Προς το περιεχόμενο

Ψυχολογικά Τεστ : Ανακάλυψε τον εαυτό σου !!!


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

kameleon,

 

Στο ένα γελάμε δυνατά. Παρέα αν θες. Αν δεν θες να γελάσεις, εξήγησε μου γιατί απορρίπτεις την αντίθετη άποψη τόσο απλά και δεν σχολιάζεις καν σχετικά με το βιβλίο. Αν θες πες μου γιατί "βολεύει" η στατιστική τη μελέτη. Ποια μελέτη και ποια κριτήρια τίθενται σε αυτή τη μελέτη στην οποία αναφέρεσαι. Όταν τα κάνεις αυτά με τρόπο που να αναδεικνύει επιστημονικές αρχές, τότε, ίσως να θεωρήσω το γέλιο αταίριαστο.

 

Παρεμπιπτόντως, η εξωτερική εικόνα ήταν πάντοτε ένα σημείο στο οποίο δίνανε ιδιαίτερη σημασία οι πλασιέ :-)

 

Για το δύο. Ενδείξεις για ιπτάμενα ροζ ελεφαντάκια ή ... ;

 

Για το τρία. Στα παπάρια μου αδερφέ τα προβλήματά μου. Τα γράφω στις τεστοστερόνες και λύνονται μόνα τους. Αλλά το να μου λες ότι έχω πρόβλημα, να γίνεσαι "ειδικός" εσύ [με τι βάσεις; Πες μου 2-3 σημαντικά στοιχεία από αυτά που κατέχεις τα οποία δείχνουν ότι είναι συνετό να σκεφτώ να σου παραχωρήσω αυτό το προνόμιο.] και να δίνεις εσύ ταυτότητα στο δικό μου πρόβλημα, ναι είναι προσβλητικό.

 

Ειδικά έτσι.

 

Παρεπιπτόντως, για να πεις την αρλούμπα που είπες στο τρία, μέλλων γιατρέ, παρέλλειψες σκόπιμα το ρήμα στην ανάγνωση ή έκανες ότι δεν κατάλαβες. Κακή πρακτική για έναν επιστήμονα, δε νομίζεις; Εκτός αν [τι έλεγα για τη μεγαλομανία;] επειδή το ... λες, υπάρχει [το πρόβλημα, αν δυσκολεύεσαι να καταλάβεις που αναφέρομαι]. Άλλος ένας γνωστός -ιστορικά, παρότι αμφισβητείται η ύπαρξή του, προσφέρεται ως φιγούρα/παράδειγμα σε κάποια σημεία- έκανε τέτοια κόλπα, και τον σταυρώσαμε πριν από καμιά εικοσαριά αιώνες.

 

EDIT: Θα πω ότι, όπως κάνουν όλοι οι σπουδαίοι επιστήμονες το κοιτάζεις με περιορισμένους φακούς. Το κάπνισμα μπορεί να δίνει μια σχετική αίσθηση χαλάρωσης [ή και διέγερσης σε κάποιες συνθήκες], αλλά ο τρόπος (μόνο αυτό θα αναφέρω) που επηρεάζει τους μηχανισμούς πέψης, κάθε άλλο παρά στην ευεξία οδηγεί. Κοινώς, θα πω, ότι, είπαμε, να τα δώσεις τα φάρμακα [γρήγορα ή γρηγορότερα, ανάλογα με την ηθική σου], αλλά να υποστηρίζεις το κάπνισμα για λόγους ... ευεξίας, νομίζω ότι είναι υπερβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
kameleon,

Για το τρία. Στα παπάρια μου αδερφέ τα προβλήματά μου. Τα γράφω στις τεστοστερόνες και λύνονται μόνα τους. Αλλά το να μου λες ότι έχω πρόβλημα, να γίνεσαι "ειδικός" εσύ [με τι βάσεις; Πες μου 2-3 σημαντικά στοιχεία από αυτά που κατέχεις τα οποία δείχνουν ότι είναι συνετό να σκεφτώ να σου παραχωρήσω αυτό το προνόμιο.] και να δίνεις εσύ ταυτότητα στο δικό μου πρόβλημα, ναι είναι προσβλητικό.

 

 

EDIT: Θα πω ότι, όπως κάνουν όλοι οι σπουδαίοι επιστήμονες το κοιτάζεις με περιορισμένους φακούς. Το κάπνισμα μπορεί να δίνει μια σχετική αίσθηση χαλάρωσης [ή και διέγερσης σε κάποιες συνθήκες], αλλά ο τρόπος (μόνο αυτό θα αναφέρω) που επηρεάζει τους μηχανισμούς πέψης, κάθε άλλο παρά στην ευεξία οδηγεί. Κοινώς, θα πω, ότι, είπαμε, να τα δώσεις τα φάρμακα [γρήγορα ή γρηγορότερα, ανάλογα με την ηθική σου], αλλά να υποστηρίζεις το κάπνισμα για λόγους ... ευεξίας, νομίζω ότι είναι υπερβολή.

 

Χριστιανέ μου, σε ανάγκασα εγώ να απαντήσεις? Σού είπα εγώ ότι είμαι καμία αυθεντία ή ότι "βγάζω διαγνώσεις"? Τι προνόμια και τέτοια μού λες βραδιάτικα? Δημοσίευσα κάποια ερωτηματολόγια (βασισμένα σε αναγνωρισμένα ψυχιατρικά ερωτηματολόγια, συγράμματα, πηγές και φυσικά στο DSM-IV, τα οποία και παρατίθενται), ήρθες, απάντησες, για κάποιο λόγο σε δυσαρέστησε αυτό που είδες, και αρχίζεις τώρα να ειρωνεύεσαι κιόλας...

 

** Για το κάπνισμα, προφανώς αστειεύομαι. Αν και ΠΡΑΓΜΑΤΙ υπάρχουν έρευνες που τα συνδέουν...

 

Υ.Γ. Α, και για το 1ο - περί φαρμακοδοσίας δηλαδή - ας συμφωνήσω. Έχεις σκεφτεί ποτέ όμως και ποιά είναι η στάση του καθενός που επισκέπτεται ένα γιατρό? Εγώ εκ πείρας λοιπόν σου λέω ότι αν ο γιατρός σε στείλει σπίτι σου ΧΩΡΙΣ να δώσει φάρμακα, εσύ είσαι αυτός που θα δυσανασχετησει κι ύστερα ίσως υποθέσεις πως "δεν ξέρει τι τού γίνεται" (είναι απίστευτα συνηθισμένο, μην σού κάνει εντύπωση). Γιατί ο μέσος ασθενής, θεωρεί πως ο γιατρός ΟΦΕΙΛΕΙ να χορηγήσει φάρμακα - και πως άμα δεν το κάνει, είναι ανεπαρκής. Βλέπεις, κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αρχίζω. Ειρωνεύομαι από το πρώτο ποστ. Άμα τα δεις έτσι, από την αρχή, έχει περισσότερο ενδιαφέρον [εκτός από αυτό που αναφέρεται στον κύριο Typhoon, το τμήμα που αφορά αυτόν].

 

Αποτελέσματα; αναμενόμενα. Στου -επιλεκτικά- κουφού την πόρτα...

 

Όσο για το γιατί. Αν δεν κατάλαβες ακόμα, θα σου πω:

 

Γιατί έτσι.

 

Αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση απο περιεργεια...

Ο ψυχολογος μπορει να σου "γραψει" χαπια?

Μονο ο ψυχιατρος δεν εχει το δικαιωμα να σου τα χορηγησει?

 

ΟΧΙ. Μόνο οι γιατροί εξουσιοδοτούνται να χορηγούν φάρμακα - εν προκειμένω, ΜΟΝΟ οι ψυχίατροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ. Μόνο οι γιατροί εξουσιοδοτούνται να χορηγούν φάρμακα - εν προκειμένω, ΜΟΝΟ οι ψυχίατροι.

 

Αρα δεν ειναι λιγο ανουσια η ολη συζητηση περι φαρμακων και πλασιε, οσον αφορα τα συγκεκριμενα τεστ? B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το πρώτο τεστ ε.

 

1) Είχες πεσμένη διάθεση ή ένα έντονο αίσθημα θλίψης ?

 

-Σε φάση, χώρισες; Πέθανε η μάνα σου; Έχασες το σκύλο σου;

 

2) Παρατήρησες απώλεια του ενδιαφέροντός σου σε δραστηριότητες που άλλοτε σού άρεσαν ?

 

-Σε φάση, 1) είχες πεσμένη διάθεση;

 

3) Παρατήρησες μεταβολή του σωματικού σου βάρους ή της όρεξής σου (μείωση/αύξηση) ?

 

-Άρχισες γυμναστήριο ξερωγώ;

 

4) Είχες διαταραχές του ύπνου (αυπνία ή λιγότερες/περισσότερες ώρες ύπνου) ?

 

-Δεν έχεις ερκοντήσιον;;;

 

5) Ήσουν ευερέθιστος ?

 

-Τσακώθηκες με τη γκόμενα;

 

6) Αισθάνθηκες κουρασμένος ή ότι δεν έχεις ενέργεια ?

 

-ΉΣΟΥΝ κουρασμένος ή είχες πτώση σιδήρου;

 

7) Αισθάνθηκες ενοχές για κάτι ?

 

-Οτιδήποτε, δεν έχει σημασία. Ακόμα και για το ότι 3) έχασες βάρος.

 

8) Ένιωσες ασήμαντος ή ότι η ζωή σου δεν έχει νόημα ?

 

-Κάτι τόσο ΑΦΥΣΙΚΟ και ΜΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ;

 

9) Διαπίστωσες μειωμένη ικανότητα να σκεφτείς, να συγκεντρωθείς ή να πάρεις μια απόφαση ?

 

-Νύσταζες;

 

10) Είχες σκέψεις σχετικές με τον θάνατο ή σκέφτηκες την αυτοκτονία ?

 

-Άρρωστε.

 

11) Πόσο ανεβασμένο θεωρείς το επίπεδο της αυτοεκτίμησής σου ?

 

-Τώρα που σε ρωτάω, όχι πριν που δεν αμφέβαλλες.

 

12) Είχες μειωμένη ανάγκη για ύπνο ?

 

-Μήπως πηγαίνεις και σε καλοκαιρινά παρτάκια.

 

13) Ήσουν περισσότερο ομιλητικός απ' ότι παλιά ή οι άλλοι σού λένε ότι μιλάς γρήγορα ?

 

-Ή μήπως ήταν απλώς ενδιαφέρουσα η συζήτηση;

 

14) Αισθάνηκες ότι το κεφάλι σου κατακλύζεται από σκέψεις ?

 

-Επέστρεψε στο 7) και νοιώσε ενοχές.

 

15) Αποσπάται εύκολα η προσοχή σου ?

 

-Από τα αεροπλάνα; Από ένα κώλο με/χωρίς στρινγκ; Από τα κομπρεσερ; Από το θρόισμα των φύλλων; Όταν χέζω; Όταν ρεμβάζω; Όταν διαβάζω; Όταν μπάζω;

 

16) Ασχολείσαι με δραστηριότητες αδιαφορώντας για τις συνέπειες που μπορεί να έχουν ?

 

-Έχεις σκεφτεί ποτέ πόσες θερμίδες έχει αυτό το προφιτερόλ; ΤΙΣ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lucifer, νομίζω διευκρίνησε πως είναι φοιτητής ξερωγώ και έφτιαξε τα τεστάκια μόνος του και τώρα την ψάχνει.

Φαντάζομαι εννοείς, να κοιτάξει να τα σουλουπώσει λιγάκι, γιατί είναι κάπως αμπστράκτ και κομφιούζινκ, ε?

 

ps:

Να σου στείλω κάτι ύλες από εξεταστική Σεπτεμβρίου, να μου βγάλεις τα σ.ο.ς.,

αν δεν σου κάνει κόπο?

:ρρρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑχαχα Χααα lucifer+1.

Παντως δε νομιζω οτι ηταν κακοπροαιρετη η προσπαθεια του κορλεονε, απλως ηταν κατι το οποιο θα μπορουσε να κτλβει οτι δεν ειναι αναγκαιο να δημιοσιευσει σε ενα φορουμ, αφου ετσι οπως ειναι σχεδιασμενα τα τεστ το 80% των "εξεταζομενων" βλεπουν αποτελεσμα "καλο ειναι να επισκεφθειτε ψυχιατρο". Ε, ειναι καπως τραβηγμενο.

 

Βεβαια απτην αλλη κανει εργασια και πρεπει να την τελειωσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ πιστεύω πως είναι κακοπροαίρετο, δε μπορώ να φανταστώ κάποιον να ξυπνάει το πρωί και να σκέφτεται "χουχου, ας βγάλω το 98% των ανθρώπων με ψυχολογικά με ένα ερωτηματολόγιο παιδικών ερωτήσεων".

 

Δε θέλω να μπορώ να το φανταστώ, έστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το πρώτο τεστ ε.

 

1) Είχες πεσμένη διάθεση ή ένα έντονο αίσθημα θλίψης ?

 

-Σε φάση, χώρισες; Πέθανε η μάνα σου; Έχασες το σκύλο σου;

 

2) Παρατήρησες απώλεια του ενδιαφέροντός σου σε δραστηριότητες που άλλοτε σού άρεσαν ?

 

-Σε φάση, 1) είχες πεσμένη διάθεση;

 

3) Παρατήρησες μεταβολή του σωματικού σου βάρους ή της όρεξής σου (μείωση/αύξηση) ?

 

-Άρχισες γυμναστήριο ξερωγώ;

 

4) Είχες διαταραχές του ύπνου (αυπνία ή λιγότερες/περισσότερες ώρες ύπνου) ?

 

-Δεν έχεις ερκοντήσιον;;;

 

5) Ήσουν ευερέθιστος ?

 

-Τσακώθηκες με τη γκόμενα;

 

6) Αισθάνθηκες κουρασμένος ή ότι δεν έχεις ενέργεια ?

 

-ΉΣΟΥΝ κουρασμένος ή είχες πτώση σιδήρου;

 

7) Αισθάνθηκες ενοχές για κάτι ?

 

-Οτιδήποτε, δεν έχει σημασία. Ακόμα και για το ότι 3) έχασες βάρος.

 

8) Ένιωσες ασήμαντος ή ότι η ζωή σου δεν έχει νόημα ?

 

-Κάτι τόσο ΑΦΥΣΙΚΟ και ΜΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ;

 

9) Διαπίστωσες μειωμένη ικανότητα να σκεφτείς, να συγκεντρωθείς ή να πάρεις μια απόφαση ?

 

-Νύσταζες;

 

10) Είχες σκέψεις σχετικές με τον θάνατο ή σκέφτηκες την αυτοκτονία ?

 

-Άρρωστε.

 

11) Πόσο ανεβασμένο θεωρείς το επίπεδο της αυτοεκτίμησής σου ?

 

-Τώρα που σε ρωτάω, όχι πριν που δεν αμφέβαλλες.

 

12) Είχες μειωμένη ανάγκη για ύπνο ?

 

-Μήπως πηγαίνεις και σε καλοκαιρινά παρτάκια.

 

13) Ήσουν περισσότερο ομιλητικός απ' ότι παλιά ή οι άλλοι σού λένε ότι μιλάς γρήγορα ?

 

-Ή μήπως ήταν απλώς ενδιαφέρουσα η συζήτηση;

 

14) Αισθάνηκες ότι το κεφάλι σου κατακλύζεται από σκέψεις ?

 

-Επέστρεψε στο 7) και νοιώσε ενοχές.

 

15) Αποσπάται εύκολα η προσοχή σου ?

 

-Από τα αεροπλάνα; Από ένα κώλο με/χωρίς στρινγκ; Από τα κομπρεσερ; Από το θρόισμα των φύλλων; Όταν χέζω; Όταν ρεμβάζω; Όταν διαβάζω; Όταν μπάζω;

 

16) Ασχολείσαι με δραστηριότητες αδιαφορώντας για τις συνέπειες που μπορεί να έχουν ?

 

-Έχεις σκεφτεί ποτέ πόσες θερμίδες έχει αυτό το προφιτερόλ; ΤΙΣ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ;

 

Προφανώς - απαντώντας σε επόμενο μήνυμά σου - το μόνο που δεν αποτελούσε πρόθεση μου είναι να ανακοινώσω το ερωτηματολόγιο σε ένα forum για να τούς βγάλω όλους "τρελούς"(όπως λέτε). Εντούτοις, υπενθυμίζω αφενός ότι ΚΑΝΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΔΕΝ ΥΠΟΚΑΘΙΣΤΑ ΕΝΑΝ ΕΙΔΙΚΟ και αφετερου οτι ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (ακόμη κι αν δεν ειναι - για κάποιους - απόλυτα σαφή) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "ΚΟΥΤΟΥΡΟΥ" αλλά με βάση τις πλέον αναγνωρισμένες πηγές της ψυχιατρικής επιστήμης. Μην ξεχνάμε ότι (συμπληρωματικά σε μια "τυπική" εξέταση), ο εξεταζόμενος σε ορισμένες παθήσεις, καλείται να συμπληρώσει ανάλογα ερωτηματολόγια...

 

Υ.Γ. Θέλω να πιστεύω ότι αστειεύεσαι όσον αφορά την ερμηνεία των ερωτήσεων... Α, και παρεπιμπτόντως αλλό το (1) και άλλο το (2) [στα ερωτήματα αναφέρομαι...]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές και για να μην παρεξηγούμαι, δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω ούτε τις γνώσεις σου, ούτε τις προθέσεις σου, ούτε την ψυχιατρική ως επιστήμη. Απλώς η αίσθηση της ακριβολογίας σου και η χρήση σου της Ελληνικής ως μέσο έκφρασης αυτών που έχεις στο κεφάλι σου, μπάζουν. Η ερμηνεία που δίνω στις ερωτήσεις είναι σαφώς "αστεία" αλλά προσπαθώ να (σου) πω πως ο τρόπος που έχεις δομήσει τις ερωτήσεις είναι ελλιπής, πόσο μάλλον όταν το πόρισμα που θες να αντλήσεις είναι κάτι τόσο σημαντικό. Στην ουσία αποκηρύσσεις χρηστικά την διαφορική διάγνωση, η οποία imo, δεν είναι πουθενά τόσο απαραίτητη όσο στην ψυχιατρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές και για να μην παρεξηγούμαι, δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω ούτε τις γνώσεις σου, ούτε τις προθέσεις σου, ούτε την ψυχιατρική ως επιστήμη. Απλώς η αίσθηση της ακριβολογίας σου και η χρήση σου της Ελληνικής ως μέσο έκφρασης αυτών που έχεις στο κεφάλι σου, μπάζουν. Η ερμηνεία που δίνω στις ερωτήσεις είναι σαφώς "αστεία" αλλά προσπαθώ να (σου) πω πως ο τρόπος που έχεις δομήσει τις ερωτήσεις είναι ελλιπής, πόσο μάλλον όταν το πόρισμα που θες να αντλήσεις είναι κάτι τόσο σημαντικό. Στην ουσία αποκηρύσσεις χρηστικά την διαφορική διάγνωση, η οποία imo, δεν είναι πουθενά τόσο απαραίτητη όσο στην ψυχιατρική.

 

Στα περί διαφοροδιάγνωσης, δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο και φυσικά εκτιμώ τις εποικοδομητικές παρατηρήσεις σου. Ίσως προσθέσω κι άλλες διευκρινίσεις επεξηγητικά στις ερωτήσεις - ούτως ή άλλως, το ζητούμενο δεν είναι άλλο από το να εξάγουμε ΣΩΣΤΑ(και όχι παραπλανητικά) συμπεράσματα. Ευχαριστώ πολύ, πάντως....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...