Προς το περιεχόμενο

[INFO] Project-Linux και παλιο hardware...


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το... "δοκαρι και αουτ"

Χαλασα το zsnes! Ενω στην αρχη επαιζε κανονικα μεσα στο framebuffer, αλλα με μαυρα πλαισια γυρω γυρω, ειχα τη μεγαλη ιδεα να του αλλαξω την αναλυση σε 800*600 με καποια παραμετρο που εχει. Τι το θελα? Απο τοτε δεν ξαναξακινησε το zsnes λεγοντας οτι δεν μπορει να βρει το ποντικι! Δοκιμασα να σβησω τον ~/.zsnes φακελο, αλλα και παλι δεν εγινε τιποτα.

 

Για ψαξε και σε αλλες θεσεις για conf. files του zsnes.Μπορει βασικες ρυθμισεις να τις κραταει αλλου π.χ στο /usr/share/zsnes.Μηπως οταν αλλαξες την αναλυση απο το zsnes σε 800χ600 δεν συμπιπτει με τα bit (8,16,24)που εχεις βαλει στον grub..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειμαι σιγουρος πλεον οτι το χαλασα και επισημα το zsnes! Ουτε σαν root δεν το ανοιγει!

 

Απο ολες τις παραμετρους που εχει το zsnes εδω εβαλα αυτη που λεει -v 11, δηλαδη 800*600 F (fullscreen). Τα ODS δεν βρηκα τι ειναι, αλλα πλεον δεν παιζει ουτε με -v 0.

 

Καμια ιδεα για το xmame?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σιγουρος πλεον οτι το χαλασα και επισημα το zsnes! Ουτε σαν root δεν το ανοιγει!

 

Απο ολες τις παραμετρους που εχει το zsnes εδω εβαλα αυτη που λεει -v 11, δηλαδη 800*600 F (fullscreen). Τα ODS δεν βρηκα τι ειναι, αλλα πλεον δεν παιζει ουτε με -v 0.

 

sudo dpkg-reconfigure zsnes..?Κανει τιποτα..?

 

Δεν μπορω να καταλαβω πως εγινε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sudo dpkg-reconfigure zsnes..?Κανει τιποτα..?

 

Δεν μπορω να καταλαβω πως εγινε...

 

Δεν βγαζει κατι για να ρυθμισω, και μετα απο λιγο με γυρναει στο prompt.

Το πληρες σφαλμα φαινεται εδω.

http://pastebin.com/f14aa9d11

 

Δεν εχω και ps2 ποντικι να βαλω πανω, γιατι με το usb που εβαλα δεν ειδα φως.

Βασικα, θυρα δεν εχω πανω στο laptop, αλλα εχω ανταπτορακι usb σε ps2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγαζει κατι για να ρυθμισω, και μετα απο λιγο με γυρναει στο prompt.

Το πληρες σφαλμα φαινεται εδω.

http://pastebin.com/f14aa9d11

 

Δεν εχω και ps2 ποντικι να βαλω πανω, γιατι με το usb που εβαλα δεν ειδα φως.

Βασικα, θυρα δεν εχω πανω στο laptop, αλλα εχω ανταπτορακι usb σε ps2.

 

μηπως το ποντικι που ειναι στον usb σε ps2 επαψε να αναγνωριζεται σωστα..?

βαλε το gpm για να βεβαιωθεις..

 

βασικα αφου εισαι σε tty,οταν το αποσυνδεεις και και το ξανασυνδεις το βρισκει ο kernel?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα και το gpm, εκανα και αυτο που ειπες, αλλα το zsnes εκει. Μαλλον το χαλαει το οτι δεν μπορω να ορισω με καποια παραμετρο τα περι ποντικιου και λεει

"ManyMouse: 0 mice detected.".

 

Καμια ιδεα για το xmame?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jim_p για δες και αυτο...http://www.linuxforums.org/forum/gaming-games-multimedia-entertainment/109780-turn-old-pc-into-lsnes-linux-snes.html

 

KAI AYTO http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=605199

 

Ιδιο ακριβως προβλημα με το δικο σου!!

 

Try installing the ZSnes debian package given in getdeb.net:

http://www.getdeb.net/app/ZSNES

 

λενε πως δουλευει.

 

Μπράβο σου tritonas00 για τον οδηγό σου αλλά και για το ότι αξιοποιείς ένα παλιό μηχανάκι! :-)

 

Thanks:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να λες να βαλω το πατσαρισμενο ubuntu-based πακετο στο debian?! Δεν γινεται, ειναι πολιτικη του καταστηματος (του debian).

Ασε που δεν μου βγαζει link να το κατεβασω λεγοντας οτι δεν ταιριαζει με την εκδοση του UBUNTU που εχω!

 

Εκανα μια μικρη προοδο με το cxmame, και μετα απο 2 λεπτα, μετα τις αλλαγες, παλι τα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να λες να βαλω το πατσαρισμενο ubuntu-based πακετο στο debian?! Δεν γινεται, ειναι πολιτικη του καταστηματος (του debian).

Ασε που δεν μου βγαζει link να το κατεβασω λεγοντας οτι δεν ταιριαζει με την εκδοση του UBUNTU που εχω!

 

Εκανα μια μικρη προοδο με το cxmame, και μετα απο 2 λεπτα, μετα τις αλλαγες, παλι τα ιδια.

 

:-( τι να πω....Στην τελικη αν το θες μονο για mame βαλε dos.Εκει θα παιξει σιγουρα:lol:

 

 

Μηπως η testing ή η unstable εχουν καμια μεγαλυτερη εκδοση του zsnes??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αναγνωρισει το dos usb χειριστηρια με την μια?

 

Testing, unstable και stable εχουν την ιδια ακριβως εκδοση του sznes και το oldstable εχει μια παλιοτερη.

 

να σε πω...δοκιμασε να μαθεις ποια εκδοση εχει το http://www.getdeb.net/app/ZSNES και βαλε την με dpkg -i.Στην τελικη στησε μια virtual machine με ubuntu και κατεβασε την απο κει....(λαμια μεσω θεσσαλονικης:lol::lol:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως να ασχοληθω με το cxmame καλυτερα και να παρατησω το zsnes?

Δοκιμασα στο κανονικο pc το snes9x και μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλυτερο, αλλα δεν εχει gui και απαιτει γραφικο περιβαλλον για να παιξει.

 

Αυτο με το vitrualisation δεν παιζει να το κανω. Τζαμπα κοπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

To partitioning το αφήνεις στον installer? (αναφέρομαι στο πρώτο πόστ του θέματος)

Θέλω να πω εγκαθιστάς το βασικό σύστημα απ το netinstall χωρίς να έχεις διαμορφώσει τα partitions ή έχεις φτιάξει κάποιο swap έστω πριν την εγκατάσταση; Ρωτάω επειδή έχω ένα partition 1gb και σκέφτομαι να φορτώσω το debian χωρίς qui. Swap έχω ήδη 1gb και μπορώ να το δώσω.. όπως και /boot. Το θέμα μου είναι το αν θα πρέπει να αφήσω στον istaller αυτό το 1gb που θα δώσω για το "/" ή αν θα πρέπει να το διαμορφώσω μόνος μου. Και αν το διαμορφώσω μόνος μου πόσο απ το 1gb να δώσω στο /home/ έτσι ώστε να χωρέσει και το σύστημα στο υπόλοιπο; (χωρίς qui υπενθυμίζω) ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To partitioning το αφήνεις στον installer? (αναφέρομαι στο πρώτο πόστ του θέματος)

Θέλω να πω εγκαθιστάς το βασικό σύστημα απ το netinstall χωρίς να έχεις διαμορφώσει τα partitions ή έχεις φτιάξει κάποιο swap έστω πριν την εγκατάσταση; Ρωτάω επειδή έχω ένα partition 1gb και σκέφτομαι να φορτώσω το debian χωρίς qui. Swap έχω ήδη 1gb και μπορώ να το δώσω.. όπως και /boot. Το θέμα μου είναι το αν θα πρέπει να αφήσω στον istaller αυτό το 1gb που θα δώσω για το "/" ή αν θα πρέπει να το διαμορφώσω μόνος μου. Και αν το διαμορφώσω μόνος μου πόσο απ το 1gb να δώσω στο /home/ έτσι ώστε να χωρέσει και το σύστημα στο υπόλοιπο; ευχαριστώ.

 

Κοιτα..και πριν μονος σου να κανεις το partitioning θα τα βρει κανονικα ο installer.Αν παλι δεν εχεις κανει..μπορεις ανετα με τον installer,,swap1 gb ειναι πολυ.Εγω εχω κανει 4gb / και 200 mb swap.Aν δωσεις μονο / τοτε θα συμπεριληφθει εκει μεσα και το /home.

 

Kαι αν δεν ειναι δυνατο το μηχανημα..ext2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...