Προς το περιεχόμενο

Κλήση τροχαίας για σινιάλο


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Ασχετο με το πόσο είναι δίκαιο ή όχι να τιμωρείται από το νόμο, λέω ότι δεν προβλέπεται ρητά από το νόμο κάτι τέτοιο καθώς και η αναγωγή και εξομοίωση του σινιάλου με την παράβαση και παρεμπόδηση όπως ανέφερα σε προηγούμενο post είναι τουλάχιστο άστοχη.

 

Δεν συμφωνώ. Η γραμματική διατύπωση του άρθρου 45 είναι σαφέστατη. Τιμωρείται ο οδηγός ο οποίος "παρεμβάλλει δυσχέρειες στo έργo αυτών [δηλ. των οργάνων πoυ εκτελoύν υπηρεσία τρoχαίας κίνησης] κατά τη βεβαίωση παραβάσεων τoυ παρόντoς Kώδικα".

 

Γιατί ειδοποιώ με τα φώτα μου τους άλλους οδηγούς; Τους ειδοποιώ ότι λίγο πιο κάτω υπάρχει μπλόκο και θα πρέπει να ελλατώσουν την ταχύτητά τους προκειμένου να αποφευχθεί η βεβαίωση παράβασης εις βάρος τους. Πληρείται πλήρως το γράμμα και το πνεύμα του νόμου (η λεγόμενη "αντικειμενική υπόσταση του αδικήματος").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

Εμενα με σταματησαν και μου ειπαν γιατι πηγαινεις τοσο αργα (οταν πηγαινα με το οριο επειδη μου ειχαν κανει σινιαλο οι απεναντι και ειχε δημιουργηθει ουρα πισω μου)

..

 

σοβαρά μιλάς;;;

αυτό και αν είναι...

 

που αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο ειναι οτι στις εθνικες οδους τα ρανταρ πιανουν την υπερβολικη ταχυτητα.Σε πολυ λιγες περιπτωσεις ομως εχει τιμωρηθει η επικυνδυνη οδηγηση και πρεπει να πουμε οτι αυτα τα δυο δεν ειναι απαραιτητα συνδεομενα μεταξυ τους.Εμενα εχει τυχει να με γραψουν στον Κορινθου-Πατρων με κατευθυνση προς Αθηνα μερα που ο δρομος ηταν κυριολεκτικα αδειος επειδη πηγαινα με 140.Λιγο παρακατω απο εκει που με εγραψαν ξεκιναγε διαχωριστικη νησιδα αναμεσα στα 2 ρευματα και ηταν ενας τυπος στην αριστερη λωριδα εκει που τελειωνε η νησιδα σταματημενος και περιμενε να περασει ενας απο το αντιθετο ρευμα για να κανει επιτοπου.Οποτε καταλαβενετε οτι τα μπλοκα στην εθνικη ειναι περισσοτερο για οικονομικους λογους παρα για ουσιαστικους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνουν και τους γράφουν που κάνουν συνιάλο!!!!:-)

Ποτέ δεν εχω κάνει συνιάλο και με ενοχλεί φοβερά που το κάνουν.

Εχει τύχει να κινούμαι στη "εθνική" Πατρας Κορίνθου να πηγαίνω με 100+ και να με ακολουθεί πούλμαν τρέχοντας και προσπερνώντας στο αντίθετο ρεύμα και να μου κάνει και συνιάλο να περάσει:mad:.Καλεσα τηλεφωνικά την τροχαία έδωσα τα στοιχεία της πινακίδας του και μου είπαν που έχει μπροστά μας μπλόκο όπου σταμάτησα και τον σταμάτησαν και αυτόν!

Οχι και να τον ειδοποιήσουμε και με συνιάλα!!!!!!! και πολλά άλλα....

Πόσες φορές μας προσπερνάνε σε επικύνδινα σημεία με χίλια βάζοντάς μας σε κίνδυνο και επειδή ειδοποιούνται με συνιάλα πάνε σαν κότες μπροστά στα μπλόκα?

Βάζουμε τα χέρια μας και βγάζουμε τα μάτια μας.Να μας γίνει μάθημα....

 

υγ.Και βέβαια είναι παράνομη πράξη να ειδοποιείς με συνιάλο για μπλόκο είναι σαν να βάζεις ταμπέλα λίγο πρίν ''προσοχή σε μερικά μετρα μπλόκο" οπότε ασφαλώς και δυσχεραίνεις το έργο της αστυνομίας και σωστά υπάρχουν συνέπειες.

Και 2ον ειδοποιούνται και αυτοί που έχουν ''σοβαρό'' λόγο να αποφύγουν το μπλόκο!!!!!:X

Φίλε μου σε αυτό έχεις δίκιο, κάποιοι είναι επικίνδυνοι από μόνοι τους, αυτούς πρέπει να τους σταματάει η τροχαία επιτόπου και να μην τους δίνεται η ευκαιρία να ειδοποιηθούν για μπλόκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την αλλη ομως τα ορια που υπαρχουν στο δρομο ειναι γελοια και κανεις δικαιως δεν τα σεβεται

Επισης πληρωνουμε τοσα λεφτα σε φορους και διοδια για δρομους εγληματικους

Οποτε ..........?

 

Το καταλαβαίνεις ότι πρέπει να είναι ή το ένα ή το άλλο ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απορια funbreaker ποσο καιρο μετα σου ηρθε η κληση?

γιατι κ γω εκανα μια κοτσανα στην εθνικη κ νομιζω οτι σημειωσαν τα στρουμφακια τη πινακιδα μου...βεβαια εχουν περασει 6 μηνες αλλα ποτε μη λες ποτε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Δε νομίζω ότι ο νομοθέτης εδώ θέλει να πει ότι κάνοντας σήμα σε άλλους έχεις αυτές τις ποινές. Σκέψου μόνο την ασυμμετρία, δε σταματάς στο μπλόκο ενώ είσαι πίτα στο μεθύσι και οι αστυνομικοί έχουν υπόνοια για αυτό, ενώ το να κάνεις σινιάλο σε κάποιο αυτοκίνητο εκεί κοντά έχει τις ίδιες συνέπειες. Ταπεινά ένας μη νομικός :)

το 45.4 αναφέρει τιμωρία έως 1 έτος. Δηλ, ο αλτρουϊστής φίλος μας μπορει να φάει 15 ή 30 μερες, και ο μεθυσμένος του παραδείγματος 1 χρόνο, (ανάλογα πως θα τη "δεί" ο δικαστής, αν υπάρχει δικηγόρος, κλπ), αλλα τέσπα, δεν λέει ότι όλοι τρώνε την ίδια ποινή.

Απο την άλλη, ακόμα και 15-30 μέρες να φάει, πάλι θα τσούξει... με το "τιμολογιο" 600 ευρω το μήνα, σε σχέση με τα 80 του άρθρου 37.

 

Εγώ, αν πήγαινα στο δικαστήριο, δεν θα πήγαινα χωρις δικηγόρο.

το έκανα μια φορά και με έσκισαν (λόγω ασχετοσύνης με τα νομικά).

 

Ταπεινά ένας, επείσης, μη νομικός.

 

 

 

 

$@#%:cry:^#%#:-D$$^:-)&^&&^:lol:$&%&%:-( αφού το ΙΧ ειναι της συζύγου του, και δεν σταμάτησε.. πώς ξέρουν οτι οδηγούσε ο ίδιος?

 

 

$@#%:cry:^#%#:- 2: το όνομα του μάρτυρα όλα τα λεφτά :eek: .

τα ποντάρω όλα στο "πολλά απωθημένα απο μικρός"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την άλλη, ακόμα και 15-30 μέρες να φάει, πάλι θα τσούξει... με το "τιμολογιο" 600 ευρω το μήνα, σε σχέση με τα 80 του άρθρου 37.

 

Εγώ, αν πήγαινα στο δικαστήριο, δεν θα πήγαινα χωρις δικηγόρο.

το έκανα μια φορά και με έσκισαν (λόγω ασχετοσύνης με τα νομικά).

 

Ταπεινά ένας, επείσης, μη νομικός.

 

Έχω τρομάξει. Το σκέφτομαι για δικηγόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ειναι να παρεις δικηγορο, πληρωσε την κληση ρε αδερφε... Ο δικιηγορος θα σου παρει υπερδιπλασια για την διαδικασια...

 

Εξαρτάται από το πόσα θα πρέπει να πληρώσω τελικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από το πόσα θα πρέπει να πληρώσω τελικα...

 

Τότε ζήτα την συμβουλή και θα σου πουν κι αυτοί αν σε συμφέρει να το κηνηγήσεις ή να πάρεις την κλήση και να σου πουν κι ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε ζήτα την συμβουλή και θα σου πουν κι αυτοί αν σε συμφέρει να το κηνηγήσεις ή να πάρεις την κλήση και να σου πουν κι ευχαριστώ.

 

Αν ρωτήσω δικηγόρο δεν θα μου πει ότι με συμφέρει για να τον προσλάβω και να βγάλει λεφτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ρωτήσω δικηγόρο δεν θα μου πει ότι με συμφέρει για να τον προσλάβω και να βγάλει λεφτά?

Όχι απαραίτητα, θα σου πει τι σε συμφέρει..

Δεν είναι όλοι απαταιώνες, γιατί αν λένε λάθος πληροφορίες δεν θα έχουν δουλειά.

 

Όπως σ' ένα συνεργείο σου λένε δεν σε συμφέρει να το επισκευάσεις το αυτοκίνητο γι' αυτό και γι' αυτό το λόγο. (αλλιώς θα σου έλεγαν πάντα φτιάξτο και φτιάξτο για να βγάζουν χρήματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...