Προς το περιεχόμενο

[INFO] Project-Linux και παλιο hardware...


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα παλαιο pc με xp 

CPU

Intel Celeron 336

Prescott 90nm Technology

RAM

1,00 GB Dual-Channel DDR @ 166MHz (2.5-4-4-8)

Motherboard

775i65G. (CPUSocket) 

Graphics

512MB ATI Radeon HD 3450 (ASUStek Computer Inc) 

Hard Drives

313GB Western Digital WDC WD3200AAJB-00TYA0 (PATA) 

 

στο οποιο δεν παιζει καλα το youtube κανει πολλα σπασιματα 

Εβαλα το MInt και βελτιωθηκε ελαχιστα το youtube 

να δοκιμασω κατι αλλο ή τα εχει παιξει η καρτα γραφικων ?

Δοκίμασε το πρόσθετο του Chrome για να παίζουν τα βίντεο στο youtube μέσω vlc.

Πρέπει να έχεις εγκατεστημένο και το vlc εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, έχω κι εγώ ένα success story να μοιραστώ :-D Ο φορητός μου είναι ένας Athlon XP στα 1200, 1GB Ram (από 256), SSD 32GB (τον τσίμπησα φθηνά από ebay), S3 Savage 16MB κάρτα γραφικών. Έχω εγκαταστήσει Debian 7 με τα εξής προγράμματα:

 

Slim, Abiword, Gnumeric, xpdf, pidgin, dillo, skype, xchat, gftp, audacious, smplayer (αν και το αποφεύγω, μου σκίζει τον επεξεργαστή) liferea, sylpheed και zsnes για κάνα Mario :-D

 

Το μηχάνημα συμπεριφέρεται άψογα, αν και μου ζεσταίνεται ο Athlon (πρέπει να τον ανοίξω να αλλάξω την πάστα και να τον καθαρίσω), κάνει εκκίνηση πολύ γρήγορα, ωστόσο είναι για συγκεκριμένες δουλειές: chat, email, μουσική και σερφάρισμα. Δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις για multimedia, παρά μόνο internet radio. Προσεχώς θα "κουμπώσει" στο δίκτυο του σχολείου μου όταν στήσουμε τον thin client server και θα είναι το προσωπικό μου τερματικό στο γραφείο και στην τάξη!

 

Δεν είναι εποχή να παροπλίζουμε υπολογιστές που μπορούμε να τους χρησιμοποιήσουμε αποτελεσματικά σε νέο ρόλο!

 

Κ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pmav99

 

η γρήγορη απόκριση είναι προφανώς λόγω SSD! Γρήγορη εκκίνηση του υπολογιστή και των προγραμμάτων! Εάν θυμάμαι καλά, το κόστος της μνήμης και του SSD ήταν 60 ευρώ, μια επένδυση που έκρινα ότι συνέφερε για την απόδοση. Όταν ήταν με τον παλιό δίσκο η εκκίνηση ήταν αρκετά αργή. Μόλις άνοιγε η επιφάνεια εργασίας και φόρτωνε για πρώτη φορά το πρόγραμμα που ήθελα, ο χρόνος απόκρισης ήταν εξίσου εντυπωσιακός. Ακόμα και τώρα αποφεύγω όμως να χρησιμοποιώ εφαρμογές που έχουν μεγάλες απαιτήσεις σε μνήμη και επεξεργαστική ισχύ, όπως τον Chromium. Το Dillo κάνει καλή δουλειά, για το facebook chat έχω το pidgin και για radio streaming το audacious!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε sotris99, είναι ένας Kingspec αυτής της σειράς, αλλά τον είχα πάρει 8-10 γιούργια φθηνότερο. Δες εάν μπορείς να τον βρεις φθηνότερα. Η αγορά του SSD και της μνήμης μαζί στα 60 γιούρο ήταν και το ψυχολογικό μου όριο για επένδυση στον παλιό μου φορητό και κάποιοι θα πουν ότι δεν αξίζει τον κόπο. Δε μπορώ να πω ότι διαφωνώ, αλλά το "μπρίκι" μου το χω από το στρατό σε κάποιες δύσκολες μέρες ως δόκιμος, οπότε ήθελα να το βγάλω από την "εφεδρεία", αν όχι στην πρώτη γραμμή, τουλάχιστον για υποστήριξη :-D

 

Για τους φίλους που ήρθαν στο λίνουξ γιατί είναι πιο ασφαλές, πιο ελαφρύ πιο... και διαβάζουν αυτό το νήμα θα ήθελα να ξέρουν τα εξής: οι περισσότερες διανομές που είναι φιλικές προς τον άνθρωπο (human friendly) :-D συνήθως έρχονται "τούμπανο", ώστε να κάνουν τη ζωή των χρηστών πιο εύκολη. Όμορφη επιφάνεια εργασίας, άμεση σύνδεση με τα κοινωνικά δίκτυα κτλ. Ωστόσο η επιλογή των προγραμμάτων κάνει τη διαφορά στις απαιτήσεις για hardware. Καλό το Brasero ή το K3B, αλλά cd/dvd γράφεις και με άλλα προγράμματα. Τρομερά plugin στο Chrome, σερφάρεις όμως και με το Dillo- με εκπτώσεις βέβαια.

 

Όσοι βάζουν λίνουξ σε παλιά μηχανήματα να έχουν υπόψη τους ότ οι ελαφρές εφαρμογές μπορούν να πετύχουν μεγάλο βαθμό παραγωγικότητας. Ρίξτε μια ματιά εδώ: http://harbhag.wordpress.com/2010/07/02/best-lightweight-applications-for-linux/

 

Και κυρίως: διαβάστε όσο περισσότερο μπορείτε και σας το επιτρέπει ο χρόνος σας. Και όπου έχετε απορίες, ρωτήστε ή ζητήστε να σας βοηθήσουν.

 

Κ.

 

Υ.Γ.: και πριν το ξεχάσω- Debian 7 ruuuuuuuuuuuuules!!!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ sotris

 

Δε διαφωνώ με τους φίλους εδώ στο φόρουμ, ο καθένας κάνει τις επιλογές τους! Πάντα διαβάζω τις θέσεις τους πριν κάνω κάποια αγορά/επιλογή στα μηχανήματά μου. Απλά σε αυτή τη φάση επέλεξα κάτι τέτοιο! Όσο αντέξει και μετά thin client ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας καταθέσω κι εγώ την ιστορία μου:

 

Η αδερφή μου μέχρι πρόσφατα είχε ένα laptop (HP 620) που εμφάνισε σταδιακά ένα κάρο προβλήματα. Χάλασαν τα bluetooth, wifi, ηχεία (!), ενώ μετά από μερικά χρόνια χρήσης η μπαταρία δεν κρατούσε για πάνω από πεντάλεπτο (έπρεπε να είναι συνέχεια στην πρίζα)... Πριν ένα μήνα πέθανε και ο σκληρός δίσκος, παίρνοντας μαζί του και κάποια δεδομένα. Δεν τον αντικαταστήσαμε, καθώς θεωρήσαμε ότι δεν άξιζε να αγοράσουμε καινούργιο γι' αυτό το σαράβαλο. :P

 

Έβαλα ωστόσο ένα 16άρι φλασάκι και εγκατέστησα Debian Wheezy XFCE (το οποίο χρησιμοποιώ κι εγώ σαν βασικό μου σύστημα) και το δοκίμασα. Έχει διπύρηνο επεξεργαστή και 2GB Ram, από εδώ κανένα πρόβλημα. Επειδή όμως η ταχύτητα που έχει το φλασάκι δεν συγκρίνεται με αυτή ενός σκληρού δίσκου, με το ζόρι μπορεί κάποιος να σερφάρει ή να κάνει κάποιες απλές εργασίες.

 

Του βρήκα πάντως χρήση. Έβγαλα ό,τι επιπλέον προγράμματα είχε (για να μην πιάνουν χώρο) και έβαλα το Handbrake (από το deb-multimedia.org, πέρασα το αποθετήριο στο sources.list). Αν πλέον θέλω να μετατρέψω κάποια ταινία, η γενικότερα άλλο αρχείο, το βάζω εκεί και δεν επιβαρύνεται ο υπολογιστής μου.  :devil: Μιας και η κωδικοποίηση video απαιτεί κυρίως επεξεργαστική ισχύ, η ταχύτητα εγγραφής που έχει το φλασάκι δεν το περιορίζει. Εξάλλου καίει πολύ λίγο και μπορώ να το αφήνω να δουλεύει κάτω από το γραφείο όσες ώρες χρειάζεται χωρίς να με ενοχλεί ιδιαίτερα.

 

Όλα αυτά μέχρι να χαλάσει το φλασάκι βέβαια. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Spyros, ωραία υλοποίηση, να και θα έδινα κάτι λίγα για έναν σκληρό! Αυτές τις μέρες ετοιμάζω έναν Pentium 3 σε ρόλο jukebox. Μου λείπει μόνο μια sata card για να συνδέσω έναν σκληρό που έχω. Ωστόσο δεν έχω αποφασίσει τι software θα τρέχει. Θέλω οπωσδήποτε να μπορώ να το χειρίζομαι με το κινητό μου, αφού θα είναι headless! Προτάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O mpd δεν λειτουργει στο ιδιο σκεπτικο με καποιον dlna σερβερ?

Δηλαδη ο σερβερ εχει εναν αριθμο απο τραγουδια τα οποια τα streamαρει σε καποιον client, ασχετως με το ποιος ειναι αυτος? Ή το περιεχομενο του το παιζει ο ιδιος και ο client απλα τον χειριζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου κανει τοτε. Κατι αλλο, πλην dlna, που να streamαρει τα τραγουδια στον client?

Το θεωρω ανοησια να εχεις εγκατεστημενα alsa κλπ, συν ηχεια, σε ενα μηχανημα που εκτελει χρεη server...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...