Προς το περιεχόμενο

Γρηγορες δουλειες (χωρις καριερα)


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και ερχομαστε και στην αλλη αποψη που λεει "οι μεταναστες μας εφαγαν τις δουλειες" οι μεταναστες απλως εκπληρωσαν τις θεσεις εκεινες που ο ελληνας απαξιουσε και δουλευουν γιατι ειναι εργατικοι και οχι τεμπεληδες

 

Ετσι ;) Δουλειες υπαρχουν πολλες διαθεση δεν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

aledjo ,

αν έχεις κάποια συγκεκριμένη "τέχνη" (δικηγόρος, οδοντοτεχνίτης, παπλωματάς, υδραυλικός, νευροχειρουργός), καλύτερα μείνε σε αυτή.

Γενική οδηγία αυτό.

Από 'κει και πέρα, εξαρτάται η φάση από πολλά :

Στρατό έχεις πάει ; Αν δεν έχεις και είναι να πας, μην το πολυζαλίζεις το κεφάλι σου (που απ΄ο,τι φαίνεται δεν σου αρέσει το πολυζάλισμα του) και άνοιξε απλά μια εφημερίδα αγγελιών και λάβε έμπνευση από εκεί, και όχι από εδώ. Και πάνε ό,που θα πας, και μάζευε εμπειρίες. Καινούρια δουλειά κάθε βδομάδα κτλ.

Αν είσαι κάτω των 23ών, και δεν έχεις τρελλές ανάγκες προσωπικές, η οικογένεια βαστάει, και γενικώς στα ξέρεις ποιά σου τί θα ξημερώσει αύριο, κάνε το προηγούμενο.

 

Στην πλάκα τώρα, από αυτά που λες ο ντελιβεράς που αναφέρεις κάθε τρεις και λίγο φαίνεται να είναι καλή φάση. Δηλαδή ΜΟΝΟΣ σου το λες. Γιατί λοιπόν δεν δοκιμάζεις εκεί ;

 

Αν επίσης δεν έχεις στο μυαλό για κάτι μόνιμο, έτσι να περνάει ο καιρός και να βγάζεις κάποια λεφτά το μήνα, κοίτα για υπάλληλος καταστήματος (ό,τι διάλο και να 'ναι), προσωπικό σε νετ-καφέ, "άτομο για εξωτερικές δουλειές με δίπλωμα για μηχανή". Αυτά τα τελευταία προοπτικές εξέλιξης δεν έχουν, ούτε με τα λεφτά παίζει κάτι τρελλό (αλλά έναν βασικό ΚΑΙ τα ένσημά σου = ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ διότι σημαίνει+3 μισθούς το χρόνο, θα τα έχεις, στην καλύτερη περίπτωση), και τα "τυχερά" θα πρέπει να είσαι πολύ καπάτσος για να τα κυνηγήσεις (πχ σε νετάδικο να μάθουν οι πελάτες ότι μπορείς να κάνεις "service" σε πισιά = καμμιά εγκατάσταση win).

 

Δουλεία σε βενζινάδικο είναι "καλή φάση" επίσης, ούτε για να λυώνεις τους μυώνες σου, ούτε να καις εγκεφαλικά κύτταρα, και να έχεις "χρόνο" και ψυχική διάθεση (ούτε τρέχεις, ούτε κουβαλάς) και για το υπόλοιπο της μέρας σου, για να το ρίξεις έξω, αλλά κυρίως για να κάτσεις κάτω να σκεφτείς τί διάλο θέλεις να κάνεις στη ζωή αυτή και να σε "γεμίζει" (κάτι που να περνάει κι από σπουδές ίσως-κανένα ΙΕΚ ας πούμε)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μιλαμε για τρελο μεροκαματο και δουλεια αλλα ο ελληνας θελει με βαση το πτυχιο του να βγαλει φραγκο..

εχω 2 παραδειγματα..φιλος συναδελφος εχει 30 στρεματα ροδακινα στη Βεροια..ξερει απο αγροτικη ζωη παιρνει αδεια 1-2 βδομαδες ανα 3-4 μηνες και δουλευει και τα χωραφια οπου του βγαζουν ενα 15-20.000 ευρω το χρονο δλδ 1500 ευρω εξτρα στο μισθο του..εχω βγαλει τα εξοδα για εργατες , λιπασματα κλπ..καθαρα αυτα..και παντα παιρνει ν-1 εργατες διοτι και αυτος ειναι στο χωραφι..θα πειτε γιατρος πως γινεται μπλα μπλα..και γιατι οχι??

αλλο παραδειγμα ενας γνωστος μου τελειωσε φιλολογος στην αθηνα,αριστουχος κλπ..εκανε ιδιετερα ,φροντιστηριο δουλευε μια περιοδο..δεν εβγαινε..ανοιξε ενα μαγαζι με μπογιες κλπ και εχει κονομησει στο μερος που ειναι..ο αδερφος του δεν εκατσε καν να ασχοληθει με σπουδες..πηρε διπλα σε ενα ΤΕΙ ενα μαγαζακι και το εκανε σαντουιτσαδικο με καφεδες κλπ..φραπες στο 2ευρω..αν παρεις και σαντουιτσακι (μεγαλο ) ο φραπες ειναι τζαμπα..δλδ δινεις 3 ευρω συνολο..κανει τζιρο..αντε να μην πω αλλα τρελα λεφτα...τα διπλασια απ'οσα βγαζει ενας διευθυντης κλινικης στο δημοσιο.

ο θειος μου στο χωριο εχει 230 προβατα..ο ξαδερφος μου απο μικρος πηγαινε στη δουλεια με το μπαρμπα μου και την εμαθε τη δουλεια..τωρα ο θειος μου καθεται και ο μικρος τα βγαζει περα με 230 προβατα.εμαθε και να σοβατιζει,πλακακια,ηλεκτροκολησεις καγκελα κλπ..βγαζει ενα 4αρι ανετα στους μηνες που δεν εχει πολυ δουλεια...ασχημα δεν περναει καθολου..

 

και ερχομαστε και στην αλλη αποψη που λεει "οι μεταναστες μας εφαγαν τις δουλειες" οι μεταναστες απλως εκπληρωσαν τις θεσεις εκεινες που ο ελληνας απαξιουσε και δουλευουν γιατι ειναι εργατικοι και οχι τεμπεληδες

 

+1

 

αλλα το τεμπελης για μενα το ειπες? αν ναι τοτε κανεις λαθος.

το προβλημα μου ειναι οτι εκανα 5 δουλειες για μια και επερνα λιγοτερα λεφτα απ'οτι περνει ενας deliveras!

ας αφησουμε το αγχος, ευθηνη κουραση κτλ....

 

ειμαι λαθος λοιπον που τα εχω "παρει" και προτειμω να γινω πχ deliveras αφου ετσι κι'αλλιος τα ιδια λεφτα θα παρω? με λιγοτερη κουραση,αγχος κτλ....

 

θα ηθελα να συνεχισω τη δουλεια που εκανα ΑΝ ειχε καλυτερα λεφτα, αλλα οχι μονο λεφτα δεν ειχε αλλα τα ακουγα και απο πανω!

 

υ.γ. ξερει κανεις κανενα site με οδηγιες πως να φτιαχνεις μολοτοφ?:devil:

 

 

-----Προστέθηκε 10/10/2008 στις 08 : 01 : 59-----

 

 

Προγραμματιστής ή τεχνικός ήσουν; Έχω την αίσθηση ότι τα είπες και τα δυο..

 

τεχνικος. το "προγραμματιστης" ηταν δηθεν.....

 

 

-----Προστέθηκε 10/10/2008 στις 08 : 08 : 01-----

 

 

aledjo ,

αν έχεις κάποια συγκεκριμένη "τέχνη" (δικηγόρος, οδοντοτεχνίτης, παπλωματάς, υδραυλικός, νευροχειρουργός), καλύτερα μείνε σε αυτή.

Γενική οδηγία αυτό.

Από 'κει και πέρα, εξαρτάται η φάση από πολλά :

Στρατό έχεις πάει ; Αν δεν έχεις και είναι να πας, μην το πολυζαλίζεις το κεφάλι σου (που απ΄ο,τι φαίνεται δεν σου αρέσει το πολυζάλισμα του) και άνοιξε απλά μια εφημερίδα αγγελιών και λάβε έμπνευση από εκεί, και όχι από εδώ. Και πάνε ό,που θα πας, και μάζευε εμπειρίες. Καινούρια δουλειά κάθε βδομάδα κτλ.

Αν είσαι κάτω των 23ών, και δεν έχεις τρελλές ανάγκες προσωπικές, η οικογένεια βαστάει, και γενικώς στα ξέρεις ποιά σου τί θα ξημερώσει αύριο, κάνε το προηγούμενο.

 

Στην πλάκα τώρα, από αυτά που λες ο ντελιβεράς που αναφέρεις κάθε τρεις και λίγο φαίνεται να είναι καλή φάση. Δηλαδή ΜΟΝΟΣ σου το λες. Γιατί λοιπόν δεν δοκιμάζεις εκεί ;

 

Αν επίσης δεν έχεις στο μυαλό για κάτι μόνιμο, έτσι να περνάει ο καιρός και να βγάζεις κάποια λεφτά το μήνα, κοίτα για υπάλληλος καταστήματος (ό,τι διάλο και να 'ναι), προσωπικό σε νετ-καφέ, "άτομο για εξωτερικές δουλειές με δίπλωμα για μηχανή". Αυτά τα τελευταία προοπτικές εξέλιξης δεν έχουν, ούτε με τα λεφτά παίζει κάτι τρελλό (αλλά έναν βασικό ΚΑΙ τα ένσημά σου = ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ διότι σημαίνει+3 μισθούς το χρόνο, θα τα έχεις, στην καλύτερη περίπτωση), και τα "τυχερά" θα πρέπει να είσαι πολύ καπάτσος για να τα κυνηγήσεις (πχ σε νετάδικο να μάθουν οι πελάτες ότι μπορείς να κάνεις "service" σε πισιά = καμμιά εγκατάσταση win).

 

Δουλεία σε βενζινάδικο είναι "καλή φάση" επίσης, ούτε για να λυώνεις τους μυώνες σου, ούτε να καις εγκεφαλικά κύτταρα, και να έχεις "χρόνο" και ψυχική διάθεση (ούτε τρέχεις, ούτε κουβαλάς) και για το υπόλοιπο της μέρας σου, για να το ρίξεις έξω, αλλά κυρίως για να κάτσεις κάτω να σκεφτείς τί διάλο θέλεις να κάνεις στη ζωή αυτή και να σε "γεμίζει" (κάτι που να περνάει κι από σπουδές ίσως-κανένα ΙΕΚ ας πούμε)...

 

 

εχω παει στρατο και ειμαι 24,5. δεν εχω και τη τρελη αναγκη αλλα νιωθω μαμακας με αυτο που γινεται.....

 

δε ξερω θα ψαξω διαφορα..

 

ενας φιλος μου δουλευει ταχυδρομος και μου λεει τα καλυτερα....

φευγει νωρις και αλλα....

το σκεφτομαι και αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν, για την οικονομία της συζήτησης, να μας πει ο φίλος aledjo τι άγχη και ευθύνες είχε η προηγούμενη δουλειά του, ακριβώς όμως.

 

Από κάποια μισόλογα εδώ και άλλα (οφ)τόπιξ, σχημάτισα την εντύπωση ότι το επάγγελμά του είναι/ήταν τεχνικός υπολογιστών. Αν δεν έπεσα έξω λοιπόν και αν παραβλέψουμε το πρήξιμο όρχεων που προκαλεί- μερικές φορές απλά και μόνον- η φυσική παρουσία του αφεντικού/προϊσταμένου σε κάθε είδους επιχείρηση, τότε είμαι πραγματικά περίεργος να ακούσω τι είναι αυτό που μπορεί να κάνει αυτή την απασχόληση ανυπόφορη...

 

 

edit:

δεν είχα δει το από πάνω, όμως, σγκρουντ!

το δεύτερο σκέλος της ερώτησης ισχύει πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παει στρατο και ειμαι 24,5. δεν εχω και τη τρελη αναγκη αλλα νιωθω μαμακας με αυτο που γινεται.....

 

δε ξερω θα ψαξω διαφορα..

 

ενας φιλος μου δουλευει ταχυδρομος και μου λεει τα καλυτερα....

φευγει νωρις και αλλα....

το σκεφτομαι και αυτο

 

Μετά από ΑΥΤΑ τα στοιχεία, θα πω :

ΑΝ έχεις συγκεκριμένη τέχνη, μείνε σε αυτήν.

Αν πάλι όχι, κάτσε και σκέψου σοβαρά, εξέτασε τον εαυτό σου, δες τί δυνατότηες έχεις,

και βάλε στόχους για το τί θα κάνεις από 'δω και πέρα, και προσπάθα να μην χάνεις χρόνο "μαζεύοντας εμπειρίες"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μιλαμε για τρελο μεροκαματο και δουλεια αλλα ο ελληνας θελει με βαση το πτυχιο του να βγαλει φραγκο..

εχω 2 παραδειγματα..φιλος συναδελφος εχει 30 στρεματα ροδακινα στη Βεροια..ξερει απο αγροτικη ζωη παιρνει αδεια 1-2 βδομαδες ανα 3-4 μηνες και δουλευει και τα χωραφια οπου του βγαζουν ενα 15-20.000 ευρω το χρονο δλδ 1500 ευρω εξτρα στο μισθο του..εχω βγαλει τα εξοδα για εργατες , λιπασματα κλπ..καθαρα αυτα..και παντα παιρνει ν-1 εργατες διοτι και αυτος ειναι στο χωραφι..θα πειτε γιατρος πως γινεται μπλα μπλα..και γιατι οχι??

αλλο παραδειγμα ενας γνωστος μου τελειωσε φιλολογος στην αθηνα,αριστουχος κλπ..εκανε ιδιετερα ,φροντιστηριο δουλευε μια περιοδο..δεν εβγαινε..ανοιξε ενα μαγαζι με μπογιες κλπ και εχει κονομησει στο μερος που ειναι..ο αδερφος του δεν εκατσε καν να ασχοληθει με σπουδες..πηρε διπλα σε ενα ΤΕΙ ενα μαγαζακι και το εκανε σαντουιτσαδικο με καφεδες κλπ..φραπες στο 2ευρω..αν παρεις και σαντουιτσακι (μεγαλο ) ο φραπες ειναι τζαμπα..δλδ δινεις 3 ευρω συνολο..κανει τζιρο..αντε να μην πω αλλα τρελα λεφτα...τα διπλασια απ'οσα βγαζει ενας διευθυντης κλινικης στο δημοσιο.

ο θειος μου στο χωριο εχει 230 προβατα..ο ξαδερφος μου απο μικρος πηγαινε στη δουλεια με το μπαρμπα μου και την εμαθε τη δουλεια..τωρα ο θειος μου καθεται και ο μικρος τα βγαζει περα με 230 προβατα.εμαθε και να σοβατιζει,πλακακια,ηλεκτροκολησεις καγκελα κλπ..βγαζει ενα 4αρι ανετα στους μηνες που δεν εχει πολυ δουλεια...ασχημα δεν περναει καθολου..

 

και ερχομαστε και στην αλλη αποψη που λεει "οι μεταναστες μας εφαγαν τις δουλειες" οι μεταναστες απλως εκπληρωσαν τις θεσεις εκεινες που ο ελληνας απαξιουσε και δουλευουν γιατι ειναι εργατικοι και οχι τεμπεληδες

 

Συμφωνώ στο οτι δεν παίζει ρόλο το πτυχίο. Υπάρχουν πολλοί που βγάζουν πολύ περισσότερα χρήματα σε δουλειές σαν αυτές που αναφέρεις.

 

Το ζήτημα είναι να έχεις κάποιο κεφάλαιο ή κάποια στρέμματα γης σε περιοχή που να αξίζουν. Αν τα είχαμε αυτά δεν θα μιλούσαμε καν για πτυχία.

 

Δεν είναι εύκολο για τον καθένα να ανοίξει κατάστημα δίπλα σε εκπαιδευτικό ίδρυμα. Χρειάζεται ένα κεφάλαιο για τα λειτουργικά έξοδα που δεν είναι και λίγα.

 

Αν πάλι, κάποιος έχει κάποιος χωράφια σε περιοχή που δεν αξίζουν μια τι να τα κάνει? Ο παπούς μου αγρότης ήταν, αλλά με τα σιτηρά έβγαζε μηδαμινά έσοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα όμως να το βλέπεις και λίγο μακροπρόθεσμα το θέμα aledjo. Μπορεί ο deliverάς να βγάζει περισσότερα απο έναν τεχνικό (αν όντως βγάζει περισσότερα) αλλά τί προοπτικές εξέλιξης έχει ένας deliverάς; Μέχρι πότε θα μπορεί να δουλεύει; -και μετά τί γίνεται; Ενώ ο τεχνικός έχει προοπτικές να φτάσει ψηλά. Όλα εξαρτώνται απο τους στόχους που έχεις θέσει. Να θυμάσαι πάντως πως η δουλειά που πληρώνει καλύτερα, είναι αυτή που απαιτεί συνδυασμό ικανοτήτων και υπευθυνότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε που ο deliver-ας μπορεί να έχει ξεκινήσει να δουλεύει απο τα 16 του με 300-400 ευρώ και να έχει φτάσει να παίρνει 700-800 μετά απο πολλά χρόνια δουλειάς. Αυτό το ποσό ίσως να είναι και το μέγιστο που μπορεί να φτάσει.

 

Ο τεχνικός αν έχει εμπειρία, αν μάθει να στήνει κανα σερβερ-δίκτυα, αν έχει προσωπικό πελατολόγιο μπορεί να φτάσει σε σημείο να παίρνει καλά χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει ο deliveras και αλλες τετοιες δουλειες, να μην εχουν εξελιξη αλλα μπορει να κανει οτι δε μπορω εγω.

για παραδειγμα εγω δουλευα απο το πρωι μεχρι το βραδυ, μετα που ορεξη να βγω για βολτα (καμια γκομενα κτλ κτλ)? και Σαββατα.... κυριακη δε γινοταν γιατι ξεκουραζομουν για να μπορω να συνεχισω απο Δευτερα.

ειχα χασει τον εαυτο μου και δε ηξερα γιατι δουλευω.

αν ειναι να συνεχισω ηταν υπολοιπη ζωη μου ετσι τοτε να μου λειπει. προτειμω να περνω 500 ευρω αλλα χαιρομαι τη ζωη μου παρα 1000 και το μονο που να κανω ειναι δουλεια-σπιτι-δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά τώρα είσαι σχεδόν 25 και άντε το delivery γίνεται εύκολα. Πες ότι τα παρατάς όλα και ασχολείσαι μόνο με delivery και βγάζεις και 1200 ευρώ το μήνα σου λέω εγώ. Σε πέντε χρόνια ή σε 10 τι θα γίνει όμως? Νομίζεις θα είσαι 35 και θα μπορείς να γυρνάς με τα μηχανάκια να αφήνεις πίτσες?

 

Τότε θα είναι αργά για να πάρεις μια σταθερή δουλειά καριέρας και να αρχίσεις να χτίζεις πάνω σε αυτή, καθώς ήδη αυτοί που δούλευαν από τα 22 τους και θα σου ρίχνουν στην ιεραρχία και θα σου σπάνε ακόμα πιο πολύ τα νεύρα από ότι νομίζεις ακούς τώρα. Τέλος εσύ μπορεί με 500 γιουρα να χαίρεσαι την ζωή σου, αλλά όταν θα έχεις γυναίκα και παιδί δεν θα σου φτάνουν ούτε για την πρώτη βδομάδα του μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά τώρα είσαι σχεδόν 25 και άντε το delivery γίνεται εύκολα. Πες ότι τα παρατάς όλα και ασχολείσαι μόνο με delivery και βγάζεις και 1200 ευρώ το μήνα σου λέω εγώ. Σε πέντε χρόνια ή σε 10 τι θα γίνει όμως? Νομίζεις θα είσαι 35 και θα μπορείς να γυρνάς με τα μηχανάκια να αφήνεις πίτσες?

 

και νομιζεις οτι μετα απο τοσα χρονια, πχ στα 35 οπως λες, θα εχω αντοχη οπως τωρα να δουλευω απο το πρωι μεχρι το βραδυ μεσα στο τρεξιμο και αγχος?

 

το delivery που λετε ολοι ειναι ενα παραδειγμα. δε λεω οτι εχω σκοπο να κανω μονο αυτο.

απλος ψαχνω για κατι παρομοια...

 

π.χ. security

καθονται και ξυνουν τα @@ και περιμενουν να περασει η ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην βαρεσετε ρε παιδια αλλα λεω μηπως το να πας σε καποιον ειδικο που θα μπορουσε να σου προτεινει επαγγελματα που να εχουν σχεση με αυτα που ηδη ξερεις, θα ηταν καλη ιδεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην βαρεσετε ρε παιδια αλλα λεω μηπως το να πας σε καποιον ειδικο που θα μπορουσε να σου προτεινει επαγγελματα που να εχουν σχεση με αυτα που ηδη ξερεις, θα ηταν καλη ιδεα;

 

να το συζητησουμε βρε συ avabb!

ποτε θα βγουμε για καφε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...