Προς το περιεχόμενο

Κλήση τροχαίας για σινιάλο


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Εσύ πιστεύεις πως με συμφέρει να πάρω δικηγόρο τελικά? Ποια είναι η γνώμη σου?

Και πως πιστεύεις πως θα καταλήξει η υπόθεση? Υπάρχει περίπτωση να την γλιτώσω αναίμακτα?

 

Προσωπικά, θα σου έλεγα να μην πάρεις δικηγόρο γιατί είναι κρίμα τα λεφτά (εκτός αν έχεις κανά γνωστό σου ή σου περισσεύουν) γιατί μπορείς να την γλυτώσεις. Αρκεί να μην χάσεις την ψυχραιμία σου και, για καλό και για κακό, να πάρεις κι κάποιον φίλο σου. Και να επιμείνεις στην ιστορία σου. Μην πεις πολλά γιατί όσο πιο πολλές βλακείες λέμε, τόσο περισσότερες πιθανότητες έχουμε να πούμε και κάτι υπερβολικό αλλά να μάθετε κι οι δυό (εσύ κι ο μάρτυρας) μία ιστορία και να μείνετε πιστοί σε αυτήν.

 

Και να λάβεις τα στοιχειώδη και απλά μέτρα: καλοντυμένος με καθαρά και απλά ρούχα (όχι κουστούμια και γραββάτες αλλά ούτε και ξεσκισμένα τζιν και μπλούζα Motorhead), ξυρισμένος και (σε περίπτωση μακριών μαλλιών) μία αξιοπρεπής και σεμνή κοτσίδα, μην τα αφήνεις χύμα και δίνεις στόχο. Αν έχεις πολλά δαχτυλίδια ή φοράς σκουλαρίκι βγάλτα, για ένα πρωινό δεν θα πάθεις τίποτα.

Γενικά να ξέρεις ότι στο Δικαστήριο (κι όχι μόνο αλλά τέσπα...) less is more. ;)

 

Στην τελική, έτσι κι ο Εισαγγελέας προτείνει την καταδίκη σου, ζήτα εφέσιμη ποινή για να κάνεις έφεση.

 

Η ποινή εξαγοράζεται γύρω στα 600 ευρώ το μήνα (βγαίνει περίπου 18-19 ευρώ την ημέρα). Είχαν πει ότι θα το μειώσουν στα μισά αλλά δεν νομίζω να έγινε ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
"...διενεργουσαν εργο προσληψης τροχαιων ατυχηματων..."

 

Μου αρεσει που το υπογραφει αντεισαγγελεας κιολας...

 

Εντάξει δεν το γράφει η αντεισαγγελέας - ένας γραμματέας τα γράφει κι αυτή τα υπογράφει. Και τα κατηγορητήρια για τις τελείως τυπικές παραβάσεις (όπως εν προκειμένω) δεν τα κοιτάνε και δεύτερη φορά. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι νομικός έχω να δηλώσω.

1)Λέει κάπου ο ΚΟΚ ότι είναι παράνομο να ειδοποιείς άλλους για το που υπάρχει μπλόκο; Δηλαδή ποια είναι η έννοια; Να καταφέρεις να πληρώσει πρόστιμο ο άλλος αφού έχει κάνει την παράβαση; Η μήπως να μην κάνει καθόλου την παράβαση; (Πρόληψη - Καταστολή)

2)Πώς ακριβώς δυσχεραίνει την αστυνομία; Την εμπόδισε ή την επηρέασε σε κάτι; Η δουλειά της ήταν να κάνει τον έλεγχο στο σημείο του μπλόκου. Αυτό σε καμία περίπτωση δεν το εμπόδισε. Το αν η ενέργειά του ήταν τέτοια ώστε στο μπλόκο να ήταν οι άλλοι οδηγοί πιο σωστοί δε μου φαίνεται παράνομο.

 

Εκτός αν εννούμε ότι δυσχέραινε το έργο των εσόδων από πρόστιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks paredwse για τις πληροφορίες και τις συμβουλές.

 

Χωρίς να είμαι νομικός έχω να δηλώσω.

1)Λέει κάπου ο ΚΟΚ ότι είναι παράνομο να ειδοποιείς άλλους για το που υπάρχει μπλόκο; Δηλαδή ποια είναι η έννοια; Να καταφέρεις να πληρώσει πρόστιμο ο άλλος αφού έχει κάνει την παράβαση; Η μήπως να μην κάνει καθόλου την παράβαση; (Πρόληψη - Καταστολή)

2)Πώς ακριβώς δυσχεραίνει την αστυνομία; Την εμπόδισε ή την επηρέασε σε κάτι; Η δουλειά της ήταν να κάνει τον έλεγχο στο σημείο του μπλόκου. Αυτό σε καμία περίπτωση δεν το εμπόδισε. Το αν η ενέργειά του ήταν τέτοια ώστε στο μπλόκο να ήταν οι άλλοι οδηγοί πιο σωστοί δε μου φαίνεται παράνομο.

 

Εκτός αν εννούμε ότι δυσχέραινε το έργο των εσόδων από πρόστιμα.

 

1)Λέει ο ΚΟΚ στο άρθρο 37 ότι απαγορεύεται το σινιάλο με τα φώτα την μέρα.

2)Τι να πεις, εμπόδισα το έργο της τροχαίας με το να γράψει τον κόσμο και να βγάλει λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks paredwse για τις πληροφορίες και τις συμβουλές.

 

 

 

1)Λέει ο ΚΟΚ στο άρθρο 37 ότι απαγορεύεται το σινιάλο με τα φώτα την μέρα.

2)Τι να πεις, εμπόδισα το έργο της τροχαίας με το να γράψει τον κόσμο και να βγάλει λεφτά.

 

Κατ' αρχάς ας πει κάποιος στο δικαστήριο ότι ο ΚΟΚ και ο νόμος που τον κυρώνει έχει αλλάξει και δεν είναι του 1999 αλλά του 2007 (φαντάσου τι copy&paste πέφτει). Δεύτερον η παράγραφος που λες έχει διοικητικό πρόστιμο 20 ευρώ εφόσον είναι ΝΥΧΤΑ διότι για τη μέρα δεν προβλέπει τίποτα. Τρίτον θα πρότεινα να πει ότι χαιρέτισε ένα φίλο του στο αντίθετο ρεύμα (πράγμα που είναι συνηθισμένο, όλοι θα το έχετε δει), οπότε αν το δικαστήριο δεν τον απαλλάξει θα του δώσει πρόστιμο για άσκοπη χρήση σήμανσης 20 ευρώ. Σχετικά με τη θέση των μπλόκων το site bloka θα έπρεπε να είναι παράνομο, ενώ δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο. Εν τέλη το έργο της αστυνομίας πώς δυσχεραίνεται;

 

edit 80 ευρώ ο paredwse έχει δίκιο διότι προβλέπει την άσκοπη χρήση (αναβόσβημα) γενικώς (δηλαδή ημέρα και νύχτα). Οπότε πάει στα 80

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Κατ' αρχάς ας πει κάποιος στο δικαστήριο ότι ο ΚΟΚ και ο νόμος που τον κυρώνει έχει αλλάξει και δεν είναι του 1999 αλλά του 2007 (φαντάσου τι copy&paste πέφτει). Δεύτερον η παράγραφος που λες έχει διοικητικό πρόστιμο 20 ευρώ εφόσον είναι ΝΥΧΤΑ διότι για τη μέρα δεν προβλέπει τίποτα. Τρίτον θα πρότεινα να πει ότι χαιρέτισε ένα φίλο του στο αντίθετο ρεύμα (πράγμα που είναι συνηθισμένο, όλοι θα το έχετε δει), οπότε αν το δικαστήριο δεν τον απαλλάξει θα του δώσει πρόστιμο για άσκοπη χρήση σήμανσης 20 ευρώ. Σχετικά με τη θέση των μπλόκων το site bloka θα έπρεπε να είναι παράνομο, ενώ δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο. Εν τέλη το έργο της αστυνομίας πώς δυσχεραίνεται;

 

edit 80 ευρώ ο paredwse έχει δίκιο διότι προβλέπει την άσκοπη χρήση (αναβόσβημα) γενικώς (δηλαδή ημέρα και νύχτα). Οπότε πάει στα 80

 

Όχι, δεν έχω δίκιο γιατί παραπέμπεται με το άρθρο 45 του ΚΟΚ. Κοίτα την απάντησή μου εδώ:

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2552590&postcount=50

 

Παρεμπιπτόντως, ο ΚΟΚ είναι ο Νόμος 2696/1999. Τελευταία τροποποιήθηκε το 2007 αλλά ο νόμος είναι του 1999.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν έχω δίκιο γιατί παραπέμπεται με το άρθρο 45 του ΚΟΚ. Κοίτα την απάντησή μου εδώ:

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2552590&postcount=50

 

Παρεμπιπτόντως, ο ΚΟΚ είναι ο Νόμος 2696/1999. Τελευταία τροποποιήθηκε το 2007 αλλά ο νόμος είναι του 1999.

 

σωστός, ο 3542 τον άλλαξε αλλά η βάση του ΚΟΚ είναι ο 2696. Διαβάζοντας την απάντησή σου πάντως δεν καταλαβαίνω να εννοεί αυτό που λες. Δηλαδή όλο το πνεύμα της παραγράφου είναι στο να μην υπακούς στα όργανα όταν θέλουν να σε ελέγξουν για να βεβαιώσουν παράβασή σου, δυσχεραίνεις δηλαδή το έργο τους. Πχ σου κάνουν σήμα να σταματήσεις σε μπλόκο και αρνηθείς, ή σου ζητήσουν τα στοιχεία σου και πεις όχι ή σου ζητήσουν να κάνεις αλκοτέστ και αρνηθείς πάλι. Δε νομίζω ότι ο νομοθέτης εδώ θέλει να πει ότι κάνοντας σήμα σε άλλους έχεις αυτές τις ποινές. Σκέψου μόνο την ασυμμετρία, δε σταματάς στο μπλόκο ενώ είσαι πίτα στο μεθύσι και οι αστυνομικοί έχουν υπόνοια για αυτό, ενώ το να κάνεις σινιάλο σε κάποιο αυτοκίνητο εκεί κοντά έχει τις ίδιες συνέπειες. Ταπεινά ένας μη νομικός :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι νομικός έχω να δηλώσω.

1)Λέει κάπου ο ΚΟΚ ότι είναι παράνομο να ειδοποιείς άλλους για το που υπάρχει μπλόκο; Δηλαδή ποια είναι η έννοια; Να καταφέρεις να πληρώσει πρόστιμο ο άλλος αφού έχει κάνει την παράβαση; Η μήπως να μην κάνει καθόλου την παράβαση; (Πρόληψη - Καταστολή)

2)Πώς ακριβώς δυσχεραίνει την αστυνομία; Την εμπόδισε ή την επηρέασε σε κάτι; Η δουλειά της ήταν να κάνει τον έλεγχο στο σημείο του μπλόκου. Αυτό σε καμία περίπτωση δεν το εμπόδισε. Το αν η ενέργειά του ήταν τέτοια ώστε στο μπλόκο να ήταν οι άλλοι οδηγοί πιο σωστοί δε μου φαίνεται παράνομο.

 

Εκτός αν εννούμε ότι δυσχέραινε το έργο των εσόδων από πρόστιμα.

 

 

Μπορεί ο απέναντι να είναι ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι,να του κάνεις σήμα ότι έχει αστυνομία και αυτός να την αποφύγει στρίβοντας σε κανα στενό ή οτιδήποτε,μετά να πάει στο Θησείο να σκοτώσει 4,να πουλήσει 10 κιλά ηρωίνη και να πιει αλλά 2 μόνος του,πάνω στη μαστούρα να κλέψει 2 τράπεζες με τα λεφτά των οποίων θα αγοράσει ένα αυθαίρετο καίγοντας πρώτα τα δάση και τη βίλα του γείτονα που ειχε προλάβει και τα είχε ξανακάψει νωρίτερα,μετά τη βίλα θα αποκτήσει γνωριμίες με τους άλλους αυθαίρετους εκεί γύρω οι οποίοι έχουν κονέ και θα τον προωθήσουν στην πολιτική και επειδή είναι μεγάλο λαμόγιο θα γίνει βουλευτής και μετά υπουργός και μετά Πρωθυπουργός.

 

Επειδή έκανες σινιάλο για μπλόκο σκοτώθηκαν 4,1000 γίναν χρήστες ναρκωτικών,κάηκαν τα δάση και οδήγησες τη χώρα στην καταστροφή, βάζοντας ένα σχιζοφρενή δολοφόνο,ληστή,έμπορο ναρκωτικών και πυρομανή άνθρωπο να κυβερνήσει.Φτου σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστός, ο 3542 τον άλλαξε αλλά η βάση του ΚΟΚ είναι ο 2696. Διαβάζοντας την απάντησή σου πάντως δεν καταλαβαίνω να εννοεί αυτό που λες. Δηλαδή όλο το πνεύμα της παραγράφου είναι στο να μην υπακούς στα όργανα όταν θέλουν να σε ελέγξουν για να βεβαιώσουν παράβασή σου, δυσχεραίνεις δηλαδή το έργο τους. Πχ σου κάνουν σήμα να σταματήσεις σε μπλόκο και αρνηθείς, ή σου ζητήσουν τα στοιχεία σου και πεις όχι ή σου ζητήσουν να κάνεις αλκοτέστ και αρνηθείς πάλι. Δε νομίζω ότι ο νομοθέτης εδώ θέλει να πει ότι κάνοντας σήμα σε άλλους έχεις αυτές τις ποινές. Σκέψου μόνο την ασυμμετρία, δε σταματάς στο μπλόκο ενώ είσαι πίτα στο μεθύσι και οι αστυνομικοί έχουν υπόνοια για αυτό, ενώ το να κάνεις σινιάλο σε κάποιο αυτοκίνητο εκεί κοντά έχει τις ίδιες συνέπειες. Ταπεινά ένας μη νομικός :)

 

Κοίτα καλά ακούγονται όλα αυτά που λες, αλλά εγώ για το σινιάλο κατηγορούμαι με βάση το άρθρο 45 του ΚΟΚ και θα τιμωρηθώ με βάση αυτό. Οπότε οτιδήποτε άλλο, λογικό ή μη, πάει περίπατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνουν και τους γράφουν που κάνουν συνιάλο!!!!:-)

Ποτέ δεν εχω κάνει συνιάλο και με ενοχλεί φοβερά που το κάνουν.

Εχει τύχει να κινούμαι στη "εθνική" Πατρας Κορίνθου να πηγαίνω με 100+ και να με ακολουθεί πούλμαν τρέχοντας και προσπερνώντας στο αντίθετο ρεύμα και να μου κάνει και συνιάλο να περάσει:mad:.Καλεσα τηλεφωνικά την τροχαία έδωσα τα στοιχεία της πινακίδας του και μου είπαν που έχει μπροστά μας μπλόκο όπου σταμάτησα και τον σταμάτησαν και αυτόν!

Οχι και να τον ειδοποιήσουμε και με συνιάλα!!!!!!! και πολλά άλλα....

Πόσες φορές μας προσπερνάνε σε επικύνδινα σημεία με χίλια βάζοντάς μας σε κίνδυνο και επειδή ειδοποιούνται με συνιάλα πάνε σαν κότες μπροστά στα μπλόκα?

Βάζουμε τα χέρια μας και βγάζουμε τα μάτια μας.Να μας γίνει μάθημα....

 

υγ.Και βέβαια είναι παράνομη πράξη να ειδοποιείς με συνιάλο για μπλόκο είναι σαν να βάζεις ταμπέλα λίγο πρίν ''προσοχή σε μερικά μετρα μπλόκο" οπότε ασφαλώς και δυσχεραίνεις το έργο της αστυνομίας και σωστά υπάρχουν συνέπειες.

Και 2ον ειδοποιούνται και αυτοί που έχουν ''σοβαρό'' λόγο να αποφύγουν το μπλόκο!!!!!:X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνουν και τους γράφουν που κάνουν συνιάλο!!!!:-)

Ποτέ δεν εχω κάνει συνιάλο και με ενοχλεί φοβερά που το κάνουν.

Εχει τύχει να κινούμαι στη "εθνική" Πατρας Κορίνθου να πηγαίνω με 100+ και να με ακολουθεί πούλμαν τρέχοντας και προσπερνώντας στο αντίθετο ρεύμα και να μου κάνει και συνιάλο να περάσει:mad:.Καλεσα τηλεφωνικά την τροχαία έδωσα τα στοιχεία της πινακίδας του και μου είπαν που έχει μπροστά μας μπλόκο όπου σταμάτησα και τον σταμάτησαν και αυτόν!

Οχι και να τον ειδοποιήσουμε και με συνιάλα!!!!!!! και πολλά άλλα....

Πόσες φορές μας προσπερνάνε σε επικύνδινα σημεία με χίλια βάζοντάς μας σε κίνδυνο και επειδή ειδοποιούνται με συνιάλα πάνε σαν κότες μπροστά στα μπλόκα?

Βάζουμε τα χέρια μας και βγάζουμε τα μάτια μας.Να μας γίνει μάθημα....

 

υγ.Και βέβαια είναι παράνομη πράξη να ειδοποιείς με συνιάλο για μπλόκο είναι σαν να βάζεις ταμπέλα λίγο πρίν ''προσοχή σε μερικά μετρα μπλόκο" οπότε ασφαλώς και δυσχεραίνεις το έργο της αστυνομίας και σωστά υπάρχουν συνέπειες.

Και 2ον ειδοποιούνται και αυτοί που έχουν ''σοβαρό'' λόγο να αποφύγουν το μπλόκο!!!!!:X

 

Διαβάζοντας το περιστατικό με το λεωφορείο.... εσένα το σινιάλο σε πείραξε από όλα όσα έκανε; Επίσης το ότι σε πολλά σημεία έχουν πινακίδες που λένε "Η ταχύτητα ελέγχεται με τεχνητά μέσα" Πώς την εξηγείς; Ο νόμος έχει διάταξη για τα μπλόκα; Το κομμάτι για την άσκοπη σήμανση με τα φώτα έχει πρόστιμο αλλά δε σχετίζεται με τα μπλόκα. Επιμένω πάντως για την ερμηνεία του νόμου και το νόημα των μπλόκων, ο παθών θα μας πει τι θα γίνει :) . Επίσης το χαρτί που σου έστειλαν (παθών) είναι η άποψη αυτού που σε κατηγορεί και όχι του δικαστή. Λογικά είναι αυτός που ασκεί την κατηγορία και ως "επιτιθέμενος" μπορεί να βάλει το μισό ποινικό κώδικα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας το περιστατικό με το λεωφορείο.... εσένα το σινιάλο σε πείραξε από όλα όσα έκανε;

 

Eσύ αυτό κατάλαβες?:confused:

Δεν με πείραξε το συνιάλο που μου έκανε , με πείραξε πού πήγαινε μαλιοκούβαρα αντίθετο ρεύμα σε δρόμο καρμανιόλα (μία λωρίδα κυκλοφορίας)και είναι και επαγγελματίας οδηγός!!!!!!:X

Εχουν σκοτωθεί γνωστοί μου στον συγκεκριμένο δρόμο και που μάλιστα ήταν τα αθώα θύματα που κάποιος έπεσε πάνω τους γιατί προσπέρναγε σε στροφη και του εφυγε.......................................στην συγκεκριμένη περίπτωση την πλήρωσε και αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που κανουν ειναι νομικα σωστο γιατι καλυπτεις καποιον που κανει παραβαση απο το να πιαστει

 

Απο την αλλη ομως τα ορια που υπαρχουν στο δρομο ειναι γελοια και κανεις δικαιως δεν τα σεβεται

Εμενα με σταματησαν και μου ειπαν γιατι πηγαινεις τοσο αργα (οταν πηγαινα με το οριο επειδη μου ειχαν κανει σινιαλο οι απεναντι και ειχε δημιουργηθει ουρα πισω μου)

 

Επισης πληρωνουμε τοσα λεφτα σε φορους και διοδια για δρομους εγληματικους

Οποτε ..........?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο με το πόσο είναι δίκαιο ή όχι να τιμωρείται από το νόμο, λέω ότι δεν προβλέπεται ρητά από το νόμο κάτι τέτοιο καθώς και η αναγωγή και εξομοίωση του σινιάλου με την παράβαση και παρεμπόδηση όπως ανέφερα σε προηγούμενο post είναι τουλάχιστο άστοχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...