Προς το περιεχόμενο

[INFO] Project-Linux και παλιο hardware...


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωραίο θα ήταν να έκανες και έναν για arch!

 

arch = i868 / x86-64

 

no go for 586 και κατω ;)

 

το γραφω στο αρχικο post

 

9ε)Arch Linux (686 no support για κατω απο 686)

 

για να bootαρεις απο usb αν bootαρει μονο το floppy:

 

κατεβαζεις αυτο: http://www.plop.at/e...r/download.html

 

μετα βαζεις floppy και:

>dd if=plpbtin.img of=/dev/fd0

 

bootαρεις απο floppy και σου βγαζει αυτο:

 

 

sshot33.png

 

 

Σωστος! Αυτο εκανα τοτε σε 2 παλια laptop! Ζωαρα ο plop :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To parabola είναι arch clone ταγμένο στο free software (stallmans view of free software) και έχει και i586.

 

Δεν ξέρω γιατί κάποιος θα το ήθελε αυτό βέβαια. Δεν πιστεύω ότι ένα 586 θέλει να είναι rolling...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

arch = i868 / x86-64

 

no go for 586 και κατω ;)

 

:P

 

πώπω έχω θέμα τελικά... δεν βλέπω...

 

πάντως ο οδηγός τα σπάει... ήδη λόγω του raspberry π μπήκα ενεργά στο linux...

 

Το arch έχει κάτι που σε τραβάει σα μαγνήτης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(stallmans view of free software)

 

Ε δεν το λες και καλο αυτο.Μια διανομη, .... πρεπει να εχει και μια Α λειτουργικοτητα, οχι να ειναι 'ιδεολογικα και ηθικα σωστη' αλλα να ματωνεις για να βαλεις εναν κλειστο driver πχ.

 

 

Το arch έχει κάτι που σε τραβάει σα μαγνήτης...

 

Ναι το εχει αυτο... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δεν το λες και καλο αυτο.Μια διανομη, .... πρεπει να εχει και μια Α λειτουργικοτητα, οχι να ειναι 'ιδεολογικα και ηθικα σωστη' αλλα να ματωνεις για να βαλεις εναν κλειστο driver πχ.

 

Ναι αλλά για low-end συστήματα μη ζητάς και πολλά :)

Έχει firefox αλλά δε θα έχει opera. Σε ένα 586 αμφιβάλω αν παίζει και ο midori όμως... Οπότε ίσως το parabolla να είναι μια επιλογή για low-end.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

links2 :)

 

Ω ναι! Με αυτον εμπαινα στο net τοτε στο αρχαιο laptop, χωρις X, στο frame buffer. Εδειχνε και εικονες. :P

 

Τι ωραιες εποχες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...

 

Έχω ένα παλιό laptop Acer που πια δε χρησιμοποιώ, εξαιτίας κάποιου προβλήματος στην οθόνη. Επίσης τα XP έχουν βαρύνει πολύ και με κουράζουν.

Πάντα ήθελα να ξεκινήσω να μαθαίνω Linux αλλά ποτέ μέχρι σήμερα δε το αποφάσισα (κακώς... ξέρω!).

 

Σκέφτηκα λοιπόν, πως το παλιό laptop (με μια οθόνη) είναι ιδανικό για κάτι τέτοιο γιατί θα καταφέρω 2 σε ένα. Εκτός από την εκμάθηση του linux, θα δώσω ζωή και στο παλιό (αγαπημένο) μηχανάκι.

 

Θα ήθελα αν μπορείτε να μου συστήσετε μια καλή διανομή για να ξεκινήσω. Με το linux όπως είπα είμαι άσχετος αλλά με τους υπολογιστές γενικά είμαι κάτι παραπάνω από σχετικός (40 χρόνια φούρναρης :). Σκέφτομαι να κοιταξώ κάτι σε debian ή slackware ενώ μάλλον είμαι αρνητικός με τις διάφορες γεύσεις του ubuntu.

 

Το laptop μου είναι Link.png Site: αυτό

 

Το δικό μου διαθέτει συνολικά 1,256 GB RAM (256 ΜΒ αρχικά + 1GB αγορά αργότερα) και τσιπ γραφικών ATI mobility 9700.

 

Θέλω κάτι που να παίζει καλά και γρήγορα (το laptop προωρίζεται για σερφάρισμα κυρίως αλλά και κανά youtube video) και ταυτόχρονα να σηκώνει πείραγμα και ψάξιμο. Δεν έχω σκοπό να ρίξω πάνω πολλά πακέτα (άλλωστε ο δίσκος είναι μόνο 40 GB σύνολο). Λίγα και καλά αρκούν...

 

Κάθε βοήθεια θα είναι πολύτιμη. Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η cpu από ότι είδα είναι στο 1,5Ghz. Νομίζω ότι μπορείς να βάλεις ότι θες, οπως λέει και ο jim_p. Αν θες να μάθεις αρκετά πράγματα για το linux και να μπεις και λίγο στα βαθιά τότε διάλεξε κάποια εκ των debian, arch, slackware(?).

 

Στην αρχή θα είναι δύσκολο γιατί θα πρέπει να μάθεις αρκετές καινούριες έννοιες αλλά σιγά σιγά θα εξοικειωθείς.

 

Διάβασε και αυτά:

 

http://www.insomnia.gr/wiki/_/linux/πριν-την-εγκατάσταση-r177

 

http://www.insomnia.gr/topic/390784-info-οδηγιες-προς-νεοεισερχομενους-στο-gnulinux/

 

http://www.insomnia.gr/topic/437309-hardware-και-drivers-στο-linux/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

slackware? το 2012? Δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ. Θα μάθεις, και σίγουρα είναι ιστορική διανομή, αλλά δεν βλέπω το λόγο.

 

Κατά τα άλλα εγκρίνεται να δοκιμάσεις το linux. Μην υποτιμάς τα ubuntuοειδή, ουτέ εμένα μου αρέσουν αλλά σίγουρα είναι αξιόλογες προσπάθειες (και το mint).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό έβαλα ερωτηματικό... Δεν έχω δει ποτέ slackware ούτε και ξέρω τπτ για αυτή.

 

Όσο για τα ubuntoειδή, είπε ότι θέλει να μάθει κάποια πράγματα για αυτό πιστεύω ότι καλύτερα debian ή arch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...