Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο ειναι κατι που δεν το ξερεις ποτε οχι μονο για το θεμαπλαστικης αλλα και το θεμα διαφραγματος.υπαρχουν ατομα που εκαναν την επεμβαση αναιμακτα και υπαρχουν και ατομα που ηταν με τα παυσιπονα για μερες.δυστυχως ποτε κανεις δεν μπορει να εγγυηθει το τι μπορει να παει στραβα και οχι μονο για την επεμβαση αλλα και για την ναρκωση ακομα.απο την αλλη σκεψου οτι και η εγχειριση ρινικου διαφραγματος αλλα και η πλαστικη σε μυτη ειναι επεμβασεις που γινονται συνεχεια.

επισης οτι καποιος ειναι χειρουργος /πλαστικος δεν σημαινει οτι θελει υποχρεωτικα να φτιαξει κατι πανω σε αυτον.ειναι το ιδιο με το να βλεπεις κοπελες πχ να δουλευουν σε τομεις ομορφιας και να ειναι +20 κιλα απο το κανονικο. και βεβαια μην ξεχναμε οτι πολλα παρατραγουδα εχουν γινει και απο κοσμο που εκανε επεμβαση αλλα δεν τηρησε αυτα που του ειπαν οι γιατροι.πχ στο διαφραγμα θα σου πουν οτι μην σηκωνεις βαρη,μην καθεσαι στην ζεστη,μην τρως ζεστα φαγητα,μην φυσας την μυτη και διαφορα.ουκ ολιγα ατομα εχουν παει με αιμοραγια στο νοσοκομειο επειδη τα εγραψαν αυτα στα παλια τους τα παπουτσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλα αυτο ξανα πες το.... ειναι πολλα αυτα που μπορει να μην πανε καλα.. απλα βλεποντας τοσο κοσμο να κανει τετοιες επεμβασεις κ να ειναι οκ λες εεεεε σε μενα θα τυχει...  ευχαριστω παντως για το χρονο σου.. οπως κ ολα τα παιδια που γραφουν τις εμπειριες τους για να μαθαινουμε κ εμεις οι υπολοιποι πραγματα τι να προσεξουμε ή τι να περιμενουμε απο τετοιες επεμβασεις... οποιαδηποτε πληροφορια για κυπραιου καλοδεχουμενη... οπως επισης εμπειρια επεμβασης ρινικου διαφραγματος σε συνδιασμο ρινοπλαστικης για αισθητικο κομματι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα αυτο ξανα πες το.... ειναι πολλα αυτα που μπορει να μην πανε καλα.. απλα βλεποντας τοσο κοσμο να κανει τετοιες επεμβασεις κ να ειναι οκ λες εεεεε σε μενα θα τυχει...  ευχαριστω παντως για το χρονο σου.. οπως κ ολα τα παιδια που γραφουν τις εμπειριες τους για να μαθαινουμε κ εμεις οι υπολοιποι πραγματα τι να προσεξουμε ή τι να περιμενουμε απο τετοιες επεμβασεις... οποιαδηποτε πληροφορια για κυπραιου καλοδεχουμενη... οπως επισης εμπειρια επεμβασης ρινικου διαφραγματος σε συνδιασμο ρινοπλαστικης για αισθητικο κομματι...

σε ατομο που ξερω που εκανε και τα 2 μαζι συν ιγμορια μετα μπηκε και για δευτερη πλαστικη διοτι η μυτη δεν ειχε φτιαχτει τελεια.ειχε κανει ιγμορια διαφραγμα και πλαστικη στην μυτη αλλα το θεμα πλαστικης δεν πετυχε τελειως οποτε ξανα εκανε.βεβαια και αυτο ειναι σχετικο διοτι εχει να κανει με πολλους παραγοντες.στατιστικα παντα θα υπαρχει η περιπτωση να παει κατι στραβα αν και τα ποσοστα ειναι μικρα γενικως.οπως επισης αν ο αλλος θελει να κανει τρελλες αλλαγες στην μυτη γινεται ολο το εγχειρημα πιο δυσκολο.αλλο πχ διορθωνω λιγο την μυτη για να γινει καπως καλυτερη και αλλο παω για ριζικη αλλαγη και απο μπιφτεκομυτη να γινει γαλλικη.συνηθως στην πλαστικη θα σου δειξουν πως θα γινει η μυτη μετα.σε μενα εκανα μονο διαφραγμα το κοκκαλο ηταν παρα πολυ στραβο (την πρωτη φορα που εκανα διαφραγμα) και παρολα αυτα δεν αλλαξε κατι αισθητικα στην μυτη παροτι το διαφραγμα ισιωσε.πριν 2 εβδομαδες εκανα και δευτερη φορα διαφραγμα μετα απο 13 χρονια που ειχα κανει την πρωτη επεμβαση για να το ισιωσω τελειως.ημουν λιγο δυσκολο case  για τον πρωτο που μου εκανε την επεμβαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

με ολικη ναρκωση το εκανες??? χαρα στο κουραγιο σου παντως.... δευτερη φορα να μπεις σε αυτη την διαδικασια...

το διαφραγμα γινεται με ολικη ναρκωση.αν χρειαζεται καποιος κογχες μονο γινεται με τοπικη.ακομα και αν κανειςμδιαφραγμα μπορει μετα απο χ χρονια να χρειαστεις να κανεις κογχες.οι κογχες μπορει να ξαναμεγαλωσουν.στα 30 ειχα κανει και κογχες που ειναι ουτε δεκα λεπτα υποθεση.τωρα για το κουραγιο που λες εχω να πω οτι αυτο που κερδιζεις δεν συγκρινεται οτι ταλαιπωρια και αν τραβηξεις αλλο τοσο τωρα που δεν μενεις πολλες μερες με γαζες οπως παλια.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το κρατησω αυτο που λες... σε ευχαριστω! 

οτι αλλη απορια εχεις just ask.παντως μην το αφησεις.εχω δει απειρο κοσμο να εχει σοβαρα προβληματα με αναπνοη με υπνο και να ειναι συνεχεια με σπρει και να μην πηγαινουν.μεχρι δηλαδη να παθουν καμια αιμοραγγια απο τα σπρει που θα τους σκισουν την μυτη.τα σπρει ειναι για καμια βδομαδα δεν ειναι για everyday use.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο κάνω εισαγωγή στο νοσοκομείο και μεθαύριο κάνω εγχείρηση στο διάφραγμα. Θα σας κρατήσω ενήμερους για τα αποτελέσματα! Πάντως ανησυχώ γιατί έχω αλλεργική ρινίτιδα και από όσους διάβασα που έχουν και αλλεργική ρινίτιδα δεν βλέπουν βελτίωση στην αναπνοή τους μετά το διάφραγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο κάνω εισαγωγή στο νοσοκομείο και μεθαύριο κάνω εγχείρηση στο διάφραγμα. Θα σας κρατήσω ενήμερους για τα αποτελέσματα! Πάντως ανησυχώ γιατί έχω αλλεργική ρινίτιδα και από όσους διάβασα που έχουν και αλλεργική ρινίτιδα δεν βλέπουν βελτίωση στην αναπνοή τους μετά το διάφραγμα...

χειροτερα δεν θα γινει.οτιδηποτε κερδισεις καλο ειναι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, η δική μου εμπειρία.... έκανα εισαγωγή στο νοσοκομείο Καλαμάτας την Τετάρτη. Καλύτερα και από ιδιωτική κλινική! Μου κάναν εξετάσεις αίματος, ακτινογραφία θώρακα, καρδιογράφημα, με είδε ο γιατρός μιλήσαμε, με είδε και η αναισθησιολόγος και μου δώσανε κρεβάτι σε δωμάτιο με δύο κρεβάτια μόνο, δική του τουαλέτα (που είχε μέχρι και χαρτί για τα χέρια!) και πόρτα που οδηγούσε σε μια τεράστια βεράντα! Και τα πάντα πεντακάθαρα με τις καθαρίστριες να περνάνε κάθε λίγες ώρες και να τα απολυμαίνουν όλα. Φοβερά όλα αυτά γιατί μιλάμε για κρατικό νοσοκομείο! Την επόμενη ημέρα ήρθαν να με πάρουν για την επέμβαση. Μέσα στο χειρουργείο με ετοίμασαν και μου πιάσανε οι γιατρίνες την κουβέντα για να ξεχαστώ γιατί η αλήθεια είναι πως είχα αρκετό άγχος.

Μέχρι εδώ όλα καλά.

Το ξύπνημα από την νάρκωση ήταν λίγο περίεργο. Θυμάμαι πολλές φωνές να μου λένε "πάρε ανάσα. ανάσανε, πάρε ανάσα" και εμένα να μην μπορώ με τίποτα να πάρω ανάσα. Ένιωθα να πνίγομαι από την έλλειψη αέρα, άκουγα τις φωνές και προσπαθούσα να πάρω ανάσα αλλά δεν μπορούσα με τίποτα. Μετά ξανά έσβησαν όλα και ξύπνησα μετά από κάποια ώρα στο δωμάτιο μου για ελάχιστα δευτερόλεπτα που θυμάμαι (και μου είπαν μετά) ότι μου είχαν βάλει μάσκα με οξυγόνο για κάποια ώρα. Κανονικά ξύπνησα τουλάχιστον 3 ώρες μετά την εγχείρηση. 
Μετά την εγχείρηση, δεν είναι ότι υπήρχε πόνος στην περιοχή της μύτης, όσο ενόχληση. Ένιωθα δηλαδή έντονη ενόχληση, λίγο η τομή, λίγο τα ναρθηκάκια μέσα στην μύτη... και το πιο ενοχλητικό ήταν ο έντονος πονοκέφαλος που κράτησε 3 μέρες. Αυτό ήταν ανυπόφορο. Την πρώτη ημέρα της εγχείρησης τα δύο ρουθούνια ήταν ανοιχτά. Δεν μπορώ ακόμα να μιλήσω για "φοβερή αίσθηση" διότι την πρώτη ημέρα δεν θέλω να την υπολογίζω. Από την δεύτερη ημέρα τα ρουθούνια μπούκωσαν εντελώς και δεν περνούσε ίχνος αέρα. Ο γιατρός μου έκανε έναν καθαρισμό νωρίς το πρωί της δεύτερης ημέρας και μου έβγαλε την γαζούλα που είχα κάτω από τα ρουθούνια. Ο καθαρισμός προσωπικά με πόνεσε τρελά. Ήταν μια μίξη πόνου, ενόχλησης, δυσφορίας, φόβου, όλα μαζί. Αλλά πραγματικά το ένιωσα σαν βασανιστήριο.  Καμιά ώρα μετά πήρα εξιτήριο και γύρισα σπίτι. 
Στο σπίτι συνέχισε ο πονοκέφαλος και η υπνηλία. Σήμερα είμαι στην τέταρτη ημέρα μετά την ημέρα της εγχείρησης. Σήμερα μπορώ να πω ότι άρχισα να ανασαίνω από την μύτη και πάλι σιγά σιγά, αφού πέρασα άπειρες ώρες αυτές τις μέρες να κάνω καθαρισμούς με φυσικό ορό και προσεκτικά με μπατονέτες. Τα ναρθηκάκια θα μου τα αφαιρέσει την 15η ημέρα όπου και θα αρχίσει μετά να παίρνει το δρόμο της η αναπνοή μου, μιας και θα μπορώ πλέον να καθαρίσω σιγά σιγά καλά και κανονικά την μύτη εσωτερικά.

Αυτό που με ανησυχεί λίγο είναι πως ακόμα και τώρα, έχω την αίσθηση που έχω όταν έχω δέκατα πυρετού και ίσως να έχω κιόλας αυτές τις μέρες. Δεν έχω μετρηθεί από χαζομάρα ακόμα θα το κάνω αύριο όμως. Πάντως το ξέρω το συναίσθημα και δεν ξέρω γιατί μου συμβαίνει αυτό. Επίσης από το ένα ρουθούνι ακόμα και σήμερα στάζει 3-4 φορές μέσα στην μέρα λίγο αίμα ενώ από το άλλο έχει σταματήσει από χθες. Επίσης ακόμα και σήμερα είναι μουδιασμένα τα δύο πάνω μπροστινά δόντια και ο ουρανίσκος πίσω από αυτά. Φυσικά η γεύση μου και η όσφρηση μου δεν υπάρχει ακόμα.
Συμπέρασμα. Δεν υπάρχει εγχείρηση χωρίς ταλαιπωρία. Όλα όσα είχα διαβάσει τις προηγούμενες μέρες από εμπειρίες άλλων σε διάφορα μέρη στο διαδίκτυο περί ανώδυνης  εγχείρησης δεν ισχύουν. Επίσης τα περί "Εγχείρησης ρουτίνας" που λένε πολλοί δεν ισχύουν. Ο γιατρός που με χειρούργησε μου εξήγησε πολύ λογικά ότι καμία εγχείρηση δεν είναι ρουτίνας. Κάθε εγχείρηση έχει τις δικές τις δυσκολίες. 

Από εκεί και πέρα ο γιατρός ήταν πανευτυχής όταν ήρθε να με δει μετά την εγχείρηση. Μου είπε ότι πήγε τέλεια και χαρακτηριστικά μου είπε "έργο τέχνης". Αργότερα μου είπε πως επειδή είναι 1 μήνα στην Ελλάδα (ήταν 8 χρόνια σε νοσοκομείο στην Γερμανία) ήταν το πρώτο διάφραγμα που έφτιαξε από όταν γύρισε στην Ελλάδα και ήθελε να είναι η "διαφήμιση" του. 

Τέλος να πω ότι δεν ζήτησε φακελάκι. Και όταν τον είχα ρωτήσει εξαρχής πόσο θα μου κοστίσει η απάντηση του ήταν επί λέξη "εγχειρίζεστε σε κρατικό νοσοκομείο, είστε καλυμμένος στο 100% των εξόδων".

Δεν έκανε ποτέ κίνηση να ζητήσει λεφτά, με έβαλε σε κορυφαίο δωμάτιο όπως ανέφερα και πιο πάνω και ήταν πάντα ευγενέστατος και επεξηγηματικός και αφιέρωνε όσο χρόνο ήθελα για να μου απαντάει όσες ερωτήσεις ήθελα να του κάνω. Και αυτό όχι πάνω από το κρεβάτι μου χύμα στο κύμα. Με κάλεσε στο γραφείο του πριν βγω και αφού μου είπε πως πήγε η εγχείρηση μου είπε "κάνε μου ότι ερώτηση θες". Χωρίς βιασύνες, χωρίς να βαριέται, χωρίς να με ξεπετάει με χαζές απαντήσεις, χωρίς τίποτα. Είμαι αισιόδοξος πως το τελικό αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλό. Από το νοσοκομείο, το προσωπικό του και από τον γιατρό δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η επεμβαση ηταν μονο για διαφραγμα ή κ για αισθητικο κομματι?ο καθαρισμος πως ακριβως γινεται?  τελικα μετρηθηκες ανεβασες πυρετο? καλη αναρρωση να εχεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην περαστικα και την μυτη θα την ευχαριστηθεις μετα απο κανα μηνα Plus.απο εκει και περα.το μουδιασμα στα δοντια και στο πανω μερος ειναι φυσιολογικο και θα αργησει να περασει λιγο.

β.επισης το Full αποτελεσμα θα το δεις αρκετα αργοτερα σιγουρα θα περασει μηνας και.

γ.αιμα μπορει να συνεχιζεις να βλεπεις για αρκετες ημερες μετα οταν κανεις καθαρισμο.ειχα για 2 βδομαδες σχεδον μικρο ποσοτητα οταν εκανα καθαρισμο.επισης ειναι συνηθισμενο επειδη βαζεις αλοιφες και οσο γινεται και η μυτη δεν μπορει να καθαριστει τελεια καποια στιγμη να νιωσεις οτι εχει μπουκωσει ξανα και εκει θα πας για καθαρισμο παλι.εγω εκανα χειρουργειο πεμπτη τριτη πηγα για καθαρισμο και μετα απο 2 βδομαδες ξαναπηγα.η οσφρηση θα ερθει σιγα σιγα οταν βγαλεις και τα υπολοιπα πραγματα απο την μυτη.ανωδυνη καμια εγχειριση δεν ειναι.σε ολες τις εγχειρησεις υπαρχει πονος αλλα σε καποιες υπαρχει πολυς πονος ενω σε αλλες λιγοτερο.σκεψου οτι ειχες δηλαδη εναν ορο για μια ημερα και βγηκες και υπαρχουν επεμβασεις που εισαι με 500 σωληνακιια για πολλες ημερες που ναι ειναι πολυ χειροτερες.επισης σιγουρα σε καποια επεμβαση μπορουν να πανε πολλα στραβα αλλα λεγοντας ρουτινας εννοουμε μια εγχειριση που γινεται απο εναν γιατρο παρα πολλες φορες και γενικοτερα γινεται πολλες φορες απο ολους τους γιατρους.δεν ειναι εγχειριση που θα γινει μια φορα το χρονο δηλαδη για εναν γιατρο οπως μπορει να ειναι μια μεταμοσχευση ή δεν ξερω τι αλλο.

ακομα η μυτη σου θα ειναι ευαισθητη για κανα μηνα.επισης εχει να κανει και με την αντοχη του πονου του καθενος και τι θεωρει ο καθενας πονο.δηλαδη για τον καθαρισμο που λες με πονεσε τρελα εγω το θεωρησα οτι οκ πονεσε αλλα σε φυσιολογικα επιπεδα.αλλα αυτο εχει να κανει με το ποσο αντεχει καποιος.πχ ειναι ατομα που πανε σε οδοντιατρο και για να τους κανουν καθαρισμο ζητανε ενεσουλες ενω αλλοι αντεχουν.επισης συγκριτικα με παλια που εμενες 3-4 μερες με τις γαζες τωρα ειναι πιο ανωδυνα που στους περισσοτερους τις βγαζουν σε μια ημερα.

επισης το ιδιο για αυτο που σου συνεβη που δεν μπορουσες να παρεις ανασα.ξυπνησα ηρεμα μεσα στο χειρουργειο απλα με το στομα λιγο παραξενα λογικα λογω της επεμβασης χωρις προβληματα αναπνοης απλα οκ με αρκετα σαλακια .και παλι περαστικα και οταν με το καλο η μυτη ανοιξει τελειως και αναπνευσεις τοτε θα δεις οτι αξιζει η οποια ταλαιπωρια περασες.επισης δεν ειχα θεματα υπνηλιας και πονοκεφαλου.βεβαια εχω ακουσει και για αλλο case που το ατομο για μια δυο βδομαδες ειχα αρκετο πονο στην μυτη και ηταν με παυσιπονα.σιγουρα ολα τα cases δεν ειναι ιδια.


η επεμβαση ηταν μονο για διαφραγμα ή κ για αισθητικο κομματι?ο καθαρισμος πως ακριβως γινεται?  τελικα μετρηθηκες ανεβασες πυρετο? καλη αναρρωση να εχεις!

υπαρχουν δυο καθαρισμοι.ο ενας ειναι που κανεις εσυ και ο αλλος ειναι που σου κανει ο γιατρος.

ο γιατος στο κανει με ενα σιδερενιο  σωληνακι που ρουφαει με σκοπο να ρουφηξει εκτος μυτης τα ξεραμενα κομματια αιμα /βλενες και δεν ξερω τι αλλο.επισης μπορει αν και πιο σπανια να χρησιμοποιησει και λαβιδα .

και ειναι ο καθαρισμος που κανεις εσυ που ειτε με φυσιολογικο ορο ,ειτε με Psychiomer ειτε με ethomer. ριχνεις στην μυτη και  ρουφας απο την μυτη και φτηνεις απο το στομα για να φυγει το αιμα/βλεννα.απαγορευεται να φυσηξεις την μυτη .σορρυ για την περιγραφη.και  βαζεις και καποιες αλοιφες στην μυτη 3-4 φορες την ημερα οι οποιες δεν ειναι κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...