Προς το περιεχόμενο

Γρηγορες δουλειες (χωρις καριερα)


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν περιμένουν οι ντελιβεράδες να την βγάλουν από τα τιπς κάηκαν στην χρονική περίοδο που διανύουμε.Σιγά μην αφήνουν πολλοί φιλοδώρημα...Εκτός κι από τα λίγα χρήματα που κυκλοφορούν οι τιμές του φαγητού απ' έξω έχουν γίνει απαγορευτικές.Πως να αφήσει ο άλλος τιπ μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
ο deliveras τρεχει μεσα στους δρομους με οτι κ να σημαινει αυτο.κ οτι θα πρεπει να παει δουλεια ακομη κ αν κανει ζεστη-κρυο-βρεχει-χιονιζει.

 

αυτος ομως το μονο που εχει να κανει ειναι να αφησει τα σουβλακια και να φυγει.

ΕΓΩ ομως επρεπε να κατσω εκει και να φτιαξω το προβλημα που ειχε ο καθε παπαρας και να ειχε και παραπονο! εδω σε θελω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε σε έδιωξαν από τη δουλειά;

 

οταν αποφασισα να φυγω! (την ειπα στο boss και δεν αντεξε να με ακουει αλλο.....)

 

τουλαχιστον εφυγα με το κεφαλι ψηλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ειναι η λύση, ΜΑΣΤΟΡΑΣ παντος τύπου.

Μάθε να περνάς πλακάκια ή να βάφεις-σοβατίζεις ή ακόμα καλύτερα να συναρμολογείς κουζίνες απο ΙΚΕΑ.

Στα 2 πρώτα μεροκάματο πάνω απο 50Ε, ενώ στο τελευταίο πέζουν και τυχερα (πας σε καμια φοιτήτρια να στήσεις κανα έπιπλό και πέρνεις ''διπλό'' μεροκαματο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε aledjo,το πρώτο πράγμα που έπρεπε να κάνεις (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) ήταν να απομακρυνθείς χωροχρονικά κανα δυο βδομάδες.Εκεί,μαζί με τη πάρτη σου (εσύ κι ο εαυτός σου) θα βρίσκατε μιά άκρη,κάνοντας την ίδια δουλειά να φτάνει ακριβώς εκεί για την πληρωμή σου.Πιό απλά:Μπανάνες σε πληρώνανε;=Μαϊμούδες θα εξυπηρετούσανε τους πελάτες τους.Βάζανε καρυδάκια;Σκιουράκια και νυφίτσες.Μόνο με πραγματικά χρήματα θα είχαν ευσυνείδητους υπαλλήλους.Μην ξεχνάς ότι σε έχουν περισσότερο ανάγκη αυτοί,παρά εσύ τη δικιά τους δουλειά,ιδίως όταν έχεις αντικείμενο.Εντάξει,θα βρουν κάποιον,θα τον μάθουν,θα περνάει ο καιρός,τα λάθη θα συσωρεύονται,οι πελάτες θα διαμαρτύρονται και το αφεντικό θα επενδύει στην εκπαίδευση όλο και περισσότερων καινούργιων υπαλλήλων,μιας και -όπως άφησες να διαφανεί- οι εργασιακές συνθήκες δεν ευνοούν μακροημέρευση...Πόσο θα αντέξει έτσι η δουλειά του;

 

Παράτα τις μλκιες για courierάκια και deliverάδες και κάτσε να σκεφτείς πως θα τη βγάλεις κάνοντας αυτό που σ' αρέσει και που έχεις σπουδάσει γι αυτό.

 

Άλλωστε ποιός σου είπε ότι δεν έχει ευθύνες ο courierάκος;Κάτσε να στη πέσει πρεζάκι σπάζοντας το κουτί σου και βρες άκρη με την ασφάλεια,ή αν άθελά σου συμμετέχεις σε διακίνηση.Εντάξει,σε κανα δίμηνο θα αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας,μέχρι τότε θα έχεις μάθει πολλά για το δικονομικό σύστημα της Ελλάδας,με τον πλέον ευπροσήγορο τρόπο (κιφάλ=στου χαντάκ).

 

Just my 2 ?cents.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@o_magazatoras +1 φίλος.

 

πέρα απο την πλάκα είναι φίλτατε aledjo όπως σου τα έγραψε το παληκάρι, έτσι θα είσαι πιο κοντά στον στόχο σου κ δεν θα καταλήξεις με νέα προβλήματα (κουβαλώντας και μερικά απο τα παλιά).

 

offtopic ps: μετράει να μιλάς με αφηρημένες αναφορές, ώρες-ώρες αναρωτιέσαι και εσύ ο ίδιος τι γράφεις :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...offtopic ps: μετράει να μιλάς με αφηρημένες αναφορές, ώρες-ώρες αναρωτιέσαι και εσύ ο ίδιος τι γράφεις :lol:

 

Αν μιλάς για μένα,μάθε ότι έπεσα στο καζάνι μικρός...:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε aledjo,το πρώτο πράγμα που έπρεπε να κάνεις (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) ήταν να απομακρυνθείς χωροχρονικά κανα δυο βδομάδες.Εκεί,μαζί με τη πάρτη σου (εσύ κι ο εαυτός σου) θα βρίσκατε μιά άκρη,κάνοντας την ίδια δουλειά να φτάνει ακριβώς εκεί για την πληρωμή σου.Πιό απλά:Μπανάνες σε πληρώνανε;=Μαϊμούδες θα εξυπηρετούσανε τους πελάτες τους.Βάζανε καρυδάκια;Σκιουράκια και νυφίτσες.Μόνο με πραγματικά χρήματα θα είχαν ευσυνείδητους υπαλλήλους.Μην ξεχνάς ότι σε έχουν περισσότερο ανάγκη αυτοί,παρά εσύ τη δικιά τους δουλειά,ιδίως όταν έχεις αντικείμενο.Εντάξει,θα βρουν κάποιον,θα τον μάθουν,θα περνάει ο καιρός,τα λάθη θα συσωρεύονται,οι πελάτες θα διαμαρτύρονται και το αφεντικό θα επενδύει στην εκπαίδευση όλο και περισσότερων καινούργιων υπαλλήλων,μιας και -όπως άφησες να διαφανεί- οι εργασιακές συνθήκες δεν ευνοούν μακροημέρευση...Πόσο θα αντέξει έτσι η δουλειά του;

 

καταλαβες απολυτος τη κατασταση....

συμφωνω μαζι σου αλλα μου την εχει δωσει πολυ στα νευρα!

 

θα κανω διακοπες 2-3 βδομαδες να ηρεμησω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάς για μένα,μάθε ότι έπεσα στο καζάνι μικρός...:lol:

 

μαν παρεξήγηση, ειλικρινά σου μιλάω, ήταν για αυτά που έγραφα, τα ξαναδιάβασα και κόλλησα λίγο :P no offence, τα είπες πολύ σωστά :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην παίρνεις την άποψή σου πίσω.Έτσι ακριβώς είναι,όπως τα λες

offtopic ps: μετράει να μιλάς με αφηρημένες αναφορές, ώρες-ώρες αναρωτιέσαι και εσύ ο ίδιος τι γράφεις
.Οι λογισμοί μου με φέρνουν σε λαβύρινθους,tera ingognita ανακαλύπτω σε κάθε χιλιοειπωμένα.Αυτό είναι το καλό της διάχυσης.Το κακό είναι ότι μ' αρέσει το χυμαδιό αλλά η συγκρότηση έχει διαφορετική άποψη,μιας και προ πολλού έχει διαφοροποιήσει τις σχέσεις της μαζί μου....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είσαι στο χώρο των υπολογιστών και να είσαι δυσαρεστημένος και κακοπληρωμένος περίεργο το βλέπω.

Ή τεμπελάκος είσαι και σε χαλάει η δουλειά, ή έπεσες σε περίπτωση και δεν έχεις εμπειρία από το χώρο.

Κανένας δεν βρίσκει άτομα της προκοπής για να κάνει τη δουλειά του (τεχνικούς-προγραμματιστές-αναλυτές-consultants), κι εσύ θες να γίνει ντελιβεράς??

 

Το 1/3 από αυτούς είναι στα νοσοκομεία...

 

Αν είσαι καλός τεχνικός μπορείς να παίρνεις 40-50 ευρώ την ώρα (για αρχή) στην ξεφτίλα (και μαύρα αν το ζητήσεις).. Οι πιο φτηνές υπηρεσίες (αν εξαιρέσεις πλαίσιο κλπ. που έχουν πιτσιρικάδες και ασχολούνται με μαλακίες) είναι 60-70 ευρώ την ώρα για εγκαταστάσεις antivirus!!!!

 

Αν έχεις κονέ με πελάτες από εκεί που δούλευες, χτύπα τους την πόρτα ως ελεύθερος επαγγελματίας και γίνε αφεντικό του εαυτού σου.

Στην αρχή για να πάρεις πελατολόγιο σε παίρνει να δώσεις και 30 ευρώ την ώρα (για τον πρώτο χρόνο) για να μπεις σε εταιρίες και να αναλάβεις τη συντήρηση.

 

Θα πρέπει να είσαι σοβαρός όμως, και να αποβάλλεις από πάνω σου τυχόν νοοτροπία "υπαλλήλου" (λούφα - γκρίνια - κλάψα. Φταίνε όλοι εκτός από εμάς). Δεν λέω ότι την είχες....

Και λιγότερο θα δουλεύεις, και περισσότερα θα βγάζεις, και καλύτερη ποιότητα δουλειάς θα παραδίδεις ...

 

Την επιβίωση μας και το τι θέλουμε να κάνουμε πρέπει να τ%u

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μιλαμε για τρελο μεροκαματο και δουλεια αλλα ο ελληνας θελει με βαση το πτυχιο του να βγαλει φραγκο..

εχω 2 παραδειγματα..φιλος συναδελφος εχει 30 στρεματα ροδακινα στη Βεροια..ξερει απο αγροτικη ζωη παιρνει αδεια 1-2 βδομαδες ανα 3-4 μηνες και δουλευει και τα χωραφια οπου του βγαζουν ενα 15-20.000 ευρω το χρονο δλδ 1500 ευρω εξτρα στο μισθο του..εχω βγαλει τα εξοδα για εργατες , λιπασματα κλπ..καθαρα αυτα..και παντα παιρνει ν-1 εργατες διοτι και αυτος ειναι στο χωραφι..θα πειτε γιατρος πως γινεται μπλα μπλα..και γιατι οχι??

αλλο παραδειγμα ενας γνωστος μου τελειωσε φιλολογος στην αθηνα,αριστουχος κλπ..εκανε ιδιετερα ,φροντιστηριο δουλευε μια περιοδο..δεν εβγαινε..ανοιξε ενα μαγαζι με μπογιες κλπ και εχει κονομησει στο μερος που ειναι..ο αδερφος του δεν εκατσε καν να ασχοληθει με σπουδες..πηρε διπλα σε ενα ΤΕΙ ενα μαγαζακι και το εκανε σαντουιτσαδικο με καφεδες κλπ..φραπες στο 2ευρω..αν παρεις και σαντουιτσακι (μεγαλο ) ο φραπες ειναι τζαμπα..δλδ δινεις 3 ευρω συνολο..κανει τζιρο..αντε να μην πω αλλα τρελα λεφτα...τα διπλασια απ'οσα βγαζει ενας διευθυντης κλινικης στο δημοσιο.

ο θειος μου στο χωριο εχει 230 προβατα..ο ξαδερφος μου απο μικρος πηγαινε στη δουλεια με το μπαρμπα μου και την εμαθε τη δουλεια..τωρα ο θειος μου καθεται και ο μικρος τα βγαζει περα με 230 προβατα.εμαθε και να σοβατιζει,πλακακια,ηλεκτροκολησεις καγκελα κλπ..βγαζει ενα 4αρι ανετα στους μηνες που δεν εχει πολυ δουλεια...ασχημα δεν περναει καθολου..

 

και ερχομαστε και στην αλλη αποψη που λεει "οι μεταναστες μας εφαγαν τις δουλειες" οι μεταναστες απλως εκπληρωσαν τις θεσεις εκεινες που ο ελληνας απαξιουσε και δουλευουν γιατι ειναι εργατικοι και οχι τεμπεληδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβες απολυτος τη κατασταση....

συμφωνω μαζι σου αλλα μου την εχει δωσει πολυ στα νευρα!

 

θα κανω διακοπες 2-3 βδομαδες να ηρεμησω.....

Φίλε aledjo,το πρώτο πράγμα που έπρεπε να κάνεις (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) ήταν να απομακρυνθείς χωροχρονικά κανα δυο βδομάδες.Εκεί,μαζί με τη πάρτη σου (εσύ κι ο εαυτός σου) θα βρίσκατε μιά άκρη,κάνοντας την ίδια δουλειά να φτάνει ακριβώς εκεί για την πληρωμή σου.

ρε παιδια πειτε μου που δουλευετε κ μπορειτε να αραζετε, οποτε ξενερωνετε με κατι για κανα 2-3 βδομαδες γιατι θελω να παω κ γω..

 

@νικος ε. να υποθεσω πως ολες οι περιπτωσεις ειναι επαρχια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...