, μέσα στον σωρό των αντι-επαγγελματιών, θα βρεις και άτομα που κάνουν τη δουλειά τους ΟΠΩΣ ΟΦΕΙΛΟΥΝ και δεν γράφουν απλά συνταγές στο 10-λεπτο... Ευτυχώς, κάθε κανόνας (ακόμη και στην Ελλάδα) έχει εξαιρέσεις...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε, να κάνω ένα ποστ χωρίς ειρωνείες.

 

Αρχικά, ζητάω συγνώμη από τον εαυτό μου που μπλέχτηκα σε ένα τόπικ με τόσο αστείο τίτλο [που η απόπειρά του να πάρει σοβαρές διαστάσεις ξεπερνάει τα όρια του γελοίου και αγγίζει αυτά της ηλιθιότητας]:

 

Ψυχολογικά Τεστ: Ανακάλυψε τον εαυτό σου!!!

 

Επίσης, ζητάω συγνώμη από τον τόπικ στάρτερ, που θεωρώ κακόγουστο αστείο, προτροπές του τύπου :

Αν θες να ανακαλυψεις την ΔΙΚΗ ΣΟΥ σεξουαλικη σου ταυτοτητα, κανε κλικ ΕΔΩ και κανε το τεστ!

 

Να διευκρινίσω ότι από βιβλία όπως αυτό που ανέφερα του Roy Porter, δημιουργείται έντονα η αίσθηση, η εντύπωση, πως η τρέλα, η απόκλιση, η διαταραχή και οι συγγενικές τους έννοιες προκύπτουν από κάποιες σκοπιμότητες. Έχουν νόημα μονάχα μέσα στα πλαίσια αυτής της σκοπιμότητας και έτσι κρίνονται επιεικώς ανεπαρκείς να χαρακτηρίσουν έναν άνθρωπο.

 

Κάτι που προκύπτει άμεσα -και προκαλεί την ειρωνικότατη διάθεση που έχω απέναντι στον τόπικ στάρτερ [που από ότι παρατήρησα στο blog του θεωρεί το defacement μορφή hacking...]- είναι πως το να μιλήσεις με αυτή τη γλώσσα που μεταχειρίζεται για τον ανθρώπινο ψυχισμό είναι τουλάχιστον παραπλανητικό. Μία τέτοια -ανεύθυνη και γεμάτη ψευδαισθήσεις- στάση είναι σε μεγάλο βαθμό υπεύθυνη για εξίσου προβληματικές καταστάσεις και φαντάζομαι ενοχλητική για οποιονδήποτε άνθρωπο σέβεται τον εαυτό του ή δείχνει έστω και στοιχειωδώς κάποια εκτίμηση στην επιστημονική μέθοδο χωρίς να τη θεοποιεί.

 

Όλα τα υπόλοιπα, όπως για παράδειγμα η έξοχη αναπαράσταση της φαυλότητας που χαρακτηρίζει τα ερωτηματολόγια, σε αυτό το post, δεν είναι τίποτα περισσότερο από λογικά επόμενα της παράβλεψης κάποιων βασικών παραδοχών.

 

Θα ήθελα να πιστεύω, πως ο χρόνος μου δεν πήγε εντελώς χαμένος και ότι όλο και κάποιος θα πάρει στην πλάκα τη στατιστική μελέτη του ανθρώπινου ψυχισμού [αποκαθιστώντας έτσι τη θέση που αυτή έχει στην καθημερινότητά μας, αποκαθηλώνοντας τη "σιγουριά" και την "ορθότητα" που τεχνηέντως έχει αποκτήσει] όσο και τις προτάσεις για "περαιτέρω έρευνα" των συμπτωμάτων που αυτή εμφανίζει.

 

Μουρμουρίζω ένα στίχο από razastar,

 

"Κάνε το δικό σου, κάνε το δικό σου, μόνο εσύ είσαι ο γιατρός σου.."

 

Και πάω να πάρω λίγο ήλιο για να παλέψω την "αντικοινωνική" συμπεριφορά που μου προκαλεί η βλακεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συνολικο σας σκορ ειναι 66.67%

 

ισως

-υπαρχουν σοβαρα συμπτωματα παρανοειδους διαταραχης προσωπικοτητας

-υπαρχουν ηπια συμπτωματα σχιζοειδους διαταραχης προσωπικοτητας

-υπαρχουν μετρια συμπτωματα σχιζοτυπης διαταραχης προσωπικοτητας

-υπαρχουν ηπια συμπτωματα αντικοινωνικης διαταραχης προσωπικοτητας

-υπαρχουν μετρια συμπτωματα μεταιχμιακης διαταραχης προσωπικοτητας

-υπαρχουν ηπια συμπτωματα δραματικης διαταραχης προσωπικοτητας

-υπαρχουν σοβαρα συμπτωματα ναρκισσιστικης διαταραχης προσωπικοτητας

-υπαρχουν σοβαρα συμπτωματα αποφευκτικης διαταραχης προσωπικοτητας

 

 

Καλα τα πηγα. Αν και δεν καταλαβαινω τους περισοτερους απτους παραπανω ορους ετσι οπως τα διαβαζω νιωθω οτι βλεπω το ψυχογραφημα του Πασσαρη. Παντως οφειλω να ομολογησω οτι στο site καποια πραγματα ειναι σωστα διατυπωμενα. Δηλαδη λεει οτι το τεστ δεν αποτελει διαγνωση, και στα αποτελεσματα λεει ΙΣΩΣ υπαρχουν ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ. Αλλο ΙΣΩΣ ΕΧΕΙΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ, και αλλο ΕΧΕΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ σχιζοφρενη πχ...Δηλαδη ο φιλος ειναι αρκετα προσεκτικος και εκ των προτερων ενημερωνει οτι πανω κατω τα αποτελεσματα μπορει να μην ανταποκρινονται στη πραγματικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα πηγα. Αν και δεν καταλαβαινω τους περισοτερους απτους παραπανω ορους ετσι οπως τα διαβαζω νιωθω οτι βλεπω το ψυχογραφημα του Πασσαρη.

 

Ακριβώς έτσι ;-). Τέτοια σχόλια βγαίνουν και σε αναβράζοντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Συνολικό σας σκορ είναι 100.00%

---------------------------

Σύμφωνα με τo DSM-IV-TR

οι απαντήσεις σας ίσως υποδηλώνουν πως :

 

- υπάρχουν σοβαρά συμπτώματα παρανοειδούς διαταραχής προσωπικότητας

- υπάρχουν σοβαρά συμπτώματα σχιζοειδούς διαταραχής προσωπικότητας

- υπάρχουν σοβαρά συμπτώματα σχιζότυπης διαταραχής προσωπικότητας

- υπάρχουν σοβαρά συμπτώματα αντικοινωνικής διαταραχής προσωπικότητας

- υπάρχουν μέτρια συμπτώματα μεταιχμιακής διαταραχής προσωπικότητας

- υπάρχουν μέτρια συμπτώματα δραματικής διαταραχής προσωπικότητας

- υπάρχουν σοβαρά συμπτώματα ναρκισσιστικής διαταραχής προσωπικότητας

- υπάρχουν σοβαρά συμπτώματα αποφευκτικής διαταραχής προσωπικότητας

- υπάρχουν σοβαρά συμπτώματα εξαρτημένης διαταραχής προσωπικότητας

- υπάρχουν μέτρια συμπτώματα ψυχαναγκαστικής/καταναγκαστικής διαταραχής προσωπικότητας

 

yeaaa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dark_Son20, θα ψηνόμουν να παίξω αν δεν είχα έντονα συμπτώματα από post traumatic stress disorder το οποίο μου προκάλεσε στο παρελθόν ένα αντίστοιχο ερωτηματολόγιο.

 

Ρίξε μία γύρα και για μένα, να βοηθήσουμε το παιδί στην εργασία του και σου χρωστάω κέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...