Προς το περιεχόμενο

Κλήση τροχαίας για σινιάλο


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Εξαρτάται από το πόσα θα πρέπει να πληρώσω τελικα...

 

Όπως ξαναέγραψα πιο πάνω, η συμβουλή μου είναι να μην πάρεις δικηγόρο αλλά να το παλέψεις μόνος σου.

 

Όχι απαραίτητα, θα σου πει τι σε συμφέρει..

Δεν είναι όλοι απαταιώνες, γιατί αν λένε λάθος πληροφορίες δεν θα έχουν δουλειά.

 

Όπως σ' ένα συνεργείο σου λένε δεν σε συμφέρει να το επισκευάσεις το αυτοκίνητο γι' αυτό και γι' αυτό το λόγο. (αλλιώς θα σου έλεγαν πάντα φτιάξτο και φτιάξτο για να βγάζουν χρήματα).

 

Μακάρι να'ταν όλοι οι επαγγελματίες έτσι. Δυστυχώς, πολλοί επαγγελματίες (είτε αυτοί είναι δικηγόροι είτε είναι μαστόροι διαφόρων ειδικοτήτων) θα σου πουν "φτιάξτο" (ή, στην περίπτωση του δικηγόρου, ότι τους χρειάζεσαι) ακριβώς για να κονομήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
Αυτοί όμως δεν θα επιβιώσουν σε βάθος χρόνου.

 

Δεν διαφωνώ καθόλου και το εφαρμόζω κι εγώ στην πράξη - αλλά δυστυχώς μέχρι τώρα, βασισμένοι στην άγνοια του μέσου πολίτη ή καταναλωτή, μασάνε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να καταθέσω μια προσωπική εμπειρία. (κάποτε)

Πήγα δικαστήριο γιατί πέρασα με κόκκινο. Αυτό που κατάλαβα ήταν ότι όσοι είχαν πάει για άλλες κλήσεις είπαν το παραμυθάκι τους και αθωώθηκαν ολοι. Δηλ. το στυλ ήταν ότι αφού έρχεσαι εδώ και δεν πλήρωσες την κλήση, μάλλον έχεις δίκιο.

Εμένα με είχαν συμβουλεύσει να πω ότι ερχόταν από πίσω μου φορτηγό με άγριες διαθέσεις και αναγκάστηκα να περάσω. Αθωώθηκα λόγω αμφιβολιών. Είχα πάει χωρίς δικηγόρο.

 

Εσύ ίσως πεις ότι ένας από απέναντι άρχισε να έρχετε προσ τη δικιά μου λωρίδα και φοβήθηκα , οπότε άρχιζα να παίζω τα φώτα. (Μπορέι ο απέναντι πχ. να μίλαγε σε κινητό και του έφευγε το αμάξι).

 

Καλή τύχη.

------------------------------------

Αν έχεις χρόνο, πήγαινε σε δικαστήριο με υποθέσεις απλές τροχαίας και παρακολούθα να μπεις στο πνεύμα.

Επεξ/σία από smilefreeware
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα βρεθεί σε αντίτοιχη φάση πριν από δέκα περίπου χρόνια.

Σε μπλόκο ταχύτητας αναβόσβηνα τα φώτα προειδοποιώντας τους απέναντι οδηγούς, κάνοντας μάλιστα κ την κίνηση με ο χέρι.

Για κακή μου τύχη προειδοποίησα κ το διοικητή της τοπικής τροχαίας...

 

Με σταμάτησαν λίγο πιό κάτω κ μου είπαν με ευγενέστατο τρόπο πως πρέπει να με γράψουν.

Φυσικά έκανα τον Κινέζο και η υπόθεση πήγε δικαστήριο.

 

Στο δικαστήριο,

- πήγα χωρίς δικηγόρο (αφού είμαι αθώος κ δεν έχω τίποτα να φοβηθώ),

- επέμεινα στην ιστορία "νόμιζα πως χαιρέτησα το φίλο μου το Σάκη που έχει παρεμφερές αυτοκίνητο με του κυρίου διοικητή",

- τόνισα οτι και ζώνη φορούσα, και δεν είχα πιεί, και είχα περάσει ΚΤΕΟ, και δεν έτρεχα,και δεν με έχουν γράψει ποτέ για τίποτα

- απέδωσα το όλο συμβάν σε παρεξήγηση από τα όργανα που κάνουν τους δρόμους μας ασφαλέστερους,

- Τέλος, επειδή με έπαιρνε ρώτησα τον τροχαίο τί προτιμά : Nα τρέχουν κ να τους γράφει ή να μην τρέχουν κ να μην τους γράφει?

 

Αθώος και να μη σας ξαναδώ η απάντηση του δικαστή!

 

 

Και λίγο background:

Υπό κανονικές συνθήκες, δε θα με είχαν γράψει, αλλά υπήρχε μία προιστορία με τους συγκεκριμένους τροχαίους.

Σε μπλόκο που έκαναν σε σημείο με όριο 50 και πραγματικό όριο το 150, περνούσα με 45χαω με σκασμένη ΠΡΩΤΗ!

Όταν με σταμάτησαν να ρωτήσουν γιατί πάω με πρώτη ταχύτητα, απάντησα πως είναι ένα πολύ πολύ επικίνδυνο σημείο και φοβάμαι να βάλω δευτέρα,

Αλλωστε, αν το σημείο δεν ήταν πολύ πολύ επικίνδυνο, η τροχαία δε θα βρισκόταν εκεί να γράφει!

Δεν είναι τίποτα καραγκιόζηδες οι τροχαίοι να γράφουν για χόμπι, κάνουν τους δρόμους μας ασφαλέστερους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια ειναι στην κρίση του τροχονόμου να σε πάει για πλημμέλημα. Συνήθως κόβουν πρόστιμο για το άρθρο 36 "άσκοπη χρήση φώτων κατα την συνάντηση του με αντιθέτως κινούμενο όχημα" ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικαστήριο,

- πήγα χωρίς δικηγόρο (αφού είμαι αθώος κ δεν έχω τίποτα να φοβηθώ),

- επέμεινα στην ιστορία "νόμιζα πως χαιρέτησα το φίλο μου το Σάκη που έχει παρεμφερές αυτοκίνητο με του κυρίου διοικητή",

- τόνισα οτι και ζώνη φορούσα, και δεν είχα πιεί, και είχα περάσει ΚΤΕΟ, και δεν έτρεχα,και δεν με έχουν γράψει ποτέ για τίποτα

- απέδωσα το όλο συμβάν σε παρεξήγηση από τα όργανα που κάνουν τους δρόμους μας ασφαλέστερους,

- Τέλος, επειδή με έπαιρνε ρώτησα τον τροχαίο τί προτιμά : Nα τρέχουν κ να τους γράφει ή να μην τρέχουν κ να μην τους γράφει?

 

Αθώος και να μη σας ξαναδώ η απάντηση του δικαστή!

 

 

Α μπράβο, είπες αυτά που σκεφτόμουν με ακόμη πιο απλά λόγια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα βρεθεί σε αντίτοιχη φάση πριν από δέκα περίπου χρόνια.

Σε μπλόκο ταχύτητας αναβόσβηνα τα φώτα προειδοποιώντας τους απέναντι οδηγούς, κάνοντας μάλιστα κ την κίνηση με ο χέρι.

Για κακή μου τύχη προειδοποίησα κ το διοικητή της τοπικής τροχαίας...

 

Με σταμάτησαν λίγο πιό κάτω κ μου είπαν με ευγενέστατο τρόπο πως πρέπει να με γράψουν.

Φυσικά έκανα τον Κινέζο και η υπόθεση πήγε δικαστήριο.

 

Στο δικαστήριο,

- πήγα χωρίς δικηγόρο (αφού είμαι αθώος κ δεν έχω τίποτα να φοβηθώ),

- επέμεινα στην ιστορία "νόμιζα πως χαιρέτησα το φίλο μου το Σάκη που έχει παρεμφερές αυτοκίνητο με του κυρίου διοικητή",

- τόνισα οτι και ζώνη φορούσα, και δεν είχα πιεί, και είχα περάσει ΚΤΕΟ, και δεν έτρεχα,και δεν με έχουν γράψει ποτέ για τίποτα

- απέδωσα το όλο συμβάν σε παρεξήγηση από τα όργανα που κάνουν τους δρόμους μας ασφαλέστερους,

- Τέλος, επειδή με έπαιρνε ρώτησα τον τροχαίο τί προτιμά : Nα τρέχουν κ να τους γράφει ή να μην τρέχουν κ να μην τους γράφει?

 

Αθώος και να μη σας ξαναδώ η απάντηση του δικαστή!

 

Ωραία η ιστορία σου.

Ελπίζω να γίνει το ίδιο και με μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

καλησπερα σε ολους.......ηθελα να ρωτησω αν στις κλησεις της τροχαιας μπαινει προστιμο σε περιπτωση που καποιος δεν την πληρωσει στην προκαθορισμενη ημερομηνια?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω το λόγο του να προειδοποιήσεις τον άλλο που τρέχει οτι υπάρχει τροχαία πιο πίσω.Άστον να τον τσούξει λίγο μπας και σταματήσει την κακή συνήθεια "ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 140 ΚΜ/H".

Όταν είναι υπερβολικά τα όρια πχ 50 χιλ συνήθως είναι κοντά σε κατοικημένες περιοχές.Αλλά για την εθνική όποιος πάει πάνω από 120-130 το αξίζει το πρόστιμο κ με το παραπάνω.Και όχι το "Βρήκα ευθεία" δεν είναι δικαιολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

De@th L0rd αυτό που λες, θα έστεκε μόνο στην περίπτωση που τα όρια ταχύτητας στην Ελλάδα ανταποκρίνονταν σε μία στοιχειώδη λογική, όπου ναι, να την φάει αυτός που γίνεται επικίνδυνος για τους υπόλοιπους.

 

Από την στιγμή όμως που (κατά γενική ομολογία) δεν ισχύει κάτι τέτοιο, και μάλιστα σκόπιμα και για εισπρακτικούς λόγους πάνε πάντα και στήνουν μπλόκα σε σημεία όπου τα όρια ταχύτητας είναι κωμικά, ναι, θα παίζω τα φώτα, τα χέρια, θα βγάζω τον ποπό μου στον παράθυρο να προειδοποιήσω τον "άτυχο" που πηγαίνει με 50 αντί για 40km/h σε δρόμο μηδαμινής επικινδυνότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω το λόγο του να προειδοποιήσεις τον άλλο που τρέχει οτι υπάρχει τροχαία πιο πίσω.Άστον να τον τσούξει λίγο μπας και σταματήσει την κακή συνήθεια "ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 140 ΚΜ/H".

Όταν είναι υπερβολικά τα όρια πχ 50 χιλ συνήθως είναι κοντά σε κατοικημένες περιοχές.Αλλά για την εθνική όποιος πάει πάνω από 120-130 το αξίζει το πρόστιμο κ με το παραπάνω.Και όχι το "Βρήκα ευθεία" δεν είναι δικαιολογία.

Tα ορια ταχυτητας στις Εθνικες Οδους ειναι υπερβολικα χαμηλα. Το λενε ειδικοι οχι εγω. Επισης ειναι και ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ αποτι αν ηταν υψηλοτερα. Το λενε ερευνες οχι εγω. Στη Σουηδια ειχανε ορια 140χλμ/ω σε καποιους δρομους και για να μειωσουν τα τροχαια ειπαν να το κανουν 120χλμ/ω.

 

Τα τροχαια στο δρομο αυτο ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΤΗΚΑΝ τον επομενο χρονο με το νεο χαμηλοτερο οριο ταχυτητας. Και κακην κακως επανεφεραν τα κανονικα ορια των 140χλμ/ω.

 

Που αποδοθηκε το φαινομενο? Στο οτι οταν εχεις ενα δρομο "αεροδρομιο" και σε αναγκαζουν να πας με ταχυτητηα γαιδουριου, βαριεσαι, αφαιρεισαι απτην οδηγηση και τελικως το ατυχημα ερχεται.

 

Η Αθηνων-Θεσσαλονικης πχ σε πολλα σημεια ειναι για 140 οριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...