Προς το περιεχόμενο

[INFO] Project-Linux και παλιο hardware...


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως εξαιρετικη δουλεια εχει κανει και ο τυπος εδω http://kmandla.wordpress.com/howtos/

 

να κανω και μια ερωτηση..αυτο εδω http://kmandla.wordpress.com/2009/11/29/an-x-for-every-application/ ειναι το ιδιο με το startx /usr/bin/εκτελεσιμο?

 

γιατι το κανω και οτι εκτελεσιμο να βαλω μετα μου βγαζει μονο μαυρη οθονη..ανοιγει μονο ο Χ δηλαδη χωρις να ανοιγει το προγραμμα..ενω το startx /usr/bin/εκτελεσιμο δουλευει κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτο το εχεις δει? Λεω να ξαναδοκιμασω την τυχη μου στον K6+...

 

http://archlinux-i586.org/

 

ναι αλλα δεν με καλυψαν τα repositories..(συν οτι ειναι και πισω σε εκδοσεις..και δεν ξερω καθε ποτε ανανεωνονται..))..κατα τα αλλα πηγαινε πολυ καλα..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Browser γραμμένος σε interpreted language και σε εντυπωσίασε από άποψη performance; :confused:

 

Με ποιον τον σύγκρινες;

 

μεχρι στιγμης στο laptop μου ειναι κατα σειρα ταχυτητας...links2 -hv3-epiphany-firefox (ο τελευταιος σερνεται εννοειται..)

 

Το ξερω,περιεργο αλλα ανοιγει τις σελιδες πιο γρηγορα .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι στιγμης στο laptop μου ειναι κατα σειρα ταχυτητας...links2 -hv3-epiphany-firefox (ο τελευταιος σερνεται εννοειται..)

 

Το ξερω,περιεργο αλλα ανοιγει τις σελιδες πιο γρηγορα .....

 

αν μπορείς κάνε κι ένα συγκριτικό με τον uzbl please.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπορείς κάνε κι ένα συγκριτικό με τον uzbl please.

 

 

λιγο τωρα που τον δουλευω πολυ βαρυς απο θεμα cpu,στο scrolling το ζοριζει ασχημα το μηχανημα..ο epiphany πολυ πιο ανετος (στο συγλεκριμενο laptop παντα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι στιγμης στο laptop μου ειναι κατα σειρα ταχυτητας...links2 -hv3-epiphany-firefox (ο τελευταιος σερνεται εννοειται..)

 

Ο Epiphany χρησιμοποιεί νομίζω GNOME widgets (όχι απλά GTK+). Και μαζί με τον Firefox, είναι fully featured browsers που υποστηρίζουν τα πάντα από web standards, επομένως δεν είναι και ο,τι δικαιότερο να συγκρίνονται με «φτωχούς» browsers.

 

Έχεις δοκιμάσει καθόλου Dillo και Kazehakase; Ο πρώτος μάλιστα αν θυμάμαι καλά είναι ο default browser στο Damn Small Linux. Ή μήπως ήταν στο Puppy Linux... ; :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Epiphany χρησιμοποιεί νομίζω GNOME widgets (όχι απλά GTK+). Και μαζί με τον Firefox, είναι fully featured browsers που υποστηρίζουν τα πάντα από web standards, επομένως δεν είναι και ο,τι δικαιότερο να συγκρίνονται με «φτωχούς» browsers.

 

Σιγουρα..απλα πιστευω οτι αν αφαιρεσεις καποια πραματακια γινονται πολυ πιο ligth για τετοιον επεξεργαστη...(βασικα μονο για τον epiphany γιατι ο firefox εχει πολυβαρυνει..)

 

Έχεις δοκιμάσει καθόλου Dillo και Kazehakase; Ο πρώτος μάλιστα αν θυμάμαι καλά είναι ο default browser στο Damn Small Linux. Ή μήπως ήταν στο Puppy Linux... ; :rolleyes:

 

yeap πιο παλια..ο dillo ειχε προβλημα με τα ελληνικα αν θυμαμαι καλα και ο Kazehakase ηταν πολυ βαρυς.Παντως απτους "μικρους" browsers μονο ο Hv3 καταφερνει να δειξει σχετικα πολυ καλα τις σελιδες και να ειναι τοσο μικρος σε μεγεθος και light...μονο την αρχικη του insomnia δεν δειχνει καλα αλλα οταν μπει στο forum τα δειχνει σωστα lol..το scroling ικανοποιητικοτατο για τετοιο μηχανημα...ειναι και alpha..(και με πολυ χαμηλο memory footprint αποτι βλεπω )...καλη φαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα το προβλημα που ειχα με τον mplayer και το μαυρο ui http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2885259&postcount=61 λυθηκε αλλαζοντας την αναλυση σε 24 bit απο 16 που ειχα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εχουμε θεμα κυριοι..:-D

 

Παιζοντας με ενα τελειως minimal debian testing σε vmware διαπιστωσα οτι με κατω απο 64 mb ram δεν μπουταρει..ουτε και με πιο παλιο kernel.(kernel panic -udev - out of memory)Με 64 και πανω μια χαρα.

 

Πανε οι παλιες καλες εποχες..:-):rolleyes:

 

θα δοκιμασω και με παλια εκδοση του udev και ακομα πιο παλιο kernel ..μηπως και..:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...