Προς το περιεχόμενο

Ψυχολογικά Τεστ : Ανακάλυψε τον εαυτό σου !!!


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

drkameleon,

 

1) Για κάποιον που βρίσκεται πίσω από την οθόνη του και δεν έχεις την παραμικρή ιδέα για το τι είναι, μπορείς να υποθέσεις είτε ότι είναι ψυχωτικός, είτε υποχόνδριος, είτε σε ηλικία ή νοητική ωριμότητα που τον αποτρέπει να κρίνει τους ιντερνετικούς γιατρούς. Καταλαβαίνεις τη θέση που έχεις;

 

Ύστερα,

 

 

 

Τώρα, αυτό προφανώς, αντιλαμβάνεσαι ότι είναι υπερβολικά υποκειμενικό ως κριτήριο και δεν λέει απολύτως τίποτα στα πλαίσια της συζήτησης ή της ιντερνετικής περσόνας του ειδικού που παρουσιάζεις.

 

2) Είμαι πρακτικά περίπτωση υψηλού κινδύνου, παρότι δεν είμαι αυτοκτονικός. Ξέρεις γιατί; Γιατί διάβασα αυτό το υπέροχο βιβλίο :

 

http://www.protoporia.gr/product_info.php/products_id/138223

 

Όπου ο Καμύ, ισχυρίζεται [και συμφωνώ] ότι η μόνη ουσιαστική επιλογή που κάνει κανείς στη ζωή του είναι αν θα συνεχίσει να ζει ή όχι. Από τότε που το διάβασα έχω αναπτύξει την καθημερινή συνήθεια να υπενθυμίζω το "ναι" στη ζωή για τον εαυτό μου ώστε να φέρνω στο μυαλό κάποια πράγματα που τείνουμε να ξεχνάμε στη ρουτίνα. Δεν είναι στην ουσία ερώτηση, αλλά στην ερώτηση της "στατιστικής" σου είμαι περίπτωση υψηλού κινδύνου.

 

Εγώ ξέρω πως είμαι ως άνθρωπος, για εσένα είμαι bits. Αλλά δεν σου κάνει το LoL, του Dark_Son20 ας πούμε [που είμαι βέβαιος ότι διαβάζει αντίστοιχα βιβλία και έχει αντίστοιχες συζητήσεις με τον εαυτό του] και αποφασίζεις να του πεις να το ξανασκεφτεί. Και σε ρωτάω internetικέ γιατρέ [μέλλων], από που και ως που; Καταλαβαίνεις το ρόλο σου;

 

3)Οι νευροδιαβιβαστές είναι σοβαρό βήμα, αλλά, άποψή μου είναι ότι το θέμα δεν είναι το πως [που πάλι είναι ασαφές, παρότι υπάρχει αρκέτα καλή κατανόηση των βασικών νευροδιαβιβαστών. Τυχαίο είναι που η σεροτονίνη είναι τόσο μελετημένη; Ας κοιτάξουμε λίγο πόσα φάρμακα από την τελευταία γενιά είναι σχετικά με τον έλεγχο της σεροτονίνης..] είναι το γιατί, που νομίζω ότι φεύγει από τα πλαίσια των νευροδιαβιβαστών αποκλειστικά. Όπως και να 'χει είσαι πολύ σίγουρος για κάτι που δεν γνωρίζεις. Και πάλι δείκτης κακού επιστημονικού ενστίκτου που ενισχύει τα παραπάνω σχόλια που έκανα.

 

4)Άλλο πράγμα έλεγα βέβαια, αλλά τέλος πάντων εδώ δεν κολήσαμε σε άλλα, εδώ θα κολήσουμε;

 

5)Δεν καταδικάζω τους πάντες. Μεγάλο μέρος από αυτά που διδάσκεσαι συνδέεται με τεράστια οικονομικά συμφέροντα. Δεν έχεις τελειώσει ακόμα. Ξεκινάς παρουσιάζοντας το θέμα με τα σφάλματα που επεσήμανα πιο πάνω και στα καπάκια πετάς ένα : "Ε υπάρχει και η αντίθετη άποψη.". Σκέφτομαι ότι άσχετα από το πόσο καλός ή όχι είσαι σε αυτό που κάνεις, σίγουρα δεν έχεις το εύρος ενός ανθρώπου που -όχι θα εμπιστευόμουν στην ανωνυμία του διαδικτύου αλλά- θα συζητούσα μετρώντας την άποψή του. Παρ' όλα αυτά, δίνεις συμβουλές και σπέρνεις αμφιβολία σε ανθρώπους που δεν γνωρίζεις.

 

6)Και εγώ.

 

7)Η πλαστικότητα [που ήταν το θέμα μου], πέρα από την πολυπλοκότητα είναι ένα σημείο που τονίζω όχι για να απορρίψω τις κατηγοριοποιήσεις, αλλά τη σιγουριά που μπορεί να νιώθεις [βλ. "εγώ ξέρω από που προήλθαν τα ερωτηματολόγια"] για να δώσεις συμβουλές και να σπείρεις αμφιβολίες σε αγνώστους μέσα από το διαδίκτυο. Το ότι προσωπικά, πιστεύω στην πλαστικότητα σε βαθμό που να διαφωνώ με την πλειοψηφεία από τις παθήσεις που παρουσιάζεις ως κάτι που χρήζει αντιμετώπισης, είναι άλλο, άσχετο με το θέμα κεφάλαιο.

 

Κατάλαβες γιατί οι ειρωνίες;

 

Μιας και γράφεις φιλικά, θα σου πω και εγώ για τη διάθεσή μου. Απέφευγες να απαντήσεις ή έστω να κόψεις τα σχόλιά μου μέχρι που εμφανίστηκε ο Cntrl+x που τον ευχαρίστησες κιόλας για τη βοήθεια...

 

"Επιστημονικότατος." [να μη σχολιάσω πάλι αυτό που έχεις στο blog για το defacement ως μορφή hacking που... τέλος πάντων.]

 

Ξεκινώ από το τέλος. Βρε μανία με το defacement. Αισθάνομαι πως σε ανάγκασα να ασπαστείς την άποψή μου! [Παρεπιμπτόντως, το WEP cracking δεν είναι κι άσχημο, right?]

 

Αλλά για να ξεμπερδεύουμε και να ξέρετε και με ποιόν μιλάτε (γιατί φίλτατε ClouD, άμα ήξερες ΔΕΝ θα ήσουν τόσο κατηγορηματικός). Είμαι απλά ένας προγραμματιστής και φοιτητής ιατρικής - that's all. Το κίνητρό μου για τα ερωτηματολόγια? Ναι, ίσως το ενδιαφέρον μου προς την ψυχιατρική. Κυρίως όμως το πάθος μου για τον προγραμματισμό. ΟΚ? Και το βιβλίο του Camus είναι εξαιρετικό και οι θέσεις σου έχουν και μια δόση αλήθειας. Όμως αν εσύ "κάηκες από το χυλό" (όπως λεει και ο Deorum), τι σού φταίω εγώ να με βλέπεις σαν το... γιαούρτι? Ούτε αυθεντία είμαι, ούτε το παίζω. (τουλάχιστον επί ιατρικών θεμάτων) - ίσως λίγο πιο διαβασμένος. Κι αν νομίζεις πως γνωρίζεις τι πιστεύω, πήγαινε ΕΔΩ να δεις την άποψη μου για την ιατρική γενικότερα και γιατί θεωρώ πως κάποιος ΔΕΝ θα έπρεπε να μπει ιατρική.

 

Αυτά. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ισχύει η ίδια απάντηση που έδωσα στον Deorum

 

Έχεις διανοηθεί , για μέλλων ψυχίατρος ( Ω, θέε μου ) , πόσο βαριά ευθύνη είναι να επικαλείσαι ως σοβαρές/επιλήψιμες/ενδεικτικές στατιστικές μελέτες τα παραπάνω ερωτηματολόγια; Θες να μου πεις οτι σαν επιστήμονας μπορείς να λαϊκίζεις στην παραπάνω βάση μόνο και μόνο για να τραβήξεις το ενδιαφέρον του κόσμου;

Εχω την εντύπωση οτι πρέπει να αναθεωρήσεις τον τρόπο προσέγγισης στο θέμα που εξετάζεις ή που κάνεις σοβαρή έρευνα καθώς επικαλείσαι (αυτό βέβαια για να το πετύχεις θα σου πάρει καμιά 15ετία και βάλε μελέτης περι μεθοδολογίας επιστημονικής έρευνας και συγκέντρωση στατιστικών στοιχείων). Αυτή είναι η γνώμη μου. Αυτό που με θυμώνει όμως δεν είναι γιατί έχεις την καυλα να ερευνήσεις , να ψάξεις ή να μάθεις , απλώς το όλο σκηνικό μου θυμίζει όλη αυτή την τάση τα τελευταία χρόνια της φθηνο-ψυχολογικής προοπτικής για την καθημερινότητα , απο ειδικούς με "επιστημονικό" πέπλο. Οι πιο σοβαροί ψυχίατροι αποφεύγουν όλη αυτήν την ταμπελοποιηση που βγάζουν τα ερωτηματολόγιά που παραθέτεις (σόρυ αλλά ετσι είναι) , όπως ο διάολος το λιβάνι !

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις διανοηθεί , για μέλλων ψυχίατρος ( Ω, θέε μου ) , πόσο βαριά ευθύνη είναι να επικαλείσαι ως σοβαρές/επιλήψιμες/ενδεικτικές στατιστικές μελέτες τα παραπάνω ερωτηματολόγια; Θες να μου πεις οτι σαν επιστήμονας μπορείς να λαϊκίζεις στην παραπάνω βάση μόνο και μόνο για να τραβήξεις το ενδιαφέρον του κόσμου;

Εχω την εντύπωση οτι πρέπει να αναθεωρήσεις τον τρόπο προσέγγισης στο θέμα που εξετάζεις ή που κάνεις σοβαρή έρευνα καθώς επικαλείσαι (αυτό βέβαια για να το πετύχεις θα σου πάρει καμιά 15ετία και βάλε μελέτης περι μεθοδολογίας επιστημονικής έρευνας και συγκέντρωση στατιστικών στοιχείων). Αυτή είναι η γνώμη μου. Αυτό που με θυμώνει όμως δεν είναι γιατί έχεις την καυλα να ερευνήσεις , να ψάξεις ή να μάθεις , απλώς το όλο σκηνικό μου θυμίζει όλη αυτή την τάση τα τελευταία χρόνια της φθηνο-ψυχολογικής προοπτικής για την καθημερινότητα , απο ειδικούς με "επιστημονικό" πέπλο. Οι πιο σοβαροί ψυχίατροι αποφεύγουν όλη αυτήν την ταμπελοποιηση που βγάζουν τα ερωτηματολόγιά που παραθέτεις (σόρυ αλλά ετσι είναι) , όπως ο διάολος το λιβάνι !

Αυτά.

 

Θα αφήσω ασχολίαστα τα παραπάνω - ο καθένας έχει εξάλλου την άποψή του.

 

Ας μείνω όμως στο τελος : Μα, για ποιά επιτέλους "ταμπελοποίηση" μιλάτε??? Επειδή σας έβγαλε π.χ. ΙΣΩΣ έχετε ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ για ηπια αγχωδη διαταραχή... Όποια λέξη μπορούσα επιστράτευσα για να δείξω το υποθετικό στοιχείο και το ΜΗ-κατηγορηματικόν των ερωτηματολογίων - κι αυτό γιατί έτσι ισχύει... Πού να βάζα κιόλας "ΠΑΣΧΕΤΕ ΑΠΟ ΑΤΥΠΗ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΤΕ ΕΓΚΑΙΡΩΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΣ ΝΑ ΦΥΛΑΓΟΝΤΑΙ!". Πλάκα κάνω φυσικά - αλλά take it a bit easy....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα -πιστεύω- είναι πως, στεγνά και αποστειρωμένα, το βάθος και η ακρίβεια των ερωτήσεων δεν είναι ανάλογα με αυτά των "διαγνώσεων". Είναι δλδ σαν να έχεις ερώτηση "είχατε τελευταία κάποια ημικρανία;" και να θεωρείς πως αποτελεί ένδειξη για εγκεφαλικό όγκο.

 

Από 'κει και πέρα, είναι στο χέρι του καθενός να κάνει τις φιλοσοφικές του προεκτάσεις με αυτό ως αφετηρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα -πιστεύω- είναι πως, στεγνά και αποστειρωμένα, το βάθος και η ακρίβεια των ερωτήσεων δεν είναι ανάλογα με αυτά των "διαγνώσεων". Είναι δλδ σαν να έχεις ερώτηση "είχατε τελευταία κάποια ημικρανία;" και να θεωρείς πως αποτελεί ένδειξη για εγκεφαλικό όγκο.

 

Από 'κει και πέρα, είναι στο χέρι του καθενός να κάνει τις φιλοσοφικές του προεκτάσεις με αυτό ως αφετηρία.

 

Μιας και δίνεις παράδειγμα, να σού ΠΩΣ πραγματικά έχει: Είναι δλδ σαν να έχεις ερωτηση "ειχατε τελευταία ημικρανίες?" και ανάμεσα σε 10 επιλογές να σού έχει και ΟΤΙ έχετε ΗΠΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ για... (whatever you say...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι ξερω ο ψυχιατρος εχει για καθε ασθενεια μια λιστα με συμπτωματα. Καμια 15αρια. Αν εχεις πανω απο τα μισα εισαι πολυ κοντα ή έχεις την παθηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι ξερω ο ψυχιατρος εχει για καθε ασθενεια μια λιστα με συμπτωματα. Καμια 15αρια. Αν εχεις πανω απο τα μισα εισαι πολυ κοντα ή έχεις την παθηση

 

(Καπως) ΕΤΣΙ. Αν και στην ψυχιατρική - ιδίως - τα συμπτώματα είναι τόσο αλληλοεπικαλυπτόμενα που "χάνεις την μπάλα". Γι' αυτό μακρυά από ταμπέλες... Τον τελικό λόγο - αν χρειάζεται - πρέπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να τον έχει κάποιος ειδικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έγραψε αν έχεις ημικρανία έχεις εγκεφαλικό όγκο.

 

Αλλά περισσότερο κάπως έτσι. (με βαθμό απο 1-5)

 

Έχεις ημικρανίες?

Έχεις αναγούλες?

Έχεις επιπλοκές στην όραση (αστεράκια, τα φωτεινά αντικείμενα σε τυφλώνουν ενώ παλιότερα όχι τόσο πολύ)

Έχεις περίεργες μυρωδιες στην όσφρηση?

Έχεις αστάθεια στο περπάτημα, απώλεια ισοροποίας και ναυτία?

Έχεις υπερβολική δίψα?

 

Έ μετά απο όλα αυτά, ΊΣΩΣ έχεις ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ όγκου.

Και στο κάτω κάτω το τέστ αυτό (ψάξτε στον γκούγλη) είναι καθιερωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το "είναι καθιερωμένο" μου είναι ιδιαίτερα αδιάφορο ως τεκμήριο.

Επίσης, έχω γράφει ""διάγνωση"", "ενδείξεις" και "πιθανά αίτια" στα 2 προηγούμενα ποστ, είναι κουραστικό να επαναλαμβάνομαι όταν υπήρξα επαρκώς ακριβής μόνο και μόνο επειδή βάζεις λόγια στο πληκτρολόγιό μου.

 

Οντοπικ, αν το ερωτηματολόγιο -ανεξάρτητα από το αν είναι πιο καθιερωμένο και εξίσου λογικό με την αργία τον δεκαπενταύγουστο- εστίαζε σε μία μόνο ΠΙΘΑΝΗ νόσο, αξιολογώντας έναν χ αριθμό ΕΝΔΕΙΞΕΩΝ, τότε δεν θα είχα κανένα πρόβλημα με το να εκφράζει ένα ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ τα συμπτώματα να οφείλονται στη νόσο αυτή. Όταν όμως από ένα ερωτηματολόγιο 15 (...) ερωτήσεων, μπορούν να προκύψουν όοοολες αυτές οι διαταραχές που ΙΣΩΣ να μαστίζουν το ινσόμνια, τότε όχι, δε μιλάμε για επιτυχές εγχείρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε σεις...

έχω απορία με το test σεξουαλικότητας...

πρέπει να του πεις ότι είσαι gay για να σου πει ότι τον παίρνεις?

κάτι έχω μπερδέψει...

 

Δεν θα σού βγάλει και... διάγνωση κιόλας! Υποτίθεται πως αυτό το τεστ προτάθηκε από τον Fritz Klein για να σε βοηθήσει να ανακαλύψεις πτυχές της σεξουαλικότητάς σου που εσύ αγνοείς...

Πάντως, για να καταλάβετε λίγο ΤΙ "παίζει"...

 

Ο ίδιος ο Klein δήλωνε πως λίγα άτομα (στατιστικά) βρίσκονται στο απόλυτο "0" (μηδέν) ή το απόλυτο "6" (έξι). Το δικό μου συμπέρασμα απο τις απαντήσεις που έχω πάρει? Οι μισοί και παραπάνω ΑΝΔΡΕΣ φοβούνται να συμπληρώσουν έστω και μία επιλογή διαφορετικά από "ΜΟΝΟ με το άλλο φύλο" με αποτέλεσμα 100-άδες στρογγυλά "0". Αντίθετα οι γυναίκες που έχουν συμπληρώσει το ερωτηματολόγιο (που στατιστικά εμφανίζουν περίπου το 1/3 ομοφυλοφιλίας των ανδρών) κατά 90% απαντούν πλήρως με απαντήσεις σε ΟΛΟ το φάσμα - ακόμη κι αν δηλώνουν ΕΤΕΡΟΦΥΛΟΦΙΛΕΣ, κλπ.

Αυτό και μόνο - περιττό να σάς το πω - αλλά με κάνει a priori προκατειλημμένο με τις απαντήσεις των... "υπερ-αρρένων" που απαντούν στρογγυλά μηδενικά...

 

Πόσο μάλλον όταν οι έρευνες δείχνουν ότι ομοφυλοφιλικές φαντασιώσεις σε ΕΤΕΡΟΦΥΛΟΦΙΛΟΥΣ άνδρες <21 ετών, υπάρχουν περίπου κατά 30%, ενώ στα αποτελέσματα που έχω στα χέρια μου, ομοφυλοφιλικές φαντασιώσεις ομολόγησαν μόνο ΟΣΟΙ αναγνωρίζουν τον εαυτό τους ως ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟ... Καταλαβαίνετε, πως ΑΝ καποιος φοβάται να δώσει μια ειλικρινή απάντηση σ' ένα ανώνυμο ερωτηματολόγιο στο internet, μάλλον κάτι ΔΕΝ πάει καλά γενικότερα στο πώς γίνεται αντιληπτή η έννοια της σεξουαλικότητας,..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτές τις έρευνες που λές παραπάνω για το 30%, bot απάντησαν; Ή είναι άλλου είδους άνθρωποι;

Δεν έχει να κάνει με τον υπερ-άρρενα που λές..

Αλλα θεωρώ οτι για να απαντήσεις απρόσμενα σε κάποια απο τις ερωτήσεις του τέστ σου πρέπει να είσαι ψιλο/χοντρο gay μιας και οι ερωτήσεις είναι άσπρο/μαύρο..

 

Όσο για το άλλο απρόσμενο στατιστικό...

Ξέρω πολλές γυναίκες που λένε οτι τους έχει περάσει απο το μυαλό να πάνε με γυναίκα.. Σε αντίθεση με άντρες.. που ελάχιστοι λένε κάτι τέτοιο και όσοι παραδέχονται ανάλογες σκέψεις είναι γνωστό οτι είναι ομοφυλόφιλοι..

Με το ζόρι να βγούν δλδ στατιστικά οι άντρες κρυφοπο#$^#κιά;

(Χωρίς να έχω κάτι με την παραπάνω κατηγορία ανθρώπων)

Αλλα η λογική... η στατιστική λέει οτι το 30% πουστρεύει άρα εφόσον εγώ έχω το 5%, ένα υπόλοιπο 25% ψεύδεται, δεν μου κάθεται καλά..

Στην τελική δεν λαμβάνεις υπόψη που έγινε αυτή η στατιστική.. σε τι δείγμα κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι γεγονός ότι πολλές γυναίκες θα έβλεπαν ας πούμε ταινία (!) με 2 γυναίκες, ενώ άντρας δεν πρόκειται να κάν να δεί έστω μια σκηνή με 2 άντρες.

 

Το ότι γενικότερα οι γυναίκες δεν φοβούνται να πουν κάτι που ενδεχομένως να περάσει απο το μυαλό τους (πχ αυτή είναι τόσο ωραία) ενώ άντε ένας άντρας να πει (πώ πώ αυτός είναι πολύ ωραίος.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...