Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/1/2024 στις 9:05 ΜΜ, trelaras22 είπε

Καλησπέρα. Δεν έχω ιδέα απο ρολόγια, ψάχνω ένα πρώτο, κυρίως με κριτήριο την εμφάνιση, να φοριέται με καλό ντύσιμο. Κοιτούσα αυτό που μου άρεσε στο μάτι: 

https://www.skroutz.gr/s/305834/Emporio-Armani-AR2448-Roloi-CHronografos-Mpatarias-me-Asimi-Metalliko-Mprasele-AR2448.html

Διαβάζοντας λίγο παραπάνω  για το θέμα, συνάντησα  επαναλαμβανόμενη την άποψη  οτι, αυτά τα   ρολόγια απο εταιρείες κατασκευής ρούχων κλπ κλπ,  είναι κάκιστης  για την τιμή ποιότητας, οπότε ήρθα εδώ να ρωτήσω, αν ισχύει  κατ αρχάς, οπότε να μην ασχολληθώ ε το  παραπάνω, κι εφόσον ισχύει, να μου προτείνεται κάτι παρόμοιο, μέχρι 200 250 ξέρω γω, που να είναι και ποιοτικό. Μάλλον μπαταρίας, δεν έχω ιδιαίτερο θέμα με τους μηχανισμούς, ό,τι απαιτεί ν ασχολλούμαι λιγότερο, και να μου δείχνει την ώρα.

Ευχαριστώ!

Όπως τα είπες και εσύ ο ίδιος. Είναι προτιμότερο να πας σε εταιρείες με παράδοση στο κομμάτι της ωρολογοποιϊας και όχι σε fast food λύσεις που μπορεί να φαίνονται μεν ενδιαφέρουσες άλλα με λιγότερα χαρακτηριστικά, ίσως λιγότερο προσδόκιμο ζωής και σίγουρα υπεραξία. Υπάρχουν εταιρείες όπως η citizen με solar panels ενσωματωμένα στην οθόνη για αέναη ζωή μπαταρίας ή Seiko Kinetic κτλ. 

Καλή αναζήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, micos000 said:

Περίπου, είναι η made in Japan έκδοσή του για την Ιαπωνική αγορά, το SBER001.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, madnifestah είπε

ύπαρχει κάποια πρόταση για παρόμοιο (έτσι minimal) με αυτό? πρόκειτε για δώρο σαν 1ο ρολοί οπότε δεν θέλω να ανέβω πολύ, ταβάνι τα 150.. το συγκεκριμένο δεν είναι τίμιο/vfm με 10bar αδιαβροχοποιηση και sapphire στο καντράν; 

1

2

3

Πιο σπορ εναλλακτική:

4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, cirith said:

1

2

3

Πιο σπορ εναλλακτική:

4

το edifice που είχε προτείνει και ο @Bomber-21 το ακούω. λίγο ποιο σπορ, σωστά...

το 2ο citizen είναι όμορφο (αρκετά) αλλά δεν είναι υποδεέστερο και του festina Και του edifice μιας και έχει 5atm αδιαβροχοποιηση και απλό κρύσταλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, madnifestah είπε

.

το 2ο citizen είναι όμορφο (αρκετά) αλλά δεν είναι υποδεέστερο και του festina Και του edifice μιας και έχει 5atm αδιαβροχοποιηση και απλό κρύσταλο; 

Σωστά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είμαι στην έρευνα αγοράς για το πρώτο μου ρολόι .Εχω βρει πιο μου αρέσει αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν δικαιολογείται η τόση μεγάλη απόκλιση τιμής από κατάστημα σε κατάστημα ...αν πρέπει να προσέξω ..ευχαριστώ οποίο μέλος απαντήσει .450€ με 240

E97F698C-FCE4-4DFB-8FA2-26ABAA41A30A.png

D4847753-50B3-4427-8B9D-64364453B4E9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, livornian7 είπε

Καλησπέρα είμαι στην έρευνα αγοράς για το πρώτο μου ρολόι .Εχω βρει πιο μου αρέσει αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν δικαιολογείται η τόση μεγάλη απόκλιση τιμής από κατάστημα σε κατάστημα ...αν πρέπει να προσέξω ..ευχαριστώ οποίο μέλος απαντήσει .450€ με 240

Η χαμηλη τιμη ειναι η σωστη για το Orient Kamasu.
μπορεις να "τσεκαρεις" τις τιμες και στο https://www.chrono24.com.gr/  να δεις που παιζουν .
Ειναι ενα ομορφο και πολυ καλο ρολόι , ειμαι κατοχος .
Αγορα απο Ελλαδα το 2020 230€

image.png.eb22c54c41f6e876ced1de1a8d356742.png

Επεξ/σία από villasg
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To συγκεκριμένο ρολόι το έχω και είναι από τα αγαπημένα μου. Καλή επιλογή!

Το πρώτο μαγαζί που το έχει στα 235€ είναι γνωστός και αξιόπιστος έμπορος (Καπλανιάν) στο κέντρο της Αθήνας. Παραλαμβάνει πάντα Orient από τον επίσημο αντιπρόσωπο.

Αν πας από το μαγαζί και τους ζητήσεις να σου κάνουν μια περαιτέρω έκπτωση από την τιμή skroutz, θα πετύχεις ακόμα καλύτερη τιμή. Βουρ, θα το ευχαριστηθείς.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο το έχω αγοράσει  προ εικοσαετίας στα 150 ευρώ. Αυτό εδώ που βάλατε 'Ίσως έχει νεότερο μηχανισμό. Πρέπει να το ψάξω με τον αριθμό μοντέλου. Είναι ακόμα σε άψογη κατάσταση

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, mr.Vox said:

Το συγκεκριμένο το έχω αγοράσει  προ εικοσαετίας στα 150 ευρώ. Αυτό εδώ που βάλατε 'Ίσως έχει νεότερο μηχανισμό. Πρέπει να το ψάξω με τον αριθμό μοντέλου. Είναι ακόμα σε άψογη κατάσταση

To Kamasu βγήκε το 2019 οπότε ναι. Λογικά θα αναφέρεσαι στο "κουμπάτο" πρώτης γενιάς Mako που πρωτοβγήκε το 2004, με τον μηχανισμό 46943. Εξαιρετικό!

Nojt457.jpeg

 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dante80 είπε

To Kamasu βγήκε το 2019 οπότε ναι. Λογικά θα αναφέρεσαι στο "κουμπάτο" πρώτης γενιάς Mako που πρωτοβγήκε το 2004, με τον μηχανισμό 46943. Εξαιρετικό!

Nojt457.jpeg

 

Όχι δεν έχει το δεύτερο κουμπί πάνω. πρέπει να τσεκάρω. Σίγουρα είναι πιο παλιό του 2000 και μάλλον με δραχμές αγορασμένο. πρέπει να έχω την απόδειξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/2/2024 στις 11:51 ΠΜ, Bomber-21 είπε

Έχω το μαύρο EFR-S108 από το 2020 και είναι το αγαπημένο μου ρολόι. Πήρα και το άσπρο, δεν κρατήθηκα…

IMG_8620.jpeg

Καλησπέρα, έχει βρει κανείς  για αυτά κανένα λουράκι, δέρμα ή λάστιχο? 

Επεξ/σία από tsiro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsiro7 είπε

Καλησπέρα, έχει βρει κανείς  για αυτά κανένα λουράκι, δέρμα ή λάστιχο? 

Είναι integrated bracelet οπότε δεν είναι και πολύ πιθανό…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγα να πάρω το πρασινακι αλλά σκέφτομαι ότι θα βαρεθώ το μπρασελέ πολύ σύντομα. Δεν το έχω δει από κοντά αλλά μου κάνει λίγο φτηνιάρικο και είναι κρίμα για το ρολόι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...