Προς το περιεχόμενο

Γρηγορες δουλειες (χωρις καριερα)


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα να μου πειτε ποιες δουλειες γνωριζετε που να ειναι απλες, χωρις καριερα, χωρις αγχος και χωρις πολλες ευθυνες!

 

Οπουδήποτε στο δημόσιο,συνδιάζει όλα τα παραπάνω στο μέγιστο βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

aledjo αν θυμάμαι καλά ασχολείσαι με την μουσική, γιατί δεν βρίσκεις δουλειά ως DJ? Ανάλογα με τις ικανότητες (οι οποίες με τον καιρό και όσο πιο πολύ δουλεύεις και σου αρέσει αυξάνονται), ο μισθός αυξάνεται, και είναι αρκετά ικανοποιητικός. Ναι έχει stress και κούραση. Απλώς στο προτείνω επειδή νομίζω ότι ασχολείσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικες εξαιρετικες δουλειες που μπορεις να κοιταξεις ειναι :

 

να κανεις τον αγιοβασίλη τα Χριστουγεννα

να γινεις μισθωτος ριπτης γιαουρτιων σε πολιτικους,μαιντανους και λοιπους τετοιους

να ψενεις καλαμποκι στο Συνταγμα

να πουλας λαχανα στη λαικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aledjo αν θυμάμαι καλά ασχολείσαι με την μουσική, γιατί δεν βρίσκεις δουλειά ως DJ? Ανάλογα με τις ικανότητες (οι οποίες με τον καιρό και όσο πιο πολύ δουλεύεις και σου αρέσει αυξάνονται), ο μισθός αυξάνεται, και είναι αρκετά ικανοποιητικός. Ναι έχει stress και κούραση. Απλώς στο προτείνω επειδή νομίζω ότι ασχολείσαι.

 

ναι δουλευα και ως DJ και τα λεφτα ηταν καλα αλλα αποφαφισα να κανω πιο φυσιολογικο ωραριο, πρωινη δουλεια και οχι να κανω τη νυχτα μερα.

οκ ασχολουμαι με τη μουσικη και μ'αρεσει αλλα ως DJ, οσοι δουλυεουν το ξερουν, δε ζεις ανθρωπινα...

ετσι λοιπον ηθελα πρωινη δουλεια και κατι που να μη το κατακρινουν (οπως DJ γιατι σου λεει νυχτα..., ποτα, δεν ειναι σοβαρη δουλεια αυτη κτλ κτλ).

εγινα λοιπον τεχνικος Η/Υ που τουλαχιστον εχεις ενα προσωπο (ειδικα στις γκομενες, αλλο να λες σκουπιδιαρης και αλλο προγραμματιστης τσσσσ επιστημονας!).

ας αφησουμε τους θειους, θειες, γνωστους κτλ κτλ....

 

ομως εκει που δουλευα ως τεχνικος η/υ, εκανα 5 δουλειες και πληρωνομουν λιγοτερο απ'οτι ενας delivery σουβλακια! ας μη πω για τα 10-12ωρα...

 

 

ετσι λοιπον αποφασισα να κοιταξω να κανω κατι που να εχει οσο λιγο αγχος, ευθηνη μπορει να εχει μια δουλεια και με καλυτερα χρηματα.

δε με νοιαζει πλεον ποια δουλεια, ας παω και σκουπιδιαρης αλλα απ'οτι εψαξα ακομα και εκει βυσμα θελει!

 

σκεφτηκα και για security, αλλα θα με αφηνουν να εχω laptop μαζι μου? :-D

 

ψαχνω ακομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευεις δλδ πως αυτες οι δουλειες δεν εχουν αγχος ή ευθυνες?

 

μαλλον, αυτο πιστευει.

για μερικές απ αυτές τις "άνετες" δουλειές, ισχύει οτι δεν έχεις άγχος τις εργάσιμες ώρες.

 

εχεις άγχος μετά. Οταν σχολάς.

λογω των "πλουσιων" αμοιβών που παιζουν, εχεις ενα άγχος πως θα πληρώσεις το νοικι, τη βενζινη, το ΣΜ, τους λογαριασμούς, τις καρτες, κλπ..

στο τέλος, για να μην τρελαθείς, προσφέρεσαι να δουλευεις εθελοντικά 15ωρο αντο 8ωρο, για να γυρνας στο σπιτι πτώμα, μονο για ύπνο και να μη σκέφτεσαι.

εκτος βέβαια, αν σου εχουν αφήσει οι φαδερς μερικα διαμερισματα και τρως τα νοίκια, οποτε πάμε στο "εισοδηματίας" που αναφέρθηκε.

 

 

delivery , κανένα άγχος, καμια ευθυνη. οτι και να γινει φταίει το μαγαζί. αρκει να γλυτώσεις τα τροχαία.

security , κανενα αγχος, αρκει να μην σου τύχει μεθυσμένο αγγλάκι.

 

babysiter , εδώ ατύχησες. Πρέπει να είναι πολύ βόδι για να μην έχεις άγχος. και σαν άντρας, δεν εχεις καμια τύχη.

 

σερβιτορος , αναλογα το μαγαζί. Εχει μια καφετέρια στο Καλαμάκι, τη Σαμπρίνα, εκει να πας... εκει ο χρόνος έχει σταματήσει. :-)

 

διανομη φυλλαδιων , το ιδανικο.

 

 

γιατι απο τα υπόλοιπα που γράφεις, εχω την εντύπωση οτι το πρόβλημα δεν ειναι το άγχος και οι ευθύνες, αλλα η κούραση, οι ώρες και η χαμηλές αμοιβές ?

 

ψαχνεις κατι ξεκούραστο και καλοπληρωμένο;

και να μην απαιτεί σπουδές , κληρονομιά και βύσμα ; (γμτ... σβησε συμβολαιογράφο, φαρμακοποιό, τελωνειακό )

 

αν εχεις υπομονή, μπορεις να δοκιμάσεις μοναχός (μεγαλες προοπτικές στο real estate),

ή μέλος σε κομματική νεολάια, ξερεις.. ενισχυση σε κλαδικές, πορείες, αφισσοκόλληση, "πολιτισμένα debates" σε αμφιθέατρα, ξυλοκοπτική. Εδώ εχει προοπτικές για διορισμο σε ΔΕΚΟ, συνδικαλισμό, υποψηφιοτητα σε δημ.συμβουλια, γγ. υπουργείων, μεχρι και βουλευτής.

 

ή .. φτιαξε εναν πολιτιστικό σύλλογο. Για την προστασία των μαρμάρων, της αρκουδας, του γηπέδου Καραϊσκάκη... ότι θελεις. Μαζεψε 100 υπογραφές απο περαστικους, οτι ειναι μέλη, και πέρνα απο το υπ.Πολιτισμού και την Ε.Ε. για επιχορήγηση.

 

τεσπα, αν βρεις τελικά το Αγιο Δισκοπότηρο των επαγγελμάτων, πες κι εμένα να το σπουδάσω κι εγώ. Καλυτερα σε p.m. Να μην κορεστεί το επάγγελμα. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@random εχω λιωσει στο γελιο!

 

οι δουλειες που αναφερω ειναι πιο ανετες σε σχεση με αυτες που εχω κανει.

 

σε αυτες που εκανα, το αγχος, η ευθυνη, η κουραση κτλ ΔΕΝ εχουν καμια σχεση με το μισθο!

 

αρα λεω αντι να κουραζομαι τζαμπα χωρις να κερδιζω αυτο που αξιζει, ας κανω κατι με λιγοτερη κουραση και αγχος αφου τα λεφτα παραμενουν τα ιδια!

 

το ξαναλεω, επερνα λιγοτερα λεφτα απο αυτα που περνει ο delivery τις γειτονιας! (που δεν εχει πτυχιο)

ασχετα αν εγω εκανα 5 δουλειες, αγχος, ευθυνη, κουραση κτλ κτλ για το μισθο αυτο.

 

σκεφτομαι λαθος?

 

 

-----Προστέθηκε 10/10/2008 στις 12 : 54 : 16-----

 

 

μαλλον, αυτο πιστευει.

για μερικές απ αυτές τις "άνετες" δουλειές, ισχύει οτι δεν έχεις άγχος τις εργάσιμες ώρες.

 

εχεις άγχος μετά. Οταν σχολάς.

λογω των "πλουσιων" αμοιβών που παιζουν, εχεις ενα άγχος πως θα πληρώσεις το νοικι, τη βενζινη, το ΣΜ, τους λογαριασμούς, τις καρτες, κλπ...

 

γιατι με τις υπολοιπες δουλειες νομζεις οτι δεν ισχυει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνε καλλιτέχνης. Ζωγράφος. Πάρε και ένα φουντωτό καπέλο και πάνε εκεί που μαζεύετε η καλή κοινωνία. Αν αντιγράψεις τίποτα καλό από το ίντερνετ μπορεί κάποιος κοιλίτσας να το αγοράσει σε πολύ καλή τιμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο deliveras τρεχει μεσα στους δρομους με οτι κ να σημαινει αυτο.κ οτι θα πρεπει να παει δουλεια ακομη κ αν κανει ζεστη-κρυο-βρεχει-χιονιζει.τα λεφτα δεν τα παιρνει απο την δουλεια αλλα απο τα tips.βαλε μεσα στο προγραμμα σαβουρες κ ζημιες...

εγω προτεινω μπαρ σερβιτορος,μπαρμαν,ντελιβερι-οχι κουριερ- απο κει κ κατω τα λεφτα ειναι λιγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...