Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδια για MacOS X


waves

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μπορέσεις να το τρέξεις, πολύ ωραίο myst-like παιχνίδι, ήταν το Morpheus.

 

Πραγματικά καταπληκτικό, 10+ χρόνια μετά και ακόμα το θυμάμαι. Διαμάντι που έμεινε στην αφάνεια για κάποιο λόγο.

 

Είναι και για Mac (εγώ το έχω και αυθεντικό), αλλά είναι για παλιότερα μηχανήματα. Ίσως, όμως, με κανέναν emulator.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτο το καιρο πεζω το Torchlight το οποιο αναμενεται να βγει και Νο 2 .

 

επισης κλασικα Counterstrike Source ειναι must αν σας αρεσουν τα fps καθως και τα

 

Half- Life Source (1 ,2 episode one ,lost coast)

Day of defeat

Portal

τα οποια ειναι αγορασμενα ολα μεσω steam. Τα ειχα απο εποχης πισι και μολις ειδα οτι υπηρχαν διαθεσιμα για mac τα εγκατεστησα χωρις δευτερη σκεψη :P

 

υπαρχει διαθεσιμο και το Starcraft 2 το οποιο θα ειναι ενα απο τα επομενα που θα δοκιμασω σε μακ.

 

αυτα προς το παρον :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

FIFA 12 σε Mac!

 

http://www.macuser.gr/fifa-soccer-12-mac-6937/

 

Κρίμα που φέτος θα είναι χρονιά PES για μένα. Αλλά το καλό είναι ότι με κάτι τέτοιες κινήσεις, υπάρχουν ελπίδες να δούμε στο μέλλον και ένα PES2014 για Mac. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου βάζω αυτά που έχω παίξει μέχρι στιγμής . Σόρι αν έχουν αναφερθεί ήδη μερικά

Σύντομα θα βγει και το deus ex human revolution

 

Battlefield bad company 2 :wub:

Crysis 2

Left 4 dead 2+1

Sims 3

Sims 2

Counterstrike

Deus ex

Need for speed carbon

need for speed most wanted

bioshock

Tomb raider underworld

Call of duty 2

call of duty 4 :wub:

gta 4

Battlefiled 1942

Flatout 2

Halo

Urban terror

Spore

Unreal tournament 2004

The Secrets Of Da Vinci

Half Life 2

Penumbra 2: Black Plague

Braid

Doom 3

Risk II

Age Of Empires II

Driver San Francisco

Age Of Empires III

 

 

Μετά , υπάρχουν

Football Manager 2011 , angry birds , Evolution Soccer 2010 ,Age of Mythology , Warcraft III:The Frozen Throne, NBA 2K10 , Duke Nukem Forever ,Asphalt 6: Adrenaline , acropolis .... B) ++++

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Χθες βρηκα ωραιο τροπο γιανα παιζω παιχνηδια παραθυρων χωρις dual boot.. Ενα προγραμματακι με ονομα wineskin κανει την δουλεια... Δεν παιζουν ολα τα παιχνηδια αλλα μεχρι τωρα εχω βρει μιαν μεγαλη λιστα στο www.paulthetall.com

Για καθε παιχνηδι εξηγα πως κανεις install.. Ειναι ευκολο .. Και για μενα δουλευει αρκετα καλα σε macbookpro 13" 4 gb ram..

Επαιζα mount and blade.. Και απλα αργουσε λιγο στην αρχη το loading...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσει να παιζω κανενα παιχνιδι οταν βρισκω χρονο.

Επειδη εχω χρόνια να ασχοληθώ σοβαρά με τα παιχνίδια, να ρωτησω:

υπάρχει γενικα, κατηγορία σπασιμάτων που να τα 'σπαει' ολα εντος του παιχνιδιου, και εγω απλα να γυριζω στις πιστες;

Τι εννοω; Εχω βρει walkthrough και cheats, αλλα θα ηθελα ακομη πιο 'μασημενη' τροφη.

Γιατι και με το walkthrough παλι μπερδεμα το βρισκω.

Βασικα θα ηθελα να κανω κατι σαν 'περιπατο' στο game.

Βγαινουν γενικα τετοια σπασιματα, ή ζητω κατι που δεν υπαρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ενας φιλος πηρε πριν 2 μηνες ενα macbook 13" i5 και μου ζητησε κανα παιχνιδακι να περναει την ωρα του γτ ακομα δεν εχει ιντερνετ!

Του βρηκα το rainbow six: las vegas 2

Που ειναι σε μορφη .dmg

Ξεκιναει και καλα να γινει εγκατασταση ( ή οτι αλλο γινεται στα μακ ) εμφανιζεται κατω στιγμιαια αλλα εξαφανιζεται..

Γενικα πως τρεχουν τα παιχνιδια στα μακ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας φιλος πηρε πριν 2 μηνες ενα macbook 13" i5 και μου ζητησε κανα παιχνιδακι να περναει την ωρα του γτ ακομα δεν εχει ιντερνετ!

Του βρηκα το rainbow six: las vegas 2

Που ειναι σε μορφη .dmg

Ξεκιναει και καλα να γινει εγκατασταση ( ή οτι αλλο γινεται στα μακ ) εμφανιζεται κατω στιγμιαια αλλα εξαφανιζεται..

Γενικα πως τρεχουν τα παιχνιδια στα μακ;;

 

Απ' ότι βλέπω, αυτό το παιχνίδι δεν έχει κυκλοφορήσει για Mac. Οπότε αυτό που βρήκες είναι λογικά ένα αρχείο που τρέχει το πρόγραμμα σε κάποια από τις παραλλαγές του WINE.

 

Δεν τα ξέρω πολύ καλά, αλλά χοντρά-χοντρά, απ' όσα έχω καταλάβει (δεν έχω κάτσει να το ψάξω, δε με ενδιαφέρει), το WINE είναι ένα πρόγραμμα που τρέχει σε Mac (και Linux) τις εφαρμογές των Windows σε ένα περιβάλλον εξομοίωσης. Κάτι σαν emulator, με την σημαντικότατη διαφορά ότι τα παιχνίδια τρέχουν (σχεδόν) στην πραγματική τους ταχύτητα. Μάλιστα νομίζω πως WINE σημαίνει ακριβώς "Wine Is Not an Emulator", λόγω αυτής της διαφοράς.

 

Αυτό έχει εξελιχθεί σε διάφορα μοντέλα που συνήθως εξυπηρετούν καλύτερα το εκάστοτε πρόγραμμα ή παιχνίδι. Αυτά λέγονται Wrappers και είναι ένα WINE ρυθμισμένο ακριβώς να τρέχει το συγκεκριμένο πρόγραμμα ή παιχνίδι.

 

Ας διορθώσει κάποιος που ξέρει τα παραπάνω. Είναι πολύ πιθανό να μην γνωρίζω καλά κάποιες λεπτομέρειες.

 

 

Αυτό που βρήκες τώρα, μπορεί να είναι το παιχνίδι μαζί με το Wrapper ή μόνο το Wrapper και εσύ να πρέπει να εγκαταστήσεις το παιχνίδι. Σε κάθε περίπτωση, όλα αυτά δεν έχουν σίγουρα αποτελέσματα καθώς όπως και να το κάνουμε πρόκειται για αλχημείες. Προσωπικά, τα μισά περίπου παιχνίδια που έχω προσπαθήσει να τρέξω μέσω Wrapper τα κατάφεραν. Βέβαια, μπορεί τους τελευταίους μήνες να είναι τα πράγματα πολύ καλύτερα, γιατί βλέπω να φυτρώνουν σαν τα μανιτάρια.

 

Πρότασή μου: βρες ένα παιχνίδι που να είναι απ' ευθείας για Mac φτιαγμένο. Υπάρχουν αρκετά ποιοτικά (Starcraft, Bioshock, Batman Arkham Asylum, Assasin's Creed 2, Warcraft κ.α.) και ιδιαίτερα από τη στιγμή που βγήκε και το Steam και κυκλοφορούν παιχνίδια όπως το Portal 2 (που κυκλοφόρησε ταυτόχρονα για Windows και Mac), το Half Life 2 κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...