Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ένα καλύτερο site


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακούγεται κάπως άσχημα επειδή είναι κάτι προσωπικό. Εντάξει, σίγουρα δεν είναι τόσο προσωπικό όσο η ακριβής διεύθυνση ή το τηλέφωνο, αλλά να στο πω και αλλιώς:

 

Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, τα ΠΜ υπάρχουν (και) ώστε να μην είναι υποχρεωτικό να δώσεις το τηλέφωνό σου. Πώς συναντιόμασταν κάποτε που δεν υπήρχαν κινητά; Λέγαμε «την τάδε ώρα στο τάδε μέρος».

 

Οπότε κάλλιστα αν εγώ π.χ. δε θέλω να δώσω τον αριθμό του κινητού μου, κανονίζω μέσω ΠΜ να βρεθώ με τον πωλητή/υποψήφιο αγοραστή στο τάδε μέρος την τάδε ώρα και όλα κομπλέ.

 

Κι όμως μπορεί εσύ (παράδειγμα) να στραβώσεις αν ο άλλος δε θέλει να σου δώσει τον αριθμό του για να συνεννοηθείτε ή σε περίπτωση που τύχει το οτιδήποτε.

 

Ξαναλέω ότι δεν είμαι αντίθετος με την ιδέα, απλά κάνω το δικηγόρο του διαβόλου στην ουσία.

 

Εντάξει καλά κάνεις και ψάχνεις τις λεπτομέρειες αλλά νομίζω πως ξέφυγες... Το τηλέφωνο είναι κάτι πολύ προσωπικό και υπάρχει κόσμος που δεν το δίνει πουθενά... η πόλη-περιοχή που μένεις όμως τι το προσωπικό έχει... χιλιάδες κόσμος μένει εκεί μαζί σου....

 

Και στο κάτω κάτω αν για κάποιο λόγο δεν θες να βάλεις την πολη-περιοχή, μπορείς να βάλεις κάτι άσχετό στο πεδίο... κανένας δεν θα μπορεί να το διασταυρώσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Θα προτιμήσω να αγοράσω κάτι ακριβότερα αν έχω την δυνατότητα να το πιάσω και να ελέγξω πριν το πληρώσω και αυτό γίνεται μόνο αν ο πωλητής είναι στην ίδια πόλη με μένα.

 

Εγω παλι οχι. Εαν δω 4-5 ευκρινεις φωτογραφιες και με ικανοποιει το προϊόν, εχει και 5-10 καλες αξιολογησεις ο χρηστης, θα προτιμησω το πιο φθηνο και οχι το κοντινοτερο.

Εσυ εισαι εσυ, εγω ειμαι εγω και ακρη δεν βγαινει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα να υπάρχει στην κεντρική σελίδα στα δεξιά τα 10'τελευταια θέματα που έχουν απαντηθεί. Να γίνονται αυτόματη ανανέωση κάθε 5 η 10 λεπτά

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

καθόλου χρήσιμο, έπεφτε τόσο abuse επειδή κάποιοι διαφωνούσαν με την άποψή σου που δεν είχε νόημα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα ήταν καλή ιδέα, όταν στέλνουμε σε κάποιον μήνυμα να μας δείχνει αν το διάβασε, για να καταλαβαίνουμε πότε μας γράφουνε και να μην ασχολούμαστε τσάμπα? :P όπως έκαναν και το facebook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κακως γιατι?

Αν ξερω οτι το ειδε ο αλλος και δεν απαντησε μεσα σε ενα ευλογο διαστημα, τρωει delete να μην πιανει χωρο. :)

 

[και ο χρηστης ignore ;) ]

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Επειδή μου 'χει τύχει πολλές φορές να διαβάζω ΠΜ και να μη μπορώ να μπω στη διαδικασία να απαντήσω εκείνη την ώρα, είτε επειδή ετοιμάζομαι να βγω, είτε επειδή έχω κόσμο στο σπίτι κ.λπ.

Εκτός κι αν το εύλογο διάστημα είναι γύρω στη μία μέρα ή μπορεί και παραπάνω για κάποιον που δεν έχει συνεχή πρόσβαση στο internet.

 

2. Αν είναι να πάρεις απάντηση, θα την πάρεις όπως και να 'χει. Δε χρειάζεται να καταλήγουμε σε ignore για κάτι τέτοιο.

 

Γενικότερα δε μ' αρέσει ο άλλος να ξέρει τι έχω κάνει και τι δεν έχω κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ευλογο διαστημα προφανως και θεωρω τις 2-3 μερες. Φυσικα δεν μπορεις να απαιτησεις να εχεις απαντηση μεσα σε 10 λεπτα απ' οταν το δει... :)

Αν δεν εχει συνεχη προσβαση στο ιντερνετ, ας φροντισει στην αγγελια (γιατι περι αναμονης απαντησης απο αγγελια μιλαμε κυριως) να το αναφερει σαφως, για να προτιμησουμε επικοινωνια με κινητο π.χ..

 

Εαν απλα στειλεις σε ενα μελος PM και δεν απαντησει μεσα στο ευλογο για τον καθενα χρονικο διαστημα, δεν καταληγεις σε ignore. Ξανα-ενοχλεις και εαν παλι το διαβασει και δεν απαντησει, delete και μακρια κι αγαπημενοι. :)

Οταν ομως υπαρχει αγγελια απο πισω, και ο εκαστοτε τυπος εχει κλεισει το αντικειμενο αλλα δε σου απανταει κρατωντας σε για πισινη, ενω οταν το πουλησει σε ξεχναει εντελως, τοτε συγγνωμη αλλα ignored. Μου εχει τυχει ουκ ολιγες φορες.

Εγω σε αντιστοιχες περιπτωσεις αγγελιων ενημερωνω τον καθ' ενα για τη σειρα στην οποια βρισκεται, και τους ενημερωνω ολους ξανα οταν πουληθει κατι για να μην περιμενουν τσαμπα ή τους λεω στην πρωτη ενημερωση "εισαι Χ στη σειρα, εαν δε σου στειλω μεχρι μεθαυριο, θα εχει πουληθει".

 

Το θεωρω πολυ πιο εντιμο και ηθικο, και νομιζω οτι η ενδειξη εαν διαβαστηκε ειναι πολυ σημαντικη σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...