Προς το περιεχόμενο

[INFO] Project-Linux και παλιο hardware...


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να προσθέσεις μία καταχώρηση στο /etc/sudoers που να δίνει δικαιώματα superuser για την εκτέλεση της /sbin/shutdown χωρίς κωδικό από όποιους χρήστες ή groups θέλεις, μέσω της sudo π.χ.

>%users  ALL = NOPASSWD: /sbin/shutdown

 

ή μπορείς να ορίσεις το suid bit στην /sbin/shutdown, ώστε να μπορούν να την εκτελέσουν όλοι απευθείας με δικαιώματα root. Π.χ.

 

>chmod +s /sbin/shutdown

 

Οπότε π.χ. για άμεσο τερματισμό θα βάλεις να εκτελείται η εντολή "sudo /sbin/shutdown -h now" ή απλά "/sbin/shutdown -h now" είτε από ένα link file στο desktop είτε από κάποιο menu (φαντάζομαι σε όλους τους window managers μπορείς να προσθέσεις δικές σου καταχωρήσεις σε όποιο menu θέλεις).

Επεξ/σία από nske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω κανω sudo halt ή reboot απο κονσολα.

 

Thanks για τις πληροφοριες nske!!

 

 

 

το [iNFO] που μπηκε στον τιτλο..τι ακριβως σημαινει(περα απτο information lol)?Καινουργιο συστημα ευρεσης?Σορρυ αλλα εχω χασει επαφη λογω στρατου..

 

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tritonas00

εγω κανω sudo halt ή reboot απο κονσολα.

 

Thanks για τις πληροφοριες nske!!

 

 

Spoiler

το [iNFO] που μπηκε στον τιτλο..τι ακριβως σημαινει(περα απτο information lol)?Καινουργιο συστημα ευρεσης?Σορρυ αλλα εχω χασει επαφη λογω στρατου..

δεν εννοεί χρήστη του επιπέδου σας !

ξεψαρώσαμε βλέπω:mrgreen:

 

@jim_p

στο puppy είσαι υπερχρήστης, εξ ορισμού

δικό μας είναι το μηχάνημα και το κάνουμε ότι θέλουμε ! :mrgreen::mrgreen:

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το [iNFO'] που μπηκε στον τιτλο..τι ακριβως σημαινει(περα απτο information lol)?Καινουργιο συστημα ευρεσης?Σορρυ αλλα εχω χασει επαφη λογω στρατου..

Το προσθέτω στους τίτλους θεμάτων που έχουν πληροφοριακό χαρακτήρα ώστε να ξεχωρίζουν από τα θέματα για troobleshooting συγκεκριμένων προβλημάτων, τα οποία έχουν πιο περιορισμένο ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια ιδεα και υλοποιηση ο οδηγος σου tritonas00 !

Να σε ρωτησω κατι, απο βιντεο συμπιεσμενα τι μπορει να σηκωσει το laptop με το συγκεκριμενο λειτουργικο?ΜΕ εβαλες σε σκεψεις....

Μου εδωσε ενας φιλος ενα netbook του 1998 της sharp αξιας τεραστιας οταν το ειχε αγορασει το οποιο ειχε windows 98 και σερνοταν ο διας....Επειδη ειναι νετμπουκ δεν εχει cdrom και δεν bootαρει απο usb storage,παρολα αυτα νομιζω οτι μπορω να το κανω να bootαρει γιατι καπως το ειχα καταφερει και του περασα τα windows 2000.Το νετμπουκ εχει pentium mmx@230mhz,64mb ram(EDO) , οθονη 10''(1024χ768@256bit/800x600@16bit) και σκληρο 3Gb.

Υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να του βαλω το λειτουργικο που προτινεις και να αναζωογονηθει καπως?Γινεται εγκατασταση απο usb stick?

Υπαρχουν optimized προγραμματα για να μπορει να παιζει συμπιεσμενο βιντεο σε φυσιολογικα fps?

To netbook θα χρησιμευσει μονο σε browzing και ισως και για κανα βιντεακι αν μπορει να παιξει...Aν και πιο πολυ με επιασε να ασχοληθω με λινουξ λογω και της σχολης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nope... Τα win2000 τα ειχα περασει τρεχοντας την εγκατασταση μεσα απο τα 98 και εκανε reboot το pc σε dos mode με drivers για το usb.Φανταζομαι οτι αν κανω το ιδιο, απλα αλλαξω stick και βαλω ενα bootable με τα debian ισως bootαρει ετσι.

Επεξ/σία από JIML
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι αλλα παραπανω σου εξηγω τι εκανα για να bootαρει.Με το unetbootin θα δοκιμασω να περασω τα debian στο στικακι και απο κει θα κανω το παραπανω να δω μηπως και πετυχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο freedos είχα βρεί drivers για να μπορείς να κάνεις μετά boot απο usb

http://www.freedos.org/freedos/news/newsitem/149.html

δες αν σου κάνει

 

από κάπου θα δέχεται είσοδο αρχείων πχ floppy ή dialup

 

.

Επεξ/σία από gtroza
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προ αμνημονεύτων ετών

έτρεχα dos της "τρισκαταράτου" ! :mrgreen:

 

δοκίμασα πρίν καιρό γι' αυτούς τους drivers που ανάφερα

για να δοκιμάσω ένα φλασάκι με puppy linux

επειδή το presario που χρησιμοποιώ, δεν ξεκινάει απο usb

δεν το χρησιμοποίησα περσσότερο

 

 

οι εφαρμογές που έχω, ήταν κυρίως GWBASIC

και σε floppy 5 1/4" !!!

ίσως πρέπει να δοκιμάσω

ήταν μιά σειρά μικρών δικών μου προγραμμάτων γιά

εργασίες ΑΤΟΕ

περιγραφή εργασιών

τιμές μονάδος

προμέτρηση

προϋπολογισμός

εκτύπωση τευχών

2 προγρ. αμοιβών μηχανικών

1 θερμομόνωσης

 

 

μετά ήρθαν τα win και "άλλαξε φύλο" ο Δίας ! :o

και γεννήθηκαν και οι mods του forum !:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

.

Επεξ/σία από gtroza
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Πολυ ωραια ιδεα και υλοποιηση ο οδηγος σου tritonas00 !

Να σε ρωτησω κατι, απο βιντεο συμπιεσμενα τι μπορει να σηκωσει το laptop με το συγκεκριμενο λειτουργικο?ΜΕ εβαλες σε σκεψεις....

Μου εδωσε ενας φιλος ενα netbook του 1998 της sharp αξιας τεραστιας οταν το ειχε αγορασει το οποιο ειχε windows 98 και σερνοταν ο διας....Επειδη ειναι νετμπουκ δεν εχει cdrom και δεν bootαρει απο usb storage,παρολα αυτα νομιζω οτι μπορω να το κανω να bootαρει γιατι καπως το ειχα καταφερει και του περασα τα windows 2000.Το νετμπουκ εχει pentium mmx@230mhz,64mb ram(EDO) , οθονη 10''(1024χ768@256bit/800x600@16bit) και σκληρο 3Gb.

Υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να του βαλω το λειτουργικο που προτινεις και να αναζωογονηθει καπως?Γινεται εγκατασταση απο usb stick?

Υπαρχουν optimized προγραμματα για να μπορει να παιζει συμπιεσμενο βιντεο σε φυσιολογικα fps?

To netbook θα χρησιμευσει μονο σε browzing και ισως και για κανα βιντεακι αν μπορει να παιξει...Aν και πιο πολυ με επιασε να ασχοληθω με λινουξ λογω και της σχολης.

 

δοκιμασε αυτα πρωτα.

 

Eπισης θα ρωτησει κανεις μα καλα πως θα παιξεις με αυτον τον επεξεργαστη ενα dvdrip...?? H απαντηση ειναι στο manual page του mplayer.Aν ανοιξω ας πουμε τον mplayer με τις εξης παραμετρους gmplayer -vo fbdev -lavdopts lowres=1 ή ακομα καλυτερα gmplayer -vfm ffmpeg -lavdopts lowres=1:fast:skiploopfilter=all

τοτε οτι αρχειο και να ανοιξω θα παιξει στην μιση αναλυση χρησιμοποιωντας περιπου 40% λιγοτερη χρηση cpu..και λογω κωλοφαρδιας σε 800x600 δεν χανεις σχεδον τιποτε!!!!Τωρα video της ταξης mpg μικρων mb παιζουν ανετα και χωρις την μιση αναλυση...

 

 

 

Δισκετα εχει?Αν ναι τοτε μπορεις κανεις boot απο εκει(τις κατεβαζεις απτο site του debian..) και τα υπολοιπα απτο internet.Ετσι εχω κανει στο δευτερο laptop ου που εχει χαλασει το cd drive.

 

ΥΣ.Το μηχανημα σου ειναι οτι πρεπει για να μαθεις linux.!!:-)

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...