Προς το περιεχόμενο

Forthnet ADSL - Ελεος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

οχι συμπληρωσα χθες το βραδυ κατα τις 01:00 την φορμα επικοινωνιας στο site της forthnet μαζι

με το screenshot οπου φαινεται το gap..και σημερα μου εστειλαν sms ολα οκ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν φαινεται καθαρα αν εχεις η οχι..το transmit power 0db με ανησυχει..τα ειχες ολα κλειστα

οταν εκανες το τεστ ? antivirus,torrent,browsers,κτλ ?

καποιος με περισσοτερη εμπειρια να μας δωσει τα φωτα του ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

:-Λοιπον εκανα restart το ρουτερ και το ετρεξα παλι.......

capture1cj.th.png

edit

Τα μονα που ετρεχαν (ιντερνετ) ηταν τα gadgetακια απο το sidebar.......δεν νομιζω να κανουν καπιο νταβαντουρι στις μετρησεις......εεε?:-)

Επισης εχω και fastpath.......μηπως θα επρεπε να το δει και να μην δειχνει Χ η κανω λαθος?

Επεξ/σία από nikolas8141
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρακλειο-Κρητης........Γενικα οσοι γκρινοιαζουν για τα χαλια της forthnet(Αθηνα) αν ζουσαν στην περιφερεια και ειδικα στο νησι που ειμαι θα τα'χαν παρατησει εδω και καιρο......αν και το τελευταιο διαστημα ειδικα απο τοτε που ειμαι σε fastpath τα περισσοτερα προβληματα εχουν λυθει αν εξερεσουμε φυσικα τα καλωδια που κοβονται μερα παρα μερα.......;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο ειπα και παραπανω που ειδα ενα τραγικο γραφημα κατι με 3,5mbps...

οποτε καλυτερα να κοιταμε πρωτα για gap και προβληματα και μετα να κραζουμε..σωστα ?

εγω 13 μηνες τωρα δεν ηξερα τπτ για gap και τετοια και σε ενα βραδυ το ιντερνετ πλεον

πεταει απο οσο εχω δει στα sites που καθημερινα χρησιμοποιω..

συντομα θα ανεβασω και ενα update στο qspeedtest να δω και διαφορες με νουμερα..

 

---------- Προσθήκη στις 15:19 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 15:18 ----------

 

εισαι σιγουρος για το fastpath ? κανε ενα ss απο το router..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
τώρα δηλαδή εγώ είμαι για να το στείλω στη Forthnet ή μήπως το γράφημα είναι έτσι γιατί έχω χαμηλό συντονισμό? Δεν ξέρω τι βλέπω, ρωτάω...

 

στείλτο αλλά ως βλάβη, όχι για διόρθωση gap διότι τα Infineon dslams δεν έχουν gap όπως τα broadcom!

 

Εγω προσωπικα θα κανω μαλλον πολυ καιρο να ξαναπω κακη κουβεντα για την forthnet ! ;)

 

nice, πήρες αρκετά πάνω :-D

 

 

Σύμφωνα με τα SS σου, έχεις 20.5 Attenuation. 19.5 έχω εγώ !$#@.

 

λοιπόν, έχεις gap μιας και είσαι σε broadcom αλλά δεν φαίνεται διότι έχεις αυξημένο SNRM. Πείραξε το SNRM και κατέβασέ το στα 6db και μετά θα φανεί κανονικά το gap στη γραμμή, screenshot και το στέλνεις στη Forthnet :P

 

βλεπω κατι σαν gap στο τελος αλλα δεν μπορω να πω με σιγουρια, ας μιλησουν οι πιο εμπειροι..

 

δεν είναι ακριβώς gap, αλλά δεν χάνει τπτ με το να το στείλει μπας και διορθώσουν το πρόβλημα...

 

Επισης εχω και fastpath.......μηπως θα επρεπε να το δει και να μην δειχνει Χ η κανω λαθος?

 

δεν το δείχνει πάντα, ανάλογα το router...

επίσης δεν έχεις gap...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

λοιπόν, έχεις gap μιας και είσαι σε broadcom αλλά δεν φαίνεται διότι έχεις αυξημένο SNRM. Πείραξε το SNRM και κατέβασέ το στα 6db και μετά θα φανεί κανονικά το gap στη γραμμή, screenshot και το στέλνεις στη Forthnet :P

[...]

Σε βρίσκω ψαγμένο απ την τελευταία φορά :P

 

Συνεπώς θα πρέπει να πάρω τηλ σε Forthnet ν αλλάξουν το SNR (το οποίο πιθανόν να επηρεάσει αρνητικά τα disconnects;), να τ αλλάξουν, να κάνω report το θέμα με το gap και να πάρω να ξανανεβάσουν το SNR (για να ναι πιο σταθερή η γραμμή). Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ναι γιατί δεν είχα checkαρει το δικό μου τότε, ακριβώς τα ίδια ήμουν και εγώ :P

 

δεν είναι ανάγκη να πάρεις για το SNRM, κατέβασέ το μόνος σου με το DMT...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...