Προς το περιεχόμενο

[INFO] Project-Linux και παλιο hardware...


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μου κανει τοτε. Κατι αλλο, πλην dlna, που να streamαρει τα τραγουδια στον client?

Το θεωρω ανοησια να εχεις εγκατεστημενα alsa κλπ, συν ηχεια, σε ενα μηχανημα που εκτελει χρεη server...

χρόνια πολλά

 

Αυτό ακριβός λατρεύω στον mpd, γιατί είναι συνδεμένο στον av μου και δεν χρειάζεται να έχω Χ σηκωμένο για να ακούσω την μουσική μου

Χ σηκώνω μόνο όταν βάζω xbmc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι ειναι ο av?

 

Το subsonic θελει java, οποτε απορριπτεται απο αυτο και μονο. Βρηκα το ampache που κανει μια σελιδα που streamαρει αρχεια ηχου, αλλα και παλι δεν μου φαινεται λογικο... Γιατι να θες ανοιχτο web browser για να ακουσεις κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χ σηκώνω μόνο όταν βάζω xbmc

 

Ομοιως.

 

Χρονια πολλα.

 

jim_p

 

Tι ακριβως ψαχνεις? Ο server να stream-αρει που?

 

Εμενα με βολεψαν subsonic και plex οταν δεν ειμαι σπιτι γιατι εχεις τα παντα απο το web interface οποτε ειναι OS independent φαση. Σε οτι υπολογιστη και να κατσω αρκει να εχω web browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ακριβως κανει το plex ή το minidlna, μονο που να ειναι χωρις browser, αλλα να παιζουν σε καποιον player που να υποστηριζει το ταδε πρωτοκολλο.

 

Στην τελικη, το κανω και με το minidlna, οριζοντας πως ο ταδε φακελος εχει βιντεο και ο ταδε τραγουδια, απλα οτι εφαρμογες εχουν τα wp8 για dlna (clients) ειναι μετριες :(

Και ναι, ειμια ευτιχισμενος χρηστης wp8 σε ενα lumia 620.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ tritonas 00

 

το Plex είναι πάρα πολύ βαρύ από server-client για το hardware που συζητάμε. Κι επειδή διάβαζα ένα πρότζεκτ για το raspberry με mpd, μάλλον αυτή είναι μια αρκετά αξιοπρεπής λύση. Δεν έχει τα καλούδια του Plex, αλλά νομίζω ότι θα εξυπηρετήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι, ειμια ευτιχισμενος χρηστης wp8 σε ενα lumia 620.

 

offtopic και εγώ έχω περίπου μία εβδομάδα το 920 και είμαι υπερευχαριστημένος. Λίγο να βελτιωθεί το store από αποψη ποσότητας και ποιότητας εφαρμογών και θα είναι τέλειο. /offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εγώ θα μείνω λίγο ακόμα στο θέμα! Μια πολύ καλή λύση για να βλέπετε βιντεάκια στο Youtube χωρίς να σκίζετε τον υπολογιστή με κάποιον browser, είναι το Minitube. Το μεγάλο του πλεονέκτημα είναι ότι δε χρησιμοποιεί Flahsh για να κάνει αναπαραγωγή των βίντεο, οπότε δε στρεσάρει τον επεξεργαστή και δεν τρώει κολλήματα ο υπολογιστής. Στον φορητό μου (Athlon XP 1400+, 1GB Ram, S3 Savage 16MB graphics card) τα βιντεάκια 360p έπαιζαν άψογα. Με Opera και chromium το Youtube ήταν πολύ μεγάλη απογοήτευση, λόγω Flash! Είμαι πολύ περίεργος να δω πως θα παίξει το Minitube σε έναν Pentium 3 με 768MB...

 

Η αναφορά μου είναι από Debian 7! Θα ήθελα να ακούσω γνώμες και από άλλες διανομές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον σταθερό μου (είναι σχετικά παλιός Intel Pentium 4 3.20 GHz 1,5 GB RAM) που τρέχει Debian Stable (7 Wheezy) δεν υπάρχει διαθέσιμο πακέτο minitube. Έψαξα και εδώ: "https://packages.debian.org/search?keywords=minitube&searchon=names&suite=all&section=all&sourceid=mozilla-search" και λέει ότι είναι διαθέσιμο μόνο για testing και unstable. Μήπως το έβαλες με κάποιο κόλπο;

 

Στο παλιό μου λαπτοπάκι (Mobile Intel Pentium 4 2.40 GHz, RAM: 512 MB) που τρέχει Debian Sid έπαιξε το minitube και φαίνεται να παίζει καλά αλλά δεν παίζει ήχος. Μάλλον κάποια ρύθμιση θα είναι αλλά θα το δω κάποια άλλη στιγμή.

 

Πάντως πράγματι ο επεξεργαστής ήταν στο χαλαρό (σύμφωνα με το conky).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@noa113

 

Κι εγώ Wheezy έχω, αλλά δεν έκανα κάποιο κόλπο για να τρέξει! Το κατέβασα από εδώ: https://packages.debian.org/sid/video/minitube και το εγκατέστησα αφού έφτιαξε τις εξαρτήσεις. Το ΣΚ θα στήσω ακόμα ένα μηχάνημα με Debian 7 Wheezy και θα σου πω τι ακριβώς έκανα.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής ερώτημα: Debian/Arch/Ubuntu+ελαφριά επιφάνεια εργασίας και προγράμματα ή Puppy Linux, Slitaz και άλλες ελαφριές διανομές; Εσείς τι κάνετε για τα παλιά σας μηχανήματα και γιατί; Προσωπικά, εάν και είναι πιο γρήγορα το Puppy και το Slitaz, βάζω Debian γιατί είμαι πιο εξοικειωμένος με την παραμετροποίηση της διανομής.

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Για να ζωντανεψω το θεμα...διαβασα τα ποστ και επαθα πλακα για τις προσπαθειες σας.Λοιπον να πω και εγω το στορυ μου.Εχω ενα νετμπουκ απο το 2009.Ειναι σκυλος και πραγματικα ειναι το αγαπημενο του πατερα μου και εμενα.Το ειχαμε με XP,με 7 οπου σερνοτανε στο πατωμα και τωρα στα Linux Mint 17.3,μικρο περασμα σε Xubuntu 16.04Lts και ξανα Mint 18.Καταρχας εχω το Cinnamon Interface και πραγματικα δεν μασαει.Το μηχανημα εχει Atom N270,1GB Ram και 160GB σκληρο.Πανω που θα εκανα καμια αναβαθμιση,τωρα του εδωσα ξανα ζωη.Πλεον παραταω το λαπτοπ με i3 και Windows 8.1 για αυτο.Το πηρα σε ταξιδι με Mint 17.3 και τα λινουξ με εβγαλαν ασπροπροσωπο σε οτι χρειαστηκαμε,εκτος ταινιων δυστυχως λογω οτι εκανα εγκατασταση τελευταια στιγμη.Πραγματικα για οποιον θελει να εχει το κεφαλι του ησυχο,με ευκολο στησιμο και 1GB Ram,να δοκιμασει Mint.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι 2009; αυτό είναι με τις ζελατίνες ακόμα του κουτιού :-P

 

Μιλάμε από άβακα μέχρι Pentium 4... γρήγορα να βρεις και κάναν Athlon 1600+ :-D

 

Πέρα από την πλάκα, έχω κι εγώ ένα netbook με τον Atom n450/1,66 Ghz, 2GB Ram και SSD 126GB αφού τον αναβάθμισα... δεν είμαι ευχαριστημένος! Έχω εγκαταστήσει Debian 8.5 64bit με XFCE, αλλά δε μπορώ να πω ότι τον χρησιμοποιώ για δουλειά... λίγο σημειώσεις στο πανεπιστήμιο, λίγο στο σχολείο αντί για cdplayer, στο μπαλκόνι για streaming ραδιόφωνο και τηλεόραση από τον tvheadend server μου, αλλά να κάτσω να σερφάρω όχι, ακόμα και με qupzilla. Μικρή οθόνη, αδύναμος επεξεργαστής... άμα είναι να δουλέψω, ανοίγω πάω στον σταθερό... δοκίμασα να το χρησιμοποιήσω στο σχολείο και να αντικαταστήσω τα βιβλία μου και τις σημειώσεις, αλλά τελικά καλύτερη δουλειά έκανε το τάμπλετ μου, οπότε από την επόμενη σχολική χρονιά θα έχω αυτό στο μάθημα- που δεν είναι και κάνα τέρας επιδόσεων.

 

Διακοπές όμως ναι, να βγάλεις τις φωτογραφίες από τη μηχανή, να παίξει κάνα τραγουδάκι κτλ. Δεν παροπλίζω ΠΟΤΕ μηχανήματα... ακόμα και στη δουλειά όταν βρίσκομαι με αποσπάσεις σε γραφεία/υπηρεσίες (είμαι εκπαιδευτικός) φέρνω έναν παλιό σταθερό με debian 8,5 γιατί βαριέμαι το κουβάλα-στήσε φορητό.

 

Mint δε θα έβαζα... τα θεωρώ πολύ βαρύ ακόμα και το αντίστοιχο με xfce...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι 2009; αυτό είναι με τις ζελατίνες ακόμα του κουτιού :-P

 

Μιλάμε από άβακα μέχρι Pentium 4... γρήγορα να βρεις και κάναν Athlon 1600+ :-D

 

Πέρα από την πλάκα, έχω κι εγώ ένα netbook με τον Atom n450/1,66 Ghz, 2GB Ram και SSD 126GB αφού τον αναβάθμισα... δεν είμαι ευχαριστημένος! Έχω εγκαταστήσει Debian 8.5 64bit με XFCE, αλλά δε μπορώ να πω ότι τον χρησιμοποιώ για δουλειά... λίγο σημειώσεις στο πανεπιστήμιο, λίγο στο σχολείο αντί για cdplayer, στο μπαλκόνι για streaming ραδιόφωνο και τηλεόραση από τον tvheadend server μου, αλλά να κάτσω να σερφάρω όχι, ακόμα και με qupzilla. Μικρή οθόνη, αδύναμος επεξεργαστής... άμα είναι να δουλέψω, ανοίγω πάω στον σταθερό... δοκίμασα να το χρησιμοποιήσω στο σχολείο και να αντικαταστήσω τα βιβλία μου και τις σημειώσεις, αλλά τελικά καλύτερη δουλειά έκανε το τάμπλετ μου, οπότε από την επόμενη σχολική χρονιά θα έχω αυτό στο μάθημα- που δεν είναι και κάνα τέρας επιδόσεων.

 

Διακοπές όμως ναι, να βγάλεις τις φωτογραφίες από τη μηχανή, να παίξει κάνα τραγουδάκι κτλ. Δεν παροπλίζω ΠΟΤΕ μηχανήματα... ακόμα και στη δουλειά όταν βρίσκομαι με αποσπάσεις σε γραφεία/υπηρεσίες (είμαι εκπαιδευτικός) φέρνω έναν παλιό σταθερό με debian 8,5 γιατί βαριέμαι το κουβάλα-στήσε φορητό.

 

Mint δε θα έβαζα... τα θεωρώ πολύ βαρύ ακόμα και το αντίστοιχο με xfce...

Εγω,θελω να του βαλω SSD ή Ram αλλα δεν ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...