Προς το περιεχόμενο

Έλληνες ερευνητές μετατρέπουν το Facebook σε Botnet


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσωπικα πιστευω οτι αυτα τα site ειναι απλα αλλος ενας τροπος να αυτοφακελονωμαστε ηλεκτρονικα μπραβο σε αυτους που τα υποβιβαζουν

 

Και πού είσαι ακόμα :rolleyes:

 

Δες αυτό: http://ebdomi.com/content/view/632/30/

Κι αυτό: http://www.techpartner.gr/index.php/latestnews/Facebook.html

 

 

 

Φοβού το Facebook και δώρα φέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι λετε το*

21century bot?

*το: u got the point. ;)

Σωστή ερώτηση! Το έχω παρατηρήσει σε πολλά θέματα αυτό, γιατί ???

 

Θα απαντήσω με ένα post του konnak που το θέτει εύστοχα:

 

 

 

 

 

 

[offtopic]

 

Τα ποστ του 21century είναι ένας τρόπος συλλογής στατιστικών για το Insomnia. Ο ίδιος ο 21century είναι ένα bot που κάνει ένα (ακατανόητο συνήθως) ποστ σε κάθε θέμα, έτσι ώστε ο αριθμός των ποστ του να είναι ίσος με τον αριθμό των θεμάτων στη βάση του Insomnia.

 

:-D

 

[/offtopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ξεφύγαμε λίγο.

Το facebook (aka fb) είναι μία υπηρεσία κοινωνικής δικτύωσης, σωστά?

ένα εργαλείο που μου προσφέρεται όπως τόσα άλλα είτε όμοιου περιεχομένου (π.χ. myspace, hi5, orkut) είτε εναλλακτικού (π.χ. email, Instant Messaging e.g. msn, chat, blogging, μέχρι και τα forums) για επικοινωνία με γνωστούς ή άγνωστους ανθρώπους.

 

Αυτός εξάλλου δεν λένε και οι φίλοι ακαδημαϊκοί ότι ήταν ο σκοπός δημιουργίας και ανάπτυξης του Internet? (όλοι ξέρουμε βέβαια ότι το arpanet αναπτύχθηκε για στρατιωτική χρήση)

 

Why all this fuss?

Ούτε κάτι καινούργιο είναι, ούτε το μοναδικό στο είδος του. (βλ. εδώ)

Το fb μας έκανε χαλβάδες ή το ps3? τα mmorpg ή τα reallity?

Δεν μπορώ να ακούω άλλο τέτοιου είδους σχόλια.

 

Το fb π.χ., όπως είπα είναι ένα εργαλείο και είναι στην ευχέρεια του εκάστοτε χρήστη για το πως θα το χρησιμοποιήσει..

Αν εσύ δεν χρησιμοποιείς τις υπηρεσίες που σου παρέχει για να βρεις εύκολα και γρήγορα ένα φίλο από τα παλιά, μία φίλη που έχασες ή που ξέχασες να ζητήσεις το τηλέφωνό της και επιλέγεις να κάθεσαι και να λιώνεις με τις ώρες σε ένα χαζό mini application (που έγραψε ένας σαφέστατα πιο έξυπνος από σένα προγραμματιστής), sorry κιόλας, αλλά δεν σε υποχρέωσε κανείς :)

 

Τώρα και να τελειώνω σιγά-σιγά, οι ερευνητές του ITE είναι ακαδημαϊκοί. Άρα οι άνθρωποι θέλουν να συνεισφέρουν στην επιστήμη των υπολογιστών (όπως κάνουν εδώ και χρόνια) και αυτή τη φορά ασχολήθηκαν με ένα *πολύ* δημοφιλές εργαλείο και την ασφάλεια υπολογιστών. Μια χαρά φαίνεται σε μένα.

Δείχνει ότι κι αυτοί έχουν facebook! στην πυρά :P

 

cheers

 

Υ.Γ. ουδέν σχόλιο για το αυτοφακέλωμα.. το fb περιμέναμε..

 

 

Και εγω δεν μπορω αυτους που κανουν Εγγραφη για να απαντησουν μοναχα σε 1 θεμα....

Οσο για τους φιλους οποιος πει πως μπηκε στο Facebook απλα για να "εντοπισει" καποια παλια του γνωριμια τοτε μας δουλευει χοντρα.

Το 99.9% εκει μεσα μπαινει για καμακι γιατι πολυ απλα δεν μπορει να το κανει εξω για καποιο λογο. Οποτε ΝΑΙ το Facebook και ολα αυτα που αναφερθηκαν εχουν κανει τα παιδια Χαλβαδες. Οσο για το WOW και τα αλλα παιχνιδια με ειδατε να πω οχι ? Αυτα ομως ανηκουν σε αλλο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω δεν μπορω αυτους που κανουν Εγγραφη για να απαντησουν μοναχα σε 1 θεμα....

Αν μόνο ένα θέμα τον απασχολεί και θέλει να τοποθετηθεί, μόνο σε αυτό απαντάει.

Δεν καταλαβαίνω την λογική σου.

Δηλαδή μετά από πόσες απαντήσεις/θέματα θεωρείς εσύ πως κάποιος είναι αποδεκτός? :rolleyes:

Οσο για τους φιλους οποιος πει πως μπηκε στο Facebook απλα για να "εντοπισει" καποια παλια του γνωριμια τοτε μας δουλευει χοντρα.

Το 99.9% εκει μεσα μπαινει για καμακι γιατι πολυ απλα δεν μπορει να το κανει εξω για καποιο λογο. Οποτε ΝΑΙ το Facebook και ολα αυτα που αναφερθηκαν εχουν κανει τα παιδια Χαλβαδες. Οσο για το WOW και τα αλλα παιχνιδια με ειδατε να πω οχι ? Αυτα ομως ανηκουν σε αλλο θεμα.

 

Το γεγονός πως έτσι το βλέπεις εσύ έτσι, δεν το κάνει και κανόνα.

Προσωπικά, δεν έχω κανει ούτε καν αναγνωριστικά λογαριασμό στο facebook, αλλά γνωρίζω αρκετό κόσμο που το χρησιμοποιεί χωρίς υπερβολές, και χωρίς να έχει καν την ανάγκη να κάνει "καμάκι"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτιμω τα μελη που εχουν ενεργο ρολο εδω μεσα και οχι οσους ερχονται μονο για να απαντησουν σε κατι που τους ενδιαφερει αμεσα. Αποψη μου φυσικα δεν ειναι αναγκη να την συμμεριστεις.

 

Το τι γνωριζεις εσυ δεν σημαινει πως ισχυει. Μπορει καποιος να κανει καμακι και να μην το διατυμπανιζει γιατι μπορει να το θεωρει "μειωτικο"....Πχ πως λενε πολλοι ανθρωπο "Δεν ψαχνομαι" γιατι το θεωρουν μειωτικο ενω στην πραγματικοτητα δεν αφηνουν πετρα ασηκωτη ? :)

Μπορει ομως αυτοι που ξερεις να ανηκουν στο 0.1% εκει μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτιμω τα μελη που εχουν ενεργο ρολο εδω μεσα και οχι οσους ερχονται μονο για να απαντησουν σε κατι που τους ενδιαφερει αμεσα. Αποψη μου φυσικα δεν ειναι αναγκη να την συμμεριστεις.

Μα αν μόνο ένα θέμα τους απασχολεί και έχουν άποψη για αυτό τι να κανουν?

Να μην γράψουν την άποψή τους για το facebook επειδή δεν γνωρίζουν προγραμματισμό ή ποια κάρτα γραφικών είναι η καλύτερη?

Το τι γνωριζεις εσυ δεν σημαινει πως ισχυει. Μπορει καποιος να κανει καμακι και να μην το διατυμπανιζει γιατι μπορει να το θεωρει "μειωτικο"....Πχ πως λενε πολλοι ανθρωπο "Δεν ψαχνομαι" γιατι το θεωρουν μειωτικο ενω στην πραγματικοτητα δεν αφηνουν πετρα ασηκωτη ? :)

Μπορει ομως αυτοι που ξερεις να ανηκουν στο 0.1% εκει μεσα.

 

Δεν λέω πως ισχύει ή όχι κάτι που δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω.

Μία άποψη μπορώ μόνο να εκφέρω.

Αυτό που σου λέω είναι πως ούτε εσύ, ούτε κανένας δεν είναι σε θέση να γνωρίζει για ποιο λόγο ασχολείται ο καθένας με το facebook, πόσο χρόνο αφιερώνει σε αυτό, αν είναι γαμίκος ή λυγούρης κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω πως υπαρχει 1 ανθρωπος που πιστευει πως η υπαρξη των γνωστων Dating Sites ειναι για κατι αλλο απο αυτο που δηλωνουν αλλα οκ αποψεις ειναι αυτες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω πως υπαρχει 1 ανθρωπος που πιστευει πως η υπαρξη των γνωστων Dating Sites ειναι για κατι αλλο απο αυτο που δηλωνουν αλλα οκ αποψεις ειναι αυτες :)

 

Δεν ξέρω αν το facebook είναι γνωστό ως "dating site", πάντως το myspace π.χ είναι (κατά βαση) για την διάδοση μουσικής.

Από εκεί και πέρα, ακόμα και αν θεωρείται κάποιο "dating site", δεν σημαίνει πως οι χρήστες του είναι χαλβάδες-αποβλακωμένοι κλπ...

 

anyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To myspace αρχισε σαν Dating Site και μετα αρχισαν αλλοι να προωθουν κομματια μουσικης , αλλοι βιντεακια, αλλοι ανοιξαν Fan Clubs επωνυμων προσωπων κτλ κτλ κτλ.

Απλα επεσε κοσμος και το εκμεταλευτηκαν μερικοι δεοντος. Δεν αλλαζει ομως το γεγονος του πως ξεκινησε και του τι κανει η πλειοψηφια εκει μεσα.

Τεσπα, βγηκαμε εκτος θεματος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον) Συγχαρητήρια στα παιδιά που απέδειξαν για άλλι μια φορά ότι η Ελλάδα δεν προσφέρει μόνο στην πειρατεία όπως θέλουν να πιστεύουν κάποιοι στο εξωτερικό, αλλά μπορεί εξίσου να προσφέρει στην επιστήμη της Πληροφορικής και στο σύγχρονο διαδικτυομένο κόσμο.

2ον) Κάποιος είπε ότι είμαστε καμένοι όσοι είμαστε στο facebook. Καλό θα ήταν τις προσβολές να τις κρατάει για την παρέα του. Και εγώ είμαι μέλος στο facebook, αλλά το έχω πάρει στην πλάκα και ασχολούμαι πολύ αραιά. Αυτό σημαίνει ότι είμαι καμένος;

Προσωπικά το facebook με βοήθησε να ξαναβρώ τους παλιούς συμφοιτητές μου και να θυμηθώ παλιές καλές εποχές.

Από εκεί και ύστερα αν έχω χρόνο μπαίνω και αν δεν έχω δεν μπαίνω.

3ον) Όσον αφορά το θέμα ασφάλεια. Πρέπει να καταλάβουμε επιτέλους ότι στην πληροφορική δεν υπάρχει ασφάλεια, αλλά η έννοια του λιγότερου και του περισσότερου ασφαλούς. Οτιδήποτε παίρνει μια IP και γενικά είναι μέρος ενός οποιοδήποτε δικτύου είναι εκτεθειμένο σε όσους έχουν κακές προθέσεις. Είτε windows PC είναι, είτε Linux, είτε Facebook. Το διαδίκτυο δεν ανήκει στους καλούς, μόνο, ανθρώπους αλλά σε όλο τον κόσμο.

Από εκεί και μετά ο καθένας κάνει τις επιλογές και αναλαμβάνει τις ευθύνες και τις συνέπειες των πράξεών του.

Αν θέλει κάποιος να ανεβάζει στο facebook όλες τις στιγμές της ζωής του δικαίωμά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι καλη σαν κινηση γιατι δειχνει και τουσ κινδυνους για την τεχνολογια αλλα και για τον ανθρωπινο χαρακτηρα,γιατι τετοιου ειδους σαιτ κανουν παιδια που εχουν προβληματα αντικοινωνικοτητας να γινονται πιο εσωστρεφη και να καθονται μπροστα απο τισ οθονες νομιζωντας πςσ επικοινωνουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω δεν μπορω αυτους που κανουν Εγγραφη για να απαντησουν μοναχα σε 1 θεμα....

 

Αν και νομίζω ότι δεν αξίζει που το σχολιάζω αυτό (για προφανής λόγους) θα άλλαζε κάτι αν σου έλεγα ότι το account το έχω (όπως μπορείς να δεις και μόνος σου) από 9/2/2006. Ή μήπως αν σου έλεγα ότι παρακολουθώ τα RSS feeds του insomnia.gr από την εποχή που έβαλαν RSS...Τότε θα διάβαζες με περισσότερη προσοχή τη γνώμη μου?

 

Αυτό που δεν κατάλαβες στο αρχικό μου post είναι ότι δεν υποστηρίζω το fb (δεν παίρνω ποσοστά.. μακάρι να έπερνα :P) αλλά υποστηρίζω ότι είναι ένα "εργαλείο" που ο καθένας χρησιμοποιεί όπως θέλει.

Για μένα το ίδιο ισχύει και για το insomnia. Είναι ένα "εργαλείο" που χρησιμοποιώ για ενημέρωση. Δεν με υποχρεώνει κάποιος να σχολιάζω τα άρθρα. Αν θέλω το κάνω, αν θέλω όχι. Αν θέλεις τα διαβάζεις, αν δεν θέλεις τα προσπερνάς.

 

Οσο για τους φιλους οποιος πει πως μπηκε στο Facebook απλα για να "εντοπισει" καποια παλια του γνωριμια τοτε μας δουλευει χοντρα.

Το 99.9% εκει μεσα μπαινει για καμακι γιατι πολυ απλα δεν μπορει να το κανει εξω για καποιο λογο. Οποτε ΝΑΙ το Facebook και ολα αυτα που αναφερθηκαν εχουν κανει τα παιδια Χαλβαδες. Οσο για το WOW και τα αλλα παιχνιδια με ειδατε να πω οχι ? Αυτα ομως ανηκουν σε αλλο θεμα.

 

Αν και το ποσοστό που δίνεις είναι ισοπεδωτικό ας πούμε ότι συμφωνώ μαζί σου. Όμως ξεχνάς ότι το 0.1% των 124.000.000 του κόσμου που έχει συγκεντρώσει το fb (σύμφωνα με αυτό) είναι το 124.000. Άρα γιατί αποκλύεις το γεγονός ο φίλος σου να λέει απλά αλήθεια? Νομίζω είσαι απόλυτος. Από την άλλη πάλι δεν βλέπω το κακό να προσπαθεί να γνωρίσει καινούργιες γυναίκες έστω κι έτσι (κι αν όντως δεν μπορεί να το κάνει έξω?)...για να γίνει κάτι τελικά μεταξύ τους θα πρέπει (αργά ή γρήγορα) να υπάρξει προσωπική επαφή (Δεν έχει ανακαλυφθεί εφαρμοφή που να αντικαθιστά την σωματική επαφή στο fb ή στο internet γενικότερα :P ).

 

Δεν νομιζω πως υπαρχει 1 ανθρωπος που πιστευει πως η υπαρξη των γνωστων Dating Sites ειναι για κατι αλλο απο αυτο που δηλωνουν αλλα οκ αποψεις ειναι αυτες :)

 

Μόνο αν αναλογιστείς τον παραπάνω αριθμό δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις ότι δεν μιλάμε απλά για ένα Dating Site...κάτι παραπάνω πρέπει να είναι.

Τώρα όσο για το myspace, για ένα site όπου σύμφωνα με αυτό το άρθρο κατέχει την θέση 8 στις ιστοσελίδες που άλλαξαν τον κόσμο...

Θα έλεγα απλά ότι ο μαθητής (fb) ξεπέρασε το δάσκαλο (myspace) :)

γεγονός σύνηθες σε θέματα τεχνολογίας

 

cheers

 

P.S. το άρθρο από την guardian αναδημοσιεύτηκε και στην καθημερινή "ελαφρώς" (ή μάλλον τελείως) αλαγμένο και κατόπιν στο insomnia (βλ. εδώ) και μάλιστα το αναφέρω γτ είχα γράψει και σχόλιο και τώρα βλέπω ότι τα έχουν σβήσει. Οπότε φίλε HellasVagabond γράψε 3 (μαζί μ'αυτό) στα μηνύματά μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...