Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πηγαινε και σε καποιον στο δημοσιο απλα για μια γνωμη.διαμεσω εοππυ .το ειχες απο την αρχη μετα την επεμβαση?το λεω μηπως το προβλημα σου ειναι οι κογχες οι οποιες μπορει να στις εφτιαξαν αλλα υπαρχει περιπτωση να ξαναχρειαστει να ξανακανεις επεμβαση.δηλαδη το διαφραγμα αμα δεν χτυπηθει δεν ξαναχαλαει.αντιθετα οι κογχες μετα απο μερικα χρονια υπαρχει περιπτωση να εχουν αναπτυχθει και να πρεπει να τις ξανακανεις.τις κανεις βεβαια με τοπικη αναισθησια.ειχα κανειδιαφραγμα στα 19 με 20 και εκανα κογχες ξανα στα 30 κατι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα παιδιά μία κλείνει το ένα ρουθούνι,μία το άλλο ή και τα δύο,χρόνια τώρα,ενώ η μύτη φαίνεται να είναι θεόισια - συγκριτικά με άλλους που έχουν στραβό διάφραγμα.Το έχει/είχε κανείς άλλος αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα παιδιά μία κλείνει το ένα ρουθούνι,μία το άλλο ή και τα δύο,χρόνια τώρα,ενώ η μύτη φαίνεται να είναι θεόισια - συγκριτικά με άλλους που έχουν στραβό διάφραγμα.Το έχει/είχε κανείς άλλος αυτό;

Πηγαινε σε ενα γιατρο ρε φιλε. Επεμβαση θελεις λογικα. Ετσι ημασταν ολοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα παιδιά μία κλείνει το ένα ρουθούνι,μία το άλλο ή και τα δύο,χρόνια τώρα,ενώ η μύτη φαίνεται να είναι θεόισια - συγκριτικά με άλλους που έχουν στραβό διάφραγμα.Το έχει/είχε κανείς άλλος αυτό;

Να εξηγησουμε κατι διοτι υπάρχει μια μικρη παρανοηση.

Μια μυτη μπορει απεξω να ειναι τελειως ισια και απο μεσα το διαφραγμα να ειναι αστα να πανε.επισης μια αλλη μυτη μπορει να ειναι στραβη απεξω και απομεσα να ειναι μια χαρα.οποτε δεν κοιταμε το απεξω αλλα το απομεσα.το απεξω ειναι μονο για αισθητικους λογους.το απομεσα θα το δει ο γιατρος. μπορει επισης να μην θες διαφραγμα και απλα να ειναι υπετροφια ρινικων κογχων που εκει με μια μικροεπεμβαση ειναι jet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε σε ενα γιατρο ρε φιλε. Επεμβαση θελεις λογικα. Ετσι ημασταν ολοι

Έχω πάει σε δύο,δεν ζητάω ιατρική διάγνωση εδώ,αλλά την εμπειρία κάποιου μέλους σαν την περίπτωση μου.

Να εξηγησουμε κατι διοτι υπάρχει μια μικρη παρανοηση.

Μια μυτη μπορει απεξω να ειναι τελειως ισια και απο μεσα το διαφραγμα να ειναι αστα να πανε.επισης μια αλλη μυτη μπορει να ειναι στραβη απεξω και απομεσα να ειναι μια χαρα.οποτε δεν κοιταμε το απεξω αλλα το απομεσα.το απεξω ειναι μονο για αισθητικους λογους.το απομεσα θα το δει ο γιατρος. μπορει επισης να μην θες διαφραγμα και απλα να ειναι υπετροφια ρινικων κογχων που εκει με μια μικροεπεμβαση ειναι jet.

Δεν το γνώριζα αυτό,ευχαριστώ πολύ!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν οι δυο γιατροι σου ειπαν οτι εχεις στραβο διαφραγμα δεν εχεις λογο να μην τους πιστεψεις.καποιες φορες αν ειναι πολυ στραβο μπορει καποιος και μονος του να το δει  ειτε πιεζοντας την μυτη που θα πρεπει να το νιωθεις ισιο ειτε μεσα απο την μυτη.εμενα πχ την πρωτη φορα που εκανα διαφραγμα αν πηγαινες να πιεσεις την μυτη απο την μια πλευρα προς την αλλη εβλεπες οτι απο την μια πηγαινε αρκετα μεσα ενω απο την αλλη εβρισκε πανω στο κοκαλο.εξωτερικα απλα κοιτωντας την μυτη χωρις να την κοιταξεις δεν φαινοταν κατι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ήρθε λοιπον καινβη δική μου ωρα. Πήγα πριν απο 3 βδομάδες στον ΩΡΛ για να κανονισω για χειρουργείο. Μου βρήκε οτινεχω αλλεργική ρινίτιδα οποτε θα έπρεπε πρώτα να καμνω θεραπεία γι αυτό. Σήμερα πήγα,είδε οτι είμαι εντάξει και την παρασκευή μπαίνω για χειρουργείο για το διαφραγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε λοιπον καινβη δική μου ωρα. Πήγα πριν απο 3 βδομάδες στον ΩΡΛ για να κανονισω για χειρουργείο. Μου βρήκε οτινεχω αλλεργική ρινίτιδα οποτε θα έπρεπε πρώτα να καμνω θεραπεία γι αυτό. Σήμερα πήγα,είδε οτι είμαι εντάξει και την παρασκευή μπαίνω για χειρουργείο για το διαφραγμα

αντε με το καλο με μια νεα αναπνοη μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 χρονια πριν. Αν ειναι θα παω σε καλο γιατρο για γνωμη και ειναι 100 ευρω η επισκεψη. Το τσιγγουνευομαι γιαυτο δεν παω.

 

100 η επισκεψη, και η επεμβαση ποσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήγα σήμερα για τις προεγχειρητικες εξετάσεις και τελικά αύριο θα κάνω και διαφραγμα και κρεατακια. Ένα άτομο που είδα εκεί μέσα και είχε εγχείριση είναι χθες είχε απλά 2 κομμάτια σαν μπαμπά κι στην μύτη. Ούτε πριξιμο ούτε τίποτα. Μου έκανε τρελή εντύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Η εγχειρηση έγινε παρασκευή πρωι. Με πείραξε η νάρκωση και είχα εμετούς όλη μέρα. Γι αυτό και εκανα πολλές αιμορραγίες. Χθες πρωι βγήκαν οι γαζες και μπήκαν μεγαλα μπαμπακια. Αυτά αφαιρέθηκαν αργότερα και μπήκαν 2 μικρά απλα για να μην είναι ανοιχτό. Βγήκα χθες απόγευμα και έχω ξεκινήσει κάτι τζελ στην μύτη που είναι για αποσυμφόρηση και για να κλείσει γρήγορα το τραύμα. Πόνους δεν είχα καθόλου. Ουτε εχω. Τριτη θα πάω να με δουν ξανά και τοτε μάλλον θα ξεκινήσω και τις πλύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα σε ωρλ για ενα θεμα που εχω με ζαλαδες λογω αυχενα και μιας και πηγα ζητησα ετσι να μου πει και μια γνωμη για το διαφραγμα, αυτο που μου ειπε ειναι οτι εχω λιγο στραβο διαφραγμα αλλα γενικα ειναι καλο.

 

Τωρα σκεφτομαι να παω να ακουσω και μια δευτερη γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα σε ωρλ για ενα θεμα που εχω με ζαλαδες λογω αυχενα και μιας και πηγα ζητησα ετσι να μου πει και μια γνωμη για το διαφραγμα, αυτο που μου ειπε ειναι οτι εχω λιγο στραβο διαφραγμα αλλα γενικα ειναι καλο.

 

Τωρα σκεφτομαι να παω να ακουσω και μια δευτερη γνωμη.

 

Τη πρωτη γνωμη απο που τη πηρες? Συμβεβλημενος γιατρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...