Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εγω εχω στραβια μυτη αλλα δεν το εχω ψαξει καθολου αν εχω θεμα με διαφραγμα κλπ κλπ αλλα συνηθως στον υπνο κοιμαμαι με ανοικτο το στομα 

 

σε ποιες περιπτωσεις πρεπει να κανεις χειρουργειο? τι συμπτωματα πρεπει να εχει κανεις που θα πρεπει να σε οδηγησουν σε επεμβαση?

για να ειναι στραβη η μυτη σημαινει οτι 99 τις 100 ειναι στραβο το διαφραγμα.αλλα αμα το πιασεις το διαφραγμα με το χερι θα καταλαβεις αν ειναι στραβο.επισης νουμερο ενα σημαδι που συνηθως ειναι διαφραγμα ή κογχες.οτι κοιμασε με ανοιχτο το στομα.απο εκει και περα σε βλεπει και γιατρος και σου λεει αν ειναι διαφραγμα αν ειναι κογχες ή αν ειναι και τα δυο.η διαφορα που θα δεις το να κοιμασε με κλειστο το στομα ειναι μεγαλη.επισης γλυτωνεις και ροχαλητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν νοιώθεις οτι δεν αναπνέεις σωστά, θα σου πρότεινα να πας σε ενα ΩΡΛ. Μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες που δενα ντιμετωπίζονται απαραίτητα με χειρουργείο. Π.χ. αν ειναι κάποια αλλεργικη ρινίτιδα. Θα σου κάνει τη διάγνωση και θα σου προτείνει την καλύτερη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτές τις ημέρες είχα καταρροή φτερνισμα και βουλωμενη μύτη αλλά επανήλθε και τρομοκρατήθηκα λιγακι μπας και είναι λόγω διαφράγματος

 

Γενικότερα όμως ποτέ πρέπει να κάνει κανείς χειρουργείο τι συμπτώματα πρέπει να έχει?

 

εγώ πάντως μπορώ να κοιμηθώ και με κλειστό το στόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι εχουν διαφραγμα παντα εχουν και κονχες. Γιατι τις επηρεαζει αρνητικα και ειναι υπερτροφικες

Μπορει καποιος να εχει κανει διαφραγμα και να ξαναμεγαλωσαν οι κογχες ή μπορει να εχει κανει κογχες και οχι διαφραγμα.στα 20 μου εκανα διαφραγμα και στα 30 κατι εκανα κογχες ξανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επέμβαση είναι επώδυνη; Εχεις μετεγχειρητικα θέματα; Πας αμέσως σπίτι ή μένεις στο νοσοκομείο; Επίσης, στο περίπου, ποσο σας κοστισε;

συνηθως μενεις απο μια μερα μεχρι 2-3 στο νοσοκομειο.καποιοι βγαζουν γαζες επομενη μερα ενω αλλοι μετα απο 2-3 ημερες.τιμη δεν ξερω την εκανα σε στρατιωτικο νοσοκομειο.επωδυνη δεν το λες υπο νορμαλ συνθηκες.οτι πονο ειχα νιωσει ηταν λιγακι οταν μου βγαλαν τις γαζες που δεν ειναι ακριβως πονο οσο λιγο παραξενη αισθηση που βγαινει τοση γαζα μεσα απο την μυτη.αλλα οκ διαδικασια 2-3 λεπτων.αξιζει το αποτελεσμα και με το παραπανω.

 

Εγώ αυτές τις ημέρες είχα καταρροή φτερνισμα και βουλωμενη μύτη αλλά επανήλθε και τρομοκρατήθηκα λιγακι μπας και είναι λόγω διαφράγματος

 

Γενικότερα όμως ποτέ πρέπει να κάνει κανείς χειρουργείο τι συμπτώματα πρέπει να έχει?

 

εγώ πάντως μπορώ να κοιμηθώ και με κλειστό το στόμα

to αν εχεις στραβο διαφραγμα καποιες φορες φαινεται.επισης καποιος μπορει να παει για ελεγχο εφοσον δεν αναπνεει καλα για να δει τι γινεται.μπορει να ειναι λιγο στραβο και να κοιμασαι μια χαρα απλα να μην εχεις το 100 τις 100.

Πως το κατάλαβες ότι είχες πάλι θέμα?

δεν ανεπνεεα τοσο καλα παλι.πηγα για ενα check και μου λεει εχουν μεγαλωσει παλι οι κογχες σου.οποτε εκανα μικρο επεμβαση αφου ειναι τοπικη αναισθησια και επεμβαση 5-6 λεπτων και Ready.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.ροχαλητο .

β.να στεγνωνει το στομα σου ειδικα το καλοκαιρι.

γ.το α προκαλει κακο υπνο οποτε παραπανω κουραση και ολα τα συναφη.

δ.και δεν φιλτραρεται ο αερας που κατα καποιο τροπο γινεται οταν αναπνεεις απο την μυτη.

επισης δεν ειναι μονο ο υπνος.αν πας για τρεξιμο και κανει λιγο κρυο και αναπνεεις απο το στομα μετα νιωθεις το λαιμο λιγο παγωμενο κτλ.

η επισης η μυτη σου βουλωνει πιο ευκολα και καποιοι κανουν χρηση σπρευ που δεν ειναι για παραπανω απο μια βδομαδα με αποτελεσμα να δημιουργεις και σαν εξαρτηση διοτι η μυτη μετα δεν ανοιγει χωρις σπρει αλλα και προβλημα στην μυτη συνεχεια.μεχρι και αιμοραγια μπορει να προκληθει απο την χρηση σπρει.ολα αυτα και αλλα τοσα για να μην κανει καποιος την επεμβαση και ταλαιπωρηθει δυο τρεις ημερες.τα σπρει οσο θυμαμαι καταστρεφουν και τον βλενογονο της μυτης,.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Να είστε καλά όλοι που μεταφέρετε τις εμπειρίες σας και βοηθάτε πολύ. Προφανώς είναι πολύ σημαντικό να βρεθεί καλός γιατρός. Έχει κανείς ακούσει κάτι ή ακόμα καλύτερα αν έχει εμπειρία επέμβασης από τον Κωνσταντινίδη Ιωάννη στη Θεσσαλονίκη; Παρακαλώ επίσης όποιον έχει καλό αποτέλεσμα από κάποιον γιατρό από Μακεδονία ή Θεσσαλία όπου πλέον εργάζομαι να στείλει σε πμ το όνομα του γιατρού και λίγες πληροφορίες για το αποτέλεσμα.

Καλές αναπνοές

Κωνσταντινίδης, από τους καλύτερους στην ειδικότητα του και ωραίος άνθρωπος. Δεν έχω ξαναδεί γιατρό να σηκώνεται από το γραφείο του και να έρχεται στη πόρτα να μου δώσει το χέρι του, με χαμόγελο, την στιγμή που μπαίνω στο ιατρείο του για πρώτη φορά.

 

Χειρουργησε την κόρη του ξάδερφου μου, διάφραγμα σίγουρα. Ήταν δύσκολη η περίπτωση της αλλά όλα πήγαν εξαιρετικά καλά.

 

Έχω όμως και προσωπική εμπειρία μαζί του. Χειρουργείο δεν έκανα αν και πρέπει, αλλά την ιστορία μου θα την πω, για να έχετε στα υπόψιν σας τι άλλο μπορεί να προκαλέσει ένα στραβό διάφραγμα.

 

Πέρισυ βουλώσε ξαφνικά το αριστερό μου αυτί σε σημείο να δυσκολεύομαι να ακούσω. Ένοιωθα κάθε μέρα την ακοή μου να μειώνεται και επίσης είχα βουητό.

Ήταν καλοκαίρι , μεσολάβησαν και οι διακοπές και άργησα να επισκεφτώ κάποιον γιατρό.

 

Πίστευα ότι είχε μαζέψει κερί το αυτι και με ένα καθαρισμό από γιατρό θα ήμουν οκ.

Έκλεισα ραντεβού σε ένα ιατρικό κέντρο στο Κορδελιό και εκεί μετά από δύο επισκέψεις, μου ανακοινώθηκε ότι πάσχω από ωτοσκλήρυνση και πως θα χάσω την ακοή μου και από τα δύο αυτιά, παρόλο που το δεξί , μια χαρά άκουγε και ακούει.

Τρελάθηκα!! Κεραμύδα στο κεφάλι έφαγα! ( Μέχρι να δω τον Κωνσταντινίδη κόντεψα να πάθω κατάθλιψη ).

 

Τότε άρχισα να ψάχνω γιατρό για δεύτερη γνώμη και πήγα στον Κύριο Κωνσταντινίδη. Μέσα σε 5 λεπτά με είχε εξετάσει και καθησυχάσει.

Ο άνθρωπος έχει μηχανήματα τελευταίας τεχνολογίας στο ιατρείο.

Μου έβαλε μέχρι και κάμερα στη μύτη.

Έτσι έμαθα ότι για όλα έφταιγε το πολύ στραβό μου διάφραγμα. Μου έκανε μια θεραπεία με χάπια και σπρέι και σιγά-σιγά επανήλθε η ακοή μου και η ψυχική μου υγεία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

εκανα και εγω ΞΑΝΑ διαφραγμα.σε αντιθεση με παλια πλεον σε μια μερα βγηκαν οι γαζες και πηρα εξιτηριο αντιθετα με παλια που τις κραταγες 3-4 ημερες.συνεχιζω καθαρισμους και αλοιφες στο σπιτι.ο λογος που εκανα δευτερη φορα ειναι επειδη το διαφραγμα ηταν πολυ στραβο οποτε ηθελε λιγο ισιωμα ακομα.ολα καλα χωρις κανεναν ιδιαιτερο πονο.αναπνεω ηδη απο την μυτη.δεν εχει χρειαστει καν να παρω depon η δεν ξερω τι για τον πονο.ελπιζω ολοι αυτοι που υποφερουν ειτε με ροχαλητα ειτε να μην μπορουν να αναπνευσουν απο την μυτη και ειναι συνεχεια με σπρευ να κανouν την επεμβαση πριν τσακισουν την μυτη απο την χρηση σπρευ και παθουν καμια αιμοραγια.πολυ μικρη ταλαιπωρια μπροστα σε αυτα που κερδιζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

γεια σας κ απο μενα! εχω θεμα με το διαφραγμα μου καθως ειναι στραβο κ οπως πολλοι αναφεραν δεν μπορω να αναπνευσω σαν ανθρωπος κ εγω...  επισης εχω κ ενα σχετικο υβο στη ραχη της μυτης οπου λεω αφου θα μπω στη διαδικασια αυτη να το διορθωσω κ αυτο...  θα ηθελα αν καποιος απο σας εχει εμπειρια απο κυπραιου στον πειραια ή αν εχει ακουσει απο αλλους κατα ποσο εμειναν ευχαριστημενοι κ πετυχε  η επεμβαση... εχω καταληξει σε εκεινη βασικα μετα απο πολυ ψαξιμο σε φορουμ κπλ...  ακομα δεν εχω παει να την επισκευτω για να σας πω εντυπωσεις... θελω πρωτα να βρω οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορω κ μετα να μπω στην ολη διαδικασια...   ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας κ απο μενα! εχω θεμα με το διαφραγμα μου καθως ειναι στραβο κ οπως πολλοι αναφεραν δεν μπορω να αναπνευσω σαν ανθρωπος κ εγω...  επισης εχω κ ενα σχετικο υβο στη ραχη της μυτης οπου λεω αφου θα μπω στη διαδικασια αυτη να το διορθωσω κ αυτο...  θα ηθελα αν καποιος απο σας εχει εμπειρια απο κυπραιου στον πειραια ή αν εχει ακουσει απο αλλους κατα ποσο εμειναν ευχαριστημενοι κ πετυχε  η επεμβαση... εχω καταληξει σε εκεινη βασικα μετα απο πολυ ψαξιμο σε φορουμ κπλ...  ακομα δεν εχω παει να την επισκευτω για να σας πω εντυπωσεις... θελω πρωτα να βρω οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορω κ μετα να μπω στην ολη διαδικασια...   ευχαριστω εκ των προτερων!

αποψεις δεν εχω για την συγκεκριμενη γιατρο απλα ναι μπορεις να κανεις πλαστικη και διαφραγμα μαζι.αρκετος κοσμος το κανει.και μετα να ευχαριστηθεις την νεα σου ανεση στην αναπνοη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπιζω να βρεθει καποιος που να εχει εμπειρια απο τη γιατρο κ να μπορεσει να μου δωσει παραπανω πληροφοριες...  εμενα με φοβιζει λιγο το γεγονος το πως θα αντιδρασει ο οργανισμος στο θεμα επουλωσης... δλδ ακομα κ αν κ χ γιατρος τα κανει ολα τελεια δεν ξερει πως θα αντιδρασει ο οργανισμος κατα τη διαρκεια της επουλωσης με ουλωδη ιστο... εν το μεταξυ παρατηρω χειρουργους καταξιωμενους ρινοπλαστικους κπλ που η δικια τους μυτη ειναι ας πουμε χαλια κ δεν την εχουν πειραξει... απο ερευνα που εκανα μια ρινοπλαστικη για να θεωρηθει επιτυχημενη πρεπει να αποκατασταθει τοσο το λειτουργικο οσο κ το αισθητικο κομματι της μυτης πληρως κ να παραμεινει η μυτη στο ''υψος'' της για μια πενταετια τοτε τα αποτελεσματα θεωρουνται πλεον μονιμα... :wacko:   παιδια τα φωτα σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...