Προς το περιεχόμενο

[INFO] Project-Linux και παλιο hardware...


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ε ντααξ ..το θεμα ειναι να καλυψουμε οχι μονο τα παλια αλλα και τα αρχαια μηχανακια..:-D

 

Να με συγχωρείς, εγώ που έχω αρχαία μηχανήματα, με 32mb ram έχω red hat 5.5 εντάξει;..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να με συγχωρείς, εγώ που έχω αρχαία μηχανήματα, με 32mb ram έχω red hat 5.5 εντάξει;..

 

εε χαιρω πολυ και η etch μπαινει ακομα και σε 486...:-D:-Dτι να το κανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Sid δεν μπορεις να κατεβασεις. Βαζεις stable ή testing και κανεις dist-upgrade σε sid.

 

Το sid εχει τον 2.6.32. Αν θες τον .34 εχεις 2.5 επιλογες

- τον βαζεις απο το experimental

- βαζεις καποιον custom kernel, πχ τον liquorix

- βαζεις sidux :P

 

(γινεται να μετακινηθουν τα 2 αυτα μηνυματα στο θεμα του debian?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...ή κατεβαζεις το τελευταιο source απο το http://www.kernel.org/ και τον χτιζεις http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=383539

 

μια φορα το κανεις..θα σου μεινει και το deb:p

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζοντας με ενα τελειως minimal debian testing σε vmware διαπιστωσα οτι με κατω απο 64 mb ram δεν μπουταρει..ουτε και με πιο παλιο kernel.(kernel panic -udev - out of memory)Με 64 και πανω μια χαρα.

 

Το ίδιο διαπίστωσα και με τον 2.6.32-23 του Ubuntu Lucid σε κάτι δοκιμές που έκανα για τους thin clients: μπουτάρει μια χαρά με 64 Mb και σηκώνει και X / Pulseaudio κτλ με συνολικό χρόνο boot γύρω στο λεπτό. Αλλά δεν μπουτάρει με λιγότερα, τα 64 είναι το κάτω όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο διαπίστωσα και με τον 2.6.32-23 του Ubuntu Lucid σε κάτι δοκιμές που έκανα για τους thin clients: μπουτάρει μια χαρά με 64 Mb και σηκώνει και X / Pulseaudio κτλ με συνολικό χρόνο boot γύρω στο λεπτό. Αλλά δεν μπουτάρει με λιγότερα, τα 64 είναι το κάτω όριο.

 

αληθεια αραγε απο που ανεβηκε αυτο το οριο?Απο kernel?Απο udev?γιατι και με 32mb δουλευεις ανετα σε tty.Με 64mb ram σε cold boot μου χρησιμοποιει τα 23 και τα υπολοιπα cache.Τοτε γιατι να χρειαζεται 64 στην εκκινηση..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ρε παιδια επειδη ειμαι παρα πολυ αρχαριος στο θεμα οποιος ξερει εχω ενα παλιο (compaq presario 2100) τα υπολοιπα στοιχεια δεν τα ξερω και θελω να ασχωληθω με το αντικειμενο ποια linux να βαλω ωστε να την συκωση γιατι δοκιμασα το μονομαχο 3.0 αλλα 3 ωρες τωρα δε λεει να δουλεψει τιποτα.

Αν ειναι δυνατο ελληνικη να ειναι γιατι απο αγγλικα μπουφοςειμαι και οποιος απαντηση ας ειναι μαιλ γιατι δεν υπαρχει χρονος για ψαξιμο ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ρε παιδια επειδη ειμαι παρα πολυ αρχαριος στο θεμα οποιος ξερει εχω ενα παλιο (compaq presario 2100) τα υπολοιπα στοιχεια δεν τα ξερω και θελω να ασχωληθω με το αντικειμενο ποια linux να βαλω ωστε να την συκωση γιατι δοκιμασα το μονομαχο 3.0 αλλα 3 ωρες τωρα δε λεει να δουλεψει τιποτα.

Αν ειναι δυνατο ελληνικη να ειναι γιατι απο αγγλικα μπουφοςειμαι και οποιος απαντηση ας ειναι μαιλ γιατι δεν υπαρχει χρονος για ψαξιμο ευχαριστω εκ των προτερων

 

αν δεν υπάρχει χρόνος άστο.

 

διαφορετικά, κατέβασε από δω το debian-testing-i386-xfce+lxde-CD-1.iso

γράψτο σε cd (πολύ χαμηλή ταχύτητα εγγραφής) και bootαρε το.

 

Αφού επιλέξεις "graphical install" ή "install", θα σε καθοδηγήσει βήμα βήμα στην εγκατάσταση,

ήδη απ'το πρώτο βήμα διαλέγεις γλώσσα ελληνική.

 

Μεταξύ xfce και lxde προσωπικά προτείνω το xfce ως σταθερότερο και πληρέστερο.

 

αν το pc δεν την παλεύει έτσι, πας στον οδηγό του tritonas00 (πρώτο post του παρόντος νήματος)

Επεξ/σία από twiner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vagelas13 Intel Pentium 4-M 2.4 GHz και 512 MB ram εχεις αρα οτιδηποτε σε xfce οπως ειπε και ο twiner το εχεις ανετα.

 

για ubuntu και παραγωγα ειναι λιγα τα 512mb

 

ισως xubuntu ή lubuntu να δοκιμαζεις για αρχη.

 

Ακομα sidux ή και mint debian based.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Tritonas00..

Έκανα την αρχική εγκατάσταση.

Στην αρχική οθόνη επιλέγω Debian GNU/Linux, kernel 2.6.26-2-686 και φορτώνει.

Μπαίνω με στον λογαριασμό root.

Είμαι πλέον στο

debian:~#

Τώρα..

 

Τι εννοείς με τα

SUDO APTITUDE INSTALL NANO

και

sudo aptitude install xterm xserver-xorg xinit xfonts-base xfonts-75dpi msttcorefonts icewm icewm-themes menu fbpanel

Όταν τα βάζω μου βγάζει

=> bash: sudo: command not found

Όταν δώσω σκέτο APTITUDE INSTALL NANO το παίρνει κανονικά και μπορώ να τρέξω και το ΝΑΝΟ μετά.

 

(Έχω 128ΜΒ RAM οπότε παραλείπω τις ενέργειες του Περιπτωση α) της ενότητας No.4 Παραμετροποιηση και κάνω τα της Περιπτωσης β).

 

Όταν όμως δώσω aptitude install xterm xserver-xorg xinit xfonts-base xfonts-75dpi msttcorefonts icewm icewm-themes menu fbpanel μου βγάζει όλο

=> couldn't find any package whose name or description matched "xinit"

όπου "xinit" βάλε όλες τις πιο πάνω παραμέτρους και φυσικά στο τέλος λέει μεταξύ άλλων

=> 0 packages upgraded, 0 newly installed klp klp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...